پیش گفتار

اولین نشانه های نمونه سازی سریع را می توان حداقل در دو زمینه تخصصی ساخت نقشه های برجسته از عوارض جغرافیایی و مجسمه سازی با استفاده از عکس های تهیه شده مشاهده نمود . نمونه سازی سریع فرایندی است که در آن یک مدل فیزیکی به صورت مستقیم از یک مدل کامپیوتری تهیه می شود که اولین نمونه یک محصول در ابعاد حقیقی می باشد و اغلب از جنس پلاستیک یا فلز می باشد.
طراحی و ساخت نمونه با استفاده از روش های سنتی ، ممکن است به دلیل زمان بر بودن این فرایندها ماه ها به طول انجامد. اما با کمک نمونه سازی سریع این زمان به حتی کمتر از یک روز نیز قابل کاهش است. آن چه امروز در محصولات جهان پیشرفته صنعتی بیش از پیش خودنمایی می کند تنوع ، سرعت تغییر شکل و نحوه عملکرد آن ها است . بی شک ارزش و اهمیت طرح های تحقیقاتی هنگامی بروز می کند که بتواند نتیجه نوآوری و خلاقیت را با حداقل هزینه و در کوتاهترین زمان ممکن نشان دهد تا در صورت نیاز بتوان آنرا اصلاح نمود و محصولی بدست آورد که ضمن برآورده کردن نیازهای بازار ، بتواند با محصولات مشابه نیز رقابت کند .
شاید یکی از دلایل عدم موفقیت برخی طرح های تحقیقاتی نیز ریشه در عدم تحقق همین امر داشته باشد چرا که به دلیل بالا بودن هزینه های اجرایی و در بسیاری از موارد طولانی بودن آن ها که خود موجب تحمیل هزینه های جانبی دیگر نیز می باشد ، سازمان های تحقیقاتی این جرأت را نمی یابند که تا آخر ، کار را ادامه دهند و اغلب پروژه ها یا اصلاً اجرا نمی شوند و یا نیمه کاره رها می گردند . از این رو ، دستیابی و مجهز شدن به ابزارها و فناوری های پیشرفتۀ ساخت و نمونه سازی فرآورده های جدید ، ضرورتی اساسی برای توسعۀ صنعتی به شمارمی آید .نمونه سازی سریع یکی از پیشرفته ترین روش های ابداعی است که با استفاده از آن می توان به اهداف فوق رسید. به طوری که به کارگیری این فن آوری گاهی تا 20 برابر کاهش قیمت و 10 برابر کاهش زمان تولید را در پی دارد .اگرچه این فن‌ آوری نیازی دیرینه برای صنعت به حساب می آید و اندیشه های اولیه در این زمینه از اوایل قرن میلادی گذشته یعنی حدود سال های 1902 آغاز گردید، اما بسیار جوان است و تحقیقات، پیشرفت ها و گسترش این پدیده نوظهور در حدود سال های 89-1388 که اولین دستگاه از نوع SLA(استریولیتوگرافی) توسط شرکت آمریکایی به نام D systems3 به بازار عرضه گردید بسیار سریع و پرشتاب صورت گرفته است.روش استریوگرافی یکی از روش های تکنولوژی پیشرفته و جدید نمونه سازی سریع می باشد که اساس کار آن بر پلیمریزاسیون(جامد سازی) یک رزین حساس در مقابل تابش اشعه لیزر بنا شده است.امروزه روش استرلیتوگرافی به عنوان یکی از بهترین شیوه های مدل سازی مورد استفاده می باشد و با پیدایش این تکنولوژی گام های نوینی در ارتقاء صنعت مدل سازی برداشته شد و چشمان کاربران ساخت و تولید را به روش جدیدی از تولید باز نمود.از مهمترین دلایل نیاز به مدل و نمونه در یک فرآیند تولید می توان به موارد زیر اشاره کرد:1-نمایش طرح های جدید در مراکز توزیع و فروش و ارائه نمونه طرحی که قصد ساخت آن را داریم به مشتری.
2-ارائه مدل به قالب سازی و یا دیگر عوامل ساخت و تولید قطعه.
3-انجام تبلیغات و بازاریابی برای یک محصول جدید و در دست ساخت.
4-متقاعد کردن مدیران به سود دهی یک طرح جدید.
5-تأیید کارآیی و عملکرد یک طرح جدید و توسعه یک مجموعه.
با به کارگیری این فرآیند SLA و دیگر فرایندهای نمونه سازی سریع و ساخت نمونه از قطعات مورد نظر آن هم در مدت زمانی بسیار کوتاه نسبت به قبل می توان حداقل از مزایای زیر بهره مند گردید:
-بهینه سازی طراحی محصول
-افزایش کیفیت محصول
-کاهش زمان عرضه محصول به بازار
-کاهش قیمت تمام شده کالا
-افزایش تنوع در محصولات
-افزایش سرعت تغییر شکل و بهینه سازی طرح ها
بنا به دلایل فوق و دلایل بسیار دیگر، از بدو تولد این فن‌آوری تاکنون شاید بیش از هزاران دانشمند و محقق در ده ها دانشگاه، شرکت و سازمان بین المللی توجه خود را بر روی آن معطوف داشته اند و به فعالیت پرداخته اند که این امر موجب ده ها نوع ابداع و اختراع جدید در این زمینه گردیده و صنعت جهانی را متحول ساخته است.نمونه سازی سریع به یک سری فرآیندهای ساخت گویند که توسط آن ها مدل فیزیکی یک قطعه جامد مستقیماً از روی مدل سه بعدی هندسی آن که توسط داده های اطلاعاتی یک سیستم طراحی که به کمک کامپیوتر ایجاد شده ساخته می شود.این مدل هندسی سه بعدی ممکن است از روش های زیر ایجاد شده باشد:
با استفاده از نرم افزارهای مدل سازی سه بعدیCAD, MDT, SCAN CT, 3D Digitizer. پس از تهیه مدل سه بعدی هندسی، با تبدیل اطلاعات مذکور به شکل فایل STL در واقع مدل قطعه مورد نظر را با استفاده از مثلث های بسیار کوچک تقریب می زنند تا برای سیستم نمونه سازی سریع قابل دریافت باشد.
سپس مدل جدید را به لایه های نازکی در حدود mm125/0(در روش SLA) برش می زنند و اطلاعات مربوط به این سطوح مقطع را از کامپیوتر به دستگاه نمونه سازی سریع منتقل می کنند تا در آنجا عملیات ساخت لایه ای صورت پذیرد.هندسه اولین لایه به وسیله ی اولین سطح مقطع ایجاد شده توسط کامپیوتر تعریف می شود و سپس آن را به روی صفحه ی کاری قرار می دهند و سایر لایه ها را روی آن بنا می کنند.این فرآیند تا آنجا تکرار می شود که قطعه ی نمونه تکمیل گردد، قطعه ی حاصل نمونه ای است مناسب برای تیم طراحی تا آن را به دقت و به خوبی بررسی نمایند و اشکالات و معایب آن را چه از نظر هندسی و ابعاد و چه از نظر کارایی بشناسد. همچنین برای بررسی ابعاد قطعاتی که به صورت جذب و روان جا زده می شوند بسیار مناسب است.فرایند FDM، نمونه سازی با اکسترود مواد رشته ای در کنار یکدیگر و ساخت یک لایه که مقطعی از مدل سه بعدی می باشد، قطعه را تولید می نماید، به گونه ای که ضخامت مذکور با توجه به کاربرد و شرایط کاری توسط کاربر قابل انتخاب می باشد.در بخش نرم افزاری، در طی فرایندی، مدل سه بعدی ایجاد شده در نرم افزار ‌‍CAD به فرمت STL تبدیل شده و با انتقال به نرم افزار QuickSlice لایه بندی شده و به فرمت SLC تبدیل می شود. در نهایت اطلاعات ویرایش شده با فرمت SML جهت ساخت به دستگاه انتقال می یابد.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست  مطالب

چکیده ………………………………………………………………………1
پیش گفتار ………………………………………………………………….2

فصل اول مبانی نمونه سازی سریع و انواع آن 

مقدمه
در طی سالیان متمادی، صنعتگر و مصرف کننده در یک نکته به اشتراک رسیده¬اند که انتظار سطح بالایی از کیفیت و اطمینان محصول داشته باشند. به منظور حفظ قابلیت رقابت جهانی ، شرکت ها بطور ممتد در تلاش برای ارائه محصولات و فرایندهای جدید به بازار مصرف در زمان کوتاهتر و در عین حال با کیفیت و عملکرد بالاتر هستند. آنچه که از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اطمینان از انطباق دقیق قطعات برای تولید یک محصول جدید و حصول مشخصه های اولیه آن در کوتاهترین زمان ممکن می باشد. این انتظار با به کارگیری روش های سنتی که در طی سال ها حداکثر توان خود را نشان داده اند، امکان پذیر نیست و مستلزم به خدمت گرفتن فناوری های پیشرفته ساخت برای افزایش قابلیت، کیفیت و سرعت است.
از سوی دیگر توسعه های صنعتی همواره توام با ظهور اختراعات و نوآوری های جدید بوده اند. در این میان، فاصله زمانی بین اولین محصول عملیاتی حاصل از اختراع و یا نوآوری از یک سو و کاربرد گسترده و فزاینده آن محصول جدید در صنعت از سوی دیگر، برای هر محصول متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد. در مورد فناوری نمونه سازی سریع، اولین نتایج تحقیقات در این ارتباط در سال 1982 به چاپ رسید، و کاربرد صنعتی آن در سال 1989 با سیستم استریولیتوگرافی از کمپانی 3D Systems در ایالت کالیفرنیای آمریکا آغاز گردید. تا پایان سال 2004، بیش از 30 نوع مختلف از این دستگاه های نمونه سازی سریع بصورت تجاری در دسترس قرار گرفته اند و بیش از 270 راهکار و دستور العمل به عنوان اختراع ثبت شده اند. این آمار ها نشان دهنده توسعه فعال و دینامیک در عرصه فناوری های ساخت نوین می باشد. در بسیاری از مقالات و مجموعه مقالات همایش ها، روش های جدید ساخت از دیدگاه های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و تشریح شده¬اند.

- اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم SLA.

– اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم SLA.

مقدمه…………………………………………………………………….. 7
1-1-معرفی نمونه سازی سریع…………………………………………. 7
1-2-انواع روش های نمونه سازی سریع …………………………………9
1-3- اصول فرآیند نمونه سازی سریع……………………………………. 11
1-4- محدودیت های روش نمونه سازی سریع……………………….. 13

فصل دوم انواع مدل سازی در روش RP 

مدل سازی سه بعدی CAD، اساس بسیاری از فناوری های پیشرفته ساخت می باشد . هم سوئی و هم زمانی در اجرای فعالیت های مختلف طراحی و ساخت ، موفقیت جدیدی را سبب می شود که از طریق آن می توان زمان توسعه محصول را کوتاه نمود . در عین حال، در اختیار داشتن زمان بیشتر، منجر به افزایش خلاقیت در تکرار طراحی های متنوع می شود . مدل سه بعدی ، نقش محوری در چرخه محصول و یا پایگاه اطلاعات پروژه دارد بطوری که در تمام فعالیت های طراحی ، تحلیل و ساخت از اطلاعات آن استفاده می شود . اطلاعات اخذ شده از این طریق را می توان کپی کرد و دوباره مورد استفاده قرار داد . این اطلاعات به سهولت برای هرگونه کاربرد بعدی در دسترس است . تحلیل های حرارتی و سازه ای را می توان بر روی یک مدل از طریق بکارگیری کاربردهای CAE و همچنین شبیه سازی فرایندهای بعدی ساخت و تولید ، انجام داد . نهایتا ، این اطلاعات بسیار دقیق و ارزشمند طراحی را می توان مستقیما در CAM و RP بکار گرفت که منجر به افزایش سرعت در برنامه ریزی تولید و در بعضی موارد حذف نقشه کشی طرح می گردد . مدل سازی سه بعدی بعنوان سرآغاز فرآیند RP، شایسته توجه خاص می باشد . درک واقعی از روش های مختلف مدل های هندسی و فرمت های تبادل اطلاعات ، برای کاربری موفق فناوری و فرمت های نمونه سازی سریع ، بسیار تعیین کننده است . در بخش بعدی ، روش های مدل سازی سه بعدی و فرمت های اطلاعات برای مقاصد نمونه سازی سریع موجود به اختصار مرور خواهد شد .
2-1-روش های مدل سازی هندسی
اهمیت یافتن سیستم های ساخت که بوسیله کامپیوتر کنترل می شدند ، بویژه ماشین های ابزار کنترل عددی در دهۀ 70 ، نیاز به نمایش دیجیتالی اطلاعات محصول را منجر شد . نسل اول سیستم های طراحی بکمک کامپیوتر ، سیستم های نقشه کشی دو بعدی بودند که فرایند نقشه کشی سنتی به کمک دست را به فرآیندی کامپیوتری تبدیل نمودند . مدل های هندسی دو بعدی شامل عناصر هندسی از قبیل خط ، کمان ، حرف ، علائم واختصارات مورد نیاز جهت ارائه نقشه های هندسی به فرمت الکتریکی بود . اما تنها مدل های هندسی سه بعدی ، قابل پذیرش در طیف گسترده ای از کاربردهای مهندسی ، و بطور کامل و بی نقص نشانگر محصول می باشند . این قبیل مدل ها قابلیت آن را دارند که به شکل واحد در کاربردهای مختلف مهندسی از قبیل مستندسازی و نقشه کشی گرفته تا تحلیل مهندسی ، نمونه سازی سریع و ساخت و تولید مورد استفاده قرار گیرند .

2-1-روش های مدل سازی هندسی…………………………………… 16
2-1-1-مدل سازی قاب سیمی……………………………………………. 17
2-1-2-مدل سازی سطوح …………………………………………………..17
2-1-3-مدل سازی حجمی…………………………………………………. 18
2-2-نمونه سازی…………………………………………………………….. 19
2-3-ساخت سریع………………………………………………………….. 20
2-4-ابزارسازی سریع ………………………………………………………20
2-5-ریخته گری در خلا…………………………………………………….. 21
2-6-ریخته گری دقیق……………………………………………………….. 22

فصل سوم مقدمه ای بر فتوپلیمریزاسیون 

مقدمه
استفاده از فتوپلیمرها از سال 1970 آغاز شده است . این پلیمرها قبل از عملیات تشعشع و تابش لیزر ، به صورت رزین و مایع هستند که پس از تابش لیزر و یا اشعه ماورای بنفش با طول موج و قدرت مناسب به حالت جامد تغییر فاز می دهند . با توجه به خاصیت مذکور فتوپلیمرها در سال های اخیر در صنایع گسترده ای کاربرد یافته اند . با اینکه امروزه قسمت کوچکی از بازار این رزین ها ، توسط دستگاه های SLA اشغال شده ، از محل فروش این رزین ها در سال 1989، 250 میلیون دلار در آمریکا و 500 میلیون دلار در جهان منفعت حاصل شده که این رقم هر ساله بین 15 تا 20 درصد رشد داشته است . این رزین ها قابلیت تولید به صورت لایه های بسیار نازک را داشته و از خواص گسترش و لزجت مناسبی هم برخوردار می باشند . علاوه براین تنوع زیادی که در این نوع رزین ها وجود دارد آن ها را برای کاربرد های متفاوتی مناسب می سازد که البته در تمامی این کاربرد ها افزایش سرعت گسترش و ویسکوزیته ، افزایش چقرمگی و کاهش انقباض موضوعات مهم و مشترکی هستند که همواره مورد بررسی قرار می گیرند . صنایع روکش کاری عایق های نوری چاپ جوهری و صنایع چسب از جمله کاربردهای این مواد هستند . طی بیست سال گذشته فتوپولیمرها رشد و توسعه بسیار چشمگیری داشته اند . خواص منومرهای موجود ، تمامی نیازهای فناوری استریولیتوگرافی را برآورده می سازد . تحقیقات وسیعی در حال انجام است تا موادی ارزان تر ، غیر سمی ، پایدار و با دقت بالاتر به بازار عرضه گردد .

نمونه هایی از قطعات تولیدی به روش SLA.

نمونه هایی از قطعات تولیدی به روش SLA.

مقدمه ای برفتوپلیمریزاسیون…………………………………………………….. 24
3-1- فرایند فتوپولیمریزاسیون……………………………………………………… 24
3-2-پلیمریزاسیون رادیکالی………………………………………………………. 25
3-3-قدرت لیزر………………………………………………………………………. 27
3-4- انواع فتو پلیمرها……………………………………………………………… 28
3-4-2-اپوکسی ها…………………………………………………………………… 29
3-5-دورنمای فتوپلیمرها …………………………………………………………….29
3-6-اصول و روش های تعیین خواص و پارامترهای رزین…………………………. 30
3-7-استحکام سبز…………………………………………………………………….. 31
3-8-پیچش کرل ………………………………………………………………………….32
3-9-تغییرات پیچش کرل با مقدار تابش لیزر …………………………………………..35

فصل چهارم معرفی روش های مرسوم در RP 

فناوری نمونه سازی سریع برای اولین بار با اختراع روش استریولیتوگرافی توسط فردی به نام چاک هان در شرکت 3D Systems در مارس 1986 پایه گذاری شد . یکی از روش های نمونه سازی سریع ، استریولیتوگرافی است .
اگرچه این فن‌ آوری نیازی دیرینه برای صنعت به حساب می آید و اندیشه های اولیه در آن به اوایل قرن میلادی گذشته یعنی حدود سال های 1902 بر می گردد ، اما بسیار جوان است و تحقیقات ، پیشرفت ها و گسترش این پدیده نوظهور ، در حدود سال های 1986 بسیار سریع و پرشتاب صورت گرفته است .
روش استریوگرافی یکی از روش های تکنولوژی پیشرفته و جدید نمونه سازی سریع می باشد که اساس کار آن بر پلیمریزاسیون(جامد سازی) یک رزین حساس در مقابل تابش اشعه لیزر بنا شده است . امروزه روش استرلیتوگرافی به عنوان یکی از بهترین شیوه های مدل سازی مورد استفاده می باشد و با پیدایش این تکنولوژی گام های نوینی در ارتقاء صنعت مدل سازی برداشته شده و چشمان کاربران ساخت و تولید را به روش جدیدی از تولید باز نموده است .

فصل چهارم………………………………………………………………………………. 37
معرفی روش های مرسوم در RP ا………………………………………………………37
4-1-اهمیت ، روند و کاربرد نمونه سازی سریع ………………………………………..37
4-2-سخت افزار SLA ا………………………………………………………………………41
4-2-1-سیستم لیزر…………………………………………………………………………. 42
4-2-2-سیستم نوری……………………………………………………………………….. 43
4-2-3-محفظه فرآیند ساخت……………………………………………………………… 44
4-2-4-پاتیل رزین …………………………………………………………………………..45
4-2-5-مزایا و محدودیت ها ………………………………………………………………..47
4-3- فرآیند نمونه سازی LOM ا…………………………………………………………..48
4-3-1-مزایا و محدودیت ها………………………………………………………………. 50
4-4-تف جوشی انتخابی لیزر:(SLS) ا…………………………………………………..51
4-4-1-مزایا و محدودیت ها………………………………………………………………. 54
4-5-نمونه سازی به روشSGS ا………………………………………………………….55
4-5-1-مزایا و محدودیت ها………………………………………………………………..55
4-6-معرفی فرآیند FDM ا…………………………………………………………………..56

فصل پنجم طبقه بندی RP 

فرایندهای موجود را می توان به چند طریق طبقه بندی نمود. مثلاً با توجه به حالت مواد اولیه(جامد، مایع، گاز، پودر) روش های ساخت مواد، منابع انرژی وطبقه بندی نشان داده شده در شکل(1-4) با توجه به حالت مواد اولیه ی به کار برده شده در فرایند ساخت می باشد. فرایندهای RP رایج از نظر حالت مواد به چهار بخش زیر تقسیم می شود که عبارتند از: مایع، پودر، ورق و گاز.
5-1-فرآیندهای پایه فاز مایع
فرایندهای فاز مایع به فرایندهایی اطلاق می شود که مواد به کار برده شده، در فاز مایع می باشند، مانند رزین های قابل پخت، در فرایندهای SL و پلیمرها یا فلزات تف جوشی شونده در فرایندهای رسوبی. تمام مواد به کار برده شده در فرایندهای فاز مایع در حین فرایند دچار تغییر فاز می شوند در حقیقت تغییر فاز راهی است که قطعه ساخته می شود.
تغییر فاز ممکن است به خاطر سرد شدن در محیط یا در معرض نور باشد در فرایندهایی رزین های قابل پخت در اثر نور اشعه ی ماوراء بنفش پخته می شوند.
در فرایندهای دیگر فاز مایع مانند SDM, BPM… MGM.FDM تغییر فاز در اثر سرد شدن مدل در محیط، انجام می گیرد، با این وجود، این فرایندها در روش رسوب و جنبه های دیگر با هم تفاوت دارند برای مثال در فرایند FDM موم یا ABS رسوب کرده، از یک نازلی اکسترود می شوند که توسط فیلمان هایی تغذیه می شود. در حالی که در SDM یک ماده مذاب از یک نازل افشانده می شود.
5-2- فرآیندهای پایه فاز پودر
اخیرا سه روش نمونه سازی SLS D,3,LENS,از پودر به عنوان مواد اولیه ساخت استفاده می کنند. در فرایند SLS یک لایه از پودر روی یک بستر رسوب می کند و مسطح می گردد و سپس با یک اشعه ی لیزر پرقدرت به طور انتخابی تف جوشی می گردد. در فرایند LENS پودر به لایه ای که توسط اشعه ی لیزر به صورت حوضچه مذاب درآمده تزریق می شود و سپس رسوب می کند.

فصل پنجم……………………………………………………………………………………. 59
طبقه بندی RPا……………………………………………………………………………….. 59
5-1-فرآیندهای پایه فاز مایع………………………………………………………………… 59
5-2- فرآیندهای پایه فاز پودر……………………………………………………………….. 59
5-3-فرآیندهای پایه ورق…………………………………………………………………….. 60
5-4- فرآیندهای پایه فاز گاز……………………………………………………………………60
5-5-مشخصه های فرآیندهای RPا……………………………………………………….. 60

فصل ششم طراحی فرآیند برای ساخت لایه لایه 

در این بخش مراحل فرایند برای ساخت لایه به لایه بررسی می شود. منظور از طراحی فرآیند برای ساخت لایه ای این است که تمام کارهایی که قبل از تولید به وسیله یکی از روش های نمونه سازی سریع RP باید انجام بگیرد، مشخص شود. در حقیقت طراحی فرایند، جهت تولید و تعیین پارامترهای مؤثر که در اغلب روش های ساخت لایه ای مدنظر قرار می گیرد عبارتند از:
-جهت گیری قطعه
-تولید ساختار نگهدارنده
-لایه بندی
-طراحی مسیر
این ها پارامترهایی هستند که در کیفیت محصول نهایی، تأثیر بسزایی دارند، زمان ساخت را تحت الشعاع قرار می دهند و باعث کاهش یا افزایش یک مرحله در فرآیند طراحی و ساخت لایه ای می شود یعنی اینکه انتخاب نادرست هر یک از پارامترهای ذکر شده مسیر طراحی فرایند را تغییر داده و یا طولانی می نماید.جهت گیری ساخت روی ویژگی های مکانیکی، کیفیت سطح، زمان ساخت و نیاز به ساختار نگهدارنده تأثیر می گذارد. بنابراین بر پایه عواملی که برای طراحان مهم می باشد باید جهت گیری ساخت قطعه معین گردد.منظور از جهت گیری ساخت این است که کدام سطح قطعه به عنوان سطح بنا و سطحی که روی سکوی ساخت قرار می گیرد، انتخاب شود و علاوه بر این کیفیت مطلوب حاصل شود، زمان ساخت را کاهش داده و نیاز به ساختار نگه دارنده را به حداقل برساند.هنگام ساخت، با قطعاتی برمی خوریم که شیب دار می باشند و یا قسمتی از قطعه به حالت معلق می باشد. در این حالت در هنگام قرار گرفتن یک لایه روی لایه قبلی، این لایه به علت اینکه به طور کامل روی دیگری قرار نمی گیرد نیاز به یک نگهدارنده دارد تا در موقعیت مورد نظر ثابت بماند و ساختار نگهدارنده به عنوان یک فیکسچر آن را نگه دارد تا از شکل طبیعی خود خارج نشود.توجه کنید که ساختار نگه دارنده می تواند به طور همزمان با ساخت مدل تولید شود، پس از انجام این مراحل نوبت به لایه بندی مدل و ساختار نگهدارنده می باشد که توضیحات مربوطه در ادامه بخش ارائه می گردد. در پایان باید مسیر ابزار طراحی شود.

- انواع ساختارهای نگهدارنده.

– انواع ساختارهای نگهدارنده.

فصل ششم…………………………………………………………………………………… 65
طراحی فرایند برای ساخت لایه لایه………………………………………………………… 65
6-1-اصلاح فایل های STL ا……………………………………………………………………66
6-2- تعیین جهت گیری ساخت……………………………………………………………… 67
6-5-طراحی مسیر…………………………………………………………………………… 73

فصل هفتم فرآیند طراحی

فرایند طراحی
مقدمه
سیستم های نمونه سازی سریع بایستی دقیق و سریع باشند و این دقت و سرعت به پارامترهای زیادی بستگی دارد. یکی از این پارامترها که نقش عمده ای را ایفا می کنند کیفیت و دقت داده های ورودی به سیستم است. چرا که هر اشکال و ایرادی که وارد سیستم شود باعث ایجاد اشکال در خروجی سیستم می گردد. بنابراین سیستم های نمونه سازی سریع وابستگی بسیار شدیدی به داده های ورودی الکترونیکی خود دارند.
در واقع در این سیستم ها یک شرح الکترونیکی از یک موضوع سه بعدی دریافت گردیده، سپس سیستم آن را به صورت یک جسم سه بعدی تولید می کند. پس اگر شرح موضوع ایرادی داشته باشد، جسم تولید شده نیز همان ایراد را خواهد داشت.
این اطلاعات مهندسی در حال حاضر توسط سیستم های طراحی به کمک کامپیوتر تأمین می گردد. این فصل به بررسی عملیات، ملزومات و جزئیات مورد نیاز یک سیستم طراحی به کمک کامپیوتر برای کاربرد فایل های خروجی آن به عنوان فایل ورودی سیستم نمونه سازی سریع می پردازد.

7-1- داده های مورد نیاز
در نرم افزارهای استریولیتوگرافی موجود، طیف وسیعی از داده های غیر همگن برای توصیف هندسه قطعه موردنظر، لازم می باشد.داده های غیرهمگن باعث می شوند که نتایج حاصله همان نتایج منحصر به فرد مورد نظر باشند. داده های مدل بایستی تشکیل مسیرهای بسته ای را دهند که درون و بیرون قطعه را جدا سازد.
فرض کنید که بتوان مدل طراحی شده را توسط چاقویی داغ از هر سطح مقطع دلخواهی برش زده این چاقو ابتدا مرزهای خارجی، سپس بدنه جسم مورد نظر و مرزهای داخلی را قطع کره و نهایتاً از سمت دیگر خارج می شود. نتیجه این برش سطح مقطعی است که متشکل از یک یا چند مسیر بسته که درون آن را نواحی جامد پر کرده اند.هنگامی که سطحی از جسم کاملا بسته نباشد مشکلاتی ایجاد می شود، چرا که درا ین شرایط، قسمتی یا کل سطح مذکور حذف می شود.

3- ایجاد تکیه گاه برای یک مدل جامد سه بعدی.

3- ایجاد تکیه گاه برای یک مدل جامد سه بعدی.

7-1- داده های مورد نیاز…………………………………………………………………….76
7-2- مدل سازی جامد………………………………………………………………….. 77
7-3-مدل سازی سه بعدی صفحه ای………………………………………………….. 78
7-5- پارامترهای مورد نیاز در طراحی به کمک کامپیوتر……………………………….. 80
7-6- نحوه قرار گرفتن قطعه……………………………………………………………… 82
7-7- تکیه گاه ه……………………………………………………………………………ا 84

فصل هشتم کاربرد وسیع لیزر در نمونه سازی سریع و فرآیند SLA

8-1- فرآیند تشعشع در استریولیتوگرافی………………………………………………….. 91
8-2- وضعیت امروز لیزرها در نمونه سازی سریع………………………………………….. 95

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل نهم بررسی قطعه کاربردی و نتیجه گیری

9-1-مشخصات قطعه ……………………………………………………………………….97
9-2-زمان های ساخت سنتی قطعه…………………………………………………….. 97
9-4-نتیجه گیری………………………………………………………………………….. 100
منابع و مراجع…………………………………………………………………………….. 122
سایت ها……………………………………………………………………………………123  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان