انتخاب صفحه

فهرست

فصل اول مقدمه

توسعه و پیشرفت جوامع شهری از یک سو و کمبود شدید چوب در کشور ما از سوی دیگر استفاده بهینه از چوب را به امری ضروری تبدیل کرده است.از آغاز تمدن بشری تا زمان صنعتی حاضر چوب همیشه نقش مهمی در ارتباط بشر با محیط‌اش ایفا کرده است با مطالعه کاربرد چوب به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح در ساختمان‌ها، چوب به‌عنوان الگویی برای  سیستم‌های ساختمانی قرار گرفته است.

اطلاعات و تجربیات ساختمانی در طی سال‌ها در سراسر جهان و در همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها و فراتر از مرزهای جغرافیایی گسترش و توسعه یافته است. تقریبا هیچ ماده‌ای نتوانسته این چنین در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

ساختمان‌های چوبی قدیمی که بیشتر به شیوه سنتی ساخته شده‌اند تا به امروز به طور مرتب توسعه یافته‌اند. امروزه به‌علت شیوه‌های مدرن در ساخت اتصالات و پرداخت چوب میتوان از تولیدات چند سازه چوبی وبا استحکام بالاتر استفاده نمود(شیرعلی1382).

بواسطه تحقیقات گسترده نه تنها طراحی تیر های چوبی بهبود یافته بلکه انواع جدیدی از مواد چوبی با کیفیت بالا به بازار ارائه می‌شود. قابلیت سازه‌های چوبی را می‌توان نه تنها در سازه‌های تحسین برانگیز استاتیکی مانند پل‌ها و سالن‌های بزرگ بلکه در ساختمان‌های  مقاوم در برابر زلزله هم مشاهده کرد.

مزیت ساختمان‌های چوبی در اقتصادی بودن و آسانی کار با آن است. سازه‌های چوبی مقاوم در برابر زلزله نه به‌واسطه کاربرد زیاد مصالح بلکه بیشتر به‌واسطه طراحی و محاسبات اقتصادی جزئیات اتصالات مشخصات قابل توجیه است.

ساختمان‌های مدرن چوبی از اواسط قرن 19 میلادی تا به امروز بر اساس دانش تجربی توسعه یافته است. از سویی دیگر یکی از مصالح مهم مورد استفاده در سازه‌ها، بتن میباشد که سابقه استفاده از بتن به چند دهه اخیر برمی‌گردد. هر چند تفاوت بسیاری می‌توان بین سازه‌های چوبی و بتنی یافت نمود اما بزرگترین تمایز در طراحی و محاسبه سازه‌های چوبی در مقایسه با سازه‌های بتنی در این است که شکل پذیری در سازه‌های چوبی نه به کمک المان‌ها بلکه بوسیله اتصالات حاصل می‌شود. اثر جذب انرژی سازه با اعمال ضریب رفتار ساختمان وارد می شود(مجتهدی1364).

در این بین تیرهای چوبی درختان سوزنی برگ از مصالح ساختمانی با کیفیت محسوب میشوند. این مواد با نقش پایه‌ای خود باعث موفقیت سازه‌های چوبی مخصوصا ساختمان‌های مسکونی دارای اسکلت چوبی می‌باشند. در مقایسه با مصالح ساختمانی بتنی چوب‌های مرغوب از خصوصیات مقاومتی و کاربردهای عالی برخوردارند و احتیاجات بالای مقاومت سازه‌های مدرن را براورده می کنند (مجتهدی1364).

سیستم‌های ساختمان چوبی در اسکلت سازه‌های چوبی می توان هر یک از اجزای سازه را براحتی در پیکربندی آن جابجا کرد. فضای ما بین چوب‌ها رامی‌توان با مواد عایق پر کرد. بدینوسیله اعضای بار به عایق حرارتی و صوتی لازم و مناسب را دارا می باشد.

در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه ساختمان‌های چوبی وجود داشته است. از نظر طول عمر و ارزش می توان ساختمان‌های چوبی را هم ردیف با ساختمان‌های بتن آرمه به‌حساب آورد. این سازه‌ها سبک ,مقاوم و شکل پذیر و اقتصادی می باشند.

چوب در مقایسه با دیگر مصالح متداول ساختمانی از نسبت مقاومت به وزن بهتری برخوردار هست. بدلیل جرم کم ساختمان‌های چوبی نیرو‌های کمتری در هنگام زلزله تولید می شود. از این رو نیروهای ناشی از زلزله برای طراحی و محاسبات در ساختمان‌های چوبی کمتر است .

در مقابل ساختمان‌های بتنی از نظر قدمت طول عمر کمتری از ساختمان‌های چوبی برخوردارند.

از این رو مقایسه فنی و اقتصادی سازه‌ی چوبی با سازه‌ی بتنی می تواند مشخص کننده این باشد که چه سازه هایی از نظر اقتصادی و چه سازه هایی از لحاظ فنی برتری دارند و به چه دلیل استفاده می شوند.

با شناخت تفاوت در این سازه ها(از نظر اقتصادی ,فنی…) و راه حلی مناسب جهت رفع مشکلاتی که بر سر راه ساخت سازه‌های چوبی می تواند وجود داشته باشد می توان سازه های چوبی را رقیب جدی برای سازه های بتنی در راه ساخت و ساز آن در کشور قرار داد(شیرعلی نورمحمد 1382).

با استفاده از روش مقایسه بین سازه های چوبی و بتنی  می‌توان معیارهای ساخت سازه ها را بررسی نمود، تفاوت سلایق مردم را بین شهرها و استانهای مختلف و هم‌چنین خصوصیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مختلف خریداران و تولید کنندگان  این نوع سازه ها را مقایسه کرد.

  • مقدمه‌ای بر سازه های مسکونی چوبی

در روش‌های نوین صنعتی سازی نه تنها به مسئله مسکن بلکه به بهره‌برداری بهینه از مصالح، سرعت و کیفیت ساخت نیز توجه گردیده است. یکی از راههای رسیدن به این اهداف بکار‌گیری مصالح چوبی سبک در ساختمان سازی می باشد. در زمینه تولید این سازه هاتکنولوژیهای بسیاری در کشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است. یکی از جدیدترین این روش‌ها در زمینه ساخت، فن‌آوری و بهره‌برداری از چوب به عنوان رایج‌ترین و فراوان‌ترین مصالح موجود در طبیعت می‌باشد، بطوریکه در آمریکا، کانادا، اروپا (به ویژه در کشورهای اسکاندیناوی)، ژاپن، چین و چند کشور دیگر به عنوان یک سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است. ایجاد مسکن بدین طریق برای بیش از یک میلیارد نفر از مردم جهان خود گواه بر این مدعا می‌باشد. سبک سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق‌بندی و کاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی سازه بیش از یکصد سال، زیبایی و سازگار با اقلیم‌های متفاوت، نداشتن نخاله ساختمانی و دیگر مزایا، خانه‌های چوبی را در ردیف خانه‌های زیبا و مورد قبول در دنیا قرار داده است(ناطق الهی , طاووسی 1381).

سیستم سازه ای ساختمانهای چوبی از مقاطع چوبی مختلفی ساخته میشوند. این نوع ساختمان جزء سازه‌های سبک شناخته شده است. در این نوع سیستم سازه‌ای، مقاطع چوبی چهار تراش با قرارگیری در فواصل حدود 40  الی 80 سانتی‌متری و اتصال تخته‌های چند لایه چوبی و تخته های ماسیو بر روی آنها تشکیل یکسری دیوارهای باربر و برشی را می‌دهند.

ساختمانهای چوبی سبک یکی از روش های ساخت با امتیازات سازه ای و زیست محیطی ویژه می باشد. پژوهش های بسیاری در رابطه با اثرات زیست محیطی سازه های چوبی توسط موسسه تحقیقات پایداری مواد و مصالح درسال 2001در کشور کانادا انجام شده است که نتیجه برتری چوب را نسبت به فولاد و بتن در مواردی چون عمر مفید مصالح، تولید، قابلیت کاربرد در محل احداث و ضایعات نشان داده است. علاوه بر امتیازات زیست محیطی ، ایمنی و سبک بودن سازه های چوبی در مواجه با زلزله عملکرد خوبی داشته است. ساخت و ساز ساختمانهای چوبی نوین در کشور امریکا در دهه 1840 آغاز شده است و تکامل این سیستم در کشور سوئد بگونه ساخت طبقه ای (Platform Framing) انجام گرفت و در دهه 1920 به کشور انگلستان و کشورهای دیگرگسترش پیدا کرده است(انزن وهمکاران).

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیچیده ترین سیستمهای ساختمانی است که تنها شامل اجرای درست سازه چوبی از نظر مقاومتی نمیشود بلکه رعایت همه اصول فیزیک ساختمان برای کارکرد آن ضروری است. در این سیستم محافظت سازه چوبی از عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، قارچ ها، حشراتی که از چوب تغذیه میکنند، میکرو اورگانیزم ها، حرارت زیاد و آتش سوزی ضروری می باشد. شالوده این سیستم ساختمانی علاوه بر تحمل بار سبک سازه چوبی باید از نفوظ آب، رطوبت و حشرات به داخل سازه چوبی به نحو بسیار موثری جلوگیری به عمل آورد.

1-1– مقدمه‌ای بر سازه های مسکونی چوبی…………………………………………………………….8

  • مزایای خانه های چوبی………………………………………………………………………………10

1-1-2-اتصالات…………………………………………………………………………………………………13

1-1-3- نماو نازک کاری……………………………………………………………………………………….13

1-1-4- مقاومت در برابر آتش………………………………………………………………………………..14

1-1-5- مقاومت در برابر زلزله………………………………………………………………………………15

1-1-6- رفتار چوب در برابر آتش…………………………………………………………………………..15

1-1-7- انرژی در ساختمان……………………………………………………………………………..16

1-1-8- بررسی قابلیت چوب از نظر ساختمانی……………………………………………………16

1-1-9- عوامل موثر در مقاومت چوب………………………………………………………………….16

1-2- مقدمه ای بر سازه مسکونی بتنی……………………………………………………………..17

1-2-1- مزایای سازه بتنی………………………………………………………………………………18

1-2-2- توجیه مصرف بتن…………………………………………………………………………………19

1-3- بیان سوالات اصلی…………………………………………………………………………………20

1-4- فرضیات………………………………………………………………………………………………21

1-5- اهداف انجام تحقیق ……………………………………………………………………………..21

1-6- ضرورت انجام تحقیق ………………………………………………………………………………21

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم

–  ماورل در سال   (2002)، به بررسی تخریب چوب در ساختمان‌ها و به شناسایی روش‌هایی برای جلوگیری و ممانعت از تخریب ساختمان‌های چوبی در مقابل بارهای زلزله پرداخت وهمچنین به بررسی مقاوتهای خمشی, برشی, فشاری و همچنین مدول الاستیسیته ساختمان های چوبی در برابر زلزله پرداخت وبه این نتیجه رسید که مقاوت های  سازه های چوبی در مقابل بارهای زلزله از مقاومت خوبی برخوردار است.

2- لنزن و همکاران (2002)، به تحلیل ساختمان‌های چوبی و بتنی از نظر انرژی به کار رفته و چرخه دوام آن‌ها و همچنین ارزیابی گازهای گلخانه‌ای ایجاد شده از این ساختمان‌ها پرداختند و به این نتیجه رسیدند که ساختمان‌های ساخته شده با بتن در مقابل ساختمان‌های ساخته شده با چوب به وجود آورنده  تشعشعات گازهای گلخانه‌ای بیشتری می باشد.

  • توکر (2005)، به سبک سازی سازه‌های بتنی در مقابل زلزله پرداخت در این مقاله به بررسی امکان اجرای طرح‌های معماری سبک و کم هزینه در ساختمان‌های بتنی می پردازد.

4- حجازی و جعفری در سال 1382 به بررسی سازه ای و اقتصادی بین دو سازه چوبی وفولادی پرداختند.در این تحقیق زمینی به مساحت 72 متر مربع در شرایط یکسان در شمال کشور انجام گرفت ومصالح مصرفی چوبی محاسبه گشته وبر اساس حجم چوب مصرفی وهزینه اجرا قیمت کل آن بدست آمد .در این تحقیق نتیجه رسیدند از لحاظ اقتصادی سازه ی چوبی 36 درصد نسبت به سازه ی فولادی اقتصادی تر می باشدهمچنین ساختمان ساخته شده چوبی در مقابل بارهای زلزله نسبت به سازه های فولادی از مقاومت بیشتری برخوردار است.

5- سادر (2008)، در یک پژوهش در مورد مقایسه سازه‌ی چوبی با سازه‌ی بنا شده با بتن به این مسئله دست یافت که برای تولید مصالح ساختمان‌های چوبی انرژی کمتری  صرف شده که کمبود انرژی موجب کاهش هزینه های ساخت در سازه های چوبی می شود و نیز کمتر از مصالح ساختمان‌های بتن آرمه کربن ایجاد  کرده است..

6- فانگ  و همکاران (2009)، به تحلیل تاثیرات انقباض و درجه حرارت (دما) روی ساختمان‌های بتن آرمه وچوبی پرداخته‌اند نتایج نشان داده است که تاثیر انقباض بتن بر روی این ساختمان‌ها قابل چشم پوشی است ولی نوسانات درجه حرارت  در طول شب و روز می تواند سبب ایجاد تغییراتی در مقاومت ساختمان بتنی شود ولی در ساختمان های چوبی تاثیر کمتری از انقباض ودرجه حرارت مشاهده شد.

2- سابقه تحقیق……………………………………………………………………………………….23

 

فصل سوم

در این تحقیق پس از مطالعات کتابخانه‌ای و مصاحبه با کارشناسان، صاحبنظران دانشگاه، مهندسین ساختمان و تعدادی از خریداران،هزینه ساخت دو سازه چوبی وبتنی براساس مصالح وهزینه های  روز آغاز شدند.

ابتدا مقدار چوب مصرفی در سازه ی چوبی بر حسب متر مکعب که شامل تیر تقسیم فشار ،تیر یال شیروانی،ستون،لاپه ها،شمع،تیر اصلی،پنجره ها وتخته های نمای داخلی وبیرونی، قطعات مهار عرضی تیرک ها ، تخته های کف ، دیواره بازشوبرای پنجره اتاق خواب یا نشیمن ، قطعات دیواره، دیواره بازشوبرای چارچوب در ، ستون های فرعی داخلی و ستون ایوان بر اساس هزینه های سال 1390برآورد شد.

مراحل انجام کار:

نتایج طراحی یک واحد خانه ی چوبی با زیر بنای 72 متر مربع که پایه های اصلی آن(شمع ،تیر اصلی ،ستون ،لاپه ها،تیر تقسیم فشاروتیر یال شیروانی ) از جنس چوب راش وبقیه قسمت های ساختمان از چوب نراد می باشد.این خانه شبیه خانه های معمولی می باشد که به ترتیب زیر قطعات روی هم قرار داده می شوند .

– احداث بنا با قرار دادن شمع ها در زمین شروع می شود،این شمع ها از روی سطح زمین 70 سانتیمتر فاصله دارند دلیل فاصله دادن این شمع ها بالاتر از سطح زمین کاهش جذب رطوبت خانه ی چوبی که یکی از مهمترین دلایل خسارت به این سازه می باشد وهمچنین باعث جلوگیری از پوسیدگی و عواملی مانند موریانه وسوسک های چوبخوار که در تماس با زمین فعالتر هستند میباشد.

– سپس بعد از نصب شمع های عمودی تیرهای اصلی ساختمان عمود بر آنها نصب می شود این کار توسط ریسمان کار انجام می شود تا دقت لازم در نصب آنها بعمل آید تیر های افقی ساختمان همانند تیرهای عمودی مهترین نقش را درمقاومت ساختمان ایفا می کنند چرا که وزن سازه بر روی آنها قرار گرفته است.

– در مرحله بعدتیر کها روی تیر های اصلی افقی بر جهت عمودبرآنها قرار گرفته ومهاری روی تیرکها نصب می شود تا تعادل ساختمان در مراحل بعدی ساخت حفظ شود.

– سپس تخته های کف که ضخامت آن حداقل 2 سانتیمتر وطول آن بر اساس طول و عرض ساختمان متغییر می باشد توسط میخ بر روی را روی تیرکها میخکوب می کنند(علیزاده سجودی 1362).

3-1- مواد …………………………………………………………………………………………….26

3-1-1- تهیه پلان از یک سازه ی چوبی……………………………………………………………..26

3-1-2-  برآورد هزینه ساختمان مسکونی چوبی………………………………………………….27

3-1- 3- تهیه پلان از یک سازه مسکونی بتنی……………………………………………………..33

– مشخصات فنی ساختمان ها………………………………………………………………………..41

3-2- 1- پردازش آماری داده ها……………………………………………………………………………36

فصل چهارم نتایج وبحث

4-1- برآورد هزینه سازه مسکونی چوبی………………………………………………………………..44

4-2- برآورد هزینه سازه مسکونی بتنی…………………………………………………………………46

4-3- تجزیه و تحلیل داده ها………………………………………………………………………………48

4-3-1- خریداران وتولیدکنندگان سازه های مسکونی چوبی وبتنی………………………………….49

4-3-1-1- دلیل ساخت یا خرید بیشتر از یک سازه……………………………………………………..50

4-3-1-2- مهمترین مقاومت در ساختمان چوبی……………………………………………………….52

4-3-1-3- مهمترین مقاومت در ساختمان بتنی…………………………………………………………54

4-3-1-4-  مهمترین شاخص در سازه ها اعم از چوبی یا بتنی……………………………………….56

4-3-1-5-  سرعت عمل ساخت در سازهها ی مسکونی ……………………………………………..58

4-3-1-6- مهمترین فاکتور در هنگام خرید مواد و مصالح ……………………………………………….60

4-3-1-7-  مدت زمان ساخت در سازه های  مسکونی ……………………………………………….62

4-3-1-8- شاخص های سازگاری مصالح چوبی با طبیعت……………………………………………..64

4-3-1-9- شاخص افزایش آگاهی مردم از ساختمان های چوبی  …………………………………..66

4-3-1-10- شاخص افزایش تقاضا مردم از ساختمان های چوبی …………………………………….68

4-3-1-11- نتایج آمار استنباطی………………………………………………………………………….70

4-3-1-11-1- نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون بین متغیرهای زمان و میزان صرفه اقتصادی…..70

4-3-1-11-2- نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون متغیرهای سازگاری مصالح چوبی و میزان تقاضا……………………………………………………………………………………………………………71

4-3-1-11-3- نتایج آزمون ضریب همبستگی پیرسون متغیرهای افزایش اگاهیهای اجتماعی از مزایای اقتصادی و زیست محیطی مصالح چوبی و صرفه اقتصادی آن سازه………………………………………………72

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم بحث و نتیجه گیری

قبل از ورود به بحث لازم است یادآوری شود که در طی این مطالعه در گام نخست پس از مطالعات و تحقیقات انجام شده در این تحقیق وپس از مطالعات کتابخانه‌ای و مصاحبه با کارشناسان، صاحبنظران دانشگاه، مهندسین ساختمان و تعدادی ازخریداران و سازندگان ساختمانی،هزینه ساخت دو سازه چوبی وبتنی براساس مصالح وهزینه های  روز آغاز شدند.ابتدا مقدار چوب مصرفی در سازه ی چوبی بر حسب متر مکعب که شامل تیر تقسیم فشار ،تیر یال شیروانی،ستون،لاپه ها،شمع،تیر اصلی،پنجره ها وتخته های نمای داخلی وبیرونی بر اساس هزینه های سال 1390برآورد شد .

سپس برآورد هزینه یک ساختمان بتنی بر اساس نرخ سال 90 بررسی شد ، پس از مقایسه اقتصادی بین سازه های چوبی وبتنی سپس پرسشنامه­ای جهت مقایسه دو به دو بین سازه جهت شناسایی وتفاوت بارز بین این دو سازه  طراحی شد. با توجه به اینکه در امر ساخت وساز خریدار وسازنده ساختمان نقش مهمی دارند لزوماً تعداد 2پرسشنامه‌ که پرسشنامه اولی برای تولیدکنندگان یا سازندگان سازه های ساختمانی مسکونی(چوبی یا بتنی) وپرسشنامه دوم برای خریداران سازه های مسکونی (چوبی یا بتنی) که در 5 استان کشور شامل مازندران،گیلان،گلستان،خراسان رضوی وتهران میباشند و به‌صورت تصادفی توزیع و از طریق مصاحبه حضوری تکمیل شد تا تفاوت ترجیحات گروههای مختلف شهروندان این استانها مقایسه و تحلیل گردید. پس از تکمیل پرسشنامه‌ها، آمار و اطلاعات که حاوی مشخصات فردی، اقتصادی وفنی نظرات تولیدکنندگان و خریداران سازه مسکونی بتنی وچوبی که غالبا سازه مسکونی بتنی را شامل می شد مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت، با توجه به تفاوتهای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی شهروندان در شهرهای کوچک، متوسط و بزرگ، به نظر می‌رسد که جهت نیل به دیدی کلی و همه‌جانبه از دیدگاه‌ها و سلایق شهروندان جامعه شهری این استان ها، لازم است که نظرسنجی فوق در چنین شرایطی انجام پذیرد؛ لذا در این مطالعه بیشتر استان هایی که امکان استفاده بیشتر از چوب درساخت ساختمان می تواند مورد استفاده قرار گیردبررسی شد.

در این تحقیق ابتدا مقایسه اقتصادی بین دو سازه چوبی وبتنی که از طریق هزینه ساخت هرکدام از سازه ها بطور جداگانه ای انجام شد تا به هدف صرفه اقتصادی بین دو سازه دست یابیم.

5-1- مقایسه تفاوت بارز از نقطه نظر اقتصادی در دو سازه مسکونی چوبی وبتنی

5-1- 1- هزینه تمام شده سازه ی مسکونی چوبی

در ابتدا هزینه های برآورد شده سازه ی چوبی که بر اساس متر مکعب چوب بکار رفته در بنا محاسبه می شود هزینه هر متر مکعب چوب نراد وراش وهمچنین برآورد دستمزد ساخت این سازه که از فروشندگان و از شرکت سازندگان سازه ی چوبی که بر اساس متر مربع زیر بنا ساختمان یا بنا  ساخته شده و بر اساس قیمت روز تعیین وبررسی شد به شرح زیر می باشد .با توجه به جدول 4-1- هزینه کل چوب بکار رفته در این سازه ی چوبی بر اساس قیمت روز121075609 ریال می باشد.حجازی وجعفری در سال 1382 به این نتیجه رسیدند که ساختمان چوبی در مقایسه با ساختمان فولادی دارای صرفه اقتصادی بیشتری می باشد. در بررسی هزینه های نیروی انسانی برای ساخت این ساختمان با اکتفا به نظرات یک شرکت ساختمانی سازه های پیشرفته چوبی هزینه دستمزد بررسی شد.دستمزد در این سازه ی چوبی به ازای هر مترمربع زیر بنای ساختمان می باشد .بر اساس دستمزد سال 90 متر مربعی 500000 ریال می باشد با توجه به اینکه زیربنای این ساختمان چوبی مورد بررسی 72 متر مربع می باشد که در مجموع  36000000 ریال هزینه دستمزد این سازه چوبی می باشد.

5-1- مقایسه تفاوت بارز از نقطه نظر اقتصادی در دو سازه مسکونی چوبی وبتنی………………….75

5-1-2- هزینه تمام شده سازه مسکونی چوبی…………………………………………………………75

5-1-3- هزینه تمام شده سازه مسکونی بتنی …………………………………………………………76

5-2- نتایج مربوط به مقایسه از نقطه نظر زمان ساخت و صرفه اقتصادی………………………………77

5-3- نتایج مربوط به مقایسه از نقطه نظر سازگاری مصالح چوبی با طبیعت ومیزان تقاضا ساخت برای ساختمان …………………………………………………………………………………………………….78

5-4- نتایج مربوط به افزایش آگاهی های اجتماعی از مزایای اقتصادی مصالح چوبی وصرفه اقتصادی سازه …………………………………………………………………………………………………………………78

5-5- نتیجه‌گیری نهایی ……………………………………………………………………………………80

5-6- پیشنهادات برای تحقیقات آتی ………………………………………………………………………80

منابع ………………………………………………………………………………………………………..80

 بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان