انتخاب صفحه

چکیده :

این پایان نامه محتوی گزارشی از ساخت ست آزمایشگاهی Variable Frequency Drive است که برای نصب در ست Lab Volt آزمایشگاه ماشین به کار می رود.

پایان نامه ی حاضر شامل دو فصل است بدین صورت:

فصل اول شامل مطالبی است که چگونگی ساخت این مدل را شرح می دهد و بعد از آن ترمینالها و کاربرد این ترمینالها در کنترل دور موتور به شکل مختصر توضیح داده شده است.

فصل دوم شامل چگونگی استفاده از Key Pad این درایو برای کنترل این درایو است که در جداولی برای استفاده سریع آمده است.

فایل های اجرایی شبیه سازی شده در Matlab

شبیه سازی اینورتر تکفاز بصورت نیم پل و تمام پل در محیط سیمولینک نرم افزار متلب

شبیه سازی محاسبه تلفات مربوط به اینورتر سه فاز سه لایه در محیط سیمولینک متلب

شبیه سازی اینورتر سه فاز به کمک مدولاسیون پهنای پالس فضای برداری (SVPWM) دو لایه در نرم افزار متلب

شبیه سازی اینورتر بر مبنای مدولاسیون پهنای پالس فضای برداری (SVPWM) در نرم افزار متلب

شبیه سازی اینورتر سه فاز به کمک دیودهای برش دهنده پنج لایه

مدلسازی اینورتر تکفاز به کمک PWM

طراحی اینورتر برای سلول های فتو ولتائیک (PV) جهت تغذیه موتور القایی

مدلسازی اینورتر تکفاز توسط دیودهای برش دهنده سه سطحی

شبیه سازی کنترل بانک خازنی سه فاز به کمک مدولاسیون پالس فضای برداری

کنترل جریان هیسترزیس برای شبکه تکفاز متصل به سلول فتوولتائیک و اینورتر به کمک فیلتر LCL

کنترل دور حلقه بسته موتور سنکرون مغناطیس دائم (PMSM) توسط اینورتر چند لایه بر پایه SVPWM

کنترل برداری ماشین القایی توسط اینورتر SVPWM

شبیه سازی کنترل هیسترزیسی مد جریانی اینورتر در نرم افزار Matlab

شبیه سازی اینورتر چند سطحی کسکد (پل H) در نرم افزار MATLAB

شبیه سازی مبدل AC-DC-AC با مدلاسیون PWM درنرم افزار matlab

شبیه سازی مبدل باک / بوست ساده در نرم افزار MATLB

شبیه سازی مبدل باک (BUCK) به صورت حلقه بسته و حلقه باز در simulink matlab

شبیه سازی مبدل dcبه ac مدلاسیون spwm (مدلاسیون پهنای باند پالس سینوسی)

فهرست مطالب

مقدمه …1

فصل اول:گزارش ساخت Variable Frequency Drive ..ا. 6

ترمینالهای مدار کنترل. 7

سیگنالهای خروجی .. 8

نقاط اتصال …. 8

KEY PAD ..ا..11

چگونگی اتصالات درون درایو . 12

فصل دوم:طرز کار KEY PAD ..ا… 14

وظایف کلیدها .. 16

آرایش نمایش KEY PAD .ا.. 17

آرایش منو .. 19

نحوه ی تغییر حالات در تنظیم اولیه .. 23

تغییر حالت به User/macro و Trip Mode ..ا… 23

تغییر گروه ها . 24

رفتن به گروه های Parameter Mode ..ا. 25

رفتن به گروه های  User/Macro mode ..ا. 26

آیتم های عملکرد(Code) .ا… 27

Jump Code چیست و طرز استفاده از آن . 28

تنظیمات پارامتری . 29

تنظیم پارامترها در سایر مدها و گروه ها 30

نظارت بر شرایط عملکردی . 31

خطا هنگام عملکرد . 33

ذخیره و نمایش سابقه خطاها .34

چگونه پارامتر ها را به تنظیمات پیش فرض ببریم ؟ . 36

منابع ..37

مقدمه:

اینورتر چیست ؟

اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.

اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.
اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد.

کاربرد های اینورتر

اینورترها دارای رنج وسیعی از کاربردهای مختلف هستند که تعدادی از انها را ذکر می کنیم:

 1. یک خط ولتاژ AC : خیلی از مواقع دسترسی به یک منبع dc مثل باتری وجود دارد. ولی یک خط ولتاژ AC مورد نیاز است مثل اتومبیل
 2. منابع تغذیه بدون وقفه (UPS) : در انواع مختلف UPS ها جهت تبدیل توان باتری ها به یک توان AC به اینورترها نیاز داریم.
 3. کوره های القایی : اینورترها جهت تبدیل یک توان AC با فرکانس پائین به یک توان AC با فرکانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این ولتاژ فرکانس بالا در کوره های القایی مورد استفاده دارد. به این ترتیب که ابتدا توان AC را به DC یکسو کرده و سپس توسط اینورتر به توان AC فرکانس بالا تبدیل می‌کنند.
 4.  در سیستم انتقال توان HVDC  :  در این سیستم انتقال توان الکتریکی ، ابتدا توان AC به DC تبدیل می‌شود. این توان DC با ولتاژ بسیار بالا به وسیله خطوط انتقال به مقصد می رسد. در محل گیرنده، این توان DC دوباره به مقدار AC تبدیل می‌شود.
 5.  درایورهای فرکانس متغیر :  یک درایو فرکانس متغیر، سرعت عملکرد یک موتور AC را به کمک کنترل کردن ولتاژو فرکانس به صورت همزمان تنظیم می‌کند.
 6.  استفاده در پنلهای خورشیدی :  پنلهای خورشیدی دارای خروجی DC هستند که با استفاده از اینورترها این توان تبدیل به AC می‌شود.
 7. منبع تغذیه  :  اینورتر برق DC را از منابعی مانند باتری، پانل های خورشیدی، یا سلولهای سوختی به برق AC تبدیل می کند. برق خروجی را می توان به هر ولتاژی که لازم باشد میکرو اینورترها مستقیما جریان را از پانل های خورشیدی به جریان متناوب تبدیل می کنند.
 8. منابع برق اضطراری  :  استفاده از باتری و اینورتر بعنوان منبع تغذیه اضطراری (یو پی اس) جهت تامین برق AC زمانی که برق اصلی در دسترس نیست. وقتی که برق اصلی مجددا برقرار شد ، از یکسو کننده برای شارژ کردن باتری ها استفاده می شود.
 9. گرمکن القائى : از اینورتر ها برای بالا بردن فرکانس برق اصلی جهت استفاده در گرمکن القائى استفاده می شود. برای اینکار ابتدا برق اصلی با بهDC تبدیل کرده و سپس بوسیله اینورتر برق DC را به AC با فرکانس بالاتر تبدیل می کنند.
 10. انتقال انرژی به روش HVDC  :

در انتقال برق به روش HVDC (انتقال مقدار زیادی انرژی در مسافت‌های زیاد و با تلفات کم)، ابتدا برق AC به برق DC با ولتاژ بالا تبدیل شده و به مکان دیگری منتقل می شود. سپس در محل دریافت، به کمک اینورتر آن را به برق AC تبدیل می کنند.

 1. درایو فرکانس متغیر  :

درایو فرکانس متغیر یا VFD یک سیستم برای کنترل کردن سرعت چرخش یک موتور AC با کنترل کردن فرکانس برق اعمال شده به موتور الکتریکی است. اینورتر وظیفه کنترل برق را بعهده می گیرد. در اغلب موارد ، درایو فرکانس متغیر شامل یک یکسوساز است به طوری که برق DC مورد نیاز اینوتر از برق AC اصلی تامین می شود. از آنجا که در اینجا اینورتر یک عنصر اصلی است، بعضی اوقات درایو فرکانس متغیر به نام درایو اینورتر یا کلا اینورتر نامیده می شود.

12.درایوهای الکتریکی وسیله نقلیه

در حال حاضر از اینورتر جهت کنترل قدرت کشش موتور در برخی وسایل نقلیه برقی مانند قطار برقی و همچنین برخی از خودروهای الکتریکی و هیبریدی مانند تویوتا Prius استفاده می شود. به طور خاص پیشرفت های مختلف انجام شده در تکنولوژی اینورترها به خاطر کاربرد آنها در وسایل نقلیه برقی است. در وسایل نقلیه مجهز به ترمز احیا کننده، اینورتر همچنین انرژی خود را از موتور (که در این جا به عنوان یک ژنراتور عمل می کند )گرفته و آن را در باطری ها ذخیره می کند

گزارش ساخت Variable Frequency Drive

برای استفاده ی درایو فرکانس متغیر در آزمایشگاه باید این درایو بر روی یک شاسی سوار شود و همچنین وسایل جانبی برای کارکرد ولت متر و دیگر لوازمی که بر روی درب این مدل نصب است بر روی آن تعبیه شود. مثلا برای میترهای ولتاژ و جریان نیاز به ولتاژهای پایین 24 ولت و 12 ولت داریم که برای تامین چنین ولتاژی از دو ترانس استفاده می کنیم و همچنین برای همین میترها نیاز به ولتاژهای DC ای داریم که باید مدارهایی طراحی کرده و این ولتاژها را تامین کنیم. و همین طور کلیدهای مینیاتوری داریم که دستگاه ما را از خطاهایی که ممکن است در شبکه یا خطاهایی که در طول آزمایش اتفاق بیفتد حفاظت کند.

در این گزارش سعی بر آن است تا خواننده از چگونگی نصب وآمادگی این مدل اطلاع حاصل کرده و در صورت نیاز بتواند این اتصالات را ره گیری کند و درجهت رفع اشکالات و خرابی احتمالی این دستگاه بکوشد.

در ابتدای این گزارش به معرفی عناصر نصب شده بر روی درب مدل و همچنین ترمینال های آن می پردازیم و در ادامه نحوه ی اتصال عناصر مدل را شرح می دهیم و در آخر نحوه ی برنامه ریزی این درایو را به طور مختصر شرح می دهیم.

امید است با مطالعه ی این مجموعه خواننده ی این مطالب آشنایی مطلوبی با این مدل و نحوه ی کارکرد آن پیدا کند و این اطلاعات را به نحوی صحصح به کار بندد.

ترمینال های مدار کنترل:

سیگنال های ورودی:

اتصالات مربوط به نقطه ی شروع:

1-    ترمینال های P1 تا P8 (ترمینال های چند کاره) :

هنگامیکه بخواهیم چند ورودی مختلف به درایو بدهیم از این ترمینال ها استفاده می کنیم.

2-    ترمینال CM (ترمینال مشترک): ترمینال های مشترک بین ترمینال های ورودی هستند.

نکته: در قدرت های پایین CM و 5G ترمینال های مشترک هستند.

انتخاب آنالوگ فرکانس:

1-    VR(+) : ترمینال مثبت برای اتصال منبع الکتریکی به منظور تنظیم آنالوگ فرکانس که حداکثر خروجی آن 12+ ولت و 100 میلی آمپر است.

2-    VR(-): ترمینال منفی برای اتصال منبع الکتریکی به منظور تنظیم آنالوگ فرکانس که حداکثر خروجی آن 12- ولت و100 میلی آمپر است.

3-    V1 (ولتاژ) : ترمینالی است که به وسیله ی آن وتغییر ورودی DC از 10- ولت تا 10+ ولت،فرکانس تنظیم می شود.

4-    I1 (جریان) : ترمینالی است که به وسیله ی آن و تغییر جریان ورودی از 0 تا 20 میلی آمپر فرکانس تنظیم می شود.

5-    5G : ترمینال مشترک برای تنطیمات آنالوگ فرکانس و ترمینال های ولتاژ و جریان.

سیگنال های خروجی:

ترمینال های خروجی آنالوگ:

1-    A01 :ترمینال های خروجی ولتاژ آنالوگ که برای انتخاب بین فرکانس خروجی،جریان خروجی و ولتاژDC به کار می رود و ولتاژ خروجی آن بین 0 تا 10 ولت،ماکزیمم ولتاژ خروجی 10 ولت و ماکزیمم جریان خروجی آن 10 میلی آمپر است.

2-    A02 : ترمینال آنالوگ خروجی جریان که برای انتخاب بین فرکانس خروجی،جریان خروجی،ولتاژ خروجی و ولتاز DC به کار می رود و جریان خروجی آن بین 4 تا 20 میلی آمپر و ماکزیمم جریان خروجی آن 20 میلی آمپر است.

نقاط اتصال :

1-    Q1 :ترمینال چندکاربردی (برای کلکتور باز) که از آن خروجی 26 ولت DC با جریان کمتر از 100 میلی آمپر می گیریم.

2-    EG : ترمینال مشترک زمین برای منبع داخلی درایو در حالت کلکتور باز.

3-    24 : منبع 24 ولت خارجی که جریان ماکزیمم خروجی آن 150 میلی آمپر است.

4-    A1,B1,C1 (ترمینال های خروجی خطا) : در هنگام بروز خطا C1 و A1 به یکدیگر متصل و B1 وC1 از یکدیگر جدا می شوند و در هنگام کارکرد عادی B1 و C1 به هم متصل اند و A1 و C1 از هم جدا هستند. با گرفتن سیگنال از این خروجی ها  ودادن آن به رله های حفاظتی به هنگام بروز خطا رله ها عمل می کنند.

5-    A2,C2 : در هنگام کارکرد درایو از خود سیگنال هایی صادر می کنند که بسته به نیاز مصرف کننده می توانند به ترمینال های چندکاره داده شوند.

6-     S+,S-,CM: ترمینال های ورودی سیگنال RS_485 هستند .

Abstract:
This dissertation contains a report from the laboratory building is the Variable Frequency Drive is to install on the Lab Volt set used in car labratory.
The present thesis contains two chapters as follows:
Chapter topics include how to build this model that explains and then use the terminals and terminals on the remote control engine is described in brief.
The second chapter includes how to use the Key Pad to control this drive is the drive that has been quick to use tables.


مقطع : کارشناسی

تعداد صفحات فایل : 55

بلا فاصله (اتوماتیک) بعد از پرداخت وجه فایل به ایمیلی که در مرحله بعد وارد می کنید ارسال می شود


 

خرید فایل پی دی اف یا اسکن شده


 

خرید فایل پی دی اف یا اسکن شده به همراه فایل ورد اصلی

قبل از خرید فایل می توانید با پشتبانی سایت  مشورت کنید