فهرست مطالب

فصل 1-   پیش­نیازها

بشر از ابتدا به دنبال سود بيشتر در کارهايش بوده و لذا هيچ­گاه به دنبال کم کردن ورودي عملیات خود نبوده است، ولي در گذر زمان سازمان­هاي مختلف کارهاي مشابه­ هم انجام مي­دادند، در نتیجه سازمان­ها براي سودآوري بيشتر و ايجاد رفاه در جامعه و همچنين باقي ماندن در فضاي رقابت به دنبال کم کردن ورودي­ و افزايش خروجي­ها بودند، با گذشت زمان روش­هاي اندازه‌گیری بهره­وری  به وجود آمد. در روش­های اولیه با استفاده از نسبت خروجی­ها بر روی ورودی­ها میزان کارایی و بهره­وری را اندازه گیری می‌کردند (کوپر و همکاران، 2007)، اما در این نوع روش­ها شاخص­های عددی از قبل برای هر ورودی و خروجی در نظر گرفته‌شده و با استفاده از شاخص­های عددی و روش­های رگرسیون آماری به محاسبه کارایی و بهره­وری می­پرداختند. در ادامه این پیشرفت­ها روش­های جدیدی برای محاسبه دو شاخص کارایی و بهره­وری  ابداع شد که یکی از این روش­ها، روش­های تحلیل پوششی داده­ها (DEA)[1] می­باشد. فارل در سال 1957 در نظریه­ای برای اولین بار با استفاده از داده­ها روش ناپارامتریک تحلیل پوششی داده­ها را مطرح کرد، (فارل، 1957) تحلیل پوششی داده­ها با استفاده از اطلاعات واحد تحت بررسی (DMU)[2] و مدل­های ریاضی به محاسبه شاخص­های عددی می­پردازد، سپس با استفاده از همان شاخص­های بدست آمده دو شاخص کارایی و بهره­وری را محاسبه می­نماید و با توجه به ارزیابی امکان برنامه­ریزی را برای ما فراهم می­نماید. در مدل­های DEA هدف کاهش ورودی و افزایش خروجی و در نتیجه افزایش کارایی[3] می­باشد.

-1-1-       بهره­وری

واژه بهره­وری به معنی باروری و سودمندی و استعداد توليدی می‌باشد. اولين بار اين واژه در مقاله­اي از كِس‌نی[5]  ‎‎در سال ‎1766‎ استفاده شده است و‎ در سال ‎1833‎ ميلادی فردی به نام ليتره[6] بهره‌وری را قدرت توليد تعريف كرد(آذری، 1391ه.ش). به عبارتی، بهره‌وری يعني: قدرت تولیدی و باروری و مولد بودن (آذری، 1391ه.ش).در اوایل قرن بیستم، بهره­وری را نسبت خروجی به یکی از عوامل تولید تعریف نمودند که این تعریف ساختار کاربردی­تری نسبت به تعاریف موجود داشت، در سال ‎1900‎ فردی به نام ارلی بهره‌وری را ارتباط بين بازده و وسايل بكار رفته ،برای توليد اين بازده عنوان كرد. همچنین در ‎1950‎ سازمان همكاری اقتصادی اروپايی (OEEC)[7] ‎ ‎تعريف كامل­تری از بهره‌وری به اين شرح ارائه داد و بهره‌وری را خارج قسمت بازده، به يكي از عوامل توليد دانست. بدين ترتيب با توجه به اين كه بازده سازمان در ارتباط با سرمايه، سرمايه‌گذاری يا مواد خام و غيره مورد بررسی قرار گيرد؛ مي‌توان از بهره‌وری سرمايه، بهره‌وری سرمايه‌گذاری، بهره‌وری مواد خام و … استفاده نمود (آذری، 1391ه.ش).

1-1-2-         کارایی

از دیدگاه صنعتی، نسبت بازده واقعی به دست آمده به بازدهی استاندارد و تعيين شده (مورد انتظار) كارايی يا راندمان است؛ در واقع نسبت مقدار كاری كه انجام می‌شود، به مقدار كاري كه بايد انجام شود را کارایی و راندمان می نامند. دیدگاه تحلیل پوششی داده­ها در مورد کارایی متفاوت است؛ در دیدگاه تحلیل پوششی داده­ها کارایی یعنی نسبت خروجی­ها، به ورودی­های واحد تحت بررسی. (رضائیان، 1383 ه.ش و مهرگان، 1388ه.ش و کوپر و همکاران، 2007).

1-1-3-        اثربخشی[8]

اثر بخشی به معنی درجه و ميزان نيل به اهداف تعيين شده است. به بيان ديگر، اثر بخشی نشان می‌دهد با وجود تلاشهای انجام شده چه ميزان از نتايج مورد نظر، حاصل شده است (رضائیان، 1383 ه.ش و مهرگان، 1388ه.ش).در نهايت، می‌توان اینگونه تعریف کرد که، بهره‌وري ‎ برابر است با اثر بخشی به همراه كارايی‎ یا اجرای كارهای درست به همراه اجرای درست كارها. برای مثال فرض کنید شما صاحب یک کارخانه تولید لوازم خانگی هستید، در یک دوره از زمان شما با کارایی حداکثری یعنی با بازده یک، ماشین لباس‌شویی تولید می­کنید این در حالی است که بازار نیاز به ماشین لباس‌شویی ندارد، در نتیجه شاید شما کارا عمل کرده باشید ولی اثربخشی را با خود به همراه نخواهید داشت، لذا بهره­وری کارخانه شما نمی­تواند حداکثر شود، حال ممکن است شما در یک دوره­ی زمانی با کارایی پایین ولی با توجه به نیاز جامه تولید داشته باشید در این صورت باز به خاطر کارایی کم، شما به حداکثر بهره­وری نخواهید رسید لذا زمانی به بهره­وری حداکثر خواهید رسید که هم کارا و هم اثربخش باشید (رضائیان، 1383 ه.ش و مهرگان، 1388ه.ش).

1-2-         مروری کوتاه بر DEA

همان طور که قبلاً اشاره شد DEA، علمی­ست که بر اساس مدل‌های ریاضی، به ارزیابی کارایی سازمان­ها، کارخانه­ها، سازمان­های مالی و… می­پردازد. لذا با توجه به اینکه هر علمی برای خود تعاریف، اصول و زیر ساختارهایی به همراه دارد، در این بخش مروری کوتاه برای آگاهی هرچه بیشتر خواننده از تحلیل پوششی داده­ها ارائه شده است (کوپر و همکاران، 2007).

1-2-1-         تابع تولید[9]

تابع توليد يک مفهوم کاملاً فيزيکى است و به طور ساده رابطه بين ستاده و نهاده‌هاى توليد را نشان مى‌دهد. اين تابع، بيانگر حداکثر محصولى است که از ترکيبات مختلف نهاده‌هاى توليد به دست مى‌آيد. در اين تعريف هم مقدار محصول و هم مقادير نهاده‌ها به صورت فيزيکى بيان مى‌شود. البته تابع توليد، در شرايط تکنولوژيکى معينى تعريف مى‌شود (دلنوا، 1391 ه.ش).

1-2-2-        مجموعه امکان تولید[10]

هر سازمان با توجه به منابع و سرمایه و نیروی کاری که دارد می­تواند ترکیب­های مختلف، از خروجی­ها را تولید کند که به مجموعه­ی این ترکیب­ها، مجموعه­ی امکان تولید گفته و با PPS نشان داده می­شود، واضح است اگر مجموعه امکان تولید موجود باشد، می­توان طبق فرآیندی ساده مرز آن را محاسبه و تابع تولید آن را تخمین زد و اگر هم تابع تولید موجود باشد، با استفاده از اینکه تمام جهت­هایی که کمتر از تابع تولید هستند، می­توانند رخ دهند به راحتی می­توان مجموعه امکان تولید را محاسبه نمود.

1-1-    مفهوم بهره­وری……………………………………………………………. 3

1-1-1-     بهره­وری    ………………………………………………………….      3

1-1-2-     کارایی…………………………………………………………………….. 3

1-1-3-     اثربخشی      …………………………………………………………..  4

1-2-    مروری کوتاه بر DEA.. ا…………………………………………………….4

1-2-1-     تابع تولید ……………………………………………………………     4

1-2-2-     مجموعه امکان تولید………………………………………………….. 5

1-2-3-     اصول موضوعه…………………………………………………………. 5

1-2-4-     بازده به مقیاس(RTS)……………………………………………….. 8

1-2-5-     مستقل از واحد……………………………………………………….. 9

1-2-6-     ماهيت مدل……………………………………………………………. 9

1-2-7-     مستقل از انتقال…………………………………………………….. 10

1-3-    ویژگی­های تحلیل پوششی داده‌ها…………………………………….. 11.

1-4-    تعریف شاخص مالم­کوئیست…………………………………………… 12

1-4-1-     تابع فاصله   …………………………………………………………. 13

جمع‌بندی………………………………………………………………………..  17

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل 2-    مباحث پایه‌ای در داده­های نامطلوب و ادبیات موضوعی.

ورودی­هایی هستند که در طی یک فرآیند مصرف هرچه بیشتر آن­ها برای تولید یک خروجی مطلوب، بهتر می­باشد. معمولاً به خاطر ماهیتی که دارند بسیار ارزان‌قیمت می­باشند، البته محاسبه­ی قیمت این نوع ورودی­ها معمولاً بر حسب هزینه­های صرف شده برای جمع­آوری آن­ها می­باشد. برای مثال در فرآیند تولید برق رویکرد­های بسیاری موجود است، یکی از این رویکردها استفاده از انرژی­های تجدیدپذیر[1] می­باشد[2]. رویکرد انرژی تجدیدپذیر به چند دسته تقسیم می­شود که تولید برق به وسیله­ی سوزاندن زباله­های شهری[3] یکی از آن می­باشد. واضح است مصرف هرچه بیشتر این نوع ورودی برای صاحبان سازمان تولید برق مقرون به صرفه می­باشد[4].

1-1-1-          خروجی نامطلوب

خروجي­هايي نامطلوبی هستند که به همراه خروجي­هاي اصلي توليد مي­شوند (فار و همکاران، 1989، پیتمن، 1983). معمولاً بنا بر ماهيتي که دارند، به دست آوردن قيمت آن­ها در بازار کار آساني نيست لذا براي محاسبه قيمت آن­ها از نظر کارشناسان خبره، اغلب به وسيله­ي قيمت­هاي سايه استفاده مي­کنند. براي مثال با استفاده از چهار ورودی خمیر کاغذ، سرمایه، نیروی کار و ورودی انرژی کاغذ توليد می­شود؛ مشاهده می­شود به همراه تولید کاغذ، خروجی­هایی مانند اکسيژن بيوشيميايي، جامدات معلق، اکسيدهاي گوگرد و ذرات تولید می­شوند که محاسبه قيمت این خروجی­ها در باز امکان­پذير نيست (فار و همکاران، 1989). منظور از قیمت خروجی­های نامطلوب[5]، هزینه­هایی ست که ما به خاطر تولید این نوع خروجی­ها می پردازیم، از این نوع هزینه­ها می­توان به آلودگی محیط زیست، شیوع بیماری به خاطر تولید این خروجی­ها، هزینه­های ناشی از جمع­آوری این خروجی­ها، نام برد.در حالت­ کلی چالش­های عمده در مدل­سازی با حضور خروجی­های نامطلوب به شرح زیر است:

  • در نظر گرفتن خروجی­های نامطلوب به همراه خروجی­های مطلوب در فرآیند مدل­سازی
  • کار بالا مستلزم آن است که خروجی­های مطلوب افزایش و نامطلوب کاهش یابد (چونگ[6] و همکاران، 1995).

لازم به ذکر است؛ معمولاً خروجی­های نامطلوب به خاطر ماهیتی که دارند، مقادیر منفی می­گیرند؛ البته ممکن است در مسائلی تمام داده­ها منفی باشند ولی مطلوب، لذا نمی­توان این خروجی­ها را به عنوان خروجی­های نامطلوب در نظر گرفت، برای حل این نوع مسائل می­توان از مدل SP[7] رتبه­بندی استفاده نمود که روش خوبی نسبت به روش­های دیگر است (لیو و همکاران[8]، 2010).

1-1-2-2-          اصل دسترس­پذیر ضعیف[10]

در اغلب فرآیندها به همراه خروجي­هاي مطلوب خروجي­هاي نامطلوب هم به وجود مي­آيد، اين اصل بيان مي­دارد که به همراه کاهش مقدار خروجي­هاي مطلوب، خروجي نامطلوب هم کاهش پیدا می­کند (فار و همکاران، 1989). به عبارت دیگر این اصل بیان می­دارد، کاهش نسبتی از خروجی­های مطلوب، مستلزم کاهش به همان نسبت خروجی­های نامطلوب می­باشد، برای مثال در فرآیند تولید برق، اگر برق تولیدشده خروجی نامطلوب و میزان دی‌اکسید گوگرد تولیدشده خروجی نامطلوب در نظر گرفته شود با فرض ثابت نگه‌داشتن ورودی­ها، کاهش 10% تولید دی­اکسید گوگرد مستلزم کاهش 10% برق تولیدشده می­شود. این اصل را می­توان به صورت دو شرط زیر بیان نموداين اصل براي زماني برقرار است کهDMUهاي تحت بررسي، به کم کردن توليد خروجي­هاي نامطلوب اهميت بدهند و يا اينکه بر اساس قوانين حاکم بر آنDMUها بايد خروجي­هاي نامطلوب را حداکثر به یک اندازه ثابت برسانند. به راحتي از توضيح بالا مي­توان نتيجه گرفت  يک عضو از PPS مي­باشد، در حالتي که يک خروجي مطلوب و يک خروجي نامطلوب داريم مي­توان گفت که خط واصل از هر DMU به مبدأ همگي در PPS قرار خواهند گرفت. فرض کنيد که سه DMU داريم، لذا شکل(2-1) بيانگر اصل بالا مي­باشد.

1-2-    مباحث و تعاریف اولیه……………………………………………………… 20

2-1-1-     ورودی­های نامطلوب…………………………………………………….. 20

2-1-2-     خروجی نامطلوب……………………………………………………… 20

2-1-3-     اصول وارد بر خروجی­های نامطلوب…………………………………… 21

2-1-4-     مجموعه امکان تولید PPS. ا……………………………………………23

2-2-    نحوه­ی برخورد با خروجی­های نامطلوب…………………………………. 27

2-3-    پیشینه: ……………………………………………………………………28

جمع­بندی:…………………………………………………………………………. 30

فصل 3-   بررسی مدل­های DEA با داده­های نامطلوب

همانطور که در فصل قبل مشاهده شد، معمولاً در DMUهای تحت بررسی مسائلی مانند خروجی­ها و ورودی­های نامطلوب موجود هستند که محاسبه کارایی آن­ها با استفاده از DEA استاندارد باعث پیدایش خطا در رتبه‌بندی و محاسبه نادرست کارایی DMUهای تحت بررسی می­شوند، در ادامه اشاره­ای کوتاه به رویکردها و نحوه­ی برخورد با این نوع داده­های نامطلوب بیان شد. در این فصل ابتدا به پیشینه­ی خروجی­های نامطلوب پرداخته و سپس مدل­هایی از DEA بر پایه­ی مدل­های استاندارد که توانایی محاسبه کارایی در حضور داده­های نامطلوب را دارند، اشاره می­شود، سپس با استفاده آنچه که در دو فصل قبل ارائه‌شده، به تحلیل و بررسی این مدل­ها و بیان معایب و مزایا آن­ها پرداخته می­شود.در فصل قبل مشاهده شد که رویکردهای برخورد با خروجی­های نامطلوب به دو دسته­ی مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می­شوند، در رویکردهای غیرمستقیم، مقدار خروجی­های نامطلوب با افزودن مقدار منفی شده‌ی خودشان در مدل ظاهرشده و با استفاده از مدل­های جمعی(ADD)[1] مدل به حل مسئله می­پردازد؛ این رویکرد که با اضافه کردن  به مدل می­باشد به وسیله کپمن ارائه شده است. مجموعه PPS تعریف‌شده در این مدل همان مجموعه PPSتعریف‌شده برای مدل INP[2] می­باشد. رویکرد INP همان قرار دادن خروجی­های نامطلوب به عنوان ورودی­ها بوده و لذا در روند کاهش ورودی­ها، خروجی­های نامطلوب کاهش پیدا می­کند. در روش INP تعریف و شکل درستی از PPS وجود ندارد. در ادامه روش [3]MLT که توسط گالونی و رول در سال 1989 ارائه‌شده که از تابع  برای کاهش خروجی­ها استفاده شده است توضیح داه می­شود و بعد از آن روش دیگر به نام روش  توسط الی و سیفورد ارائه می­شود (اسچیل، 2001).

در روش­های گفته‌شده بالا، اگر DMU ای‌ تحت مدل MLT کارا باشد تحت مدل ADD نیز کارا می­باشد و با توجه به این قضیه می­توان فهمید که مدل ADD نسبت به مدل MLT محدودتر است یا به عبارت دیگر مرز­های مدل ADD در مرز­های مدل MLT محاط شده است (اسچیل، 2001). در میان چهار روش گفته‌شده در روش INP، PPS با تمام روش­های دیگر متفاوت است و در روش MLT به مشکلاتی همچون محدبی و غیرخطی بودن مدل برخورد می­کنیم. این مشکلات باعث شده است که به روش­های مستقیم توجه شود، روش­هایی همچون روش فار و … باید توجه داشته داشت که اکثر این مدل­ها را نیز می­توان برای ورودی­های نامطلوب در نظر گرفت.فار و همکاران در سال 1986 برای اولین بار، مدل خروجی­محور DEA را برای آنالیز نیروگاه­های بخار برای تولید برق به‌کاربرده و اندازه کارایی شعاعی را برای افزایش تمام خروجی­ها اعم از مطلوب و نامطلوب تعریف نمودند (فار و همکاران، 1986). در ادامه آن­ها با استفاده از تابع فاصله، اندازه­ای برای کم کردن خروجی­های نامطلوب و افزایش خروجی­های مطلوب تعریف نمودند. فرض کنید بردار   تعدادDMU ها و ،  تعداد ورودي­هاي و ،  تعداد خروجی‌های مطلوب و ،   تعداد خروجی­های نامطلوب هر DMU باشد، در این صورت مجموعه امکان تولید برابر است با:

 

3-1-    مدل غیرخطی فار………………………………………………………. 34

3-1-1-     اندازه کارايي خروجي هذلولوي افزايشي………………………… 35

3-1-2-     اندازه کارايي توليد هذلولوي افزايشي…………………………… 36

3-1-3-     اندازه کارايي توليد هذلولوي معمولي……………………………. 36

3-1-4-     ویژگی­ها مدل فار…………………………………………………….. 39

3-1-5-     تبدیل به مدل خطی………………………………………………. 39

3-2-    شاخص عددی مالم­کوئیست­لیونبرگ………………………………… 40

3-3-    مدل­هاي شعاعي……………………………………………………….. 43

3-3-1-     مدل شعاعي بر حسب مدل­هاي پايه­اي………………………….. 43

3-3-2-     مدل شعاعي بر حسب انتقال داده­ها……………………………. 45

3-4-    مدل­هاي بر حسب متغيرهاي کمکي………………………………….. 48

3-5-    مدل­هاي جهتي…………………………………………………………… 50

3-6-    مدل راسل………………………………………………………………… 52

جمع­بندی…………………………………………………………………………..  56

فصل 4-    مطالعه موردی و رتبه‌بندی شاخص سلامت کشورها

از سال ۱۹۹۰، هر ساله گزارشی با نام گزارش توسعه انسانی توسط کمیته برنامه توسعه سازمان ملل متحد منتشر می‌شود و در آن کشورها در شاخص‌های مختلفی مانند شاخص‌های آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی، سیاسی و… مورد مقایسه قرار می‌گیرند. در اولین گزارش توسعه انسانی ،در سال ۱۹۹۰ آمده است: مردم، یعنی مردان و زنان، ثروت واقعی هر ملتی را تشکیل می‌دهند[1] (گزارش توسعه انسانی[2]، 1990). هدف توسعه، خلق شرایطی است که مردم بتوانند در آن از عمر طولانی و زندگی سالم و سازنده‌ای بهره‌مند شوند. انتشار این گزارش کمک می‌کند تا مردم دوباره در مرکز توجه توسعه جای گیرند. در گزارش توسعه انسانی، کشورها را بر اساس میزان شاخص توسعه انسانی به گروه‌های کشورهای با توسعه انسانی بسیار زیاد، کشورهای با توسعه انسانی زیاد، کشورهای با توسعه انسانی متوسط و کشورهای با توسعه انسانی کم تقسیم می‌کنند. بنابراين مفهوم شاخص توسعه انسانى دستيابى به بیش‌ترین توانایی‌های پايه انسانى يعنى داشتن عمرى طولاني، آگاه بودن و لذت بردن از يک زندگى خوب و استاندارد را منعکس مى‌کند. لذا براى نشان دادن ابعاد ذکرشده، سه متغير انتخاب‌شده‌ است. شاخص توسعه انسانى بسيار جامع‌تر از درآمد سرانه مى‌باشد، درآمد، تنها وسيله‌اى براى توسعه انسان به شمار مى‌رود نه خود آن؛ همچنين تمامى زندگى انسان، درآمد نيست. شاخص توسعه انسانى بر مسائلى فراتر از درآمد تمرکز دارد و درآمد را ابزارى، براى رسيدن به زندگى استاندارد و خوب به حساب مى‌آورد. لذا شاخص توسعه انسانى نسبت به درآمد، تصوير جامع‌ترى از زندگى انسان ارائه مى‌کند. شاخص HDI[3] نشان‌دهنده میزان رفاه و آسایش و همچنین میزان رضایت مردم از محیط زندگی خود نسبت به کشورهای مختلف جهان می­باشد؛  برای مثال در آخرین رتبه‌بندی این شاخص، ایران دارای رتبه 76 و در دسته­ی دوم قرار دارد. شاخص HDI به نام شاخص توسعه انسانی در تمام کشورها مورد استفاده و بسیار مورد اعتماد می­باشد. در محاسبه این شاخص، از سه شاخص اجتماعی اقتصادی مهم، به نام­ شاخص های سلامت، دانش و درآمد استفاده می­کنند و برای استفاده از شاخص سلامت ،میزان امید به زندگی در بدو تولد را معیار قرار می­دهند (گزارش توسعه انسانی، 1990 و 2010 و 2012)

مشخص است، محاسبه سلامت هر جامعه امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر می­باشد. سلامت، تأثیر بسزایی در میزان رشد جامعه به سمت پویایی خواهد گذاشت. اگر بتوان سلامت و شاخص آن را، در یک جامعه به صورت جزئی و در دوره­ی زمانی کم مشاهده نمود؛ آن­گاه مسئولان  در هدایت و نحوه سرمایه­گذاری در بخش­های مختلف سلامت جامعه هوشیارتر خواهد بود. همان طور که گفته شد؛ سازمان ملل امید به زندگی را به عنوان شاخص سلامت هر کشور، در محاسبه شاخص HDI آن کشور قرار می­دهد؛ هر چند امید به زندگی سهم به سزایی در سلامت دارد اما این شاخص به تنهایی نمی­تواند، شاخص خوبی برای معرفی سلامت جامعه باشد؛ زیرا این شاخص به همراه کارهای مسئولان جامعه در سلامت، به عواملی مرتبط است که مردم و دولت­ها در آن اثرگذار نیستند. برای مثال؛ در کشوری چون سویس به خاطر هوای تمیز و پاک، امید به زندگی بالا می­باشد اما نمی­توان گفت که بالا بودن امید به زندگی، تماماً به خاطر مدیریت صحیح مسئولان کشور سویس در بخش سلامت بوده است؛ در مقابل کشور قطر، به خاطر خشکی و گرم بودن بیش از حد آب و هوایش انتظار می­رود که امید به زندگی در این کشور پایین باشد اما به خاطر تلاش­های بسیار مسئولان این کشور، امید به زندگی در این کشور بسیار بالا می­باشد. لذا می­توان گفت که امید به زندگی در کشور قطر بیشتر مدیون تلاش­های دولت و مسئولان است، از این­رو فقط قرار دادن امید به زندگی به عنوان سلامت نمی­تواند عامل خوبی برای سلامت جامعه باشد. البته عواملی همچون سرانه درآمد ملی، جمعیت، تراکم جمعیت، مساحت کشورها و …، در سلامت تأثیرگذار می­باشد که در این گزارش به آن‌ها اشاره نشده است

4-1-    شاخص توسعه انسانى.. ……………………………………………….59

4-1-1-     ضرورت تغییر نگرش در HDI ا…………………………………………60

4-2-    سلامت:…………………………………………………………………. 61

4-2-1-     سازمان جهانی بهداشت WHO.ا………………………………….. 61

4-2-2-     جامعه تحت بررسی………………………………………………… 63

4-3-    داده­های مورد استفاده ………………………………………………..63

4-3-1-     امید به زندگی………………………………………………………. 63

4-3-2-     شاخص مرتبط………………………………………………………… 64

4-3-3-     نیروی انسانی خدمات دهنده در حوزه سلامت………………… 67

4-4-    تعریف ورودی و خروجی­ها………………………………………………. 68

4-5-    مدل­های استفاده‌شده………………………………………………… 69

4-6-    نتایج حاصل…………………………………………………………… 69

جمع‌بندی………………………………………………………………………  72

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل 5-   نتیجه­گیری و مطالعات آتی.

در فصل چهار، نتایج حاصل از اجرای مدل­های DEA بر روی داده­های بخش سلامت کشورهای منطقه چشم­انداز ارائه و بررسی شد. در این فصل با استفاده از مدل­هایی همچون ERM، SBM، MSBM و … میزان کارایی کشورهای منطقه مورد مطالعه قرار گرفت که در نتایج حاصل از اجرای مدل­ها، مشخص شد که این کشورها از لحاظ کارایی در دسته­هایی بسیار متفاوت و جدا از هم قرارگرفته­اند که نشان از ضعف منطقه در رساندن خود به سطح بالای سلامت در جهان می­باشد.در این فصل ابتدا به ارائه نتیجه­ای مختصر از پایان­نامه پرداخته و سپس در بخش بعد پیشنهاد‌ها خود را برای مطالعات آتی ارائه خواهیم داد.

جمع­بندی

امروزه به خاطر روابط اجتماعی، اقتصادی و … بسیار زیادی که در بین کشورها برقرار می­باشد هر کشور در صدد ارزیابی خود با دیگر کشورها است، زیرا میزان کارایی پایین کشور­ها در هر شاخص یعنی عدم ثبات و بی­توجهی مسئولان مربوطه و در نتیجه کاهش میزان سرمایه­گذاری و سوددهی در آن شاخص را به همراه دارد.فصل آغازی این پایان­نامه را می­توان به سه بخش عمده تقسیم نمود، بهره­وری که شامل تعاریف مختصر از بهره­وری، کارایی و اثربخشی است؛ بخش دوم که به خاطر اهمیت موضوع در دو بخش اصلی ارائه گردیده است؛ بخش اول :معرفی تحلیل پوششی داده­ها، به عنوان یک جعبه‌ابزار به خاطر ارائه ابزارهای متفاوت در محاسبه کارایی و میزان بهبود می­باشد؛  بخش دوم: به ارائه معایب و مزایای کلی تحلیل پوششی داده­ها، نسبت به دیگر روش­ها پرداخته است. بخش بعد به معرفی شاخص مالم­کوئیست و نحوه­ی محاسبه آن اختصاص داده شده است.امروزه در هر فرایند عملیاتی، علی‌رغم وجود ورودی و خروجی­های اصلی ورودی و خروجی­هایی موجود هستند که به عنوان ورودی و خروجی در فرآیند بوده اما بالعکس عمل می­کنند؛ یعنی خروجی­ها می­بایست کاهش یابند و ورودی­ها می­بایست افزایش یابند. لذا این امر سبب ارائه فصل دوم گردیده است. در این فصل به ارائه تعاریف، اصول و قواعدی که باید خواننده در مورد این نوع ورودی و خروجی­ها بداند پرداخته شد.فصل سوم شامل مدل­های تحلیل پوششی داده­ها همانند مدل غیرخطی فار، مدل­های بر حسب انتقال داده‌ها، مدل­های بر حسب متغیرهای کمکی، مدل­های جهتی و حتی به مدل­های شعاعی در حضور خروجی­های نامطلوب است. در این فصل به مزایا و معایب این نوع مدل­ها اشاره‌شده؛ با استفاده از مثال­های ارائه‌شده در این فصل خواننده به راحتی می­تواند این مدل­ها را باهم مقایسه نماید.شاخص سلامت کشورها یکی از مهم‌ترین شاخص­های مورد مطالعه برای کشورها در سازمان ملل می­باشد لذا برای محاسبه این شاخص باید به جزییات بیشتری توجه گردد که این امر سبب دقیق­تر شدن در زیر شاخص­های سلامت می­گردد. در فصل چهارم این پایان­نامه تعاریفی در حوزه­ی سلامت ارائه‌شده و در ادامه شاخص برای محاسبه شاخص سلامت کشورها به جای امید به زندگی از شاخص جدیدی استفاده گردیده است.

جمع­بندی…………………………………………………………………….  74

پیشنهاد‌ها برای مطالعه آتی……………………………………………… 75

مراجع      ……………………………………………………………..      77

منابع فارسی……………………………………………………………… 77

منابع انگلیسی…………………………………………………………… 77

نمادهای به کار رفته……………………………………………………. 80

واژه­نامه انگلیسی به فارسی………………………………………….. 81

واژه­نامه فارسی به انگلیسی………………………………………….. 84

Abstract:

Nowadays, evaluation and efficiency’s comparison with each other is considered as one of the main issues for under investigation units. Then, existence of different tools and methods are vital for the calculation of efficiency value or other evaluation criterions. Data envelopment analysis is one of these sciences which represent these kinds of tools and methods. This knowledge compares the obtained information from decision making units’ observations, and calculate the efficiency and development values and after that proposes some solutions for improvement of that decision making unit by those results. Inputs decreasing and outputs increasing are investigating in most processes, but there are several special inputs and outputs in some of these processes that are acting against the main input and outputs. This means that these kinds of inputs and outputs have to get increased and decreased respectively. Then data envelopment analysis knowledge has to be flexible in order to present an acceptable solution in this case. This thesis investigates the data envelopment analysis’ models including these inputs and outputs and the results of study on some countries’ health index have been presented.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان