فهرست مطالب

چیست؟
DTMF مخفف Dual-tone multi-frequency بوده و سيستمي جهت ارسال سيگنال از طريق خطوط تلفن به مراكز سوئيچينگ در باند فركانس صوتي (شنيداري) مي باشد كه مي تواند هم به منظور مشخص كردن شماره ي مورد نظر جهت ايجاد ارتباط از طريق مراكز سوئيچينگ مورد استفاده واقع شود، هم اينكه نقش انتقال فرامين را به اين مراكز يا ساير دستگاه هاي مخابراتي ايفا نمايد.
اين سيستم نيز كاربرد هاي ديگري در ايستگاه هاي تلويزيوني دارا مي باشد، بدين نحو كه فرستنده ي اصلي مي تواند در زمان نمايش تبليغات، سيگنال هاي DTMF را براي ايستگاه هاي واسطه محلي ارسال نمايد تا آن ايستگاه بتواند تبليغات محلي خود را در آن زمان به نمايش در آورد. همچنين در برخي سيستم هاي جاسوسي نيز مي توان فرامين خاموش يا روشن كردن دوربين ها و يا ساير سيستم هاي واسطه را از اين طريق ارسال نمود. ابتدا لازم است با مشخصات خط تلفن و نحوه شماره گیری ان اشنا شویم.

2-1) سرویس خط تلفن شهری (PSTN) :
هر خط تلفن از یک زوج سیم مسی تشکیل شده است.گاه این زوج سیم توسط کابلی سه سیمه به منازل می رسد که سیم فولادی ضخیم تنها نقش استحکام کابل را بر عهده دارد. در اصطلاح این دو سیم را سیمهای Aو B یا TIP و RING می نامند. که نامگذاری دوم به تاریخچه اختراع تلفن باز می گردد.
در حالت عادی که خط مشغول نیست یا وضعیت ON HOOK یک ولتاژ DC بین دو سیم وجود دارد و هیچ جریانی از خط نمی گذرد (یا جریانی با حداکثر 5µA از ان عبور می کند.) این ولتاژ به طور کلی در حدود 48 ولت است و بسته به عواملی از جمله استاندارد محلی مرکز مخابرات تغییر می کند.
در یک مرکز مخابرات محلی (LEC) منابع تغذیه DC که معمولا از نوع سوئیچینگ هستند‚ولتاژ DC لازم را از برق AC فراهم می کنند . ولتاژ DC تنظیمی , روی 50 ولت یا بیشتر قرار می گیرد. تعدادی باتری بزرگ (برای مثال 24 باتری 2ولت سری معادل 48 ولت ) نیز به صورت شناور در مدار هستند که در هنگام قطع برق وارد مدار می شوند و از قطع شدن شبکه تلفن جلو گیری می کنند.
با بالا رفتن بار خط در ساعات پر ترافیک شبانه روز , جریان مصرفی برق بالا می رود و در نتیجه از ولتاژ منابع تغذیه کاسته می شود .برای مثال در یک مرکز مخابرات محلی 40000 شماره ای ممکن است 600 امپر جریان از منابع تغذیه کشیده شود. به محض برقراری ارتباط میان دو نفر, ولتاژ خط از 48 ولت به 8 ولت کاهش می یابد و جریانی در حدود 20 میلی امپر از خط می گذرد. در حقیقت ولتاژ حالت تماس هنگامی که خط اشغتل می شود به طور کلی بین 6 تا 15 ولت است.جریانی که در حالت تماس از خط کشیده می شود در حدود 10 تا 65 میلی امپر و مقاومت DC دستگاه تلفن بین 200 تا 300 اهم است.
هنگامی که گوشی گذاشته می شود (وضعیتOn Hook ) ولتاژ 48- خط را تغذیه می کند . دلیل استفاده از ولتاژ منفی در مقابل ولتاژ مثبت به مسائل الکتروشیمیایی باز می گردد . هنگامی که سطح ولتاژ سیم نسبت به زمین منفی است , واکنشهای الکتروشیمیایی کمتر باعث خوردگی سیمها می شوند . اندازه این ولتاژ نیز در بعضی کشورها متفاوت است . این کشورها از ولتاژ دیگری در محدوده 36 تا 60 ولت استفاده می کنند . در هر حال این ولتاژ با مشغول شدن خط و شارش جریان افت پیدا می کند . به محض وقوع این رخداد ولتاژ Ring از 48- به 28- ولت و ولتاژ Tip به 20- ولت خواهد رسید و این به این معناست که ولتاژ خطبه 87dc کاهش یافته است .

چکیده:………………………………………………………….. 1
DTMF(1-1 چیست؟……………………………………………. 2
2-1) سرویس خط تلفن شهری(PSTN) : ا…………………….2
3-1) نحوه شماره گیری………………………………………… 5
4-1) ﺁشکار سازی زنگ و اشغال خط………………………… 5
1-4-1) شمای کلی مدار……………………………………….. 6
2-4-1) سخت افزار مدار………………………………………… 8

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: 13

امروزه بیشتر تجهیزات تلفنی از یک ای سی در یافت کننده DTMF (کدهای تن تولید شده توسط شماره گیر تلفن) استفاده می شود . ای سی Motorola MT8870 اولین ای سی معمولی در یافت کننده DTMF است که می تواند کدها را رمز گشایی کرده و استفاده گسترده در مدارات تلفن دارد مانند تلفن گویا .
برای تشخیص سیگنالهای DTMF می توانیم از تراشه های مختلفی استفاده کنیم . شرکتهای بزرگ تولید کننده , قطعه ای را با نام DTMF Receiver معرفی کرده اند . از میان این تراشه ها می توان به HT9171/72 ، KT3170 ،SM8223A و MT8870 اشاره کرد . که MT8870 از شرکت Mitel معروفترین و در دسترس ترین DTMF Decoder باشد .

در بين كد هاي موجود در جدول قبل، حروف ستون آخر داراي كاربرد هاي استراتژيك خاصي مي باشند كه عمدتاً توسط مراكز نظامي، امنيتي و سياسي مورد استفاده قرار مي گيرند و استفاده از اين كد ها در اغلب مراكز مخابراتي، براي مشتركين عادي محدود مي باشد. (بطور كلي در جهت اولويت دادن به تماس ها در مواقع ضروري و ايجاد خطوط آزاد در مواقعي كه ممكن است كليه خطوط اشغال باشند، مورد استفاده قرار مي گيرد.)
اين فركانس ها به نحوي انتخاب شده اند كه هيچ فركانسي مضربي از فركانس ديگر نمي باشد. تفاضل يا جمع هر دو فركانس برابر با هيچ كدام از فركانس هاي موجود نمي باشد. حداكثر خطاي هر فركانس مي تواند +/- ۱.۸% باشد و براي مقادير بيشتر، اين سيگنال ها در مراكز سوئيچينگ ناديده گرفته مي شوند. تفاوت قدرت بين جزء فركانس بالا و فركانس پايين سيگنال حداكثر ۳dB مي باشد.
علاوه بر فركانس هاي جدول قبل، مطابق جدول زير، در سيستم DTMF حالت هايي براي بررسي وضعيت خطوط در نظر گرفته شده :

مدار مربوط به tape mode-auto Rewind

مدار مربوط به tape mode-auto Rewind

مدار آشکار ساز تن …………………………………………………..13
1-2) در یافت کننده DTMF توسط MT8870ا……………………… 14
2-2) مدار راه انداز MT8870 ا………………………………………..17
3-2) کنترل وسایل برقی با تلفن…………………………………… 18

فصل سوم:

امروزه در بیشتر وسایل الکترونیک، هشدار دهنده های وسایل خانگی، اسباب بازی ها، سیستمهای پی جویی (paging) ، سیستمهای پیغام دهنده مانند اسانسورها ،پیغام گیر، تلفنهای گویا و بسیاری از مدارها به ادواتی نیاز داریم تا به صورت دیجیتال به ضبط و پخش صدا بپردازند . از انجا که نمی توان طیف انالوگ را به طور مستقیم مانند ادوات ضبط مغناطیسی ذخیره کنیم باید از سیگنال انالوگ صوت به صورت متناوب نمونه برداری کنیم (Sampling) و اطلاعات به دست امده را در حافظه تراشه به صورت دیجیتال ذخیره کنیم . برای این منظور باید در فاصله های زمانی برابر از سیگنال انالوگ صوت با فرکانسی که که بیش از دو برابر فرکانس سیگنال است نمونه بگیریم و طیف پیوسته در زمان را به طیفی گسسته تبدیل کنیم . اساس این امر به قضیه ای در حوزه سیگنال باز می گردد . شرایطی که بازیابی کامل سیگنال از نمونه ها را تضمین می کنند در قضیه نمونه برداری بیان شده اند.این قضیه بیان می کند که برای بازیابی دقیق ، سیگنال نمونه برداری شده باید محدود باند باشد و فرکانس نمونه برداری از دو برابر بزرگترین فرکانس موجود در سیگنال ، بزرگتر باشد . تحت این شرایط می توان سیگنال اصلی را با فیلتر پایین گذر بازیابی کرد .
اگر چه پهنای باند (Bandwidth) صداهای شنیداری حدود khz 20 است اغلب فرکانسهای صوتی در محدوده HZ 300 تا KHZ 4 متمرکز شده اند ، بنلبراین حداقل میزان نمونه برداری (Sample Rate) با توجه به قضیه نمونه برداری باید KHZ8 باشد تا بتوان سیگنال انالوگ صوتی را نمونه برداری و با کیفیت بالا بازسازی کرد . به این منظور باید محدوده صداهای شنیداری را توسط یک فیلتر پایین گذر به KHZ4 محدود کنیم .
برای پخش صدا (Play Back) صدای ذخیره شده ، داده های ذخیره شده باید بار دیگر به صورت سیگنال انالوگ در ایند و به بلندگو فرستاده شوند. هر بازه صوتی در ادرسی از حافظه تراشه جای می گیرد و ابتدا و انتهای ان مشخص است . برای پخش مجدد باید همان ادرس از حافظه بازخوانی شئد که این عمل به صورت ادرس دهی به دسترسی اتفاقی میسر می گردد .در تراشه های ضبط و پخش صدا نیز نمونه برداری از سیگنال انالوگ ضروری است .

ضبط و پخش صدای دیجیتال………………………………………… 19
2-3) معرفی تراشه ضبط و پخش صدا…………………………….. 20
3-3) مدیریت پیام ها…………………………………………………. 21
Random Access Mode(3-3-1ا…………………………………… 22
(3-3-1-1ضبط پیام در Random Access mode ا…………………..22
(3-3-1-2پخش پیام در Random Access modeا…………………… 23
Tape Mode(3-3-2ا…………………………………………………….. 24
(3-3-2-1 ضبط پیام در Tape mode با استفاده از Normal Option ا..24
(3-3-2-2پخش پیام در Tape mode با استفاده از Normal Option ا…25
(3-3-2-3 ضبط پیام در Tape mode با استفاده از Auto rewind ا…..26
(3-3-2-4پخش پیام در Tape mode با استفاده از Auto rewind ا…..27
(3-4 جدول مربوط به اسامی و عملکرد پایه های APR9600 ا……….29

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم:

ميکرو کنترلر در حقيقت مغز ربات ما مي باشد و طبق برنامه که ما به آن مي دهيم ربات را کنترل مي کند يعني شامل فرايند دريافت ورودي از سنسور ها، پردازش توسط برنامه اي که ما براي آن مشخص کرده ايم و خروجي دادن به موتورها مي شود ميکروهايي که معمولاً در ربات هاي مسيرياب استفاده مي شود، از 2 خانواده هستند.
1- ميکروکنترلر8051
2- ميکروکنترلرهاي خانواده AVR
استفاده از ميکروکنترلر AVR آسان تر است به دلايل زير:
الف) مدار ساده تر نسبت به خانواده 8051
ب) داشتن مبدل آنالوگ به ديجيتالA/D) )
ج) داشتن PWM سخت افزاري
د) تکنولوژي بالاتر در طراحي ميکرو و مقاومت در برابر noise
در ميکروکنترلرهاي AVR به دليل داشتن مبدل آنالوگ به ديجيتال از مقايسه گر استفاده نمي کنيم چون ميکروکنترلر ولتاژ را به صورت يک عدد بين 0 تا 1023 دريافت مي کند که صفر به عنوان 0 ولت و 1023 به عنوان 5 ولت است.

4-2) ميكروكنترلرهاي AVR
يكي از انواع ميكروكنترلرهاي جديد كه در بازار الكترونيك ارائه شده است، ميكروكنترلر هاي شرکت ATMEL با نام ميکروکنترلرهاي خانوادهAVR مي باشد. اين ميکروکنترلر هاي هشت بيتي به دليل قابليت برنامه نويسي توسط کامپايلر زبان هاي سطح بالا بسيار مورد توجه قرار مي گيرند. اين ميکروکنترلر ها از معماري RISC برخوردارند و شرکت ATMEL سعي نموده است با استفاده از معماري پيشرفته و دستورات بهينه، حجم کد توليد شده را کم و سرعت اجراي برنامه را بالا ببرد. يکي از مشخصات اين نوع ميکروکنترلر ها دارا بودن 32 رجيستر همه منظوره مي باشد. همچنين در اين ميکروکنترلر ها از حافظه هاي کم مصرف و غير فرار FLASH و EEPROM استفاده مي شود. کامپايلر هايي به زبان BASIC و C که زبانهاي پرکاربرد در دنيا هستند براي اين نوع ميکرو ها طراحي شده است و علاوه برآن از زبان اسمبلي نيز نوع از ميکروکنترلر ها مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. ميکروکنترلر هاي AVR به سه دسته اصلي تقسيم مي شوند:

: مدار راه انداز MT8870

: مدار راه انداز MT8870

میکروکنترلر AVR ا………………………………………………………….34
4-2) ميكروكنترلرهاي AVR ا………………………………………………35
(4-3محيط برنامه نويسي Codevision AVRا………………………….. 36
ايجاد يك فايل جديد……………………………………………………….. 37
(4-5تنظيمات کامپايلر Cا…………………………………………………… 40
(4-6كامپايل پروژه ا…………………………………………………………..42
(4-7 ساختن پروژه………………………………………………………….. 43
(4-8 وقفه………………………………………………………………….. 44
(4-8-1 مراحل اجرای وقفه……………………………………………….. 44
(4-9 شرح برنامه میکرو…………………………………………………… 45
منابع و ماخذ ……………………………………………………………..:47  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان