فهرست مطالب

چیست؟
DTMF مخفف Dual-tone multi-frequency بوده و سیستمی جهت ارسال سیگنال از طریق خطوط تلفن به مراکز سوئیچینگ در باند فرکانس صوتی (شنیداری) می باشد که می تواند هم به منظور مشخص کردن شماره ی مورد نظر جهت ایجاد ارتباط از طریق مراکز سوئیچینگ مورد استفاده واقع شود، هم اینکه نقش انتقال فرامین را به این مراکز یا سایر دستگاه های مخابراتی ایفا نماید.
این سیستم نیز کاربرد های دیگری در ایستگاه های تلویزیونی دارا می باشد، بدین نحو که فرستنده ی اصلی می تواند در زمان نمایش تبلیغات، سیگنال های DTMF را برای ایستگاه های واسطه محلی ارسال نماید تا آن ایستگاه بتواند تبلیغات محلی خود را در آن زمان به نمایش در آورد. همچنین در برخی سیستم های جاسوسی نیز می توان فرامین خاموش یا روشن کردن دوربین ها و یا سایر سیستم های واسطه را از این طریق ارسال نمود. ابتدا لازم است با مشخصات خط تلفن و نحوه شماره گیری ان اشنا شویم.

2-1) سرویس خط تلفن شهری (PSTN) :
هر خط تلفن از یک زوج سیم مسی تشکیل شده است.گاه این زوج سیم توسط کابلی سه سیمه به منازل می رسد که سیم فولادی ضخیم تنها نقش استحکام کابل را بر عهده دارد. در اصطلاح این دو سیم را سیمهای Aو B یا TIP و RING می نامند. که نامگذاری دوم به تاریخچه اختراع تلفن باز می گردد.
در حالت عادی که خط مشغول نیست یا وضعیت ON HOOK یک ولتاژ DC بین دو سیم وجود دارد و هیچ جریانی از خط نمی گذرد (یا جریانی با حداکثر 5µA از ان عبور می کند.) این ولتاژ به طور کلی در حدود 48 ولت است و بسته به عواملی از جمله استاندارد محلی مرکز مخابرات تغییر می کند.
در یک مرکز مخابرات محلی (LEC) منابع تغذیه DC که معمولا از نوع سوئیچینگ هستند‚ولتاژ DC لازم را از برق AC فراهم می کنند . ولتاژ DC تنظیمی , روی 50 ولت یا بیشتر قرار می گیرد. تعدادی باتری بزرگ (برای مثال 24 باتری 2ولت سری معادل 48 ولت ) نیز به صورت شناور در مدار هستند که در هنگام قطع برق وارد مدار می شوند و از قطع شدن شبکه تلفن جلو گیری می کنند.
با بالا رفتن بار خط در ساعات پر ترافیک شبانه روز , جریان مصرفی برق بالا می رود و در نتیجه از ولتاژ منابع تغذیه کاسته می شود .برای مثال در یک مرکز مخابرات محلی 40000 شماره ای ممکن است 600 امپر جریان از منابع تغذیه کشیده شود. به محض برقراری ارتباط میان دو نفر, ولتاژ خط از 48 ولت به 8 ولت کاهش می یابد و جریانی در حدود 20 میلی امپر از خط می گذرد. در حقیقت ولتاژ حالت تماس هنگامی که خط اشغتل می شود به طور کلی بین 6 تا 15 ولت است.جریانی که در حالت تماس از خط کشیده می شود در حدود 10 تا 65 میلی امپر و مقاومت DC دستگاه تلفن بین 200 تا 300 اهم است.
هنگامی که گوشی گذاشته می شود (وضعیتOn Hook ) ولتاژ 48- خط را تغذیه می کند . دلیل استفاده از ولتاژ منفی در مقابل ولتاژ مثبت به مسائل الکتروشیمیایی باز می گردد . هنگامی که سطح ولتاژ سیم نسبت به زمین منفی است , واکنشهای الکتروشیمیایی کمتر باعث خوردگی سیمها می شوند . اندازه این ولتاژ نیز در بعضی کشورها متفاوت است . این کشورها از ولتاژ دیگری در محدوده 36 تا 60 ولت استفاده می کنند . در هر حال این ولتاژ با مشغول شدن خط و شارش جریان افت پیدا می کند . به محض وقوع این رخداد ولتاژ Ring از 48- به 28- ولت و ولتاژ Tip به 20- ولت خواهد رسید و این به این معناست که ولتاژ خطبه 87dc کاهش یافته است .

چکیده:………………………………………………………….. 1
DTMF(1-1 چیست؟……………………………………………. 2
2-1) سرویس خط تلفن شهری(PSTN) : ا…………………….2
3-1) نحوه شماره گیری………………………………………… 5
4-1) ﺁشکار سازی زنگ و اشغال خط………………………… 5
1-4-1) شمای کلی مدار……………………………………….. 6
2-4-1) سخت افزار مدار………………………………………… 8

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: 13

امروزه بیشتر تجهیزات تلفنی از یک ای سی در یافت کننده DTMF (کدهای تن تولید شده توسط شماره گیر تلفن) استفاده می شود . ای سی Motorola MT8870 اولین ای سی معمولی در یافت کننده DTMF است که می تواند کدها را رمز گشایی کرده و استفاده گسترده در مدارات تلفن دارد مانند تلفن گویا .
برای تشخیص سیگنالهای DTMF می توانیم از تراشه های مختلفی استفاده کنیم . شرکتهای بزرگ تولید کننده , قطعه ای را با نام DTMF Receiver معرفی کرده اند . از میان این تراشه ها می توان به HT9171/72 ، KT3170 ،SM8223A و MT8870 اشاره کرد . که MT8870 از شرکت Mitel معروفترین و در دسترس ترین DTMF Decoder باشد .

در بین کد های موجود در جدول قبل، حروف ستون آخر دارای کاربرد های استراتژیک خاصی می باشند که عمدتاً توسط مراکز نظامی، امنیتی و سیاسی مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده از این کد ها در اغلب مراکز مخابراتی، برای مشترکین عادی محدود می باشد. (بطور کلی در جهت اولویت دادن به تماس ها در مواقع ضروری و ایجاد خطوط آزاد در مواقعی که ممکن است کلیه خطوط اشغال باشند، مورد استفاده قرار می گیرد.)
این فرکانس ها به نحوی انتخاب شده اند که هیچ فرکانسی مضربی از فرکانس دیگر نمی باشد. تفاضل یا جمع هر دو فرکانس برابر با هیچ کدام از فرکانس های موجود نمی باشد. حداکثر خطای هر فرکانس می تواند +/- ۱.۸% باشد و برای مقادیر بیشتر، این سیگنال ها در مراکز سوئیچینگ نادیده گرفته می شوند. تفاوت قدرت بین جزء فرکانس بالا و فرکانس پایین سیگنال حداکثر ۳dB می باشد.
علاوه بر فرکانس های جدول قبل، مطابق جدول زیر، در سیستم DTMF حالت هایی برای بررسی وضعیت خطوط در نظر گرفته شده :

مدار مربوط به tape mode-auto Rewind

مدار مربوط به tape mode-auto Rewind

مدار آشکار ساز تن …………………………………………………..13
1-2) در یافت کننده DTMF توسط MT8870ا……………………… 14
2-2) مدار راه انداز MT8870 ا………………………………………..17
3-2) کنترل وسایل برقی با تلفن…………………………………… 18

فصل سوم:

امروزه در بیشتر وسایل الکترونیک، هشدار دهنده های وسایل خانگی، اسباب بازی ها، سیستمهای پی جویی (paging) ، سیستمهای پیغام دهنده مانند اسانسورها ،پیغام گیر، تلفنهای گویا و بسیاری از مدارها به ادواتی نیاز داریم تا به صورت دیجیتال به ضبط و پخش صدا بپردازند . از انجا که نمی توان طیف انالوگ را به طور مستقیم مانند ادوات ضبط مغناطیسی ذخیره کنیم باید از سیگنال انالوگ صوت به صورت متناوب نمونه برداری کنیم (Sampling) و اطلاعات به دست امده را در حافظه تراشه به صورت دیجیتال ذخیره کنیم . برای این منظور باید در فاصله های زمانی برابر از سیگنال انالوگ صوت با فرکانسی که که بیش از دو برابر فرکانس سیگنال است نمونه بگیریم و طیف پیوسته در زمان را به طیفی گسسته تبدیل کنیم . اساس این امر به قضیه ای در حوزه سیگنال باز می گردد . شرایطی که بازیابی کامل سیگنال از نمونه ها را تضمین می کنند در قضیه نمونه برداری بیان شده اند.این قضیه بیان می کند که برای بازیابی دقیق ، سیگنال نمونه برداری شده باید محدود باند باشد و فرکانس نمونه برداری از دو برابر بزرگترین فرکانس موجود در سیگنال ، بزرگتر باشد . تحت این شرایط می توان سیگنال اصلی را با فیلتر پایین گذر بازیابی کرد .
اگر چه پهنای باند (Bandwidth) صداهای شنیداری حدود khz 20 است اغلب فرکانسهای صوتی در محدوده HZ 300 تا KHZ 4 متمرکز شده اند ، بنلبراین حداقل میزان نمونه برداری (Sample Rate) با توجه به قضیه نمونه برداری باید KHZ8 باشد تا بتوان سیگنال انالوگ صوتی را نمونه برداری و با کیفیت بالا بازسازی کرد . به این منظور باید محدوده صداهای شنیداری را توسط یک فیلتر پایین گذر به KHZ4 محدود کنیم .
برای پخش صدا (Play Back) صدای ذخیره شده ، داده های ذخیره شده باید بار دیگر به صورت سیگنال انالوگ در ایند و به بلندگو فرستاده شوند. هر بازه صوتی در ادرسی از حافظه تراشه جای می گیرد و ابتدا و انتهای ان مشخص است . برای پخش مجدد باید همان ادرس از حافظه بازخوانی شئد که این عمل به صورت ادرس دهی به دسترسی اتفاقی میسر می گردد .در تراشه های ضبط و پخش صدا نیز نمونه برداری از سیگنال انالوگ ضروری است .

ضبط و پخش صدای دیجیتال………………………………………… 19
2-3) معرفی تراشه ضبط و پخش صدا…………………………….. 20
3-3) مدیریت پیام ها…………………………………………………. 21
Random Access Mode(3-3-1ا…………………………………… 22
(3-3-1-1ضبط پیام در Random Access mode ا…………………..22
(3-3-1-2پخش پیام در Random Access modeا…………………… 23
Tape Mode(3-3-2ا…………………………………………………….. 24
(3-3-2-1 ضبط پیام در Tape mode با استفاده از Normal Option ا..24
(3-3-2-2پخش پیام در Tape mode با استفاده از Normal Option ا…25
(3-3-2-3 ضبط پیام در Tape mode با استفاده از Auto rewind ا…..26
(3-3-2-4پخش پیام در Tape mode با استفاده از Auto rewind ا…..27
(3-4 جدول مربوط به اسامی و عملکرد پایه های APR9600 ا……….29

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم:

میکرو کنترلر در حقیقت مغز ربات ما می باشد و طبق برنامه که ما به آن می دهیم ربات را کنترل می کند یعنی شامل فرایند دریافت ورودی از سنسور ها، پردازش توسط برنامه ای که ما برای آن مشخص کرده ایم و خروجی دادن به موتورها می شود میکروهایی که معمولاً در ربات های مسیریاب استفاده می شود، از 2 خانواده هستند.
1- میکروکنترلر8051
2- میکروکنترلرهای خانواده AVR
استفاده از میکروکنترلر AVR آسان تر است به دلایل زیر:
الف) مدار ساده تر نسبت به خانواده 8051
ب) داشتن مبدل آنالوگ به دیجیتالA/D) )
ج) داشتن PWM سخت افزاری
د) تکنولوژی بالاتر در طراحی میکرو و مقاومت در برابر noise
در میکروکنترلرهای AVR به دلیل داشتن مبدل آنالوگ به دیجیتال از مقایسه گر استفاده نمی کنیم چون میکروکنترلر ولتاژ را به صورت یک عدد بین 0 تا 1023 دریافت می کند که صفر به عنوان 0 ولت و 1023 به عنوان 5 ولت است.

4-2) میکروکنترلرهای AVR
یکی از انواع میکروکنترلرهای جدید که در بازار الکترونیک ارائه شده است، میکروکنترلر های شرکت ATMEL با نام میکروکنترلرهای خانوادهAVR می باشد. این میکروکنترلر های هشت بیتی به دلیل قابلیت برنامه نویسی توسط کامپایلر زبان های سطح بالا بسیار مورد توجه قرار می گیرند. این میکروکنترلر ها از معماری RISC برخوردارند و شرکت ATMEL سعی نموده است با استفاده از معماری پیشرفته و دستورات بهینه، حجم کد تولید شده را کم و سرعت اجرای برنامه را بالا ببرد. یکی از مشخصات این نوع میکروکنترلر ها دارا بودن 32 رجیستر همه منظوره می باشد. همچنین در این میکروکنترلر ها از حافظه های کم مصرف و غیر فرار FLASH و EEPROM استفاده می شود. کامپایلر هایی به زبان BASIC و C که زبانهای پرکاربرد در دنیا هستند برای این نوع میکرو ها طراحی شده است و علاوه برآن از زبان اسمبلی نیز نوع از میکروکنترلر ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. میکروکنترلر های AVR به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

: مدار راه انداز MT8870

: مدار راه انداز MT8870

میکروکنترلر AVR ا………………………………………………………….34
4-2) میکروکنترلرهای AVR ا………………………………………………35
(4-3محیط برنامه نویسی Codevision AVRا………………………….. 36
ایجاد یک فایل جدید……………………………………………………….. 37
(4-5تنظیمات کامپایلر Cا…………………………………………………… 40
(4-6کامپایل پروژه ا…………………………………………………………..42
(4-7 ساختن پروژه………………………………………………………….. 43
(4-8 وقفه………………………………………………………………….. 44
(4-8-1 مراحل اجرای وقفه……………………………………………….. 44
(4-9 شرح برنامه میکرو…………………………………………………… 45
منابع و ماخذ ……………………………………………………………..:47  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان