پیشگفتار

شرکت صنایع لاستیکی سهند به عنوان نخستین تولید کننده نوارنقاله¬های لاستیکی در ایران، سالهاست دانش فنی مصرف و به کارگیری نوارنقاله را با چاپ نشریات و برگزاری دوره¬های آموزشی در اختیار دانش¬پژوهان و مهندسین قرار داده است.اکنون با توجه به دوره¬های آموزشی برگزار شده و با بهره گیری از منابع و مراجع متعددی که در اختیار دارد و با اتکاء به تجربه متخصصین و کارشناسان خود، نوشته¬ای که در اختیار دارید را فراهم نموده است.هدف این شرکت از چاپ و انتشار مجموعه حاضر ارائه همه جزئیات دانش فنی نوار نقاله نیست، بلکه راهنمایی اولیه برای مصرف کنندگان، طراحان و دست¬اندرکاران نوارنقاله است.
مسئولین شرکت صنایع لاستیکی سهند به خوبی آگاهند که ارائه مطالب کتاب با شرح و بسط کامل از حیطه یک کارخانه تولید کننده نوارنقاله خارج است و به عهده مراکز علمی و دانشگاهی است. با وجود این، مجموعه حاضر می¬تواند توجه مراکز علمی و دانشگاهی کشورمان را به خود جلب نماید تا در صدد برگزاری دوره¬های تخصصی در این زمینه برای دانشجویان و علاقه¬مندان برآیند.در کشور ما در سال 1368 برای نخستین بار خط تولید انبوه نوارنقاله مطابق با استانداردهای بین¬المللی در کارخانه شرکت صنایع لاستیکی سهند آغاز به کار کرد. نوپا بودن صنعت نوارنقاله در ایران از یک طرف و ضرورت رشد و توسعه این صنعت از طرف دیگر، همواره مسئولین شرکت صنایع لاستیکی سهند را بر آن داشته است تا هرچه درتوان دارند به کار گیرند و تقدیم دست¬اندرکاران این صنعت و مردم شریف کشورمان کنند و امیدوارند دیگران ادامه دهنده این گامهای نخستین باشند.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهـرســـت مطالــب

چکیده………………………………………………………………….. 1
پیشگفتار…………………………………………………………………2

فصل 1

لاستیک روکش بالای نوار قسمتی است که بار روی آن قرار گیرد و از منجید نوار در مقابل آسیبهای ناشی از مواد حمل شونده محافظت می کند. جنس و ضخامت لاستیک روکش بالا به نوع مواد حمل شونده و شرایط کارکرد نوار بستگی دارد. مشخصات فیزیکی مواد از قبیل دما، ریز و درشت بودن ذرات، بُرندگی یا صاف بودن و نیز مشخصات شیمیایی مواد حمل شونده در انتخاب ضخامت و جنس لاستیک روکش بالا موثرند .

1-2 منجید نوار
منجید قسمتی است که استحکام مور نیاز نوار را برای حل بار و به گردش درآوردن خود نوار و درامها و هرزگردهای ماشین نقاله تأمین می¬کند. منجید از یک یا چند لایه تقویت کننده و لاستیک تشکیل یافته است. استحکام نوار بر اساس استحکام منجید آن بیان میشود.

1-3 لاستیک روکش پایین نوار
لاستیک روکش پایینی نوار قسمتی است که منجید را در مقابل سایش هرزگردها و درام¬ها و سرزیر مواد
* اغلب مطالب، شکلها و جداول این مجموعه از جزوه اصول طراحی تسمه نقاله¬ها شرکت صنایع لاستیکی سهند اتخاذ گردیده است.

15
نوار نقاله و اجزاء آن…………………………………………………… 3
ضخامت، نوع آمیزه و شکل سطح لاستیک روکش نوار……………. 4
تقویت کننده ها…………………………………………………………. 6.

فصل 2

مواد گوناگون ویژگی¬های مختلفی دارند این ویژگی¬ها مانند دانسیته، رطوبت، چسبندگی، سایندگی، خورندگی شیمیایی، دمای مواد و همچنین اندازه و شکل کلوخها و نسبت درصد کلوخهای موجود در مواد در عرض، سرعت و ظرفیت حمل بار نوار مؤثرند. نخستین تأثیر این ویژگیها هنگام تغذیه مواد بر روی نوار است. مواد گوناگون با ویژگی¬های خاص وقتی بر روی نوار ریخته می شوند زوایای مختلفی نسبت به افق تشکیل میدهند. در شکل 5 این زوایا را تعریف می کنیم.
عرض، سرعت، زاویه شیب، تناژ یا ظرفیت حمل بار نوار………… 8
زاویه شیب نوار……………………………………………………… 10
تناژ یا ظرفیت حمل بار نوار…………………………………………. 11

فصل 3

ماشین نقاله و اجزاء آن…………………………………………….. 15

فصل 4

محاسبه کششهای وارد بر نوار نقاله و محاسبه توان موتور……. 19
نمودار کششهای وارد بر نوار نقاله نمودار تشریحی آنها……….. 24
انواع ماشین نقاله و فرمول های محاسبه کششهای وارد بر نوار آنها 25

فصل 5

شرایط انبار و نگهداری، تعیین متراژ و روش حمل نوار………. 42
شرایط انبار و نگهداری نوار………………………………………. 42
روش حمل نوار…………………………………………………….. 44

فصل 6

1. روش آپارات نوارهای با منجید پارچه¬ای با مصارف عام
پس از برش رویه، زیره و لایه¬ها مطابق با شکل 56 و بر اساس اندازه¬های مندرج در جدول 26، سطح هر لایه را سنگ بزنید بدون این که سطح پارچه نمایان شود یا صدمه¬ای بدان برسد. در اندازه گیری زاویه برشها کاملاً دقت کنید. هر گونه اختلاف و عدم تقارن برش دو سر نوار موجب مشکلات کاربردی نوار از جمله کشیده شدن نوار به یک سمت ماشین نقاله خواهد شد. قبل از استفاده از خمیر، شرایط و زمان نگهداری خمیر آپارات را بر اساس جدول 27 کنترل کنید و در صورت نیاز خمیر را جهت تأیید به آزمایشگاه بفرستید. یک لایه از خمیر آپارات با ضخامت مورد نیاز (مشابه ضخامت آستر بین لایه های نوار) را روی سطح تمیز شده لایه قرار دهید و روکش آن را بردارید. هیچ گونه هوا یا چین خوردگی نباید بین لایه¬ها و خمیر آپارات باقی بماند. خمیر را با استفاده از غلتک دستی به لایه¬ها فشار دهید. دو سر نوار را با دقت روی یکدیگر قرار دهید. تمسه آپارات شده را در داخل پرس آپارات نوار قرار دهید و با فشار 10 بار (BAR ) و دمای 160 درجه سانتی گراد و با انتخاب زمان مناسب بر اساس ضخامت نوار، عمل پخت را انجام دهید. زمان پخت برای نوار با ضخامت 10 میلی متر، 15 دقیقه انتخاب می شود و برای نوارهای ضخیم تر، به ازای هر میلی متر اضافه ضخامت نوار، یک دقیقه به 15 دقیقه اضافه می شود. پس از اتمام زمان پخت و درآوردن نوار از پرس پخت، اجازه دهید تا نوار خنک شود، در صورتی که قسمت آپارات شده رویه نوار یا کناره ها حالت نپختگی یا نرمی دارد مدت زمان پخت نوار را با افزایش آن، اصلاح کنید. جهت آپارات نوارهای ضدروغن یا ضد حرارت، باید از خمیر مناسب آن و دستور عمل پخت مربوط به آن استفاده کنید.

2. روش آپارات نوارهای با منجید فولادی
برای برش رویه و زیره و فولادهای نوار می¬توانید از شکلهای 57 تا 60 استفاده کنید و بر اساس اندازه های مندرج در جدول 28، برشها را انجام دهید. برای روشهای برش یک و دو مرحله¬ای مزیتی عنوان نشده است و تنها تجربه مصرف کننده می¬تواند راهنمای انتخاب باشد. پس از انجام برشهای لازم، عمل سنباده زنی لایه خمیر روی لایه فولادی را تا جایی انجام دهید که سطح فلز مشخص نشود. شرایط و زمان نگه داری خمیر آپارات را بر اساس جدول 27 کنترل کنید و در صورت نیاز، خمیر را جهت تأیید به آزمایشگاه بفرستید. خمیر آپارات را تا رسیدن به ضخامت مورد نظر، روی لایه فولادی قرار دهید و آن را با استفاده از غلتک دستی بفشارید و یکنواخت سازید. تسمه آپارات شده را داخل پرس آپارات قرار دهید و با فشار حدود 10 بار (BAR) و دمای 160 درجه سانتی گراد و با انتخاب زمان مناسب بر اساس ضخامت نوار، عمل پخت را انجام دهید. زمان پخت برای نوار با ضخامت 10 میلی متر، 15 دقیقه است و برای نوار های ضخیم تر، به ازای هر میلی متر، اضافه ضخامت ، یک دقیقه به زمان 15 دقیقه اضافه می شود. جهت آپارات نوارهای ضد حرارت، باید از خمیر مناسب آن و دستور عمل پخت مربوطه استفاده کنید.

15
روشهای آپارات نوار………………………………………………….. 45

فصل7

عیب یابی دستگاه نوار نقاله و راههای چاره آنها …………………..49

فصل 8

طراحی برخی قسمتهای ماشین نقاله………………………………. 54
محاسبه فاصله درام سر تا آخرین هرزگرد در نوارهای ناودانی……. 56

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل 9

نمایش استاندارد نوار نقاله و جداول تبدیل آحاد بین المللی……….. 58
منابع و استانداردهای نوارنقاله………………………………………… 62
منابع………………………………………………………………………. 63
منابع لاتین…………………………………………………………………64  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان