انتخاب صفحه

فهرست مطالب:

فصل اول: مقدمه………………………………………………..1

رشد بی سابقه جمعیت جهان در 50 سال گذشته سبب گردیده تا کره خاکی ما به تراکم شش میلیاردی از انسان دست یابد. افزایش چشم گیرجمعیت سبب پدیدار شدن مشکلات فراوان در عرصه های مختلف گردیده است. رشد جمعیت در حالی است که مصرف مواد اولیه به طور قابل توجهی افزایش یافته، به طوریکه می‌توان گفت نرخ رشد جمعیت در بسیاری از کشور ها بیش از نرخ رشد مصرف کالا در آن کشورها است.چوب یکی از مهم‌ترین مواد خامی است که در تمامی عرصه های تاریخی، از ابتدای خلقت بشر تا امروز در زندگی انسان‌ها وجود داشته و با پیشرفت علم استفاده از آن بهبود یافته و خواص و ویژگی‌های بی همتای آن، جایگاه چوب را در زندگی بشر پایدار گردانده است. با وجود توسعۀ فراوان درساخت مواد مصنوعی فلزی و پلاستیکی هنوز جایگاه چوب به عنوان یک ماده اولیه ویژه، حفظ شده است. به صراحت می‌توان گفت چوب عمده‌ترین ماده اولیه در جهان است. بسیاری از کشورهای جهان توانایی تولید چوب، بیش از نیاز خود را دارند؛ این در حالی است که بسیاری از کشورها از فقر چوب رنج می‌برند و سالیانه هزینه فراوانی را برای جبران این کمبود متقبل می‌شوند. یکی از علل استفاده از مواد جایگزین چوب در این کشورها، همین مسئله است.

حفاظت چوب می‌تواند سبب نگهداری و بقای جنگل‌ها، حفاظت از چوب آلات با چوب برون فراوان، فراهم ساختن امکان استفاده از گونه هایکم دوام، افزایش عرصه استفاده از چوب در محیط‌­های مختلف، افزایش عمر مفید چوب، استفاده از چوب درشرایط تخریب، اثر بر روی استفاده از مواد جایگزین، صرفه اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، گردد.یکی از اهداف صنعت حفاظت چوب جلوگیری از پوسیدگی‌های بیولوژیک در چوب است. یکی از راهکارهای حفاظتی برای مقابله با پوسیدگی قارچی، تیمار چوب با مواد حفاظتی شیمیایی کارآمد می‌باشد که در این رابطه حفاظت از محیط­زیست را نیز باید مد نظر قرارداد.برای مقابله با عوامل مخرب بیولوژیکی می‌توان از تکنیک‌های مثل خشک نگه داشتن چوب، استفاده از حشره­کش و قارچ­کش‌های مناسب و یا استفاده از چوب­آلاتی که به طور طبیعی دارای دوام هستند و یا استفاده از چوب‌های حفاظت شده یا اصلاح شده استفاده نمود. جلوگیری از تماس قارچی با چوب می‌تواند روش مناسبی برای به حداقل رساندن تکثیرکلونی‌های میکروبی و یاتشکیل کپک در چوب باشد. اصلاح سطح چوب با استفاده از نانوذرات تکثیر باکتری‌ها و کلونی‌های قارچ‌ها را به طورچشمگیری کاهش می‌دهد. ذرات نانو روی، با قطر در حدود 30 نانومتر، می‌تواند وارد حفره­های سلولی شده و از طریق پونکتوآسیون ها به دیواره سلولی و سایر حفرات رسوخ کرده و در روی دیواره یک اتصال قوی را ایجاد نماید و این عمل بافت گردد تا از حملات میکروبی جلوگیری شود.

تیمار چوب با مواد ضد آتش می‌تواند، حساسیت چوب در برابر آتش را از بین ببرد و یا کاهش دهد و همچنین استفاده از مواد ضد آب می‌تواند سبب مقاومت چوب در برابر رطوبت و استفاده از آن در محیط‌­های آب و در تماس با رطوبت گردد. استفاده از پرداخت‌های نهایی مناسب می‌تواند یکی از ساده‌ترین راهکارهای حفاظتی به خصوص برای مصارف داخلی باشد.

چوب آلات تیمار شده بایستی دو معیاراصلی را رعایت کنند:

1 . نیاز مصرف کننده از چوب تیمار شده در محیط مصرف را برآورد کنند.

2 . در محیط مصرف، باید بدون ایجاد ریسک غیر معقول، برای انسان و یامحیط­زیست باشند.

آژانس حفاظت چوب آمریکاEPA[1] از جمله سازمان‌هایی است که به تنظیم آیین­نامه­ها و ضوابط مورد نیاز برای تولید و مصرف مواد حفاظتی می‌پردازد. بر اساس قانون ایالات متحده آمریکا، هر محصولی پیش از فروش و توزیع، باید توسط این سازمان مورد بررسی قرار بگیرد.

درجه حفاظت به دست آمده به مقدار مصرف مواد حفاظتی و نفوذ مناسب و ماندگاری مواد شیمیایی بستگی دارد. بعضی از مواد حفاظتی نسبت به بقیه موثرتر هستند، و بعضی برای مصارف خاص مناسب هستند. در شرایط مختلف، روش‌های مختلفی از تیمار چوب در دسترس است اما عموما تیمارپذیری برای گونه­های چوبی با درون چوب کم مورد استفاده بوده و پایداری تیمار در برون چوب بیشتر است. برای به دست آوردن تأثیر طولانی مدت ونفوذ مناسب و ماندگاری برای هر یک از گونه های چوبی ماده شیمایی حفاظتی و روش تیمارخاصی مورد نیاز است. برای مواد حفاظتی که در چوب به کارمی‌روند توصیه‌هایی شده است که می‌توانند در سطح ماندگاری و نفوذ مناسب افزایش بسیاری در سالم ماندن ساختار چوب ایجادکنند. بنابراین هزینه عادی جایگزینی چوب تیمار شده در سرویس خیلی کمتر از همان چوب بدون تیمار است. در تشریح روش‌های تیمار مواد حفاظتی و گونه های چوبی، برای حفاظت مورد نیاز در شرایط خاص و در معرض گذاری و خارج از ساختمان به صورت ترکیبی باید تهیه شوند. همه این فاکتورها به وسیله انجمن حفاظت گران چوب آمریکا[2] (AWPA) وانجمن آزمایشات و مواد آمریکا[3] (ASTM) مطرح شده‌اند.محور اصلی این تحقیق، پیرامون مواد حفاظتی مناسب جهت مقابله با هوازدگی، قارچ‌ها، حشرات و همچنین مواد ضد آب، کند سوز کننده ها و پرداخت‌های نهایی با تاکید بر مواد نوین و سازگار با محیط­زیست می‌باشد. امید است که آشنایی بهتر با مواد مناسب حفاظتی بتواند مسیر استفاده بهینه از چوب به عنوان یک ماده ارزشمند را که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مدت‌ها­ست هموار گشته، را برای کشور ما نیز هموار گرداند. شناخت مواد حفاظتی چوب و چوب‌های حفاظت شده باعث تسهیل در انتخاب، شناخت، خرید و نصب صحیح و آگاهانه مصالح می‌گردد. اهمیت به افزایش عمر مفید چوب و کیفیت آن در سرویس سبب اطمینان بیشتر به این ماده در صنعت می‌گردد. با توجه به این مطلب که کشور ما از جمله کشورهایی است که دچار فقر درختان صنعتی می‌باشد، امید است استفاده از مواد و راهکارهای حفاظتی مناسب بتواند عمر مفید چوب آلات را از چند سال به چندین سال افزایش دهد تا از خروج سرمایه ملی برای واردات چوب کاسته گردد. استاندارد های و قوانین مورد استفاده در این تحقیق عموما، بر اساس سازمان‌های، انجمن حفاظت گران چوب آمریکا(AWPA ) و آژانس حفاظت محیطآمریکا(EPA) می­باشند.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: تاریخچه ………………………………………………7

چوب، با وجود خواص بی همتای خود دارای معایبی نیزمی‌باشد. بشر با پی بردن به این معایب تلاش‌های فراوانی برای اصلاح و حفاظت این ماده پر ارزش نموده است. برخی درختان دارای دوام طبیعی بالایی هستند که ازگذشته برای مصارف گوناگون مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در ادامه به قسمتی از تاریخچه حفاظت چوب اشاره شده است (جدول 2-1).

درپیش از میلادمسیح بومیان استرالیایی از چوب مقاوم به قارچ‌ها و موریانه، برای ساخت تابوت استفاده می‌کردند. در حدود 4000 سال پیش از میلادمسیح، نوح به فرمان خدا در ساخت کشتی از قیر جهت تیمار استفاده نمود. یونانیان در حدود 500 سال پیش از میلاد مسیح سوراخ‌هایی در ستون‌های چوبی ایجاد می‌کردند و درون آنها را با روغن پر می‌کردند تا نفوذ عمیق رخ دهد و سپس ستون‌ها را بر روی پایه­های سنگی قرار می‌دادند تا خشک بمانند (جدول 2-1).

79 سال بعد از میلاد مسیح پلینیوس سکوندوس[1]در کتاب خود به تیمار چوب آلات توسط روغن سدر به جهت مبارزه با پوسیدگی و حشرات اشاره کرده. در 80 سال بعد از میلادمسیح، چوب توسط دود تیمار گشت. مایاس[2] در حدود 700 سال بعد از میلاد مسیح معبدی را در گواتمالا با یک چوب مقاوم به موریانه ساخت. در حدود سال 1225 تا 1225، کنراد ون مگن باخ[3]، کشف کردکه چوب تیمار شده با دود به راحتی تخریب نمی‌گردد. در ایران قدیم نیز از کند سوز کننده ها برای حفاظت ارابه های جنگی و برج و بارو های چوبی استفاده می‌شده و نیزآثاری از وجود برخی از روغن‌ها در اشیای چوبی مقابر و امام زاده­ها و مساجد در حدود 700 سال پیش دیده می‌شود(پارساپژوه و همکاران، 1375).

در سال 1445 فرانکن اسپیگل[4]جوشاندن چوب­آلات کلیسا در محلول آب نمک را بررسی نمود. در سال 1500 راهبه­های کلیسای سان دومنیو[5] موریانه­ها را توسط کلریدجیوه(II) و اکسیدآرسنیک کنترل کردند.

لئوناردو داوینچی[6] در سال 1519-1452 تابلو هاین قاشی چوبی خود رابا کلریدجیوه(II) و اکسیدآرسنیک(III) اندود کرد. در سال 1590 بیش از 100 کشتی از نیروی دریایی اسپانیا به وسیله کرم کشی[7]نابود گردید.

در سال 1657 یوهان گلوبر[8] روشی ابداع کرد که چوب آلات در آتش کربونیزه و با قطران اندود و سپس در اسیدپیرولیگنس[9](ممحصولی حاصل از تقطیر چب) فرو برده می‌شدند. در سال 1705، هومبرگ[10]  داروساز، کلریدجیوه  (II) را برای مقابله با حفاران چوب پیشنهادکرد. ماده ای که به او نسبت دادند یعنی اسیدبوریک، امروزه یکی از مهم‌ترین مواد حفاظتی چوب محسوب می‌گردد(جدول 2-1).در سده هجدهم و نوزدهم، تثبیت اشیای فرهنگی گران بها نظیر چوب محراب کلیسا که به شدت توسط حشرات صدمه دیده بودند، به صورت ابتدایی از راه آغشتگی با چسب انجام می‌شد. در حدود سال 1800 پرتروم[11]  به عنوان یک حشر­کش شناخته شد . ناپلئون در سال 1810 ادعا می‌کرد که کشتی‌های جنگی را باید از گرده بینه های قطع شده در زمستان ساخت. معبد مایاس و کلیسای چوبی نروژ با قدمت 800 ساله مثال‌هایی از توسعه حفاظت چوب در ساختمان‌ها در گذشته می‌باشد. اولین روش‌های حفاظت شیمیایی چوب شامل زغال کردن، ذخیره در آب نمک، قلم موزنی با روغن کرئوزوت یا قیر بود. در سده هجدهم، سد های بلند هلند توسط حمله شدید کرم‌های کشتی صدمه دیدند. در سال 1812 کیان[12] آزمایشات خود را با ماده کلریدجیوه(II) به عنوان یک ماده حفاظتی مناسب شروع کرد.در سال 1815 مراقبت از ناوگان سلطنتی بریتانیا بسیارمشکل شده بود، زیرا بایستی 600 تا 800 کشتی از 1000 کشتی به صورت ذخیره نگهداری می‌شد تا در صورت بروز جنگ از آنها استفاده گردد.در سال 1817 یک مهندس عمران به نام ویلیام چپ من[13]عمر مفیدیک کشتی در این خطوط را تنها 7 تا 10 سال برآورد کرد. همچنین در این سال توماس وید[14] کلریدروی را به عنوان ماده حفاظتی معرفی نمود. در سال 1825 فارادی[15]هگزا کلروسیکلوهگزان را کشف کرد.در اواخر سال 1830 روشی بر پایه جابه‌جایی شیره گیاهی توسط آگوست بوشری[16] ابداع گردید که ماده حفاظتی مورد استفاده در این روش سولفات مس بود (جدول 2-1).

در سال 1831 یک فرانسوی به نام ژان روبرت برآنت[17] روشی برای اعمال مواد حفاظتی در یک محفظه بسته تحت فشار به ثبت رسانید. در این روش ابتدا یک خلاء برای خروج هوا از سلول‌ها اعمال می‌شد و سپس ماده حفاظتی توسط فشار به درون سلول‌ها تزریق می‌گشت. پیش از آن حفاظت چوب با قلم مو و یاخیساندن اعمال می‌شد.در سال 1832 روش کیانیزه کردن[18] توسط جان هوارد کیان[19] داروساز انگلیسی ابداع شد که این نشانه­ای از شروع حفاظت مدرن چوب بود. در این روش چوب آلات با کلریدجیوه(II) در ظروف سر باز سنگی خیسانده می‌شدند، در صورت استفاده از ظروف فلزی، این ظروف دچار خوردگی می‌شدند. این روش در مقیاس کم در اروپا به ویژه در جنوب آلمان برای تیمار تراورس مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1835 مول[20] توانست چوب را با بخار کرئوزوت تیمار کند. در سال 1836 فرانز مول[21] امتیازتیمار چوب با تار و کرئوزوت را دریافت نمود.

در سال 1838 جان بتل[22] روشی عملی برای تیمار چوب آلات توسط کرئوزوت تحت فشار ابداع کرد. در این روش یک خلاء ابتدایی و سپس فشار و در پایان مرحله خلاء نهایی وجود داشت. در پایان فرایند سلول‌ها پر از کرئوزوت می‌شدند به همین دلیل این فرآیند سلول پر نام گرفت. در این روش جذبی در حدود 430 کیلوگرم بر متر مکعب حاصل می‌شد. در سال 1840 آنا روسائر[23] پودر حشره کش ابداع نمود. در سال 1841 اردامن[24] ترکیب پنتا کلرو فنل را ابداع نمود. در سال 1847 سر ویلیام برت[25] سیلندر تحت فشار بزرگی را در لندن راه اندازی کردکه توانایی تحمل 105×9.5 نیوتن بر متر مربع فشار را داشت. این روش که برنرتیزه[26] نام گرفت مستلزم اشباع تحت فشار چوب آلات با کلریدروی بود که به دلیل ارزان بودن کلریدروی، این روش مورد قبول راه آهن آمریکا و اروپا بود.در سال 1848 لکور[27] چوب را در معرض آمونیوم کلراید گرم و اسید پیرولیگنئوس قرار داد. پیش از 1850 اشباع توسط گاز ازن و دی اکسیدکربن ابداع گشت. در سال 1855-185، استیفتر[28] محراب کلیسای کفرمارت[29]را در اتریش با نمک طعام تیمارکرد، که به طور کامل در مقابل حشرات بی اثر بود. در سال 1863 بریتانیای­کبیر بزرگ‌ترین مصرف کننده کلریدجیوه (II)، این مسئله به دلیل سمیت این ماده بود و توانست این ماده را جایگزین مواد شیمیایی مشابه کند.

فصل سوم: مواد حفاظتی متعارف و نوین چوب…………18

مواد حفاظتی چوب را می توان در سه دسته کلی قرار داد؛ مواد حفاظتی بر پایه آب، مواد حفاظتی بر پایه روغن و مواد حفاظتی محلول در حلال های آلی. مواد حفاظتی بر پایه آب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که کیفیت، تمیزی و رنگ پذیری سطح مورد اهمیت است. این فرمول بندی‌ها مقاوم به آبشویی و دارای شرایط مناسبی در محل مصرف می‌باشند. یکی از مشکلات این مواد این است که، به دلیل وجود آب در فرآیند تیمار، امکان ایجاد همکشیدگی و واکشیدگی در حین تیمار وجود دارد که این مسئله توسط خشک کردن پیش از تیمار قابل کنترل است. در 30 سال گذشته استفاده از مواد حفاظتی چوب برای چند سازه ها و محصولاتی همچون OSB، MDF کاهش داشته که علت این امر این است که، تیمار با یک ماده حفاظتی بر پایه آب اثر واکشیده کنندگی دارد. همچنین، اضافه کردن ماده حفاظتی در طول فرآیند تولید در کارخانه اثرات منفی روی چسبندگی و خواص فیزیکی چندسازه ها به دنبال دارد.

 3-1-1- کرومات مس اسیدی[1]

ACC یک ماده حفاظتی بر پایه آب و از مشتقات مس است، که در سال 1926 توسط گیلبرت گان[2]در کمپانی سلکور[3] ابداع و در سال 1928 به ثبت رسید. از سال 1930 در آمریکا و اروپا مورد استفاده قرار گرفته است و در سال 1950 توسط AWPA(انجمن حفاظت گران چوب آمریکا) استاندارد گذاری شد. یکی از دلایل استفاده ازACC به جایCCA(مس کروم آرسنیک)قیمت کمتر و عدم وجود آرسنیک در ACC می‌باشد (لیبو، 2004). مس در ACCخاصیت ضد اشعه فرابنفش داشته که سبب محافظت سطح چوب می گردد، و به عنوان تثبیت کننده عمل می‌کند. برای تمیزکردن سطح نباید از مواد تمیزکننده کلردار استفاده کرد (رابرت، 2007).ساختار ACC متشکل از، 31.8%اکسید مس و 68.2% تری اکسیدکرم می‌باشد (AWPA، 2005).به صورت جامد، خمیری و مایع غلیظ در دسترس می‌باشد. محلول درمانی آن را می‌توان از سولفات مس،­ دی کرومات پتاسیم ویا دی کرومات سدیم به دست آورد. اسیداستیک و یا اسیدکرومیک در آن برای کاهش اسیدیته و تنظیمPH آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. چوب تیمار شده با این ماده پس از تثبیت مادهحفاظتی، سبز رنگ می‌شود. مس در  ACC به دلیل عدم حضور آرسنیک بیشتر از CCA آبشویی می‌گردد. با افزایش میزان آرسنیک خاصیت ضد موریانه نیزافزایش می‌یابد. قابل استفاده برای ستون‌های چوبی، تیرهای برق و پست، برج­های‌خنک‌کننده، عرشه کشتی، ریل راه آهن، نرده های چوبی، چوب دستک و کلیه عواملی که در معرض پوسیدگی و موریانه قرار دارند، می‌باشد(مدیسون، 2010). بعضاً مشاهده شده که برخی از نمونه‌های تیمار شده با این ماده در تماس با زمین تحت تأثیر قارچ‌های مقاوم به ترکیبات مس قرار گرفته‌اند. چوب آلات با ACC همانندCCA باید در دمای پایین تیمار شود (38 تا 66 درجه سانتی‌گراد)، علت آن مقاومت پایین این مواد در برابر حرارت می‌باشد. این محدودیت می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی در فرآیندهایی که نیاز به حرارت بالا دارند، مثل تیمارچوب‌های سخت اشباع نظیر دوگلاس فر و یا هملاک شود(مدیسون، 2004).

در سال 2006 EPA(آژانس حفاظت محیطآمریکا)استفاده از ACC را در محیطداخلی ممنوع کرد. این ممنوعیت به این دلیل بود که، کروم موجود در ACC، سوز آور چشم و بینی و دهان، محرک پوست، سبب سر درد و سرگیجه، تهوع و اسهال و در صورت تنفس سرطان زا می‌باشد، همچنین برای کودکانی که در تماس با این چوب‌های تیمار شده هستند می‌تواند مضر باشد(آژانس بین‌المللی مواد سمی و بیماری‌ها، 2008). از دیدگاه AWPA(انجمن حفاظت گران چوب آمریکا) با جذب 4 کیلوگرم بر متر مکعب و یا 0.25 پوند بر فوت مکعب،(استاندارد UC3B)،در محیط بیرونی در بالای سطح زمین، می‌تواند قرار بگیرد، حتی در شرایط تماس طولانی مدت با رطوبت؛ با جذب 6.4 کیلوگرم بر متر مکعب و یا 0.4 پوند بر فوت مکعب می‌تواند در تماس با زمین مورد استفاده قرار گیرد و با جذب 0.50 پوند بر فوت مکعب، (استانداردUC4A) می‌تواند در تماس با آب بدون حضور مواد تحریک کننده، مورد استفاده قرار گیرد(AWPA، 2008). باید توجه داشت که چوب‌های تیمار شده نباید در معرض آب آشامیدنی، غذای انسان و حیوانات وکندوی عسل قرار بگیرند. در حین کار با چوب‌های تیمار شده بهتر است نکات ایمنی رعایت گردند(EPA، 2006).

3-1-2- آرسنات روی مس آمونیاکی(ACZA)[4]

آرسنات روی مس آمونیاکی یکی دیگر از مواد حفاظتی بر پایه آب می‌باشد. این ماده که در اوایل سال 1980 با نام تجاری چمونیت[5] ابداع شد. ACZA از جمله مواد حفاظتی مناسب برای تیمارکاج جنوبی می‌باشد. این ماده متشکل از 50% اکسید مس، 25% اکسیدروی و 25 % پنتا اکسیدآرسنیک می‌باشد(ZnO:CuO:As2O5 , 1:2:1)؛ محلول در آب و هیدروکسید آمونیاک و بیکربنات آمونیاک می‌باشد (AWPA، 2005).

میزان جذب خالص از 3تا 4 کیلوگرم بر مترمکعب بسته به فرمول بندیACZA، متغیر است. تثبیتACZA بستگی به تبخیرآمونیاک و ته نشینیACZA در سلول‌های چوبی دارد(لبو و همکاران، 2001). محصول نهایی پس از تیمار، ممکن است مقداری بوی آمونیاک بدهد که این مسئله با گذشت زمان و خشک شدن محصول بر طرف می‌گردد. محلول آمونیاک دارای وزنی معادل 1.38 برابر کمتر از اکسید مس می‌باشد. برای بهبود خاصیت ترکیب، بیکربنات آمونیوم به محلول اضافه می‌کنیم. یکی از علل کاهش استفاده از این ماده وجود آرسنیک در آن است. چوب تیمار شده با ACZA رنگ سبز تا آبی دارد. کارایی این ماده در شرایط آبی و خاکی مورد آزمایش قرار گرفته و می‌توان گفت، یک ماده حفاظتی مناسب برای محیط‌های دریایی محسوب می‌گردد. نفوذ این ماده در سخت اشباع‌ها مناسب بوده ولی برای گونه‌هایی مثل دوگلاس با تیمار تحت فشار استفاده می‌گردد. این ماده بیشتر در سواحل غربی شمال آمریکا برای تیمار دوگلاس فر به عنوان یک گونه سخت اشباع، استفاده می‌گردد. ACZA با توجه به ترکیب و نیز به علت مقاومت بالایی که در برابر حرارت دارد می‌تواند نفوذ به درون چوب دوگلاس فر را بهبود بخشد. چوب تیمار شده با ACZAمشخصاتی بسیارشبیه به CCA‌ دارد. ACZAجایگزین فرمول‌بندیACA  می‌باشد. ACA برای مدت طولانی در آمریکا و کانادا مورد استفاده قرار می‌گرفت. در آمریکا ACZA با ACA، به دلیل میزان کمتر آرسنیک ACZA و قیمت کم‌تر آن نسبت به ACA[6]جایگزین شد (لیبو، 2010).در فرمول بندیACA، به نسبت 1 به 1 از اکسید مس و اسیدآرسنیک استفاده شده اما در فرمول بندیACZAنیمی از آرسنیک با روی جایگزین شده است. قابل استفاده در محیط بالای سطح زمین در تماس زمین و حتی در محیط‌های آبی، آب شور و آب تازه می‌باشد. در گذشته در این ماده از آرسنیک تری اکسید استفاده می‌شد، اما امروزه برای کاهش سمیت آن از آرسنیک پنتا اکسید استفاده می‌گردد.ACZA یک ماده حفاظتی مناسب در برابر قارچ‌ها، کپک‌ها، حفاران دریایی و موریانه ها می‌باشد. ACZA به نسبت 0.25 پوند بر فوت مکعب برای مصارف داخلی و خشک و مرطوب با پوشش و بدون پوشش در تماس با آب، در محیط بیرونی در رطوبت و آب و هوای متفاوت و در تماس طولانی مدت با رطوبت می‌تواند استفاده شود. در این شرایط چوب تیمار شده مقاوم در برابر حشرات و قارچ‌هامی‌باشد. قابل استفاده برای داخل ساختمان، لوازم منزل، تیر های چوبی، تیرهای پست و تلگراف، عرشه، تیرهای آبی و تراورس راه آهن می‌باشد استانداردهای

    3-1- مواد حفاظتی متعارف چوب در برابر عوامل بیولوژیک………………………………………………..19

3-1-1- کرومات مس اسیدی……………………………………………………………………………..20

3-1-2- آرسنات روی مس آمونیاکی(ACZA)…………………………………………………………….22

3-1-3- مس 4 آمونیاکی(ACQ)……………………………………………………………………………24

3-1-3-1- ACQ-A…………..ا……………………………………………………………………….25

3-1-3-2- ACQ-B……………اا……………………………………………………………………..26

3-1-3-3- ACQ-C……………ا……………………………………………………………………..26

3-1-3-4- ACQ-D………….ا……………………………………………………………………….26

3-1-4- کوات مس مایکرونایز شده (MCQ)……………………………………………………………..28

3-1-5- مس قلیایی DCOI (ACD)……..ا……………………………………………………………….29

3-1-6- مس دو ظرفیتی (دی متیل دی تیو کاربامات) (CDDC)……………………………………….30

3-1-7- تبوکونازول………………………………………………………………………………………….31

3-1-8- پروپیکونازول………………………………………………………………………………………33

3-1-9- ایمیداکلوپراید……………………………………………………………………………………..35

3-1-10- EL2…….ا……………………………………………………………………………………….37

3-1-11- کاپرازل……………… …………………………………….. …………………………………..37

3-1-12- مس HDO (CXA)……ا……………………………. ………………………………………….39

3-1-13- نفتانات مس (بر پایه آب)………………………… …………………………………………..41

3-1-14- بورون معدنی (بوراکس- اسید بوریک) SBX……..ا……………….. ……………………….43

3-1-15- دی سدیم اکتا برات تترا هیدرات DOT……..ا…….. ………………………………………45

3-1-16- کلسیم برات ……………….. …………………………………….. ………………………..46

3-1-17- برات روی……………… …………………………………….. ……………………………..46

3-1-18- KDS…………ا………. …………………………………….. ………………………………..48

3-1-19- شیمی پلیمر بتاین………… …………………………………….. ………………………..49

3-1-20- پنتاکلروفنول…………………………… …………………………………….. …………….51

3-1-21- نفتانات مس بر پایه روغن…………………………. ………………………………………53

3-1-22- نفتانات روی…………………….. …………………………………….. …………………..55

3-1-23- مس 8 کیونیولات…………………… ………………………………………………………..56

3-1-24- سه-یدو-دو-پروپینل بوتیل کاربامات……………….. ……………………………………….58

3-1-25- پرمترین……………………… …………………………………….. ……………………….59

3-1-26- سای پرمترین………………………… …………………………………….. ……………..61

3-1-27- ترکیبات آلکیل آمونیوم…………………….. …………………………….. ………………..63

3-1-28- دی دسیل دی متیل آمونیوم بی کربنات(DDABC) ………………………………………64

3-1-29- کلروپیریفوس………………… …………………………………….. ………………………64

3-1-30- دو- تیوسیاناتومتیل تیو بنزوتیازول (TCMTB)………………… …………………………66

3-1-31- دلتامترین………………………. …………………………………….. …………………..67

3-1-32- بیفترین………………………. …………………………………….. ……………………..68

3-1-33- کاربندازیم…………………. …………………………………….. …………………………69

3-1-34- کلروتالونیل………………….. …………………………………….. ……………………..70.

3-1-35- بنزیمیدازول……………………….. …………………………………….. ………………….71

3-1-36- کربوکسیماید…………….. …………………………………….. …………………………..73

3-1-37- استات مس دو ظرفیتی……………………. ………………………………….. ………….74

3-1-38- سای فلوترین………………………….. …………………………………….. ……………..74

3-1-39- فیپرونیل…………. …………………………………….. ……………………………………..76

3-1-40- ترکیبات آلی آلومینیوم دار….. ………………………………………………………………..77

3-1-41- ترکیبات آلومینیوم سه ظرفیتی……………….. ……………………………………………78

3-1-42- سیلیکون آلی…………………. …………………………………….. …………………….78

3-1-43- تولیفلوآنید…………………… …………………………………….. ……………………….79

3-2- مواد و روش‌های حفاظتی نوین  سازگار با طبیعت……………………………………………..86

3-2-1- تیمار حرارتی…………………. …………………………………….. ……………………..89

3-2-2- ترمو وود…………… …………………………………….. …………………………………..90

3-2-3- پلاتو…………… …………………………………….. ……………………………………….90

3-2-4- فرآیند رتیفیکاسیون و پردور…………………. ………………………………………………..91

3-2-5- تیمار حرارتی روغن………….. ………………………………………………………………92

3-2-6- استیلاسیون……………………….. …………………………………….. ………………..96

3-2-7- فورفوریلاسیون…………………….. …………………………………….. …………………97

3-2-8- متیلول (DMDHEU)………………… ………………………………….. …………………….98

3-2-9- واکنش تیمار روغن………… ………………………….. …………………………………….99

3-2-10- آب گریزی………….. …………………………………………………………………………..100

3-2-11- ترکیبات آلی سیلیکون…………………… ……………………………….. …………………100

3-2-12- رزین و تیمار روغن ……………….. ………………………………… ………………………100

3-2-13- تیمار ملامینه …………….. …………………………………….. …………………………..101

3-2-14- تیمار روغن داغ……………… …………………………………………………………………101

3-2-15- فرآیند رویال……………….. ……………………………….. …………………………………102

3-2-16- تغییر پذیری در میزان اصلاح در چوب………………………… …………………………….102

3-2-17- کایتوزن…………….. …………………………………….. …………………………………..103

3-2-18- آلفا اسدیسون…………….. …………………………………….. ……………………………106

3-2-19- چریش………. …………………………………….. ………………………………………….108

3-2-20- روغن‌های اصلی……….. ……………………………………………………………………..109

3-2-21- وسمه نیل…………….. …………………………………….. ………………………………109

3-2-22- پیرتروم…………… …………………………………….. ……………………………………..110

3-2-23- ESR–1721…..ا. …………………………………….. ………………………………………….112

3-2-24-ESR–1980…..ا……… …………………………………….. …………………………………..112

3-2-25- ESR–2067………ا…….. …………………………………….. ……………………………….112

3-2-26-ESR–2240……….ا…… …………………………………….. …………………………………113

3-2-27-ESR–2325……….ا…….. …………………………………….. ……………………………….113

3-2-28-ESR–2711…………ا.. …………………………………….. …………………………………..113

3-3- کندسوز کننده‌ها و مواد ضد آتش……………………………………………………………………….114

3-3-1- فرمولاسیون کند سوز کننده‌ها…………………….. …………………………………………….116

3-3-2- فسفر……….. …………………………………………………………………………………….116

3-3-3- برون………… …………………………………….. …………………………………………..116

3-3-4- آمونیوم سولفات…………. …………………………………….. ………………………………117

3-3-5- آمونیوم فسفات……… …………………………………….. ……………………………………..118

3-3-6- دی آمونیوم فسفات………. …………………………………….. ……………………………….119

3-3-7- آمونیوم دی هیدروژن فسفات………….. ……………………………………. ………………….119

3-3-8- کلرید روی………………… …………………………………….. ……………………………….120

3-3-9- بوریک اسید……………… …………………………………….. ………………………………..121

3-3-10- براکس……………… …………………………………….. ……………………………………122

3-3-11- گوانیل اوره فسفات……………. …………………………………….. ………………………..124

3-3-12- اندود های آماس کننده……………. ……………………………………………………………125

3-3-13- اندود های غیر آماس کننده …………….. ……………………………………………………125

3-3-14- سدیم سلیکات…………….. ……………………………………………………………………125

3-4- پرداخت‌های نهایی…………….. …………………………………….. ……………………………..127

3-4-1- رزین های طبیعی و رزین های اصلاح شده…………….. …………………………………..129

3-4-2- شلاک  …………….. …………………………………….. …………………………………….129

3-4-3- کلوفان یا روغن روزین …………………………………….. ……………………………………130

3-4-4- واکس‌ها…………….. …………………………………….. ……………………………………130

3-4-5- واکس زنبور…………….. …………………………………….. ………………………………..130

3-4-6- واکس کارنائوبا……………. …………………………………….. …………………………….131

3-4-7- واکس‌های ترکیبی……………. …………………………………….. ………………………..131

3-4-8- پوشش دهنده های وابسته به سلولز……………. ……………………………… ……….132

3-4-9- استر های سلولز(CAB   و CAP ) ……………. …………………………………………….132

3-4-10- نیترات سلولز……………. …………………………………….. …………………………….133

3-4-11- سلولز اتر……………. …………………………………….. …………………………………134

3-4-12- آلکید ها (رزین های پلی استری روغن اصلاح شده) ……………………………………135

3-4-13- آلکید های خشک شونده…………….. ……………………………………………………..137

3-4-14- آلکید های استایرن و ونیلی……………. ………………………………………………….137

3-4-15- سیلیکون آلکید……………. …………………………………….. ……………………………137

3-4-16- آلکید های غیر خشک شونده……………. …………………………………………………..138

3-4-17- آلکید های با سختی بالا……………. …………………………………….. ………………….138

3-4-18- ایزوسیانات ها و پلی اورتان ها……………. ………………………………….. ……………138

3-4-19- تولوئن دی ایزوسیانات(TDI) …………….. …………………………………….. ………….139

3-4-20- هگزا متیلن دی ایزوسیانات (HDI) …………….. …………………………………………..140

3-4-21- آمینو رزین (اوره و ملامین) ……………. ……………………………………………………..142

3-4-22- رزین های پلی استر……………. …………………………………….. ……………………..143

3-4-23- رزین های آکریلیک…………….. …………………………………….. ……………………….144

3-4-24- رزین های آکریلیک ترمو پلاستیک…………….. ……………………………………… …….145

3-4-25- رزین های ونیلی…………….. …………………………………….. …………………………145

3-4-26- رزین های اپوکسی……………. …………………………………….. ………………………146

3-4-27- واکنش با آمین‌ها و یا آمید ها (نوکلئوفیل ها) ……………. ……………………………….147

3-4-28- استر های اپوکسی…………….. …………………………………….. …………………..148

3-4-29- پوشش دهنده های بر پایه آب…………….. …………………………………….. ………..149

3-4-30- آلکید ها و پلی استر های محلول در آب …………………………………………………….150

3-4-31- رزین های آکریلیک محلول در آب………….. ………………………………………………..151

3-4-32- رزین های اپوکسی بر پایه آب……………. …………………………………………………151

3-4-33- عوامل ضد واکشیدگی……………. ………………………………. ………………………..151

3-4-34- جذب کننده های UV…………….ا. ………………………………………………………….152

3-4-35- رنگ‌ها (رنگ دانه ها و رنگ زنی) ……………. …………………………………………….153

فصل چهارم: بحث و نتیجه گیری……………. ………………….155

صنعت حفاظت چوب می‌تواند سبب حفظ بقای جنگل‌ها، استفاده صنعتی از چوب آلات با چوب برون فراوان و فساد پذیر، فراهم ساختن امکان استفاده از گونه های کم دوام، افزایش عرصه استفاده از چوب در محیط‌های مختلف، افزایش عمر مفید چوب، استفاده از چوب درشرایط تخریب و … گردد.یکی از اهداف صنعت حفاظت چوب جلوگیری از پوسیدگی‌های بیولوژیک در چوب است. یکی از راهکارهای حفاظتی برای مقابله با افت کیفی چوب، تیمار با مواد حفاظتی شیمیایی کارآمد می‌باشد که در این رابطه حفاظت از محیط­زیست را نیزباید مد نظر قرارداد.

استفاده از مواد و روش‌های مناسب برای حفاظت چوب در برابر عوامل بیولوژیک، آتش و عوامل محیطی می‌تواند سبب توسعه صنعت حفاظت در کشور گردد. با توجه به برتری چوب نسبت به مواد جایگزین از لحاظ ساختاری و همچنین از لحاظ اصول زیبا شناسی، به ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان به لحاظ برتری ماندگاری، می‌توان جایگاه چوب را در زندگی شهری توسعه داد. روش‌های نوین و دوستدار محیط زیست علاوه بر توانایی ایجاد اشتغال در کشور و توسعه صنعتی و جلوگیری از خروج سرمایه ملی، می‌تواند به پیشرفت تخصص‌های دیگر از جمله دکوراسیون و طراحی داخلی و نیز معماری کمک کند. در حال حاضر در بسیاری از موارد به دلیل وجود این تفکر که چوب نمی‌تواند همتای مواد جایگزین عمل کند استفاده از چوب در مصارف مختلف کاهش یافته است. برای مقابله با عوامل مخرب بیولوژیکی می‌توان از تکنیک‌های مثل خشک نگه داشتن چوب، استفاده از حشره کش و قارچ کش‌های مناسب و یا استفاده از چوب آلاتی که به طور طبیعی دارای دوام هستند و یا استفاده از چوب‌های حفاظت شده یا اصلاح شده استفاده نمود. هنگامیکه بتوان چوب را خشک نگه داشت یا از محیط خاکی دور نگه داشت می‌توان احتمال پوسیدگی و تخریب در آن را به شدت کاهش داد. یکی از علل سالم ماندن خانه های چوبی قدیمی، توجه طراحان و سازندگان آنها به مسئله خشک نگه داشتن چوب و ایجاد فاصله بین چوب و زمین است. به همیندلیل در ساختمان‌های چوبی پی‌ها را به جای چوب با استفاده از مصالح سنگیین می‌ساختند. جلوگیری از تماس قارچی با چوب می‌تواند روش مناسبی برای به حداقل رساندن تکثیرکلونی‌های میکروبی و یاتشکیل کپک در چوب باشد. اصلاح سطح چوب با استفاده از نانوذرات تکثیر باکتری‌ها و کلونی‌های قارچ‌ها را به طورچشمگیری کاهش می‌دهد. ذرات نانو روی، با قطر در حدود 30 نانومتر، می‌تواند وارد حفرات سلولی شده و از طریق پونکتوآسیون ها به دیوارهسلولی و سایر حفرات رسوخ کرده و در روی دیواره یک اتصال قوی را ایجاد نماید و این عمل باعث گردد تا از حملات میکروبی جلوگیری شود.تحولات چند دهه گذشته در عرصه اصلاح چوب شتاب قابل ملاحظه ای داشته است که این شتاب به دلیل افزایش آگاهی زیست­محیطی و افزایش تقاضا برای کیفیت بهتر و افزایش قیمت و در دسترس بودن گونه­های چوبی جنگل‌های گرمسیری می‌باشد. این امر منجر به بالا بردن فروش و معرفی تکنیک‌های اصلاح چوب به بازار فروش گشته است. اصلاح می‌تواند بدون اضافه نمودن مواد شیمیایی و فقط با استفاده از حرارت صورت گیرد، و نیز با استفاده از افزودن مواد شیمیایی و شرایط متفاوت آزمایشگاهی باشد. اصلاح شیمیایی تولید محصولات چوبی با کیفیت بالاتر را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال درجه های متفاوت میزان اصلاح چوب در زمینه چوب‌های استیله شده مورد بحث قرار می‌گیرد. تیمارپذیری متفاوت گونه­های چوبی متفاوت نیز در اشباع با انیدریداستیک وجود دارد. بنابراین در مقایسه با تیمار با مواد بر پایه آب روشی است که در بسیاری از مواد برتری دارد.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم: فهرست منابع……………. …………………………159

 

Abstract:

Wood protection can safe the jungle and wood resource, protected the wood with much more sap wood, use of the weak wood, increase the wood use field in any different conditions, increase wood useful life, use of wood in unpleasant conditions, decrease the use of alternative materials, economic and environmental product. One of the wood protection objects is, prevent the wood from biological destructions. In this way, one of the good solutions for deal with fungal decays, protected woods with chemicals materials. In this way, we can’t forget the environmental effect of these chemical materials. For deal with the biological destructions we can use the technique like, drying wood before use, use of insecticide and fungicides or use of woods that are high naturally durable, or use of protected wood with the chemicals material or modified wood. Also to protected the wood from fire, we can use the fire retardant materials and to safe the wood from weathering we can use the paint and coating systems. Given the fact that our country is among those countries that are suffering from poverty of industrial plants, can be detected by a suitable protective material to increase the useful life of wood to reduced the import of timber. In this study we research about protective material from the viewpoint of structural in order to estimate a comparison between them and appropriate materials and conditions with regard to existing facilities, can be selected.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان