انتخاب صفحه

مقدمه

محیط زیست و حفظ آن، امروز یکی از مسائل بسیار مورد توجه برای کشورهای صنعتی و حتی کشورهای در حال توسعه می باشد. در این راستا، کشورهای جهان سوم نیز به منظور جلوگیری از مشکلات آینده در زمینه محیط زیست، باید به حفظ و بازسازی آن بپردازند.
کارخانه های صنعتی بخصوص ضایعات شیمیایی آنها و فعالیت معدنکاری به همراه کارخانه های وابسته به آنها، از عوامل اصلی مخرب محیط زیست می باشند. بازسازی معادن هم از نظر ایجاد آلایندگی و از بین بردن زمینهای هموار و مناسب برای رشد و پرورش گونه های گیاهی و جانوری و هم از نظر جشم انداز و منظره نامناسب در منطقه مهم می باشد. بازسازی در مفهوم عمومی و رایج آن بصورت آماده سازی زمین هایاستخراج شده برای استفاده مجدد، طبق مطالعات و آمارهای حاصل، بیشتر در مورد معادن سطحی مطرح می باشد.این پروژه در چهار فصل تهیه شده که به شرح ذیل می باشد:
فصل اول : آشنایی با روش استخراج روباز
فصل دوم: آسیب‌های زیست محیطی ناشی از استخراج مس
فصل سوم: بازسازی معادن روباز مس
فصل چهارم: مطالعه موردی معدن مس سونگون

فهرست مطالب

چکیده…………………………………………………………………………………… 1
مقدمه……………………………………………………………………………………. 2

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول

روش روباز یکی از روشهای استخراج معادن سطحی است که ترجیحاً‌ برای معادن فلزی و عمدتاً‌ مس و آهن بکار برده می‌شود. در این روش استخراج به صورت پله‌پله و تا عمقی از ذخیره معدنی که عملیات اقتصادی باشد، ادامه پیدا می‌کند. در این روش از سطح معدن آنقدر باطله‌برداری می‌شود تا به ماده معدنی دسترسی حاصل شود. باطله‌های روی ماده معدنی پس از برداشت باید عمدتاً‌ به خارج از محدوده معدن منتقل شده و در آنجا انبار شوند. تنها آن بخش از این باطله‌ها که ممکن است در امر جاده‌سازی، ترمیم جاده‌ها، پی‌سازی کارگاه‌ها و پرنمودن گودال مورداستفاده قرار گیرند در داخل محدوده معینی قرار می‌گیرند و برای مابقی حتماً باید در خارج از محدوده معدن محل خاص در نظر گرفت و به شیوه معینی دمپ نمود. انتخاب مکان و یا مکان‌های خاص برای دمپ باطله‌ها نیاز به اطلاعات دقیق در مورد حجم باطله‌برداری و خصوصیات شیمایی و فیزیکی آنها دارد و از مواردی است که در بخش طراحی معدن باید مورد مطالعه قرار گیرد. [9]
مقایسه با دیگر روش ها
روش روباز در مقایسه با سایر روشهای استخراج از هزینه اولیه زیادی برخوردار است اما تولید بالا، تولید به ازاء هر پرسنل بالا و هزینه استخراج پائین به ازاء هر تن از مزایای عمده این روش است.
روش روباز به دلیل استفاده از ماشین‌آلات بارگیری و حمل عظیم‌الجثه که از قدرت و ظرفیت زیاد برخوردارند و دارای تولید بالایی می‌باشد و برای معادن بزرگ که دارای شرایط ژئومکانیکی سخت و بسیار سخت است کاملاً‌مناسب می‌باشد و مورداستفاده قرار می‌گیرد، بویژه ذخایر عظیم که از عیار کم برخوردارند. ذخایر توده‌ای و ذخایری که به صورت رگه ضخیم یا لایه ضخیم اما به طور افقی یا شیب ملایم یا شیب تند از عمق تا سطح ادامه دارند مناسب‌ترین ذخایر برای بکارگیری روش روباز می‌باشند.

9
روش استخراج روباز………………………………………………………………………. 4
کلیات………………………………………………………………………………………. 4
محل بازکردن معدن……………………………………………………………………….. 5
1-1-6-1- ارتفاع پله………………………………………………………………………… 6
1-1-6-3- شیب پله………………………………………………………………………… 7
آماده سازی سطح معدن…………………………………………………………………… 8
1-1-4-ذخایر مس در ایران…………………………………………………………………. 8
معدن مس سرچشمه………………………………………………………………………. 8
معدن مس میدوک…………………………………………………………………………. 9
معدن مس سونگون……………………………………………………………………… 10
مقدمه………………………………………………………………………………………. 10
بررسی مسایل زیست محیطی روش استخراج روباز…………………………………. 12
1-1-5- آلودگی هوا………………………………………………………………………… 12
1-1-7تخریب زمین…………………………………………………………………………. 13
1-1-9آلودگی صوتی……………………………………………………………………….. 13
شرحی بر بازسازی معادن در روش استخراج روباز…………………………………….. 13

فصل دوم

آسیب های زیست محیطی معدنکاری
با انجام عملیات معدنکاری، محیط اطراف دستخوش تغییراتی می‌شود که غالبا در صورت نظارت و کنترل باعث آلودگی محیط زیست خواهد شد. نظیر، جابه‌جایی خاک رویی و تغییر PH خاک و دفع باطله‌ها در دره‌های مجاور و دریاچه‌‌ها، ایجاد سر و صدای ماشین‌آلات معدنی و پدیده نشست زمین. آلودگی هوا، حاصل از عملیات معدنی و آلودگی آب، حاصل از خروج پساب‌های معدنی و راهیابی این آب‌ها به آب‌های جاری منطقه و یا نفوذ آنها به درون زمین و راهیابی آب‌ها به چشمه‌های زیرزمینی یا سفره آب‌های زیرزمینی است.
تاثیرات فعالیت های معدنی بر آلودگی هوا
معدنکاری منبع اصلی آلودگی هوا تلقی نمی‌شود اما بطور موضعی می‌تواند باعث پخش ذرات در هوا و نشست آن در زمین شود. معمولا کارخانه‌های ذوب منبع پخش ذرات آلوده در هوا و زمین می‌باشد.پخش ذرات در هوا ممکن است ناشی از انفجار، استخراج، خردایش و حمل مواد از معدن به سنگ‌شکن یا به محل دمپ باطله‌ها یا از انبار مواد معدنی، تیلینگ یا کارخانه ذوب باشد. در تمامی عملیات استخراج چه زیر زمینی و چه سطحی سیکل عملیات شامل: حفاری و انفجار، بارگیری و باربری و پر کردن محل استخراجی مشابه است و این سیکل اگر به طور کلی در زمینه آلودگی آب یا هوا یا خاک و آلودگی صوتی مورد بررسی قرار گیرد و راه حل‌های ارایه شود این تمهیدات غالبا برای تمامی روش‌های استخراج قابل اجرا می‌باشند. حال با این توضیح ابتدا در ارتباط با آلودگی هوا به تحقیق در ارتباط با منابع تولید گرد و غبار در معادن می‌پردازیم:مهم ترین منابع تولید گرد و غبار در هوای معدن حفر چال، ماشین‌های حفرکننده‌، ماشین‌های بارکننده، انفجار، حمل و نقل مواد معدنی و وسایلی نظیر آنها می‌باشد.از آنجا که ذرات تولید شده در معادن می‌توانند حاوی ذرات فلزی باشند پخش آنها به محیط اطراف ممکن است باعث آلودگی زمین و آب شوند. در صورت نشست ذرات بر زمین می‌توانند بر رشد گیاهان به دلایل مسدود کردن منافذ آن‌ها، کاهش دادن تراوائی و فتوسنتز، تاثیر منفی بگذارند. آلوده بودن هوا به ذرات برای انسان و صنعت نیز مضر می‌باشد.

آسیب های زیست محیطی معدنکاری…………………………………………………….. 17
تاثیرات فعالیت های معدنی بر آلودگی هوا …………………………………………………17
تاثیر فعالیت‌های معدنی در آلودگی آب……………………………………………………… 19
تاثیر فعالیت‌های معدنی در آلودگی زمین…………………………………………………… 21
تاثیر فعالیت‌های معدنی در آلودگی صدا ………………………………………………………22
2-6-مراحل و فرآیند استخراج معدن………………………………………………………….. 23
مرحله اول: استخراج ماده معدنی و باطله …………………………………………………..23
مرحله دوم: دپوی مواده باطله………………………………………………………………… 23
مرحله سوم : سنگ شکنی………………………………………………………………….. 23
مرحله چهارم: آسیاب کردن…………………………………………………………………….. 23
مرحله پنجم: فلوتاسیون …………………………………………………………………………24
مرحله ششم : آبگیری………………………………………………………………………… 24
مرحله هفتم: معدن مس سونگون……………………………………………………………………… 24
مرحله هفتم: دفع باطله ناشی از فرآو……………………………………………………….ر 24
2-7-1- عملیات خاکی جهت ساخت جاده های دسترس…………………………………. 24
2-7-2- عملیات حفاری و آتش باری در محدوده معدن……………………………………….. 24
2-8-1- آلاینده هوا در مرحله ساخت…………………………………………………………… 25
2-8-2- آلاینده‌های هوا در مرحله بهره برداری…………………………………………………. 26
2-9-1- آلودگی هوا…………………………………………………………………………………. 30..
2-11-2- زیست گاه‌های جانوری………………………………………………………………….. 33
2-11-3- بافت خاک………………………………………………………………………………….. 34

فصل سوم

معادن مس که به روش روباز استخراج می‌شود، پس از پایان عمر معدن و یا تعطیلی معدن ، مخروطی از پیت معدن به همراه دمپ‌ها و سد‌های باطله و همچنین مناطق مربوط به تاسیسات خدماتی و کارخانه‌های مربوط باقی خواهند ماند، که با استانداردهای مناسب باید مورد بازسازی و استفاده مجدد قرارگیرند.
همان‌طور که در بحث بازسازی معدن مطرح است، طرح بازسازی معدن جدا از طراحی استخراج معدن نیست و باید همزمان و از همان ابتدا این طراحی‌ها به همراه هم انجام شوند. به گونه‌ای که بعضی از مطالعات اولیه در ارتباط با بازسازی و شناسایی خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی لایه‌ها و مناطق مختلف منطقه معدن، باید از مرحله اکتشاف تفضیلی آغاز شود زیرا در اینصورت هزینه‌های مربوط بازسازی معدن کاهش یافته و برنامه‌ زمانبندی آن با موفقیت و با نظم بیشتری رو به جلو خواهد رفت.
در بیشتر معادن مس در حال استخراج کشورمان با توجه به تحقیقات و مصاحبه‌های انجام شده با کارشناسان و مسئولین با سابقه معادن، هیچگونه طراحی و تمهیداتی در مورد بازسازی معدن، تا به حال صورت نگرفته است و باطله‌های حاصل از معادن شامل خاک بالایی، خاک پایین و پوشان سنگ ، بدون هیچ برنامه‌ریزی و مطالعه‌ای در ارتباط با بازسازی، در محل‌هایی که از ابتدا برای دمپ باطله‌ها در نظر گرفته است، تخلیه می‌شوند. سنگ‌های اکسیدی معدن نیز به منظور استفاده بعدی در طرح لیچینگ به منظور استخراج فلز مس از آن‌ها، در محل جداگانه‌ای دمپ می‌شوند. علاوه بر آن باطله‌های کارخانه تغلیظ، به سد باطله انتقال داده می‌شوند که مقداری از ذرات معلق و فلزات سنگین در آنجا رسوب کرده و آب خروجی از این سد برای مصارف کشاورزی راهی زمین‌های زراعی می‌شود. بخشی از باطله‌ کارخانه ذوب با عنوان “مواد سرد” یا مواد ته پاتیلی که به صورت لایه‌ای منجمد در سطح مذاب و دیواره‌های پاتیل به هنگام تخلیه از کوره‌ها و جابجایی مذاب توسط پاتیل‌ها در آن‌ها تشکیل شده و فقط مصارف خاصی در بعضی از صنایع دارند، نیز از پاتیل‌ها جدا شده و در محل مخصوص دمپ می‌شوند که مقدار کمی از آن‌ها به فروش صنایع دیگر می‌رسد. بازسازی معدن روباز شامل دو بخش بازسازی پیت معدن و بازسازی باطله‌های معدن می‌باشد.

بازسازی معادن روباز مس…………………………………………………………………………… 39
بازسازی زمین‌های استخراج شده…………………………………………………………………. 40

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم

بررسی نحوه ورود و جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها در حوضه‌های آبریز و در بدو شکل گیری رودها می‌تواند به شکلی جزئی‌تر و عملی‌تر در کنترل آلودگی منابع آب موثر واقع شود. حوضه آبریز ارس در شمال غربی ایران واقع شده است. از ویژگی های شاخص این منطقه می توان به بافت زمین شناسی و بویژه وجود کانی های فلزی در محل اشاره کرد. بخشی از این حوضه برای مطالعه موردی مدنظر قرار گرفته است. در محدوده مورد نظر معدن مس سونگون قرار گرفته که بالغ بر میلیون ها تن سنگ معدن مس را در خود جای داده است. این معدن دومین معدن مس بزرگ کشور بوده که به شکل روباز مورد بهره برداری قرار گرفته است. فرض بر آن است که فعالیت های معدن کاوی موجب افزایش غلظت عناصر سنگین در آبهای سطحی و زیرزمینی منطقه خواهد شد. همراه با این فریضه مکانیزم های از خود عکس العمل نشان می دهند. پاره ای از این واکنش ها می تواند موجب کنترل غلظت آلاینده ها و پاره ای می تواند موجب تشدید غلظت آلاینده ها در محیط زیست شود.
آب سرچشمه های موجود در حوضه مذکور در پایان دست برای مواردی نظیر شرب، کشاورزی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. عدم کنترل آلاینده ها در سرشاخه های منطقه به شکل مستقیم از طریق آب سرب سلامت مصرف کنندگان را به خطر انداخته و یک بار اضافی بر سیستم های تصفیه آب در پایین دست اعمال خواهد کرد. علاوه بر این از طریق مصرف آب پایین دست برای کشاورزی، مواد آلاینده نظیر فلزات سنگین و غیره جذب گیاهان شده و به شکل غیر مستقیم و با یک تاخیر زمانی دوباره در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. در مورد مصارف صنعتی آب پایین دست نیز وجود آلاینده های مذکور می تواند نحوه عملکرد سیستم های صنعتی آب پایین دست نیز وجود آلاینده های مذکور می تواند نحوه عملکرد سیستم های صنعتی را با مشکل مواجه سازد. بدون شک آگاهی از فاکتورهای شاخص کنترل کننده غلظت آلاینده ها به حساب می آید. هدف اصلی از انجام این مطالعه مشخص کردن فاکتورهای شاخص کنترل کننده آلاینده های موجود در بخش از حوضه آبریز ارس در محدوده معدن مس سونگون می باشد. ضمنا در این تحقیق نقش کنترلی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب های سطحی و زیرزمینی به همراه کاتیون ها و آنیون ها در کنترل غلظت عناصر سنگین مورد مطالعه قرار خواهد داشت

5 ایستگاه R3 جهت نمونه برداری از آبهای سطحی در محدوده منطقه سونگون

5 ایستگاه R3 جهت نمونه برداری از آبهای سطحی در محدوده منطقه سونگون

معرفی منطقه مورد مطالعه………………………………………………………………………… 46
4-1-8- وضعیت شهرنشینی در محدوده مطالعه…………………………………………………. 54
کلیات معدن مس سونگون…………………………………………………………………………… 54
4-2-1- برآورد نوع و میزان محصولات اصلی………………………………………………………….. 55
4-2-2- گزینه فنی طراحی معدن ……………………………………………………………………….55
شرح عملیات اجرایی…………………………………………………………………………………… 56
آلودگی گیاهان با فلزات سنگین ………………………………………………………………………..71
نتیجه گیری…………………………………………………………………………………………………. 73
منابع و مآخذ………………………………………………………………………………………………. 74

   مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان