مقدمه

امروزه از شبکه های بدون کابل ( Wireless ) در ابعاد متفاوت و با اهداف مختلف، استفاده می شود . برقراری یک تماس از طریق دستگاه موبایل ، دریافت یک پیام بر روی دستگاه pager و دریافت نامه های الکترونیکی از طریق یک دستگاه PDA ، نمونه هایی از کاربرد این نوع از شبکه ها می باشند . در تمامی موارد فوق ، داده و یا صوت از طریق یک شبکه بدون کابل در اختیار سرویس گیرندگان قرار می گیرد. در صورتی که یک کاربر ، برنامه و یا سازمان تمایل به ایجاد پتاسیل قابلیت حمل داده را داشته باشد، می تواند از شبکه های بدون کابل استفاده نماید . یک شبکه بدون کابل علاوه بر صرفه جوئی در زمان و هزینه کابل کشی ، امکان بروز مسائل مرتبط با یک شبکه کابلی را نخواهد داشت .
از شبکه های بدون کابل می توان در مکان عمومی ، کتابخانه ها ، هتل ها ، رستوران ها و مدارس استفاده نمود . در تمامی مکان های فوق ، می توان امکان دستیابی به اینترنت را نیز فراهم نمود . یکی از چالش های اصلی اینترنت بدون کابل ، به کیفیت سرویس ( QoS ) ارائه شده برمی گردد . در صورتی که به هر دلیلی بر روی خط پارازیت ایجاد گردد ، ممکن است ارتباط ایجاد شد ه قطع و یا امکان استفاده مطلوب از آن وجود نداشته باشد .

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده ……………………………………………………………1
مقدمه……………………………………………………………. 2

فصل اول : شبکه های بیسیم

سیستم های بی سیم از حدود سال های ۱۹۸۰ مورد استفاده بوده و ما تا کنون شاهد نسل های اول , دوم و سوم این تکنولوژی بوده ایم. این نوع سیستم ها بر اساس یک ساختار مرکزی و کنترل شده مثل access point عمل می کنند. نقاط دسترسی به کاربرین امکان می دهند با تغییر مکان خود هم چنان بتوانند به شبکه متصل بمانند. اما با این حال به دلیل حضور چنین نقاط ثابتی در شبکه محدودیت هایی بروز می کنند. به عبارتی در مکان هایی که امکان برقراری ساختار ثابت و همیشه پایدار وجود ندارد این نوع تکنولوژی نمی تواند پاسخ گو باشد.

در محیط خانه یا دفاتر کوچک طراحی میشود. امروزه نوعی از توپولوژی ad hoc به نام ad hoc peer-to-peer networking مطرح است. این نوع شبکه که به شبکه “Mesh” نیز معروف است، شبکهای پویا از دستگاههای بیسیم است که به هیچ نوع زیرساخت موجود یا کنترل مرکزی وابسته نیست. در این شرایط، دستگاههای شبکه همچنین به مانند گرههایی عمل میکنند که کاربران از طریق آنها میتوانند دادهها را انتقال دهند، به این معنی که دستگاه هر کاربر بعنوان مسیریاب و تکرارکننده(Repeater) عمل میکند. بعلاوه در شبکه Mesh در صورتیکه کاربران بتوانند یک پیوند فرکانس رادیویی برقرار کنند، نیازی به نقطه دسترسی (Access Point) نیست و کاربران میتوانند بدون وجود یک نقطه کنترل مرکزی با یکدیگر، فایلها، نامههای الکترونیکی و صوت و تصویر را به اشتراک بگذارند.
17
شبکه های ادهاک…………………………………………………. 7
کاربردهای شبکه ادهاک…………………………………………… 7
خصوصیات شبکه های ادهاک……………………………………… 9
معرفی انواع شبکههای ادهاک……………………………………. 10
شبکه های حسگر هوشمند : (WSNs)ا…………………………. 10
مشخصات خاص شبکه های حسگر بی سیم………………….. 11
شبکههای موبایل ادهاک : (MANETs)ا…………………………… 12

فصل دوم : شبکه های اقتضایی متحرک.

از آن جایی که هیچ ساختاری برای عملیات کنترل مرکزی شبکه وجود ندارد ، کنترل و مدیریت شبکه بین ترمینال ها به صورت توزیع شده انجام می شود . گره های درگیر در MANET باید با همدیگر کار کنند و هر گره به عنوان یک تقویت کننده عمل می کند

3- . Multihop routing. :
انواع اصلی الگوریتم های مسیر یابی Ad hoc می تواند بر مبنای خصوصیات متفاوت لایه پیوند

و پروتکل های مسیر یابی به صورت Single hop و multihop عمل کند . شبکه Manet Single hop از لحاظ پیاده سازی و ساختار ساده تر است و قیمت آن هم از لحاظ عملیاتی پایین تر است . موقع تحویل دادن بسته ها از یک منبع به مقصد خارج از دامنه انتقالات بی سیم مستقیم ، بسته باید توسط یک یا تعداد بیشتری گره میانی ارسال شود .

4- Dynamic network topology :
از آن جایی که گره ها سیار هستند ، توپولوژی شبکه ممکن است به سرعت و به صورت غیر قابل پیش بینی تغییر کند و اتصالات از میان ترمینال ها ممکن است در یک زمان تغییر کند .MANET باید ترافیک و شرایط انتشار و همچنین الگوهای حرکت گره های شبکه سیار را سازگار کند .گره های سیار در شبکه به صورت پویا مسیریابی را از میان خودشان همان طور که آنها حرکت می کنند ایجاد می کنند و در ادامه خودشان شبکه را شکل می دهند .اگر چه ، یک کاربر در یک MANET ممکن است فقط درون AD HOC عمل نکند و نیاز به شبکه ثابت داشته باشد ( مثل اینترنت ) .

5- ترمینال های سبک وزن :
در تعدادی حالت ها ، گره های MANET وسایل سیار با ظرفیت پردازش کمتر اندازه حافظه کوچکتر ، ذخیره ساری نیروی کمتری هستند این وسایل نیاز به الگوریتم های بهینه شده و مکانیسم هایی که عملیات محاسباتی و ارتباطی را بهینه می کنند دارند .

کاربردهای MANET :
با اضافه شدن وسایل قابل حمل ، همچنین پیشرفت در ارتباطات بی سیم ، شبکه بندی AD HOC فایده زیادی را برای ما دارد . شبکه بندی AD HOC می تواند هر جایی که کوچک است و زیر ساختار ارتباطی وجود ندارد یا زیر ساختار ارتباطی گران است یا استفاده از زیر ساختار دشوار است . شبکه بندی AD HOC اجازه می دهد که وسایل به راحتی به شبکه اضافه بشوند یا از شبکه برداشته شوند . مجموعه کاربردهای MANET گوناگونی آن ، تحرک ، شبکه بندی پویا ، و برای شبکه های کوچک و ایستا که منبع نیروی آن محدود است می باشد . در کنار کاربرد هایی که گفته شد حرکت از محیط دارای زیر ساختار قدیمی به AD HOC ، تعدادی سرویس جدید می تواند برای محیط جدید فراهم شود . کاربردهای معمولی شامل :

1) Military battlefield ( کاربردهای نظامی ) : تجهیزات نظامی جدید الان شامل تعدادی تجهیزات کامپیوتری است . شبکه بندی AD HOC برای مقاصد نظامی برتری های زیادی به توپولوژی شبکه بی سیم قدیمی برای نگهداری اطلاعات شبکه بین سربازها وسایل نقلیه ، و اطلاعات نظامی دارد و تکنیک اصلی شبکه AD HOC برای این هدف پایه گذاری شده بود .

2) Commercial sector ( بخش تجاری ) : AD HOC می تواند در عملیات اورژانسی به کار برده شود مثلا در آتش سوزی ، سیل ، زمین لرزه . عملیات اورژانسی باید در جایی رخ دهد که زیانی ببه زیر ساختارهای ارتباطی به وجود نیامده باشد و توسعه سریع یک شبکه ارتباطی مورد نیاز باشد . و

17.
شبکه های موبایل ادهاک………………………………………….. 14
مفاهیم MANET :ا……………………………………………………. 14
خصوصیات MANET :ا…………………………………………………. 15
کاربردهای MANET :ا…………………………………………………. 17
امنیت ……………………………………………………………………20
مسیر یابی…………………………………………………………….. 22
2. On demand – Reactive ا.و…………………………………………25
3. Hybrid – Proactive & Reactive ا…………………………………..25

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل سوم : پروتکل DSRا

DSR یک پروتکل راکتیو است که می تواند شبکه های اقتضایی را بدون نیاز به جداول مسیریابی و به روز سازی آنها مدیریت کند.DSR به طور اخص برای شبکه های اقتضایی چند پرشه (multi hop) طراحی می شود.به منظور صرفه جوئی در پهنای باند فرایند مسیریابی تنها زمانی انجام می شود که نیاز باشد .در DSR فرستنده تمام مسیرهای منبع به مقصد را مشخص و آدرس تمام گره های میانی را در بسته ها ذخیره می کند.این پروتکل بر مبنای الگوریتم های موقعیت پیوند (link state) کار می کند یعنی هر گره قادر به ذخیره ی بهترین مسیر به مقصد است.همچنین اگر تغییری در شبکه رخ دهد تمام گره های شبکه از طریق انتشار کلی (flooding) از این تغییر مطلع می شوند.DSR شامل دو مکانیزم عمده می باشد که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

نگهداری مسیر :
در DSR هر گره مسئول تایید دریافت بسته توسط گره بعدی است و همچنین هر بسته تنها یک بار توسط هر گره ارسال می شود . اگر یک بسته به یک گره خاص نرسد فرایند ارسال تا زمانی معین ادمه می یابد . اگر دریافت بسته تایید نشد یک پیام خطای مسیر (RERR ) به منبع فرستاده می شود و مسیر مورد نظر ازحافظه مسیر حذف می شود . سپس منبع از روی حافظه مسیر خود دنبال مسیر دیگری می گردد . و اگر مسیری در حافظه نباشد یک بسته درخواست مسیر انتشار می یابد .در شکل اگر گره N5 بعد از چندین درخواست از N8 تاییدیه نگیرد یک پیام خطا به گره N1 (منبع) می فرستد.

مادامی که گره پیام خطا را دریافت کرد مسیر شامل پیوند شکسته شده را از حافظه حذف می کند و اگر N1 مسیر دیگری به N8 داشته باشد بلافاصله بسته های خود را در طول آن مسیر می فرستد.در غیر این صورت N1 دوباره اقدام به کشف مسیر می کند

ج ) مزیت و معایب پروتکل DSR
اگر چه در DSR نیاز به بروز رسانی متناوب نیست، سر بارهای کنترلی نسبتا کم هستند و در پهنای باند صرفه جویی می شود، اما این پروتکل فقط برای شبکه هایی با کمتر از 200 گره کار آمد بوده و سرعت گره ها نمی تواند سریع تر از حد معینی باشد. ضمنا انتشار کلی ( flooding ) در شبکه باعث ایجاد تزاحم داده
می شود.

پروتکل DSRا……………………………………………………………… 27
شبیه ساز NS2 ا…………………………………………………………….31
نتیجه گیری………………………………………………………………… 32
فهرست منابع لاتین ……………………………………………………….:41

   مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان