انتخاب صفحه

فهرست مطالب
فصل اول: کلیات پژوهش

بیماری مزمن یک استرس فوق العاده و قابل توجه است که زندگی فرد را مورد تهدید قرار می¬دهد و علت عمده مرگ و میر در دنیا هستند. افزایش سریع بیماری های مزمن، نمایانگر چالش های عمده بهداشتی در سطح جهان است. از آنجا که نگرش پزشکی در این نوع بیماری¬ها تنها بر نحوه درمان و کنترل نشانه ها توجه دارد و با توجه به این که این بیماری ها بر فرد و جامعه اثرات زیادی دارند، بایستی مورد توجه خاص قرار گیرند و نباید صرفاً بر الگوی پزشکی در مراقبت از این بیماری بسنده کرد (کاتس و بور ،1995).
این بیماران معمولاً با دامنه وسیعی از احساسات منفی شامل اضطراب، عصبانیت و افسردگی مواجه هستند و احترام به خود و هویت فرد، تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد؛ به خصوص وقتی بیماری منجر به کاهش نقش ها، فعالیت های ارزشمند تغییرات در ارتباطات اجتماعی شده و انجام فعالیت های قبلی بیمار نیز به علت بیماری مشکل یا غیر ممکن می شود (آسبرینگ ، 2001).
سرطان از دید عامه ترسناک ترین و خطرناک ترین بیماری مزمن تلقی می¬شود. سرطان بیماری است که از یک یا چند سلول آغاز می¬شود و یک سلول به طور ناگهانی از حالت عادی خارج می¬شود و شروع به تکثیر می¬کند. سلول یا سلول¬های سرطانی شده به سرعت تعدادشان افزایش پیدا می کند و تشکیل یک توده به هم فشرده سلولی یا یک غده می¬دهد و این توده سلولی قابلیت و کارایی خود را نیز از دست می¬دهد و نمی¬تواند فعالیت¬ها و وظایف خود را انجام دهد. این غده کم¬کم گسترش پیدا می¬کند و مثل یک دانه کوچک در بافت ریشه می¬دواند. کلمه سرطان که به معنای خرچنگ است بر اساس همین حالت نامگذاری شده است (خانجانی و همکاران،1391).
سرطان یکی از بیماری¬های شایع در دنیای امروزی است که تعداد افراد مبتلا به آن روز به روز افزایش می¬یابد. به گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2008 حدود 6/7 میلیون نفر در اثر ابتلا به بیماری سرطان جان خود را از دست دادند که از این تعداد، بیش از 70% آن¬ها در کشورهای در حال توسعه و کم درآمد زندگی می¬کردند (صفاری و همکاران، 1391).
اثرات روانی ناشی از تشخیص سرطان و اثرات جسمی ناشی از درمان¬های آن توام با بسیاری از عوارض جانبی هستند که سلامت روان فرد را تحت تاثیر قرار می¬دهد. تشخیص سرطان، علائم ناگهانی را ایجاد می¬کند که مستلزم آن است که بیمار سریعا به سبک خود به مقابله با آن بپردازد. نوع روش درمانی بر سلامت روان بیمار تاثیر گذار است. درمان سرطان تقریبا همیشه با روش¬های تهاجمی شروع می¬شود. از جمله درمانهای سرطان شیمی درمانی است که با هدف نابود سازی سلولهای سرطانی انجام می¬پذیرد. به دلیل طبیعت مزمن سرطان، بیمار مجبور است درمان طولانی مدت با داروهای سمی را بپذیرد. معالجه هفته¬ها یا ماه¬ها به طول می¬انجامد و عوارض جانبی آن می¬تواند به صورت تهوع، ریزش مو، خستگی، دردهای عضلانی، سوختگی¬های پوستی، تغییرات وزن و مشکلات روحی و روانی بروز نماید. بستری شدن¬های متعدد به منطور درمان می¬تواند مانع از ادامه یک زندگی طبیعی شود. قبل و بعد از شیمی درمانی احساس ترس و اضطراب در بیمار به وجود می¬آید که این امر به دلایل مختلفی از قبیل عوارض ناشی از شیمی درمانی، سوراخ کردن ورید جهت تزریق، احساس انزوا و گوشه گیری و از دست دادن حس استقلال در زندگی، می¬تواند باشد. به علاوه عوارض جانبی آشکار ناشی از شیمی درمانی توانایی لذت بردن از جنبه¬های مختلف زندگی را از فرد بیمار سلب می¬کند (کرنر و بیلی ، 2001).

1-2-بیان مسئله

سلامت روان یکی از مهمترین مولفه¬های یک زندگی سالم است که عوامل بیشماری در شکل گیری صحیح یا ناصواب آن دخیل هستند. هدف سلامت روان کاهش احساسات منفی نظیر اضطراب، افسردگی، ناامیدی و پیشگیری از بروز نشانه¬های مرضی در افراد می¬باشد. در طول چند دهه اخیر، مساله سلامت روان به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت مورد توجه قرار گرفته است (سازمان بهداشت جهانی ، 2007). عوامل خطر برای مشکل سلامت روان عبارتند از: سابقه خانوادگی، شرایط پر استرس زندگی، داشتن بیماری مزمن، سابقه تروما، استفاده از مواد مخدر، بی¬توجهی یا سوء استفاده در کودکی و فقدان حمایت اجتماعی می¬باشد.
اهمیت سلامت روان به دلیل ارتباط تنگاتنگ آن با سلامت جسمانی می¬باشد. سلامت روان نقش مهمی در توانایی افراد برای حفظ سلامت جسمی بازی می¬کند. بیماری¬های روانی از قبیل افسردگی و اضطراب در توانایی افراد برای مشارکت در رفتارهای ارتقا دهنده¬ی سلامتی تاثیر گذار است. به نوبه خود، مشکلات سلامت جسمی مانند بیماری¬های مزمن می-تواند تاثیر جدی بر سلامت روان و کاهش توانایی افراد برای شرکت در درمان و بهبودی داشته باشد (لاندو ، 2006).
متخصصان و پژوهشگران به دنبال یافتن عواملی هستند که می¬تواند بر روی سلامت روان بیماران سرطانی تاثیرگذار باشد. در این میان راهبردهای مقابله دینی ، رضایت زناشویی و خودکارآمدی از جمله¬ی عوامل تاثیر گذار بر سلامت روان بیماران سرطانی می¬باشد که نیاز به بررسی¬های بیشتر در این زمینه احساس می¬شود.
اثرات روانی ناشی از تشخیص سرطان و اثرات جسمی ناشی از درمان¬های آن توام با بسیاری از عوارض جانبی هستند و با توجه به تغییرات، گاه اعتماد به نفس و ایمان مذهبی به مخاطره می¬افتد. ارتباطات فردی به دلیل عدم اطمینان به آینده مختل می¬شود. مکانیزم-های سازگاری قبلی ناکافی به نظر می¬رسد و بستری شدن در بیمارستان ممکن است احساس تنهایی را به فرد القا کند و در یک کلام می¬توان گفت بحران معنوی در فرد پدیدار می¬شود (های فیلد ، 1992).
باید توجه داشت که بیماری¬های مزمن از جمله سرطان می¬تواند اثرات مخربی به همراه داشته باشند و رضایت زوجین را تحت تاثیر قرار دهند. رضایت مندی زناشویی مهمترین مولفه ازدواج است. به نظر می¬رسد سلامت روان به عنوان مولفه¬ای از ویژگی¬های فردی، با رضایت¬مندی زناشویی ارتباط دارد(شاهی و همکاران،1390).
ادراک خودکارآمدی نیز یک ساز و کار شناختی است که توانایی کنترل موارد ترسناک را در شخص ایجاد می¬کند و او را قادر به رویارویی با مشکلات می¬سازد. درک توانایی باعث می-شود که شخص رفتارهایی را از خود دور کند. افرادی که دارای احساس خودکارآمدی مشخص، تعریف شده، هماهنگ و تقریبا با ثبات هستند از سلامت روانشناختی بیشتری برخوردارند. این افراد به دیدگاهی روشن در مورد خود رسیده¬اند و کمتر تحت تاثیر وقایع روزانه و ارزیابی¬های این وقایع قرار می¬گیرند (بندورا،1997).
بنابراین پژوهش حاضر درصدد بررسی این مسئله است که راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی چه نقشی در سلامت روان این بیماران دارد.

1-1- مقدمه ……………………………………………………………………..2
1-2- بیان مسئله………………………………………………………………. 4
1-3- ضرورت و اهمیت پژوهش……………………………………………….. 5
1-4- اهداف پزوهش……………………………………………………………. 6
1-4-1- هدف کلی……………………………………………………………… 6
1-4-2- اهداف فرعی………………………………………………………….. 6
1-5- فرضیه¬های و سؤال پژوهش………………………………………….. 7
1-6- تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها…………………………………… 7
1-6-1- سلامت روان…………………………………………………………… 7
1-6-1-1- تعریف مفهومی ……………………………………………………..7
1-6-1-2- تعریف عملیاتی…………………………………………………….. 7
1-6-2- راهبردهای مقابله دینی……………………………………………… 8
1-6-2-1- تعریف مفهومی…………………………………………………….. 8
1-6-2-2- تعریف عملیاتی……………………………………………………… 8
1-6-3- رضایت زناشویی………………………………………………………. 8
1-6-3-1- تعریف مفهومی……………………………………………………… 8
1-6-3-2- تعریف عملیاتی……………………………………………………… 8
1-6-4- خودکارآمدی…………………………………………………………… 8
1-6-4-1- تعریف مفهومی…………………………………………………….. 8
1-6-4-2- تعریف عملیاتی…………………………………………………….. 9

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: مبانی نظری و پیشینه تحقیق

سرطان طبقه¬ای از بیماری¬هاست که با رشد سلولی خارج از کنترل مشخص می¬شود. بیش از صد نوع سرطان وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع اولین سلولی که تحت تاثیر قرار می-دهد طبقه بندی می¬شود. سرطان زمانی که سلول¬های صدمه دیده به طور غیرقابل کنترل شروع به تکثیر می¬کنند و تبدیل به غده یا بافت توده¬ای (تومور) شوند، به بدن آسیب وارد می¬کند.
به طور کلی پنج گروه سرطان وجود دارد:
1) کارسینوما : نوعی از سرطان که در سلول¬هایی که بخش¬های داخلی و خارجی بدن مانند ریه، پستان و روده بزرگ را پوشش می¬دهد به وجود می¬آید.
2) سارکوما : نوعی از سرطان که در سلول¬های واقع در استخوان، غضروف، چربی، بافت همبند، ماهیچه و دیگر بافت¬های حمایتی به وجود می¬آید.
3) لنفوم : نوعی از سرطان که از غدد لنفاوی و سیستم ایمنی بدن شروع می¬شود.
4) لوسمی : نوعی از سرطان که در مغز استخوان شروع می¬شود و اغلب در جریان خون تجمع می¬یابد.
5) آدنوم : نوعی از سرطان که از غده تیروئید، غده هیپوفیز، غده آدرنال و دیگر بافت-های غددی ناشی می¬شود (کراستا ، 2013).
بیماران مبتلا به سرطان به انواع گوناگون روش¬های درمان سرطان نیاز دارند که یکی از روش¬های متداول درمان سرطان شیمی درمانی می¬باشد. شیمی درمانی روشی است که از داروهای شیمیایی به منظور جلوگیری از رشد و گسترش سلول¬های آسیب دیده و سرطانی استفاده می¬کنند. شیمی درمانی می¬تواند اثرات جانبی بسیاری در وضعیت جسمانی( مانند خستگی، بی¬اشتهایی، تهوع، استفراغ، زخم دهان و کاهش گلبول¬های سفید خون، کاهش پلاکت¬های خون و خونریزی)، روانی، اجتماعی و رفتارهای خود مراقبتی بیمار داشته باشد (چاردسمون ، 2012).
بیش از 25 میلیون نفر در سراسر جهان با سرطان زندگی می¬کنند که این رقم روبه افزایش است (گریمت ، 2013). با پیشرفت در تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری، بیماران نیز زندگی طولانی¬تری بعد از تشخیص سرطان دارند. بنابراین شناسایی نیازهای این جمعیت و مداخلات موثر برای حل و فصل و یا درمان حمایتی برای مشکلات مرتبط با سرطان از اهمیت بالایی برخوردار است.
بررسی شیوع اختلالات روانی در افراد مبتلا به سرطان نشان می¬دهد که این افراد معیارهای تشخیصی برای اختلال روانی خاصی را برآورده نمی¬کنند، با این حال بسیاری از این بیماران واکنش¬های هیجانی متنوع دشواری را تجربه می¬کنند (بیسن و همکاران، 2002). زمانی که افراد با تشخیص سرطان مواجه می¬شوند ممکن است استرس شدید، خشم، احساس غمگینی و یا هیجانات شدید دیگری را تجربه کنند. و این درحالی است که این احساسات به مرور زمان از شدت آن¬ها کاسته می¬شود و به افسردگی تبدیل می¬شود، بنابراین درمان افسردگی بیماران مبتلا به سرطان حتی زمانی که تحت درمان¬های پیچیده سرطان می¬باشد از اهمیت زیادی برخوردار است ( چیدا و همکاران، 2008).
بهداشت روانی در بیماران مبتلا به سرطان برای اولین بار توسط گالن در سده 200-300 میلادی مطرح شد، و از ارتباط بین ملانکولیا و سرطان صحبت شد. و همچنین گادمن (1701) مطرح کرد که سرطان ممکن است با حوادث زندگی مرتبط باشد. اینگونه تصور می¬شود که 85 درصد از سرطان¬ها قابل پیشگیری هستند. بنابراین در این شرایط روان-شناسی در باورها و نگرش¬ها در مورد سرطان و رفتارهای قابل پیش¬بینی مانند سیگار کشیدن، رژیم غذایی و غربالگری نقش ایفا می¬کند.
عوامل موثر در آغاز و افزایش سرطان:
عوامل رفتاری: اسمیت و جاکوبسن (1989)گزارش کردند که 30 درصد سرطان¬ها با استعمال دخانیات، 35 درصد با رژیم غدایی، 7 درصد ناشی از رفتار جنسی و باروری و 3 درصد ناشی از الکل است.
استرس: لادنسلگر و همکاران (1983) در مطالعه¬ای که بر روی موش¬های مستعد سرطان انجام دادند دریافتند که اگر استرسورها کنترل شوند رشد تومورها کاهش می¬یابد. با این وجود اگر استرسورها غیر قابل کنترل ادراک شوند نتیجه افزایش رشد تومورهای سرطانی است.
شخصیت: تمشوک و فوکس (1984)، نشان دادند که افراد مبتلا به سرطان دارای تیپ شخصیتی C”” می¬باشند. تیپ شخصیتی C به عنوان افرادی منفعل، آرام، درمانده، وابسته به دیگران، ناتوانی در غلبه بر رفتارهای روانی-عصبی، مهربانی بیمارگون، صبوری مفرط، بدون ابراز هیجان، خصوصاٌ هیجانات منفی توصیف می¬شوند.
افسردگی: بیلاسکاس (1980) ارتباط بین افسردگی و سرطان را به صورت برجسته نشان داد، البته او افسردگی خفیف مزمن را و نه افسردگی کلینیکی را، با سرطان مرتبط دانست. همچنین حوادث زندگی، سبک¬های مقابله¬ای و سرسختی از دیگر عوامل روان-شناختی در شروع و افزایش سرطان می¬باشد. مالاموس (2010) می¬نویسد: بیماری در ایجاد آسیب¬های روانی نسبت به متغیرهای دیگر که تا کنون بررسی شده¬اند نقش مهمی دارند.
عوامل روانی و تخفیف علائم در سرطان: عوامل روانشناختی در کاهش علائم و افزایش کیفیت زندگی بیماران سرطانی نقش دارد. کارترایت و همکاران (1973) تجارب مبتلایان به سرطان را اینگونه توصیف کردند: درد خیلی ناراحت کننده، مشکلات تنفسی، استفراغ، بی-خوابی، کاهش مزاج و کنترل مثانه، از دست دادن اشتها و آشفتگی روانی. بنابراین مداخلات روان¬شناختی می¬تواند با استفاده از روش¬های مدیریت درد، مداخلات حمایتی اجتماعی، درمان حالت تهوع و استفراغ، مشاوره تصویر بدنی، راهبردهای سازگاری شناختی و روش کار سیمونتن ( درمان بیماران سرطانی به وسیله آرام¬سازی، تصویرسازی ذهنی و برنامه¬های تمرینی) به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به سرطان کمک کند.
پیامدهای روان¬شناختی سرطان عبارت¬اند از واکنش¬های هیجانی مانند افسردگی، غم، عدم کنترل، تغییرات شخصیتی، خشم و اضطراب؛ و واکنش¬های شناختی. هنگامی که بیماران مبتلا به سرطان برای اولین بار تشخیص سرطان دریافت می¬کنند به طور بالقوه تقریبا تمام ابعاد زندگی فرد را شامل جنبه¬های فیزیکی، روان¬شناختی، میان فردی، شغلی و معنوی تحت تاثیر قرار می¬دهد (عزیز ، 2007).
برای بیماران سرطانی تحت درمان، اضطراب می¬تواند ادراک درد را افزایش دهد، سایر علائم اضطراب و اختلال خواب می¬تواند عامل اصلی در شروع زودتر تهوع و استفراغ بیماران سرطانی باشد. اضطراب بدون توجه به شدت آن به طور قابل ملاحظه¬ای می¬تواند بر کیفیت زندگی بیماران سرطانی و خانواده¬های آنها تاثیرگذار باشد، به همین دلیل باید مورد بررسی و درمان قرار گیرد (پین ، 1992). امروزه سرطان به عنوان یک بیماری مزمن، مشکلات هیجانی بسیاری مانند، تغییر در قابلیت عملکرد افراد، تصویر بدنی، نقش خانوادگی و اجتماعی ا در بیماران مبتلا بوجود می¬آورد و همچنین افسردگی در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی شیوع بسیاری دارد؛ بنابراین باید متخصصان بهداشت روان به نقش مسائل روان¬شناختی در همه¬ی مراحل درمان و ابعاد زندگی فرد مبتلا به سرطان آگاه باشند.

2-1- مقدمه………………………………………………………………….. 11
2-2- مبانی نظری…………………………………………………………… 11
2-2-1- سلامت روان……………………………………………………….. 15
2-2-2- راهبردهای مقابله دینی…………………………………………… 19
2-2-3- رضایت زناشویی……………………………………………………. 22
2-2-4- خودکارآمدی…………………………………………………………. 25
2-3- پیشینه پژوهش……………………………………………………….. 29
2-3-1- سلامت روان …………………………………………………………29
2-3-2- راهبردهای مقابله دینی…………………………………………… 30
2-3-3- رضایت زناشویی …………………………………………………….33
2-3-4- خودکارآمدی………………………………………………………… 35
2-3-5- خلاصه¬ی پژوهش¬های پیشین………………………………… 38

فصل سوم: روش پژوهش

جامعه¬ی آماری در این پژوهش شامل تمامی بیماران مبتلا به انواع سرطان که جهت انجام شیمی درمانی به مراکز شیمی درمانی شیراز در سال 1392 مراجعه کرده¬اند، بود. معیار ورود به مطالعه حداقل تحصیلات ابتدایی، متاهل بودن، هوشیار بودن، گذشتن دست کم یک ماه از شیمی درمانی آنان، عدم مشکلات روانی شناخته شده از قبیل اضطراب و افسردگی پیش از ابتلا به بیماری سرطان، عدم دریافت درمان روان¬شناختی و عدم ابتلا به بیماری¬های جسمی دیگر از قبیل فشارخون، دیابت و…، بوده است.

3-4- نمونه و روش نمونه گیری

نمونه¬ی مورد مطالعه با توجه به پژوهش¬های پیشین شامل 135 نفر از اعضای جامعه آماری بوده است. روش نمونه¬گیری در این پژوهش، نمونه¬گیری در دسترس بوده، به این صورت که محقق با معرفی بخش روان¬شناسی بالینی دانشگاه شیراز به مراکز انکولوژی دولتی و خصوصی در شهر شیراز به مدت سه ماه مراجعه کرده و با کسب اجازه از آن¬ها افراد نمونه را انتخاب کرده و سپس پرسشنامه¬های مورد نظر را اجرا نموده است.

3-5- ابزارهای پژوهش

در این پژوهش از چهار آزمون تحت عناوین: پرسشنامه سلامت عمومی، مقیاس مقابله مذهبی، پرسشنامه رضایت زناشویی و پرسشنامه خودکارآمدی استفاده شده است که مشخصات آنها به شرح زیر است:

3-5-1-پرسشنامه سلامت عمومی ( GHQ28)
پرسشنامه سلامت عمومی اولین بار توسط گلدبرگ (1972)، تنظیم گردید.این پرسشنامه آزمونی است که به منظور بررسی اختلالات غیر روان¬گسسسته که در وضعیت¬های مختلف جامعه یافت می¬شود، طراحی شده است (گلدبرگ، 1988 به نقل از تقوی، 1380). پرسشنامه اصلی دارای 60 سوال می¬باشد، اما فرم¬های کوتاه شده¬ی 30 سوالی، 28 سوالی و 12 سوالی در مطالعات مختلف استفاده شده است. در پژوهش حاضر از فرم 28 سوالی این پرشسنامه استفاده شده است. سؤالها این پرسشنامه به بررسی وضعیت روانی فرد در یک ماهه¬ی اخیر می¬پردازد و شامل نشانه¬هایی مانند افکار و احساسات نابهنجار و جنبه¬هایی از رفتار قابل مشاهده است که بر موقعیت اینجا و اکنون تاکید دارد. این پرسشنامه دارای چهار خرده مقیاس علایم جسمانی، اضطراب و بی¬خوابی، اختلال در کارکرد اجتماعی و افسردگی است که هر کدام از آنها دارای 7 سؤال می¬باشند و سؤالهای هر خرده به ترتیب پشت سرهم آمده است. تمام گویه¬های پرسشنامه سلامت عمومی دارای 4 گزینه هستند و روش نمره گذاری به روش لیکرت است که بر این اساس هر یک از سؤالهای 4 درجه¬ای آزمون به صورت (0، 1، 2، 3) می¬باشد و در نتیجه نمره کل یک فرد از صفر تا 84 متغیر خواهد بود و نمره کمتر بیانگر بهداشت روانی بهتر می¬باشد.
تقوی(1380) اعتبار پرسشنامه سلامت عمومی را از سه روش بازآزمایی، دو نیمه کردن و آلفای کرونباخ مورد بررسی قرار داد که به ترتیب ضرایب پایایی 72/0، 93/0 و 90/0 حاصل¬ گردید. روایی سازه و همزمان این ابزار در حد مطلوب گزارش شده است(تقوی، 1380 و هومن، 1376). آلفای کرونباخ محاسبه شده برای زیر مقیاس¬های علائم جسمانی، اضطراب و بی¬خوابی، اختلال در کارکرد اجتماعی، افسردگی به ترتیب برابر با 76/0، 84/0، 61/0، 88/0 و شاخص کلی مقیاس 89/0 بوده است. ضریب پایایی به روش دو نیمه کردن نیز برای زیر مقیاس¬ها و کل پرسشنامه سلامت عمومی بین 74/0 و 95/0 به دست آمد. تقوی (1380) به بررسی روایی همزمان این پرسشنامه با پرسشنامه بیمارستان میدلسکس (M H.Q ) پرداخت و ضریب همبستگی 55/ را گزارش نمود که قابل قبول می¬باشد.

3-5-2- مقیاس راهبردهای مقابله مذهبی
مقیاس راهبردهای مقابله مذهبی برای استفاده در جمعیت ایرانی بر مبنای مقیاس پارگامنت تدوین شده است (افلاک¬سیر،2007). در تدوین این مقیاس از بعضی ماده¬های مقیاس(RCOPE) پارگامنت و همکاران (2000)، که به نظر می¬رسید برای مسلمانان قابل اجرا است استفاده شد. آیتم¬هایی که از مقیاس پارگامنت برای اعتقادات مذهبی مسلمانان اقتباس شده دوباره تنظیم شده، علاوه بر این آیتم¬های جدیدی گنجانده شده است که نشان دهنده¬ی اعتقادات دینی اسلامی می¬باشد (ماده¬های 1، 6، 13، 16، 18 ،22).
بنابراین، از آنجایی که اعمال مذهبی نقش معنی داری در ایمان اسلامی بازی می¬کند، بعضی آیتم¬ها مطابق با اعمال مذهبی( شامل آیتم¬های 2، 7، 11، 14، 17، 20، مانند رفتن به زیارت هنگام احساس آشفتگی) تدوین شده است. فعالیت¬های مذهبی مورد استفاده در پرسشنامه بر اساس فعالیت¬های که مسلمانان اغلب برای مقابله با شرایط پر استرس زندگی به کار می¬برند با استفاده از مصاحبه و پایلوت از مسلمانان ایرانی، انتخاب شد. نتایج تحقیق افلاک¬سیر بر روی 200 نمونه ایرانی نشان داد که مقیاس مقابله مذهبی دارای روایی و پایایی خوبی است. این پرسشنامه شامل 22 ماده می¬باشد که بر پایه مقیاس پنج رتبه¬ای لیکرت از اصلاٌ (1) تا خیلی زیاد (5) نمره¬گذاری شده است. و شامل 5 خرده مقیاس است مقابله مذهبی اعمال دینی (6 ماده)، مقابله ارزیابی خیرخواهانه دینی (6ماده)، مقابله دینی منفی (4 ماده)، مقیاس مقابله دینی فعال (3 ماده) و مقابله دینی منفعل (3 ماده). اعتبار درونی برای ابعاد مختلف قابل قبول بود. آلفای کرونباخ برای مقیاس¬های مختلف اعمال دینی 89/0، مقابله دینی منفی 79/0، ارزیابی خیرخواهانه دینی 82/0، مقابله دینی منفعل 72/0، و مقابله دینی فعالانه 78/0 گزارش شده است (افلاک¬سیر، 2007).

3-1- مقدمه………………………………………………………………… 40
3-2- طرح پژوهش…………………………………………………………. 40
3-3- جامعه آماری………………………………………………………….. 40
3-4- نمونه و روش نمونه گیری…………………………………………… 41
3-5- ابزارهای پژوهش ……………………………………………………..41
3-5-1- پرسشنامه سلامت عمومی (GHQ28) ا………………………..41
3-5-2- مقیاس راهبردهای مقابله دینی………………………………… 42
3-5-3- پرسشنامه زوجی انریچ …………………………………………..43
3-5-4- پرسشنامه خودکارآمدی عمومی شرر (GSES) ا……………….44
3-6- روش اجرا ………………………………………………………………45
3-7- روش تجزیه و تحلیل آماری………………………………………….. 45

فصل چهارم: یافته¬های پژوهش

4-1- مقدمه………………………………………………………………… 47
4-2- تجزیه و تحلیل توصیفی…………………………………………….. 47
4-3- آمار توصیفی و متغیرهای جمعیت شناختی……………………… 48
4-3-1- جنسیت در نمونه مورد مطالعه………………………………….. 48
4-3-2- سطح تحصیلات نمونه مورد مطالعه…………………………….. 49
4-4- تحلیل توصیفی از یافته¬های تحقیق…………………………….. 50
4-5- تحلیل استنباطی آماره¬ها………………………………………… 51
4-5-1- بررسی رابطه بین متغیرهای پژوهش…………………………. 51
4-6- یافته¬های مربوط به فرضیه¬ها و سوال پژوهش………………. 53
4-6-1- راهبردهای مقابله دینی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند. ………………………………………………………53
4-6-2- رضایت زناشویی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند……………………………………………………….. 55
4-6-3- خودکارآمدی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند ……………………………………………………………………….57
4-6-4- سهم راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در پیش¬بینی سلامت روان بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی چقدر می¬باشد… 58
4-7- یافته¬های جانبی……………………………………………………… 59

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری

5-1- مقدمه…………………………………………………………………. 62
5-2- بحث در مورد فرضیه¬های پژوهش………………………………… 62
5-2-1- راهبردهای مقابله دینی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند………………………………………………………. 62
5-2-2-رضایت زناشویی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند……………………………………………………………………… 64
5-2-3- خودکارآمدی سلامت روان را در بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی پیش¬بینی می¬کند……………………………………………………………………… 65
5-2-4- سهم راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی در پیش¬بینی سلامت روان بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی چقدر می¬باشد. 66
5-3- مرور کلی و نتیجه گیری نهایی……………………………………… 69
5-4- محدودیت¬های پژوهش……………………………………………… 69
5-5- پیشنهادات پژوهش……………………………………………………. 70
5-5-1- پیشنهادات پژوهشی………………………………………………. 70
5-5-2- پیشنهادات کاربردی………………………………………………… 71

منابع فارسی…………………………………………………………………. 72
منابع انگلیسی………………………………………………………………. 76

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جداول

جدول شماره 4-1- توزیع فراوانی نمونه مورد مطالعه به تفکیک جنسیت 48
جدول شماره 4-2- توزیع فراوانی نمونه مورد مطالعه به تفکیک مدرک تحصیلی بر حسب جنسیت………………………………………………………………………… 49
جدول شماره 4-3- یافته¬های توصیفی مقیاس¬ها و زیر مقیاس¬های مورد مطالعه در
گروه نمونه………………………………………………………………………. 50
جدول شماره 4-4- ماتریس همبستگی بین متغیرهای پژوهش …………..52
جدول شماره 4-5- مدل رگرسیون و شاخص¬های آماری مولفه‌های راهبرد مقابله دینی برای پیش¬بینی سلامت روان………………………………………………………. 54
جدول شماره 4-6 – ضرایب رگرسیون مولفه های¬ راهبرد مقابله دینی برای پیش¬بینی سلامت روان…………………………………………………………………….. 54
جدول شماره 4-7- مدل رگرسیون و شاخص¬های آماری رضایت زناشویی برای پیش¬بینی سلامت روان…………………………………………………………………….. 55
جدول شماره 4-8- ضرایب رگرسیون رضایت زناشویی برای پیش¬بینی سلامت روان………………………………………………………………………………… 55
جدول شماره 4-9- مدل رگرسیون و شاخص¬های آماری مولفه¬های رضایت زناشویی برای پیش¬بینی سلامت روان……………………………………………………….. 56
جدول شماره 4-10- ضرایب رگرسیون مولفه¬های رضایت زناشویی برای پیش¬بینی سلامت روان………………………………………………………………………………… 56
جدول شماره 4-11- مدل رگرسیون و شاخص¬های آماری خودکارآمدی برای پیش¬بینی سلامت روان……………………………………………………………………….. 57
جدول شماره 4-12 – ضرایب رگرسیون خودکارآمدی برای پیش¬بینی سلامت روان…………………………………………………………………………………… 58
جدول شماره 4-13- مدل رگرسیون و شاخص¬های آماری راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی برای پیش¬بینی سلامت روان…………………………………………………………………………………… 59
جدول شماره 4-14 – ضرایب رگرسیون راهبردهای مقابله دینی، رضایت زناشویی و خودکارآمدی برای پیش¬بینی سلامت روان…………………………………….. 59
جدول شماره 4-15- تفاوت میانگین مقیاس¬های مورد مطالعه بین زنان و مردان………………………………………………………………………………… 60

فهرست شکل¬ها

شکل شماره 4-1- نمودار بار چارت نمونه مورد مطالعه به تفکیک جنسیت….. 48
شکل شماره 4-2- توزیع فراوانی نمونه مورد مطالعه به تفکیک مدرک تحصیلی……………………………………………………………………………….49

Abstract

Cancer is a disease that characterized by abnormal cell deformation and loss of cell differentiation. patients with cancer are faced with a broad range of negative emotions, including anxiety, nervousness and depression and their mental health is affected. Therefore, the present study examined the role of religious coping strategies, marital satisfaction and self-efficacy in predicting mental health of patients whit cancer undergoing chemotherapy. To do this, 135 patients with cancer undergoing chemotherapy were chosen in Shiraz and replyed the questionnaires. The data were analyzed by SPSS 16 and multiple regression method. The result analyses showed that religious coping strategies, marital satisfaction and self-efficacy are the predictor of mental health in the patients with cancer undergoing chemotherapy.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان