انتخاب صفحه

فهرست مطالب

چکیده………………………………………………………………………………………. 1
 تاریخچه ورزش………………………………………………………………………….. 2
 تاریخچه ورزش در ایران…………………………………………………………………. 3

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول : بررسی و شناخت عمومی منطقه

استان تهران با وسعتی حدود 18956 کیلومتر مربع بین 34 تا 5/36 درجه عرض شمالی و 50 تا 53 درجه طول شرقی واقع شده است این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از شرق به استان سمنان و از غرب به استان قزوین محدود شده و مرکز آن شهر تهران است.
استان تهران شامل 13 شهرستان (تهران، اسلامشهر، رباط کریم، شهریار، ساوجبلاغ، ری، دماوند، فیروزکوه، ورامین، کرج، شمیرانات، نظرآباد و پاکدشت) و 52 شهر می باشد.
استان تهران در جنوب شرقی مرکز رشته کوه‌های البرز که در شمال ایران از آذربایجان تا خراسان با جهت غربی- شرقی کشیده شده، قرار دارد. رشته کوههای البرز به سه دیواره تقسیم می‌شود:
دیواره شمالی: ارتفاعات محدودی از این دیواره در استان تهران و بقیه آن در استان مازندران قرار دارد.
دیواره میانی: حد شمالی استان را تشکیل می‌دهد و بلندترین قسمت رشته کوههای البرز مرکزی است. کوه دماوند و قله آن به ارتفاع ۵۶۷۱ متر در بخش لاریجان استان مازندران قرار دارد. این دیواره بزرگ کوهستانی به صورت کوههای “کندوان” و پس از آن کوههای “طالقان” در شمال غربی استان، تا محل به هم پیوستن رود “الموت” به “طالقان رود”، ادامه می‌یابد. در شمال شرقی نیز این دیواره با نام رشته ارتفاعات شهرستان فیروزکوه و سوادکوه تا دره رود فیروزکوه (شعبه اصلی حبله رود) که از جنوب دامنه‌های شرقی آن می گذرد، ادامه می‌یابد. در شرق دره فیروزکوه که پس از دریافت زیرشاخه هایی حبله رود نامیده می‌شود، ارتفاعات «شهمیرزاد» شروع می‌شود.
دیواره جنوبی: سومین بخش از ارتفاعات مرکزی است که رودخانه‌های جاجرود و کرج آن را بریده و به سه قسمت جدا از هم تقسیم نموده‌است. این سه قسمت عبارت‌اند از:
• کوههای لواسانات که بین دره‌های رود دماوند و جاجرود قرار دارند و در شمال به دره “رود لار” محدودند. دنباله این کوهها در شرق جاده آبعلی و دماوند تا دره حبله رود ادامه یافته اند.
• کوههای شمیرانات که بین سرچشمه‌های جاجرود و کرج قرار دارند و بلندترین نقطه آنها قله‌های کلون بستک با ارتفاع بین ۴۲۰۰ تا ۴۳۷۵ متر است.
• کوههای کهار که از غرب دره رودخانه کرج شروع شده و در جنوب طالقان رود به موازات آن ادامه دارند.
علاوه بر این سه دیوار کوهستانی، در جنوب و شرق دشت تهران کوه‌هایی با ارتفاع کمتر وجود دارند که مهم‌ترین آنها کوه‌های حسن‌آباد و نمک در جنوب و بی‌بی شهربانو و القادر در جنوب شرقی و ارتفاعات قصرفیروزه در شرق است.

1 – 1 – 2 جمعیت
جمعیت استان تهران در سال ۱۳۸۵، 858و281و13 نفر بوده‌است. استان تهران 19% کل جمعیت کشور را در خود جای داده است. تراکم نسبی جمعیت در استان تهران، 713 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. ( )
1 – 1 – 3 اقلیم استان تهران
استان تهران را می‌توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:
ارتفاعات شمالی (مرطوب و نیمه مرطوب) : بر دامنه‌های جنوبی، بلندیهای البرز مرکزی، در ارتفاعی بالای ۳۰۰۰ متر قرار گرفته و آب و هوایی مرطوب و نیمه مرطوب و سردسیر با زمستانهای بسیار سرد و طولانی دارد. بارزترین نقاط این اقلیم، دماوند، فیروزکوه، کلون بستک و توچال است.کوهپایه (نیمه مرطوب و سرد) : این اقلیم در ارتفاع دو تا سه هزار متری از سطح دریا قرار گرفته و دارای آب و هوایی نیمه مرطوب و سردسیر و زمستانهایی به نسبت طولانی است. آبعلی، شهرستان فیروزکوه، شهرستان دماوند، گلندوک، سد امیرکبیر و دره طالقان در این اقلیم قرار دارند.نیمه خشک و خشک: با زمستانهای کوتاه و تابستانهای گرم، در ارتفاعات کمتر از ۲۰۰۰ متر واقع شده‌است. هر چه ارتفاع کاهش می‌یابد، خشکی محیط بیشتر می‌شود. ورامین، شهریار و جنوب شهرستان کرج در این اقلیم قرار گرفته‌اند.هوای تهران در مناطق کوهستانی دارای آب و هوای معتدل و در دشت، نیمه بیابانی است. تهران در مرز شرایط جوی بری و اقیانوسی قرار گرفته و تمایل آن به موقعیت بری بیشتر از وضعیت اقیانوسی است.

1 – 1 – 1 موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی استان تهران…………………….. 7
1 – 1 -2 جمعیت…………………………………………………………………………….. 9
1 – 1 – 3 اقلیم استان تهران ………………………………………………………………..9
1 – 2 – 1 موقعیت جغرافیایی و تقسیمات سیاسی تهران ………………………………13
1 – 2 – 2 جمعیت …………………………………………………………………………….13
1 – 2 – 3 اقلیم تهران……………………………………………………………………….. 15
1 – 2 – 4 مشخصات ایستگاههای هواشناسی تهران……………………………………… 16
1 – 2 – 5 دما……………………………………………………………………………………. 17
1 – 2- 6 رطوبت نسبی…………………………………………………………………………. 23
1 – 2 – 7 بارندگی……………………………………………………………………………….. 25
1 – 2 – 8 ساعات آفتابی………………………………………………………………………… 29
1 – 2 – 9 باد ………………………………………………………………………………………..31
1 – 2 – 10 زلزله خیزی……………………………………………………………………………. 32
1 – 3 – 1 ویژگیهای منطقه ( وضعیت موجود )………………………………………………….. 35
1 – 3 – 2 پیشینه تغییرات محدود و گسترش کالبدی………………………………………….. 35
1 – 3 – 3 شاخصهای اجتماعی، اقتصادی ، کالبدی و … معرف منطقه……………………… 35
1 – 3 – 4 تحلیل وضعیت منطقه و مسایل اصلی…………………………………………………. 35
1 – 3 – 5 شبکه معابر و دسترسی ها …………………………………………………………….57…
1 – 3 – 5 – 1 تعریف شبکه معابر …………………………………………………………………….57
1 – 3 – 5 – 2 استخوان بندی سلسله مراتب شبکه معابر منطقه……………………………….. 57
1 – 3 – 6 آلودگی هوا و آلودگی صوتی……………………………………………………………….. 63
1 – 3 – 7 امکانات و فعالیتهای ورزشی منطقه……………………………………………………….. 65

فصل دوم : معیارهای طراحی اقلیمی

در این مطالعه و بررسی سعی بر این است که با شناخت عوامل موثر در تامین آسایش انسانی، تعاریفی کلی برای فضاهای باز و بسته تعیین گردند و در تعیین خط مشی و اقدامات لازم برای حفظ و توسعه محدوده آسایش انسانی در فضای باز و فضای بسته کارساز واقع گردند. عوامل طبیعی و اقلیمی تعیین کننده اصلی عملکرد ساخت و سازهای شهری می گردند که همیشه محدوده احساس آسایش انسانی در فضاهای باز و بسته قرار نخواهند گرفت و احتیاج به تمهیدات خاص و از پیش تعیین شده ای دارند که حدود آسایش را در فضاهای باز و بسته توسعه دهند. رسیدن به حالت بهینه آسایش انسانی در تمامی اوقات بنا به انواع فعالیت های انسانی، امکانات و کاربرد ساختارها به صورت ایده آل امکان پذیر نبوده و یا دارای بازده اقتصادی خوب و مناسب نمی باشد.
2 – 2 تابش خورشید
تابش خورشید بر زمین و ساختارها با دو زاویه تابش (ALATITUDE) و زاویه سمت تابش (AZIMUTH) مشخص می گردد. این زوایا برای عرض های جغرافیایی مختلف متفاوت می باشد. جهت محاسبه زاویه تابش و زاویه سمت تابش از دیاگرام مسیر حرکت خورشید در عرض جغرافیایی 35 درجه استفاده گردیده است. بنا بر محاسبات انجام شده بزرگترین زاویه تابش خورشید در ظهر تیر ماه برابر 79 درجه می باشد. این زاویه در ظهر اول دی ماه برابر 32 درجه بوده و طول سایه های ایجاد شده در طول روز بسیار بیشتر از تیر ماه می باشد. زاویه سمت تابش در تیر ماه در زمان طلوع خورشید نسبت به محور شمال 70 درجه بوده که این زاویه در دی ماه برابر 126 درجه خواهد بود.

2 – 3 انرژی خورشیدی تابیده شده بر سطوح
شدت تابش آفتاب و حرارت حاصل از آن در زمین، به وضعیت هوا، موقعیت خورشید و ارتفاع محل مورد نظر بستگی دارد. این بدان معنی است که در یک نقطه و در یک زمان معین، مقدار انرژی خورشیدی تابیده شده به سطوح، نسبت به زوایای مختلف موقعیت خورشید، متفاوت است.
سطوح خارجی سازه را می توان به سطوح قائم، افقی و شیب دار تقسیم نمود. سطوح افقی و بامهای مسطح در تابستان بیشترین و در زمستان کمترین مقدار تابش آفتاب را دریافت می کنند. سطوحی که شیبشان به طرف جنوب است، در زمستان بیشترین مقدار تابش آفتاب را نسبت به سطوح دیگر دریافت می کنند. در بهار و پائیز، سطوح شیبدار جنوبی %20 بیشتر از سطوح شیبدار شرقی – غربی مورد تابش آفتاب قرار می گیرند. سطوح شیب داری که شیبشان به طرف شمال است، به طور کلی در تمام فصول سال کمترین مقدار تابش را دریافت می کنند.
درسطوح قائم، دیوارهای جنوبی بیشترین مقدار تابش را در زمستان و کمترین مقدار خود را در تابستان دریافت می کنند. دیوارهای جنوب شرق و جنوب غربی در زمستان بیشتر از تابستان مورد تابش آفتاب قرار می گیرند. دیوارهای شرقی و غربی در زمستان کمتر از تابستان مورد تابش آفتاب هستند. دیوار شمالی فقط در برخی از روزهای سال، در صبح زود و آخرین ساعات بعد از ظهر مورد تابش آفتاب قرار می گیرد.
کیفیت سطوح در میزان انرژی دریافت شده موثر بوده و باعث تقلیل و یا تشدید آن می گردد. برای جهت گیری ساختمان در مقابل تابش خورشید و محاسبه انرژی تابیده شده بر سطوح مختلف قائم آن و میزان دریافت انرژی در ساعات مختلف روز برای اوقات گرم و سرد سال در عرض جغرافیایی 35 درجه از روش زیر استفاده شده است:
برای بدست آوردن بهترین موقعیت استقرار ساختمان از نظر انرژی تابشی خورشید، ساختمانی مسطیل شکل در نظر گرفته شده است. ضلع بلند ساختمان در راستای محور شرقی – غربی است. این ساختمان حول محور خود نسبت به محور شمال و جنوب از 45 درجه جنوب شرقی تا 45 درجه جنوب غربی گسترش داده می شود. برای هر بار به اندازه 15 درجه چرخیده (دیاگرام استقرار) و میزان انرژی تابیده شده بر سطوح قائم آن در ساعات مختلف روز نسبت به موقعیت استقرارش در اوقات گرم و سرد سال محاسبه گردیده اند.
2 – 4 باد
شدت جریان هوا را می توان باد نام نهاد که ناشی از جابجایی هوای اقلیم کلان کره زمین می باشد. جابجایی کلان توده های هوا در نواحی مختلف، متفاوت است. بادهای اقلیم کلان ایران عمدتا از جهت شمال غربی و غرب می وزد.
عوارض طبیعی در شدت و جهت وزش باد موثر می باشند. در نتیجه جهات باد اقلیم کلان درشرایط خاص موقعیت از قبیل کبلومتر در ساعت، متر در ثانیه و گره محاسبه می گردد. برای نشان دادن گلباد از درصد حاصل ظرب شدت وزش در تواتر استفاده می گردد. مرز احساس آسایش انسان در مقابل سرعت وزش باد طی آزمایش های مکرر و طویل المدت بر روی بدن انسان به نتایج زیر منتهی گردیده است.

8
2 – 1 معیارها و ضوابط طراحی اقلیمی……………………………………………………………… 72
2 – 2 تابش خورشید…………………………………………………………………………………… 73
2 – 3 انرژی خورشیدی تابیده شده بر سط………………………………………………………..وح 73
2 – 4 باد ……………………………………………………………………………………………………75
2 – 5 تامین شرایط آسایش در فضاهای بسته…………………………………………………….. 76
2 – 6 شکل و جهت ساختمان…………………………………………………………………………….. 77
2 – 7 سایه و نورگیری……………………………………………………………………………………… 77
2 – 8 جداول ماهانی و بیوکلماتیک ساختمانی………………………………………………………… 78
2 – 9 شرایط آسایش در فضای بیرون …………………………………………………………………….80
2 – 10 عملکرد باد در فضاهای شهری و معیارهای طراحی……………………………………………. 81
2 – 10 – 1 واحد های اندازه گیری باد……………………………………………………………………… 81
2 – 10 – 2 فشار مکش باد در ساختمان………………………………………………………………….. 81
2 – 10 – 3 صفحه باد ………………………………………………………………………………………….82
2 – 10 – 4 سایه باد………………………………………………………………………………………… 82
2– 10 – 5 جریان باد و تغییرات ارتفاعی ساختمان………………………………………………………….. 83
2 – 10 – 6 محیط باد اطراف ساختمان های مرتفع………………………………………………………… 83
2 – 10 – 7 جریان هوا در اطراف ساختمان …………………………………………………………………….83
2 – 10 – 8 اثر باد بر روی انسان………………………………………………………………………………… 84

فصل سوم : استانداردها و ضوابط طراحی و برنامه فیزیکی

نورطبیعی سالنها ازطریق قراردادن نورگیروپنجره درسقف ودیوارهای سالنها تامین می شود، بزرگترین مزیت آن اقتصادی تر وارزان تر از نور مصنوعی است.
مهمترین معایب: توزیع نور درتمام نقاط سالن یکنواخت نیست- به دلیل حرکت انتقالی خورشید،توزیع نور دائما درحال تغییر است- سایه ایجاد می کند – فقط در ساعاتی از روزقابل استفاده است.
شرایط تامین نور مصنوعی سالنها-برای تامین روشنایی ،باید چراغها وپروژکتورها درخطوط)اضلاع( طولی دیوارهای سالن تعبیه شوند تا بردید بازیکنان عمود نباشد وبرای آنها مزاحمتی ایجاد نکند.

3 – 1 – 1 – 3 سایر ویژگیها وشرایط استفاده ازنورمصنوعی:
الف( استفاده ازسالن درطول شبانه روز
ب( توزیع یکنواخت نوردرتمام نقاط زمین بازی
ج( اجتناب ازنورشدید وزننده در سالن
د ( دردسترس بودن نوردهنده ها برای تعویض وتعمیرات مورد نیاز سالن و تجهیزات
ه)امکان بهره گیری ازنوراضطراری برای لحظات قطع برق اصلی سالن و) … با نصب ژنراتور( نورطبیعی که مستقیماً وارد سالن می شود،به طوریکنواخت توزیع نمی گردد.نور ورودی رامی توان با استفاده ازیک غشای معلق یایک مانع نوری،ملایم تر توزیع کردسقفهای معلق مانند یک صافی مسطح،می تواند باعث تلفیق نورطبیعی ومصنوعی شود.
شدت روشنایی جهت تمرین بین 600 تا 800 لوکس وانجام مسابقات جهانی ورسمی،روی منطقه بازی باید 1000 تا 1500 لوکس باشد و برای تعیین میزان نور از ارتفاع یک متری بالای سطح زمین اندازه گیری می شود.همانطورکه قبلا اشاره شد، منابع نوری باید در سقف پیش بینی شودونورپردازی به طورکاملاً عمودی و بدون انعکاس صورت گیردبه نحوی که دردید شرکت کنندگان دربرنامه های ورزشی وتماشاچیان ایجاد مزاحمت نکند.سقف،چراغها وپنجره ها- سقف ها راباید ازموادی بارنگ روشن مقاوم دربرابررطوبت ساخت.برق اضطراری همیشه بایدوجود داشته باشد،خصوصا برای استخرهای شنا.همچنین چراغهایی مستقیما بربالای رختکنها باید نصب شوند تا روشنایی کافی وجود داشته باشد.پنجره های نصب شده بردیوارهای کناری باید 24 اینچ تقریبا 60 سانتیمتر) و بلندی 36 اینچ (تقریبا) 90سانتیمتر( از سقف فاصله داشته باشد.دمای اماکن وفضاهای ورزشی-دمای سالنهای ورزشی: درجه حرارت همیشگی سالنهای ورزشی باید بین 10 تا 22 درجه سانتیگراد باشد.هنگام ورود ورزشکار به سالن یا شروع تمرین دمای سالن بروی 20 درجه تنظیم شود .ولی پس ازگرم کردن وشروع فعالیت،درجه پایین تراز 20 درجه مناسب است.به طور معمول با توجه به فعالیت ورزشکاران دمای محل برگزاری تمرینات و مسابقات باید بین 10 تا 15 درجه باشد.دمای لازم برای تماشاچیان بیشتراز دمای محیط فعالیت ورزشکاران می باشد.
3 – 1 – 1 – 4 عایق کاری
برای کنترل صوت، دما و رطوبت سالنهای ورزشی را باید عایق کاری نمود.که عبارتند از:
الف-عایق کاری صوتی :عایق کاری صوتی کف سالنها: بیشترین صدای ایجاد شده در سالنهای ورزشی ناشی ازحرکت بازیکنان وبرخورد توپ با کف سالنهااست.در نتیجه باید ازکف پوشهایی استفاده نمود که عایق صدا باشند.
عایق کاری دیوارها:برای عایق کردن دیوارهامی توان ازباریکه های چوب،صفحات فشرده صداگیر،وقالبهای سیمانی عمودی استفاده کرد.عایق کاری سقف پشت بام:عمده ترین سطوح کنترل صدا هستند وباید به گونه ای طراحی شوند که حداکثر در دوثانیه صدا را منعکس کنند.
ب-عایق کاری رطوبتی:عایق کاری کف پشت بام از نفوذ آب باران و برف ذوب شده جلوگیری می کند ضمن اینکه دیوارهای مجاور باران نیزدر مناطق پر باران باید از این عایق مناسب برخوردار باشند.
ج-عایق کاری حرارتی:علاوه برتاسیسات حرارتی ،دیوارهاوسقفها نیز باید از عایق حرارتی برخوردار باشند.برایتنظیم وکنترل دمای سالنهای ورزشی، اغلب ازسیستم حرارت مرکزی انجام می شود.که دارای مزایای خاصی است که عبارتند از :
الف- سوخت مورد نیاز فقط دریک محل)موتورخانه( مصرف می شود.
ب- کنترل،رسیدگی ونگهداری سیستم به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.
ج- با داشتن حرارتی معادل 80 تا 85 درجه سانتیگراد،احتمال بروز حوادث مثل آتش سوزی کمتراست.
ه- درفصل تابستان نیاز به جمع آوری وانبارکردن وسایل تبادل حرارت نیست.

3 – 1 – 1 –5 تهویه مناسب
به منظور یکنواخت نگهداشتن رطوبت و تأمین هوای تازه ، یکی از ضروریات سالنهای ورزشی سیرکولاسیون هواوتهویه است.دراماکن ورزشی بایدوسایل تهویه هوای کافی وجودداشته باشد. وبرای تهویه هوا می توان ازهواکش سقفی استفاده کرد.ودرمواردی که باز و
بسته کردن، پنجره ها برای تهویه لازم است،باید فاصله آنها ازسطح زمین بقدری باشد که بتوان آنها را ازسطح زمین بخوبی کنترل کرد.شرائط مطلوب محیطی در جدول زیر ارائه شده است.

8
3 – 1 استانداردها و ضوابط طراحی…………………………………………………………………………………. 86
3 – 1 – 1 ملاحظات محیطی ویژه ورزش ……………………………………………………………………………86
3 – 1 –1 – 1 نور…………………………………………………………………………………………………………. 86
3 – 1 –1 – 2 نور طبیعی……………………………………………………………………………………………….. 86.
3 – 1 –1 – 3 سایر ویژگی ها و شرایط استفاده از نور طبیعی……………………………………………………… 86
3 – 1 –1 – 4 عایق کاری………………………………………………………………………………………………. 87
3 – 1 –1 – 5 تهویه مناسب………………………………………………………………………………………………88
3 – 1 –1 – 6 مقررات ایمنی از حریق …………………………………………………………………………………91
3 – 1 –2 ساختمان جانبی استخر…………………………………………………………………………………… 96
3 – 1 –2– 1 طبقه همکف…………………………………………………………………………………………….. 97
3 – 1 –2– 2 رختکن و کفشداری…………………………………………………………………………………….. 97
3 – 1 – 2 – 3 ابعاد و اندازه رختکن و کفشداری……………………………………………………………………. 97
3 – 1 – 2 – 4 سرویس های بهداشتی………………………………………………………………………………… 99
3 – 1 – 2 – 5 دوش ها ……………………………………………………………………………………………………99
3 – 1 – 2 – 6 اتاق کار و رختکن اختصاصی منجیان و مربیان………………………………………………………….. 99
3 – 1 – 2 – 7 اتاق احیا ( کمکهای اولیه ……………………………………………………………………………. 100
3 – 1 – 2 – 8 سونای خشک …………………………………………………………………………………………..100
3 – 1 – 2 – 9 سونای بخار…………………………………………………………………………………………… 101
3 – 1 – 2 – 10 اصول ایمنی در استخر ها………………………………………………………………………….. 102
3 – 1 – 2 – 11 ویژگی های بوفه ، رستوران ها و استخر ها …………………………………………………………103
3 – 1 – 3 استاندارد های سالن های بدنسازی……………………………………………………………………….. 103
3 – 1 – 4 استانداردهای تنیس روی میز………………………………………………………………………………. 110
3 – 1 – 5 استانداردهای فضاهای ورزشی …………………………………………………………………………..115

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم : معرفی و بررسی چند نمونه مجموعه ورزشی

8

فصل پنجم : طرح معماری

5 – 1 محدوده سایت…………………………………………………………………………………………………. 170
5 – 1 – 1 تصاویر از دسترسی های سایت…………………………………………………………………………… 171
5 – 1 – 2 تصاویر از ورودی و خروجی های سایت……………………………………………………………………. 174
5 – 1 – 3 لکه گذاری سایت……………………………………………………………………………………………. 176
5 – 2 کانسپت طرح ……………………………………………………………………………………………………….177
5 – 3 برنامه فیزیکی 17……………………………………………………………………………………………………….8
5 – 4 فهرست منابع و مواخذ…………………………………………………………………………………………….. 181  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان