مقدمه

با توجه به نیاز یکی از شرکتهای ریخته گری ایران (شرکت لوله وماشین سازی ایران) که حدود 55 سال در امر تولید لوله های چدنی نشکن، دیگهای شوفاژ، شیرهای پروانه ای ویکج های دیواری وتولید غلتکهایی که در صنعت فولاد کاربرد دارند، فعالیت دارد. شرکت مذکور که خط تولید لوله های سایز بزرگ از قطر mm1000 تا mm2000 را چیزی است که آغاز کرده و جهت برش این لوله ها نیاز به یک دستگاه برش داشت، البته ناگفته نماند که در حال حاضر این شرکت از دستگاههای ارهّ برش که توسط صفحات برش عملیات برشکاری راانجام می دهند موجود است.
اما این دستگاهها دارای مشکلاتی هستند که از جمله مشکلات این دستگاه:
1-آلودگی زیست محیطی
2- مصرف بالای صفحات برش
3- بالا بودن مدت زمان برشکاری
4- بازیافت براده های ناشی از برشکاری
از آنجایی که در سالهای اخیر توجه زیادی به محیط زیست شده است و دستگاههای برش که با صفحه برش عملیات برشکاری را انجام می دهند باعث پراکنده شدن ذرات این فلز به فضا شده که این موضوع صدمات جبران ناپذیری را به اپراتورهای این دستگاه خواهد زد.
همچنین صفحات برش که عملیات برشکاری را انجام می دهند نیز به سرعت فرسوده شده ومصرفشان بالاست که امروزه با توجه به هزینه های تولید این موضوع نیز نقش مهمی را ایفا می کند.
در این دستگاه موضوعات فوق مد نظر گرفهت شده وتا حدود زیادی بحث آلودگی مصرف صفحات برش به دشت کاهش یافته است.در این پروژه ابتدا موقعیت مکانی دستگاه بررسی شد، سپس آن چیزی که در ذهن داشتیم روی کاغذ پیاده کردیم یعنی دستگاه بصورت شماتیک به صورت جزئی کشیده شد تا بتوانیم تحلیلهای اولیه را روی دستگاه انجام دهیم. بعد ازاین مرحله و بررسیهای مهندسی وارد جزئیات شدیم وشروع به طراحی جز به جز قطعات کردیم ونقشه ها در دو نسخه تهیه گردید که یک نسخه از نقشه ها جهت ساخت و خرید ارایه گردید.
ساخت قطعات پس از تهیه مواد خام در واحد ماشینکاری همین شرکت انجام پذیرفت وپس از آن کار مونتاژ را آغاز نمودیم.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده ……………………………………………………………………….1
مقدمه………………………………………………………………………. 2

فصل اول

این دستگاه مکانیکی در حال حاضر در کارخانه شماره 1 شرکت لوله وماشین سازی ایران عملیات برش را انجام می دهد که مجموعه دستگاه از یک ستون عمودی و یک ستون افقی تشکیل شدهاست ستون عمودی در حقیقت پایه نگهدارنده ستون افقی می باشد.
روی ستون افقی یک شیار تعبیه شده که توسط راهنماهایی از جنس برنج که این راهنماها یک چرخ دنده شانه ای با طول نسبا بلند را احاطه کرده اند، این چرخ دنده شانه ای که مجموعه موتور دوار که صفحه برش به آن وصل شده رانگه می دارد.
چرخ دنده شانه ای که دنده های آن به دنده های یک گیربکس حلزونی متصل شده است و توسط اپراتور به صورت دستی بالا وپایین می شود.
از آنجایی که طول چرخ دنده شانه ای بلند می باشد به همین منظور طراحان این دستگاه ارتفاع این مجموعه را بلند گرفته و برای راحتی کار اپراتور ها یک سکو برای آن در نظر گرفته اند.
مجموعه این دستگاه از قطعات زیر تشکیل شده است:
1-ستون عمودی
2- ستون افقی
3- الکتروموتور موتور جهت چرخش صفحه برش
4- گیربکس حلزونی
5- چرخ دنده شانه ای
6- الکترو موتور تجهت حرکت طولی مجموعه چرخ دنده شانه ای روی ستون افقی
مجموعه روی ستون افقی که شامل الکترو موتور، چرخ دنده شانه ای و راهنمای آن، گیربکس حلزونی، الکترو موتور جهت چرخش صفحه برش.
چون سایز های لوله در این کارخانه متفاوت می باشد (D=150mm تا D=1000mm) بایدابزار برش (صفحه برش ) بالا و پایین شود تا بتواند سایزهای مختلف را به راحتی برش بزند.
به همین منظور از یک گیربکس حلزونی وچرخ دنده شانه ای جهت بالا وپایین کردن مجموعه ابزار برش استفاده می شود. اپراتور با چرخاندن دستگیره ای که به گیربکس حلزونی متصل است وخروجی گیربکس نیز یک چرخ دنده هم گام با چرخ دنده شانه ای وجود داردکه چرخش آن باعث می شود که حرکت دورانی به حرکت خطی تبدیل شده ومجموعه را بالا وپایین نماید.
در این دستگاه اپراتور برای بالا بردن مجموعه نیاز به نیروی تقریبا زیادی دارد وهمچنین جهت پایین آوردن آن نیز باید مجموعه را با احتیاط به سمت پایین هدایت کند چون ممکن است مجموعه در اثر وزن خود به سمت پایین حرکت نماید.

معرفی دستگاه برش لوله……………………………………………………. 4
1-1-معرفی دستگاه برش لوله که ابزار برش آن صفحه برش می باشد:.. 4
2-1-معرفی دستگاه برش لوله که ابزار برش آن تیغچه برش می باشد..: 6

فصل دوم

برش پلکسی گلاس. پلکسی گلاس با اسامی مختلفی نامیده می شود که عبارتند از: طلق ، اکریلیک ، پلی اکریلیک و پلکسی. این ماده به خاطر زیبایی ، مقاومت ، سبکی و شفافیت در سال های اخیر در زمینه های مختلف کاربردهای متنوعی پیدا کرده است. یکی از مواردی که دستگاههای لیزر به خوبی آنرا برش می دهند پلکسی گلاس است …
برش لیزری چوب. گاهی اوقات به خصوص در حوزه های کاری هنری نیاز به برش دقیق و پیچیده چوب است که چنین کاری با ابزارهای سنتی و متعارف مقدور نیست. در این گونه موارد می‌توان از دستگاه های برش لیزری استفاده نمود …
برش لاستیک و تولید انواع واشر. فرآیند برش ورقه های لاستیکی در صنایع مختلفی وجود دارد. در روش های سنتی برای برش در تیراژ بالا از قالب های فلزی استفاده می شود. طراحی و ساخت قالب نیز زمان قابل توجهی می برد. اما با استفاده از دستگاه های برش لیزری می توان به سرعت طرح اولیه را به محصول برش خورده تبدیل نمود …
برش و سوراخکاری بردهای مدار چاپی. در روش های سنتی برای برش و سوراخکاری بردهای الکترونیکی از دستگاه های مکانیکی CNCاستفاده می شود. برای انجام کارهای مذکور از دستگاه های برش و سوراخکاری لیزری نیز می توان استفاده نمود …
برش چرم و پارچه با لیزر. با استفاده از دستگاه‌های لیزر می توان طرح های بسیار پیچیده را روی چرم و پارچه برش داد …
برش لیزری پلاستیک. از دستگاه های لیزری برای برش ورقه برای ساخت روکش کنترل پنل ها استفاده می شود …
برش لیزری کاغذ و مقوا. در روش های سنتی برای برش طرح های پیچیده بر روی کاغذ و مقوا از قیچی یا قالب های فلزی استفاده می شود. در صورت استفاده از قیچی، سرعت کار پایین است و نمی توان کاغذ و مقوا را به صورت ظریفی برش داد. دستگاه‌های لیزر توانایی برش هر گونه کاغذ و مقوا را با ظرافت بالا دارد …

نمونه ای از برش لیزری

نمونه ای از برش لیزری

انواع روشهای برش لوله……………………………………………………… 9
2-2-لیزر…………………………………………………………………………. 9
3-2- واتر جت…………………………………………………………………. 15
4-2- وایر کات………………………………………………………………… 19
5-2-هوا برش……………………………………………………………….: 27
7-2- تیغچه برش…………………………………………………………… 35
8-2- صفحه برش ……………………………………………………………36
9-2- دلیل انتخاب تیغچه برش…………………………………………….. 37
1-3- طراحی دستگاه که بدون سه نظام کار کند………………………. 38
2-3- ثابت بودن ابزار………………………………………………………… 38
3-3- سنتر بودن ابزارو قطعه کار…………………………………………… 38
4-3- نحوه سنتر کردن ابزار وقطعه کار در این دستگاه………………….. 39
5-3- مجموعه ریل (1) ………………………………………………………..40
6-3- مجموعه ریل (2) ………………………………………………………..40
7-3- وظایف جک هیدرونیوماتیکی (1)……………………………………… 40
8-3- وظایف جک هیدرونیوماتیکی(2)……………………………………….. 40
9-3- جک هیدرونیوماتیکی (3) …………………………………………………41
10-3- دلیل استفاده از جک هیدرونیوماتیکی ………………………………..41
11-3- شاسی متحرک…………………………………………………………. 42
نحوه ی انتخاب تیغچه برش……………………………………………………. 43
1-4- مشخصات وانتخاب تیغچه برش:………………………………………… 43
2-4- مزایای تیغچه برش HSS ا…………………………………………………43
3-4- درجه بندی ابزار های HSS ا………………………………………………44
4-4-هندسه تیز کردن ابزار و زاویه لبه ها ……………………………………..44

فصل پنجم

– این دستگاه باید بدون سه نظام کار کند که با توجه به این موضوع و عدم وجود سه نظام این امکان وجود دارد که قطعه کار در محل خود حرکت خطی داشته باشد که این امر باعث شکسته شدن تیغچه شده که جهت جلوگیری از این اتفاق بایدلوله ها مهارتی می شد که عیب را توسط توپی که وظیفه آن ثابت نگهداشتن لوله (جلوگیری از حرکات خطی) می باشد.
2-3- ثابت بودن ابزار
– یکی دیگر از نکاتی که مد نظر ما بود این موضوع است که ابزار بچرخد یا قطعه کار که ما در این دستگاه قطعه کار را دورانی در نظر گرفته وابزار دارای حرکت خطی دارد.
-جهت دوران لوله از توپی هایی استفاده می شود که دوران خود را از طریق الکترو گیربکس گرفته وبه لوله انتقال دهد.
3-3- سنتر بودن ابزارو قطعه کار
– موضوع مهم دیگری که در مورد برش با تیغچه وجود دارد سنتر بودن تیغچه وقطعه کار است که این موضوع حتما باید دراین دستگاه رعایت شود به این دلیل که اگر تیغچه از سنتر بالاتر باشد زیر تیغچه برش به قطعه کار برخورد کرده که این عامل باعث بالا رفتن حرارت در تیغچه می شود.
– اگر تیغچه پایین تر از سنتر باشد لوله روی آن ضربه زده ویا سوار شده وباعث شکسته شدن تیغچه می شود.
4-3- نحوه سنتر کردن ابزار وقطعه کار در این دستگاه
با توجه به سایزهای مختلف لوله (از قطر 800mm الی 2000mm) باید به این نکته توجه نمود که سنتر بودن ابزار برای سایز های مختلف رعایت شود که این موضوع دراین دستگاه به این صورت در نظر گرفته شده که ابزار روی ریل و مجموعه روی یک شاسی قرار گرفته که این شاسی بصورت لولایی بوده و می وتان توسط یک پیچ تنظیم ابزار را با سایز های مختلف سنتر نمود به طوریکه مرکز کلیه لوله ها روی قطر عمودی به دایره در حال جابه جایی هستند وما نیز باتوجه به این جا به جایی می توان سنتر بودن ابزار را که در بالا گفته شد انجام دهیم

نمونه ای از دستگاه برش واتر جت

نمونه ای از دستگاه برش واتر جت

1-5- محاسبه ی نیرو وتوان مربوط به تیغچه برش…………………………….. 46
2-5- محاسبه نیرویی که از طرف جک عمودی به لوله وارد می شود………. 47
3-5- محاسبه جک متصل به سیستم ریل اصلی (ریل شماره 2):………….. 48

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل ششم

معرفی استند دوران……………………………………………………………….. 51
2-6 روکش های لاستیکی مربوط به توپی ها:……………………………………. 52
خصوصیات روکشهای لاستیکی پلی یورتان:……………………………………….52  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان