انتخاب صفحه

فهرست مطالب

فصل اول – کلیات تحقیق

مقدمه:
بحران اعتیاد به موادمخدر معضلی است که اکنون بسیاری از جوامع جهان را مبتلا کرده است . ایران نیز مدتهاست که با این بحران دست و پنجه نرم می¬کند و این مسله برای گروههای مختلف مردم مشکل ایجاد نموده و حاکی از بروز یک مشکل جدی در سلامت جسمی ، روانی و اجتماعی است .علل شیوه اعتیاد پیچیده و متعدد است و بنا بر ویژگی¬های جوامع مختلف تفاوتهای قابل ملاحظه¬ای دارد . تاثیرات سوءمصرف مواد¬مخدر مشکلات زیادی به وجود می¬آورد بسیاری از عوارض آن دهها سال بعد ظاهر می¬شود و عواقب و خسارتهای اقتصادی ، اجتماعی و روانی آن بر کسی پوشیده نیست .
اعتیاد یک مسئله بزرگ بهداشتی و بلایی اجتماعی و دارای جنبه‌های متعدد اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی ، روانی ، اخلاقی و حقوقی است. اعتیاد یک بیماری روانی، اجتماعی و اقتصادی است که از مصرف غیرطبیعی و غیرمجاز برخی مواد مانند الکل، تریاک، حشیش و… ناشی می‌شود و باعث وابستگی روانی یا فیزیولوژیک فرد مبتلا (معتاد) به این مواد می‌شود و در عملکرد جسمی، روانی و اجتماعی وی تأثیرات نامطلوب بر جای می‌گذارد.
پدیده اعتیاد در اولین مرحله ،انسانیت انسان را سلب می¬نماید. فرد معتاد ، کسی است که ابعاد وجودی خود را کاملا از دست داده است. او به بیماری مبتلا گردیده است که اگر درمان نشود و یا قابل علاج نباشد ، نه تنها جسم او ، بلکه روح وشخصیت او از گردونه و مدار جامعه انسانی خارج می¬گردد. او دیگر هیچ درکی از مفهوم انسانیت که ارزشهای چون کرامت و کرامت انسانی را با خود دارد ، نخواهد داشت . تمامی استعدادها و توانایی¬های روحی ، فکری و جسمی او به همراه دود برخواسته از مواد افیونی ، نابود گردیده است. فرد معتاد از آنجایی که شخصیت و بودن خود را کاملا ازدست داده است ، دیگر برای خانواده ، جامعه ، کشور و هم نوعان هیچ ارزش و اعتباری قایل نمی¬باشد. اعتیاد به موادمخدر در اولین قدم ” جان ” و ” جسم ” فرد را قربانی و نابود می¬سازد.
پدیده اعتیاد در جهان امروز به صورت یک معضل باعث از هم پاشیده شدن بسیاری از خانواده¬ها ، به انحراف کشیده شدن بسیاری از جوانان و نوجوانان ، شیوع بسیاری از بیماری¬ها و ضررهای فراوان اقتصادی و مرگ ومیر گردیده است . پدیده اعتیاد در تمامی جوامع بشری ، از منظر جامعه شناختی نوعی انحراف تلقی می¬گردد. کسانی که به این انحراف مبتلا می¬باشند دچار نوعی رفتار و تصور بیمارگونه و نابهنجار در جامعه هستند. وجود یک انحراف و نابهنجاری در جامعه می¬تواند نظم اجتماعی را دچار اخلال نماید. اخلال نظم اجتماعی می¬تواند ابعاد گوناگونی را شامل شود. بنا بر این شکل¬گیری کتله¬ای از افراد که در برخی از جوامع به گروههای بزرگ و قابل توجه معتادان تبدیل شده¬اند ، می¬تواند ساختار ، هنجارها و نظم اجتماعی را دچار اخلال سازد. آسیبی که اعتیاد به اعتبار و حیثیت جامعه وارد می¬سازد جبران ناپذیر می¬باشد. در منظر و افکار عمومی ، همانگونه که فرد معتاد از چشم ها افتاده و فاقد اعتبار است ؛ همینگونه جامعه¬ای که دچار آفت اعتیاد گردد و سلامت خود را از دست بدهد ، از چشم انداز دیگر جوامع خواهد افتاد ، اعتبار و حیثیت لازم را دیگر نخواهد داشت.
در واقع اعتیاد به عنوان یک مشکل همه جانبه دامن گیر اجتماعات انسانی گردیده است . اعتیاد در لغت به معنی خود را به عادتی نکوهنده وقف کردن است به عبارت دیگر ابتلا اسارت آمیز به ماده¬ای مخدر که از نظر جسمی یا اجتماعی زیان آور شمرده می¬شود اعتیاد نام دارد . اعتیاد مهمترین آسیب اجتماعی است که ریشه در عوامل اجتماعی و روانی مختلفی دارد و متقابلا بر روان فرد و اجتماع تاثیر می¬گذارد به عبارت دیگر بین اعتیاد ، جامعه و فرد رابطه ای بسیار نزدیک وجود دارد و عمق فاجعه آن گاه ظهور پیدا می¬کند که بدانیم بلای مذکور نقش موثر خود را بر روری افراد فعال و موثر جامعه ایفا می¬کند (اسعدی : 1382 ، ص 8 ).
اعتیاد موقعیت و منزلت اجتماعی فرد را تنزل می¬دهد و او را نزد دیگران به عنوان فردی معرفی می¬کند که بی عاطفه ، فاسد و دارای شخصیت نامتعادل و ناموزون است . نظام خانواده را متلاشی می-نماید ، درآمد خانواده و جامعه را تقلیل می¬دهد و بخش قابل توجهی از آن را تلف می¬نماید . فرد معتاد نسبت به قوانین اجتماعی و دستورات دینی بی¬تفاوت می¬کردد و این مسله زمینه ارتکاب بسیاری از انحرافات را از سوی وی فرآهم می¬کند . از این رو اعتیاد زنان تاثیرات بسیار مخربی بر جامعه باقی خواهد گذاشت . اعتیاد زنان آسیب¬های جبران ناپذیری بر افراد جامعه وارد می¬سازد که جبران بسیاری از آنها ناممکن است . اولین دلیل بی¬توجهی به اعتیاد زنان شاید بالا بودن اعتیاد در مردان باشد و اینکه سوءمصرف موادمخدر همچنان در مردان شایعتر از زنان است. بر اساس آمار جهانی اعتیاد در زنان عوارض خطرناکتری نسبت به مردان ایجاد می¬کند به عنوان مثال فاصله زمانی اولین تجربه مصرف موادمخدر تا تزریق موادمخدر در زنان به طور متوسط 2 سال و در مردان حدود 8 سال است به این ترتیب زنان 6 سال زودتر از مردان به ورطه وابستگی شدید کشیده می¬شوند که طبعا درمان سخت¬تر و عوارض جسمی ، روانی و اجتماعی آن نیز به مراتب بیشتر است. ( ابراهیمی :1385 ، ص4 ).

مقدمه……………………………………………………………………………1
طرح مساله ……………………………………………………………………..3
اهداف تحقیق …………………………………………………………………..5
ضرورت و اهمیت تحقیق……………………………………………………….5
پرسش های تحقیق …………………………………………………………..7

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم _ ادبیات تحقیق

استعمال موادمخدر بسته به نوع فرهنگ در هر جامعه متفاوت است نقش گیاه خشخاش بر روی لوحه¬های گلی و کتیبه¬های سنگی بیانگر آگاهی اقوام گذشته از این گیاه و خواص آن می¬باشد .حداقل حدود هفت هزار سال پیش انسان از شیره تریاک، تریاک و دانه¬های خشخاش به انواع مختلف به عنوان داروهای ضد درد و شفا بخش امراض استفاده می¬کرده¬اند. (میرعلی، 1384 ،ص 49).سومریان از کهن ترین اقوامی هستند که از تریاک استفاده می¬کردند و از آن به نام گیاه شادی بخش نام می¬بردند . مجارستان اولین کشور اروپایی است که گیاه خشخاش را هزار ودویست سال پیش از میلاد مسیح می-شناختند و از شیره آن استفاده می¬کردند. (برفی، 1384 ،ص 58)
در کشورهای گرم وخشک خاورمیانه چندین هزار سال پیش ، بومیان کشف کردند که یک گیاه یکساله در 9-7 روز معین شیره ای تولید می¬کند که اگر خورده شود ، رنج ناشی از درد را از میان می برد.
خشخاش ابتدا در مصر کشت شد و بنام تبائیکا شناخته می¬شد . که از واژه طبس نام شهری در مصر باستان که در آن خشخاش کشت می¬شده بر گرفته شده است . در پاپیروسهای ابرس که از 1500 سال پیش از میلاد به جای مانده ، به روشی درمانی برای آرام کردن کودکان اشاره شده است. همان روشی که امروزه به کمک آن در مصر کودکان را آرام می¬کنند و برای این منظور دارویی به کار می¬برند که در آن تریاک به کار می¬رود . در این پاپیروسها از نوشیدنی ویژه ای نام برده شده است که آمیخته ای از تریاک و الکل است . 1500 سال پیش از میلاد تخم خشخاش از مصر به یونان برده شده و در آنجا رواج یافته است.در افسانه¬های هومر از جزیره ای یاد شده است که در آن قهرمانان ادیسه گرفتار نشئگی مواد اعتیاد آوری گردیده و نجات از آن به سادگی میسر نبوده است .در ادبیات کلاسیک ویرژیل و اوید اشاره¬هایی به خشخاش شده است و خدای خواب یونانیان موسوم به هیپنوز همانند خدای خواب رومیان سومنوس غالبا در حالیکه شاخه¬ای از گیاه خشخاش در دست داشت و یا خود را با آن آراسته بود و گاهی اوقات با ظرفی دارای تریاک در دست نقاشی می¬شد . تریاک در یونان باستان دارای اهمیت بوده و به نظر می¬رسید که تریاک داروی همه دردها باشد : در برابر سم و گزیدگی و زهر مقاوم است ، سرد مزمن ، تهوع و سرگیجه ، کری ، گرفتگی نفس ، کولیک ، یرقان ، سفت شدن طحال ، سنگ ، شکایتهای دستگاه ادراری ، تب ها ، جذام ، مشکلات مخصوص زنان ، مالیخولیا ، و طاعون را درمان می کند . در سده پنجم پیش از میلاد بازرگان عرب تخم خشخاش را به عنوان دارو به ایران وارد کرده و از راه ایران به چین بردند ( کریم پور : 1364 ، ص 40). در آغاز سده دهم میلادی در کتب پزشکی چین به تریاک اشاره شده است . در آغاز سده هیجدهم ورود مقادیر زیاد تریاک به کشور چین طی یک قرن توسط دولت انگلیس سبب بروز جنگها و کشمکش¬هایی بین دو کشور گردید که به جنگ تریاک شهرت یافت . دولت انگلیس ورود تریاک به چین را که بیشتر در آن کشور به جای دارو به کار برده می¬شد ، با 200 صندوق تریاک در سال 1729 آغاز کرد و در سال 1383 به بیش از 40000 صندوق و در سال¬های دهه 1850 به 70000 صندوق افزایش داد ( یزدانی : 1359 ، ص 35). این امر سبب معتاد شدن چندین میلیون چینی ، بر باد رفتن حجم زیادی از توان مالی چین و ایجاد بحران در زمینه¬های اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی این کشور شد . این وضعیت برخی از روشنفکران چینی را واداشت تا جنبشی سیاسی – اجتماعی را بر علیه واردات تریاک توسط انگلیس سازمان دهند و دولت چین را واداشتند تا قوانینی بر علیه ورود تریاک و مصرف آن را در این کشور وضع کند .
در سال 1860مافیا که پشتیبان توده¬ها بود منحرف می¬شود و به تشکیلات ضد بشری تبدیل می-گردد .موسولینی این سازمان را در ایتالیا از بین برد اما مافیا وارد آمریکا شد . جامعه ملل در برابر این هجوم مافیایی موادمخدر عکس العمل نشان داد و طی قرارداد 23 ژانویه 1912 در لاهه به امضای جمعی از کشورها رسید اقدام به محدود کردن کشت و تجارت تریاک نمود و جمع زیادی ازکشورها به جمع مبارزه کنندگان موادمخدر پیوستند(همان،ص 48 ). پس از پایان جنگ جهانی دوم، تایلند، لائوس و برمه مرکز فعالیت مافیا گردید و مناطق مذکور را “مثلث طلائی” نامیدند. در سال1949 که انقلاب سوسیالیستی چین به پیروزی رسید در حدود 50 میلیون نفر در چین معتاد به موادمخدر بوده¬اند. مائو رهبر انقلاب چین، مبارزه سخت و جدی بر علیه گروه¬های سازمان یافته قاچاقچیان موادمخدر را آغاز و ضربه ای هولناک بر معتادین و قاچاقچیان و سودگران وارد آورد . در خاورمیانه نیز به علت جنگ داخلی در افغانستان در حدود دو میلیون نفر مهاجر افغانی در پاکستان بسر می¬برند که بین افغانستان و پاکستان در رفت و آمد می باشند موادمخدر را از افغانستان به پاکستان حمل می کنند و این دو کشور “هلال طلائی” نامیده می¬شود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 سازمان مافیا و سایر قاچاقچیان با استفاده از بی نظمی، اختلافات قومی و مذهبی در بعضی از کشورهای مستقل مشترک المنافع، مسیر جدیدی را از شمال افغانستان برای عبور از کشورهای مذکور برای حمل موادمخدر به اروپا گشودند بطوری که تاجیکستان، ازبکستان، قزاقستان، ارمنستان و اوکراین و آذربایجان مسیر ترانزیت موادمخدر به اروپا شده است (همان،ص 50).
در دوران تشنجات جهانی ایتالیا، انگلیس، فرانسه و آلمان مرکز فعالیت مافیا شد . اسپانیا به دلیل داشتن سواحل طولانی در دریای مدیترانه و اقیانوی اطلس یکی از پایگاه های قاچاقچیان موادمخدر در اروپا بشمار می¬رود. در قاره آفریقا نیز سازمان مافیا با استفاده از جنگ های داخلی، فقر،هرج و مرج در کشورهای آفریقائی، سعی در گسترش کشت خشخاش در قاره مذکور از جمله اوگاندا، زامبیا، نیجریه، کنگو و آفریقای جنوبی را دارد. در قاره آمریکا مصرف آمفتامین در بین معتادان رو به ازدیاد است. در ایالات متحده آمریکا که سازمان مافیا فعالیت گسترده دارد مصرف انواع موادمخدر حتی در بین دانش آموزان متداول است . کوکائین از کلمبیا و ونزئلا، هروئین از شرق آسیا و مکزیک وارد آمریکا می¬شود. کوکائین بیشترین نوع موادمخدر مصرفی در آمریکا می¬باشد (همان،ص70).

بخش اول – تاریخچه موضوع……………………………………………………9
نگاهی به تاریخچه مواد مخدر در جهان………………………………………..9
تاریخچه مواد مخدر در ایران …………………………………………………..11
بخش دوم – پیشنه تحقیق ……………………………………………………17
تحقیقات داخلی………………………………………………………………….17
تحقیقات خارجی………………………………………………………………..21
جمع بندی و نقد………………………………………………………………….24
بخش سوم- مبانی نظری تحقیق ……………………………………………25
تئوریهای جامعه شناختی………………………………………………………26
تئوری آنومی دورکیم…………………………………………………………….26
تئوری جمعیتی و بوم شناختی………………………………………………..27
تئوری ساخت اجتماعی …………………………………………………………30
تئوری های خرده فرهنگی ……………………………………………………..31
نظریه فشار آگینو …………………………………………………………………33
نظریه کنترل ………………………………………………………………………33
نظریه همنشینی افتراقی………………………………………………………34
نظریه برچسب زنی………………………………………………………………36
چارچوب نظری تحقیق …………………………………………………………..37
الگو ی نظری تحقیق …………………………………………………………….39
فرضیه های تحقیق ……………………………………………………………….40

فصل سوم _ روش شناسی تحقیق

روش مورد استفاده در این تحقیق از نوع پیمایش می¬باشد . از نظر کرلینجر«تحقیق پیمایشی جمعیت¬های کوچک و بزرگ را با انتخاب و مطالعه نمونه¬های منتخب از آن جامعه¬ها برای کشف میزان نسبی شیوع ،توزیع و روابط متقابل متغیرهای روان شناختی و جامعه شناختی مورد بررسی قرار می-دهد» (کرلینجر، 1376 : ص 65 )«.روش پیمایشی راغالبا پس رویدادی نیز می¬نامند زیرا اشاره به مواردی دارد که در آنها علت از پیش رخ داده و مطالعه آن در حال حاضر از طریق اثری که بر معلول داشته بر جای مانده است» ( دلاور ، 1374 : ص 393 ). پژوهشگر به دلایل چندی ترجیح داده است تا از روش پیمایشی استفاده نماید :1- تحقیق پیمایشی ساده ترین روش کمی برای کشف روابط علی و معلولی بین متغیرهاست 2- از طریق روش پیمایشی می توان اطلاعات حاصل از نمونه تحقیق را در محدوده خطای نمونه گیری در وسعت بیشتری از سایر روشها یه جامعه مورد مطالعه تعمیم داد.
الف: جامعه آماری:
جامعه آماری مورد بررسی در این تحقیق شامل دو گروه آزمایشی و گواه می¬باشد . گروه آزمایشی شامل زنان مراجعه کننده به (کمپ مرهم 60 نفر ، کمپ خیریه تولد دوباره 40نفر ، کمپ بهبود گستران همگام 40نفر ) می¬باشد که برای بار دوم و بیشتر جهت ترک اعتیاد مراجعه کرده¬اند. به منظور کشف عوامل اجتماعی موثر بر بازگشت زنان به سوءمصرف موادمخدر سعی شده است گروه دیگری بعنوان گروه گواه که شامل زنان بهبود یافته که شامل زنان مراجعه کننده به گروهNA (جلسه گروه NAدر پارک طرشت56 نفر و جلسه NAمیدان سعادت آباد 65 و و خوابگاههای ویژه زنان ( خانه های بین راهی )میدان آزادی(40 نفر) و خاوران(48 نفر)که جمعا برابربا209 نفر می¬باشند که باتوجه به تعداد گروه آزمایشی به تناسب 140نفر از گروه گواه به صورت تصادفی انتخاب شده¬اندکه بعد از ترک و گذشت حداقل یک سال از ختم درمان به اعتیاد باز نگشته¬اند مورد مطالعه قرار گیرند و تاثیر عوامل و متغیرهای مستقل در تحقیق بر آنان نیز سجیده شود . هدف از این امر پیدا کردن عوامل اجتماعی موثری بوده است که باعث بازگشت زنان به سوءمصرف موادمخدر می¬شود .

ب: روش نمونه گیری و حجم نمونه:
جامعه آماری مورد بررسی در این تحقیق برابر با 140نفر است که به صورت تمام شماری مورد بررسی قرار گرفته¬اند . انتخاب گروه گواه تا حدود زیادی از جمعیت گروه آزمایشی که جمعا 140نفر می¬باشند تبعیت می کند .جامعه آماری گروه گواه جمعا برابر با 209 نفر از زنان بهبود یافته می¬باشند که با توجه به گروه آزمایش به صورت تناسب 140 نفر انتخاب شده¬اند. بدین صورت که 37 نفر از 56 نفر پارک طرشت ، 44 نفر از 65 نفر سعادت آباد ، 27 نفر از 40 نفر میدان آزادی و 32 نفر از 48 نفر خاوران به صورت تصادفی انتخاب شده اند. بر همین اساس اطلاعات مورد نیاز از طریق پرسشنامه از 280 نفر جمع آوری می¬شود.
واحد تحلیل واحدی است که اطلاعات از آنها گرد آوری می¬شود . واحدی که خصوصیات آن را توصیف می کنیم غالبا در تحقیق پیمایشی واحد تحلیل فرد است ( دواس : 1386 ، ص 41) . در این تحقیق واحد تحلیل فرد است . به جای مشاهد میدانی از افراد سوال می¬شود. فردی که مورد سوال واقع می¬شوند فردی است که بعد از قطع مصرف مواد مخدر بازگشت مجدد به اعتیاد داشته است .
ابزار جمع آوری داده ها :
درروش پیمایشی ، داده¬ها را می توان با استفاده از مشاهده ، مصاحبه عمیق ، تحلیل محتوا ، پرسش نامه یا تکنیک¬های مختلف دیگری گرداوری کرد . با این همه پرسش نامه پرکاربردترین تکنیک است (دواس ، 87:1386) . دراین پژوهش ازابزارپرسش نامه برای جمع آوری اطلاعات استفاده می¬شود .
اعتبار و پایایی:
اعتبار ابزار اندازه¬گیری آن چیزی را می¬سنجد که ما در صدد سنجش اندازه گیری ان هستیم ( رفیع پور ،1382 :ص 49 ). که در تحقیق حاضر جهت اعتبار ابزار اندازه¬گیری از اعتبار سازه استفاده شده است بدین معنی که پس از تهیه پرسشنامه اولیه آنرا نزد اساتید راهنما ، مشاور و کارشناسان مجرب آشنا به موضوع برده تا با مشورت این افراد صحت و سقم سوالات پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گیرد و اعتبار پرسشنامه بدست اید .
پایایی نیز که به این امر اشاره دارد که چنانچه همان ابزار اندازه گیری در موقعیت های مختلف و با پاسخگویان مشابه تکرار شود نتایج مشابهی بدست آید .( همان ،ص 32 )که در این تحقیق حاضر ، جهت سنجش پایایی تحقیق از آلفای کرونباخ استفاده شد. آلفای کرونباخ همسانی درونی یا ثبات درونی سوال¬ها را ارزشیابی می کند و نشان می¬دهد که سوال¬های آزمون تا چه حد برای اندازه گیری ویژگی مورد نظر با یکدیگر هماهنگی دارند . براین اساس میزان آلفای بدست آمده از پرسش نامه محقق ساخته پایایی یا عدم پایایی پرسش نامه را تایید می کند . نتایج آزمون آلفای کرونباخ نشان می¬دهد که مقیاس از اعتبار کافی برای سنجش متغییر ( معاشرت با دوستان ) برخوردار است . چراکه مقدار آلفای کرونباخ آن ( 76/0) می¬باشد که بالاتر از 7/0 است.
نتایج آزمون آلفای کرونباخ نشان می¬دهد که مقیاس از اعتبار کافی برای سنجش متغییر ( نحوه دسترسی به مواد مخدر ) برخوردار است . چراکه مقدار آلفای کرونباخ آن ( 73/0 ) می¬باشد که بالاتر از 7/0 است.
نتایج آزمون آلفای کرونباخ نشان می¬دهد که مقیاس از اعتبار کافی برای سنجش متغییر ( برچسب زنی از طرف جامعه ) برخوردار است . چراکه مقدار آلفای کرونباخ آن ( 78/0 ) می¬باشد که بالاتر از 7/0 است.
فنون مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل دادها :
در مطالعه حاضر پس از جمع آوری داده¬ها و تکمیل پرسشنامه ، اطلاعات گردآوری شده ارزش گذاری ، و با استفاده از نرم افزار آماری spss در علوم اجتماعی ، بانک اطلاعات داده¬ها تشکیل داده و در ادامه داده¬ها مورد پردازش قرار خواهد گرفت . روش تجزیه و تحلیل داده¬ها به این صورت خواهد بود که با توجه به سطوح تحقیق حاضر که از نوع پیمایشی است ابتدا در قالب جداول توزیع فراوانی ( آمار توصیفی ) و در ادامه جهت آزمون فرضیات ( آمار تحلیلی ) از آزمونهای تی تک نمونه ای ، آزمون رگرسیون خطی و تحلیل واریانس (ANOVA )استفاده گردید .

روش تحقیق………………………………………………………………………41
جامعه آماری ……………………………………………………………………..43
روش نمونه گیری …………………………………………………………………43
حجم نمونه ………………………………………………………………………..43
ابزار جمع آوری اطلاعات …………………………………………………………43
روایی (اعتبار) ابزار ………………………………………………………………43
پایایی (قابلیت اعتماد) ابزار …………………………………………………….43
فنون مورداستفاده برای تجزیه و تحلیل داده ها……………………………….44
تعاریف نطری و عملیاتی متغیر وابسته و مستقل ……………………………45

فصل چهارم _ یافته های تحقیق

مقدمه:
پژوهشگر پس از اینکه روش تحقیق خود را مشخص کرد و با استفاده از ابزارهای مناسب، داده های مورد نیاز را برای آزمون فرضیه¬های خود جمع آوری کرد، اکنون نوبت آن است که با بهره¬گیری از تکنیک¬های مناسب آماری که با روش تحقیق و نوع متغیرها سازگاری دارد، داده¬های جمع آوری شده را دسته بندی و تجزیه و تحلیل نماید و در نهایت فرضیه¬هایی را که تا این مرحله او را در تحقیق هدایت کرده¬اند، در بوته آزمون قرار دهد و تکلیف آنها را روشن کند و سرانجام بتواند پاسخ یا راه حلی برای پرسش تحقیق بیابد.در پژوهش حاضر برای تجزیه و تحلیل داده ها، از فنون آمار توصیفی و از آزمون های آماراستنباطی برای بررسی فرضیات پژوهش استفاده شده است.
بطور کلی داده¬ها نمایانگری از واقعیت¬ها، مفاهیم یا دستورالعمل¬هاست. چنانچه داده¬ها بصورت واژه¬ها (و نه بصورت ارقام) به توصیف واقعیت¬ها بپردازد، آنها را داده¬های کیفی می¬نامند. اینگونه داده¬ها از طریق مشاهده، مصاحبه، استخراج از اسناد و مدارک و امثال آن گردآوری می¬شوند. تحلیل اطلاعات شامل عملیات متعدی است اما سه عمل از میان آنها مجموعا گذرگاه اجباری را تشکیل می¬دهند؛ ابتدا شرح و آماده سازی داه¬های لازم برای آزمون فرضیه¬ها؛ سپس تحلیل روابط میان متغیرها و بالاخره، مقایسه نتایج مشاهده شده با نتایجی که فرضیه¬ها انتظار داشتند .
یافته های توصیفی:
هدف علم آمار، استنتاج از تعداد زیادی مشاهدات است که از جامعه بدست می¬آیند؛ اولین سوالی که به ذهن هر پژوهشگری می¬رسد این است که آیا می توان این مجموعه بزرگ از مقادیر را توصیف کرد و چگونه می¬توان مشاهدات زیاد جامعه را در یک چارچوب مشخص سازماندهی نمود. در این تجزیه و تحلیل، پژوهشگر داده¬های جمعیت شناختی جمع آوری شده از نمونه آماری را با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل توصیفی مناسب بررسی کرده است.

مقدمه ……………………………………………………………………………..50
یافته های توصیفی ……………………………………………………………….50
تحلیل یافته ها و آزمون فرضیه ها……………………………………………….66

فصل پنجم _ نتیجه گیری و پیشنهادات

نتیجه گیری ……………………………………………………………………..75
پیشنهادات ……………………………………………………………………….80
محدودیت های تحقیق …………………………………………………………..82
فهرست منابع ……………………………………………………………………..83

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جداول

جدول (1-4)توزیع جمعیت مورد مشاهده بر حسب میزان سن………………51
جدول(2-4) توزیع جمعیت مورد مشاهده بر حسب وضعیت تاهل……………52
جدول(3-4) توزیع جمعیت مورد مشاهده بر حسب وضعیت اشتغال………..53
جدول (4-4) توزیع جمعیت مورد مشاهده بر حسب نوع شغل……………….54
جدول(4-5) توزیع جمعیت مورد مشاهده بر حسب میزان درآمد……………..55
جدول (4-6)توزیع جمعیت مورد مشاهده برحسب سابفه اعتیاد در خانواده….56
جدول( 4-7)توزیع جمعیت مورد مشاهده برحسب داشتن دوستان معتاد……..57
جدول (4-8)توزیع جمعیت مورد مشاهده برحسب نحوه معاشرت با دوستان…58
جدول( 4-9)توزیع جمعیت موردمشاهده برحسب معاشرت با دوستان معتاد…..60
جدول (4-10)توزیع جمعیت مورد مشاهده برحسب مدت آشنایی با دوستان معتاد.62
جدوال (4-11)توزیع جمعیت موردمشاهده برحسب نحوه دسترسی به مواد م……64
جدوال (4-12)توزیع جمعیت مورد مشاهده برحسب برچسب خوردن……………….65
جدول (4-13)نتایج آزمون رگرسیون سهولت دسترسی به مواد مخدر ……………..67
جدول (4-14)نتایج آزمون رگرسیون معاشرت با دوستان و همسالان معتاد ………..69
جدول (4-15)نتایج آزمون رگرسیون وضعیت اشتغال …………………………………..70
جدول (4-16)نتایج آزمون رگرسیون برچسب زنی از طرف جامعه……………………72
جدول (4-17)نتایج آزمون رگرسیون وجود فرد معتاد در خانواده………………………73

 بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان