مقدمه:

سیستم مانیتورینگ,یک سیستم امنیتی برای جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز و محافظت وامنیت server room می باشد.این سیستم بسیار کارامد است و در بسیاری از مکان هایی که ما روزانه با ان سروکار داریم استفاده می شود از جمله ساختمان ها وادارات,… .این سیستم شامل سه بخش است:1)ورودی:شامل یک سنسوری برای sense دمای محیط می باشدو ورودی دیگر سنسوری برای تشخیص حرکت می باشد.
2)پردازشگر:در این قسمت پردازش های لازم شامل خواندن سنسورها,نمایش,… .
3)خروجی:شامل یک lcd برای نمایش اطلاعات و دیگری خروجی پورت سریال برای نمایش بر روی کامپیوتر.

زمانی که دما توسط سنسور اندازه گیری می شود با دمای بحرانی که به صورت پیش فرض به دستگاه داده می شودو توسط دکمه های تعبیه شده قابل تغییر می باشد, مقایسه گردیده در صورتی که بیشتر باشد فنی روشن می شود که دمایserver roomرا از دمای بحرانی پایین تر بیاورد.

الگوریتم وطرزکارماژول براساس جزئیات مانیتورینگ

اغلب ماژول ها بر همین اساس کار می¬کنند.منظور از جزئیات مانیتورینگ نمونه های محدود ازدما های متفاوت است.در این ماژول ها جمعاً 150 نمونه متفاوت با هم مورد بررسی قرار می¬گیرد.در این سیستم برای شناسایی فقط دمای محیط مورد بررسی قرار می¬گیرد.
در شکل زیر نمونه ای از این حالات نشان داده شده است .

فهرست مطالب

چکیده ……………………………………………………1
مقدمه…………………………………………………… 2
الگوریتم وطرزکارماژول براساس مانیتورینگ دما…… 3
الگوریتم ماژول براساس فرکانس…………………..: 5

فصل اول:

معرفی مختصر قطعات به کار رفته در پروژه:
ماژول lm 35 :
این ماژول ساخت شرکت Miaxis بوده و بر اساس الگوریتم جزئیات دمای محیط کار می¬کند.این ماژول دارای پردازش کننده قوی و سنسور دما و حافظه فلش است که میتواند 768 دما را در خود ذخیره ، و با استفاده از ارتباط سریال دمای مورد نیاز را انتقال دهد .
بادریت این دستگاه 57600 بوده و برای تنظیم در میکرو از تایمر استفاده می¬شود.
تایمر را به صورت نرم افزاری طوری تعیین می¬کنیم تا ماژول با بادریت 57600 بتواند با ماژول ارتباط برقرار کند.برنامه تایمر به صورت زیر است:در برنامه بالا بیت هفتم PCON را نیز یک کردیم تا فرکانس کریستال دو برابر شود.

• میکروکنترلر 8085 :

میکروکنترلر 8052 عضو دیگری از خانواده 8085است. 8052 دارای تمام ویژگیهای استاندارد 8051 به همراه RAM بالای 128 بایت و یک تایمر اضافی است. به عبارت دیگر، 8052 دارای 256 بایت RAM و 3 تایمر است. همچنین دارای 8k بایت ROM بجای 4k بایت است. به جدول توجه کنید. همانگونه که جدول نشان می دهد ، 8051 زیر مجموعه‌ای از 8052 است. از اینرو تمام برنامه‌های نوشته شده برای 8085 را می‌توان روی 8052 اجرا کرد .
جدول مقایسه اعضای خانواده 8085

ویژگی 8085 8052 8031
ROM 4K 8k Ok
RAM 128 256 128
Timers 2 3 2
I/Opin 32 32 32
Serial port 1 1 1
InteruptSource 6 8 6

نسخه Flash RAM توسط شرکتهای متعددی مانند ATMEL ساخته و به بازار عرضه می‌شود. 8085 با حافظه Flash ساخته شده توسط AT89C51 ATMEL نامیده می شود. نسخه NV-RAM میکروکنترلر 8085 ساخته شده توسط DellasSemiconductor با نام DS5000 شناخته می‌شود.

• LCD
در سالهای اخیر LCD‌ها بصورت فراگیر کاربرد پیدا کرده و جایگزینLED‌ها( LED‌های هفت قطعه ای یا سایر LED‌های چند قطعه ای) شده اند.
دلایل این امر عبارتند از:
1- قیمت LCD‌ها بسیار پایین است.
2- قابلیت نمایش اعداد، کاراکتر‌ها و تصاویر گرافیکی را دارند، در حالیکه LED‌ها فقط قابلیت نمایش اعداد و تعداد محدودی از کاراکترها را دارند.
3- در LCD‌ها عملیات کنترل نوسازی اطلاعات بصورت داخلی انجام می‌شود و در نتیجه LCD از کار نوسازی اطلاعات LCD آسوده خاطر است، در حالیکه در LED‌ها، CPU وظیفه نوسازی اطلاعات را برای نمایش داده بر عهده دارد.
4- برنامه ریزی LCD‌ها برای نمایش کاراکترها و تصاویر گرافیکی بسیار آسان است.
برخی از دستورات lcd که در پروژه استفاده شده به شرح زیر است:

چون RS232 با میکرو پروسسورهای امروزی سازگار نیست به یک راه انداز خطی نیاز دارد تا سیگنال های RS232 به سطوح ولتاژ TTL تبدیل کند تا بدین وسیله توسط پایه های TXD و RXD در 8051 قابل پذیرش باشد.MAX 232 سطوح ولتاژ RS232 را به سطوح ولتاژ TTL و بر عکس تبدیل می¬کند.یکی از مزایای تراشه MAX232 این است که از منبع 5 ولت استفاده میکند که مشابه منبع 8051 است.

معرفی مختصر قطعات به کار رفته در پروژه…: 7

فصل دوم

این دستکاه بر اساس دما کار می¬کند و بدین صورت که دمارا از محیط گرفته و بعد از پردازش در صورت وجود دما در بانک اطلاعاتی ، شماره ID اختصاص یافته به دما را از طریق پرت سریال برای کامپیوتر می-فرستد و در کامپیوتر نیز فایلی به نام شماره ID فرد ذخیره میکند.
این دستگاه قابلیت اضافه کردن ، جستجو و پاک کردن دما ها را از بانک اطلاعاتی خود دارد.این دستگاه قابلیت ذخیره 768 دما از محیط را در حافظه خود دارد و در صورت نیاز امکان استفاده از رم خارجی برای اضافه کردن دماهای بیشتر را نیز دارد.
2-2 نحوه کار دستگاه:
• ADD
در این حالت با فشردن کلید ADD پیام monitoring بر روی نمایشگر ظاهر شده و کاربر 10 ثانیه فرصت دارد تا دما را از روی ماژول برداشته و دستگاه پس از نمونه گیری از دما یک ID به کاربر اختصاص داده و آن را در صفحه نمایش می¬دهد .
همزمان با استفاده از ارتباط سریال با نرم افزار از کاربر می خواهد تا سطح دسترسی برای این دماانتخاب کند.پس از آن فایلی را برای آن کاربر که سطح دسترسی هم در آن درج شده در کامپیوتر ذخیره می¬کند.
• SEARCH
در این حالت نیز با فشردن کلید SEARCHدستگاه دماروی ماژول را با بانک خود مقایسه کرده و در صورت صحیح بودن آن کد آن را در صفحه نمایش داده و در کامپیوتر نیز کد و سطح دسترسی آن در نرم افزار قابل مشاهده می¬باشد.
در صورت درست نبودن دما در بانک دستگاه پیغام NOT MATCH نمایش داده میشود.
• DELETE
در این حالت دما روی ماژول در صورت وجود در بانک دستگاه حذف و در صورت نبودن پیغام خطا در صفحه نمایش داده میشود.
2-3 نحوه عملکرد نرم افزار این برنامه:
نرم افزار این برنامه توسط visual basic نوشته شده که به وسیله پورت سریال با برد پروژه ارتباط برقرار می¬کند و میکرو بدین وسیله در هنگام عملیات Add یا Search دماکه روی ماژول است را برای برنامه می¬فرستد.در هنگام انتخاب گزینه ADD ماژول به دما مورد نظر شماره ای را اختصاص داده و به وسیله میکرو برای کامپیوتر می¬فرستد.برنامه در این هنگام از کاربر می¬خواهد تا برای دما مورد نظر یک سطح دسترسی انتخاب کند.سطح دسترسی پیش فرض در این برنامه سه سطح A یا B یا C می¬باشد که میتوان آن را به صورت نرم افزاری در صورت لزوم تغییر داد.پس از انتخاب سطح دسترسی برنامه شماره ID به همراه سطح انتخاب شده را نمایش می¬دهد و فایلی را در کامپیوتر با نام IDnumber.text ذخیره میکند که سطح دسترسی آن ID در این فایل نوشته شده است .
در بخش SEARCH این برنامه بدین صورت عمل می¬کند که وقتی گزینه SEARCH زده می¬شود دستگاه دما مورد نظر را جستجو کرده و در صورت عدم صحت آن در خود دستگاه پیغام خطا را نمایش می¬دهد و در صورت صحت آن به میکرو شماره ID اختصاص یافته را برای برنامه می¬فرستد و برنامه شمارهID و سطحی که برای آن انتخاب شده بود را نمایش می¬دهد.در بخش DELETE تمام عملیات بر روی صفحه نمایش خود دستگاه انجام می¬شود و تمامی دستورات بر روی خود صفحه نمایش قابل رویت است.

1-2 معرفی مختصر دستگاه…………..: 12

فصل سوم:

3-1 بررسی برنامه میکرو کنترلر:…….. 14

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم:

کد های مربوط به برنامه نرم افزاری:… 46
فصل پنجم:……………………………… 50
مراجع……………………………………:64  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان