فهرست مطالب

چکیده…………………………………………………………………….. 1

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول

بعلت ارزانی انرژی و پایین بودن نسبی سهم هزینه‌ای انرژی به سایر هزینه‌ها در سبد هزینه جانور، تاکنون در خصوص چگونگی مصرف انرژی در ساختمان و راههای کاهش مصرف آن اقدام اساسی انجام نشده است و مصرف بی‌رویه این فرآورده‌ها ضمن زیان اقتصادی، محیط زیست را در معرض خطر قرار داده است. لذا یافتن راهکارهایی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، اداری و خدماتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
هدف از این دستورالعمل
الف ـ ارائه راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی با پیشنهاد و تغییرات کلی در طراحی نقشه‌ها و کیفیت اجرا و مصالح بکار رفته در ساختمانهای نمونه با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی.
ب ـ ارائه راهکارهایی به منظور بهینه‌سازی مصرف انرژی با بکار بردن تمهیداتی در جهت بهبود شرایط و نحوه بهره‌برداری از تاسیسات تولید گرما و سرما و انتقال ساختمان‌ها می‌توانند در مصرف انرژی و هزینه خانوار صرفه‌جویی نمایند.
می‌توان گفت که تا حدودی علم و آگاهی عمومی در زمینه نحوه استفاده صحیح از تاسیسات ساختمان در جامعه کم می‌باشد، مثلاً در تهران مصرف انرژی گرمایشی حدود 245 در سال می‌باشد. در حالیکه در کشورهای پیشرفته این مصرف تا حدود (120-110) کاهش یافته است.بخش عمده‌ای از این اختلاف مصرف مربوط به اتلاف انرژی از بخشهای مختلف ساختمان می‌باشد و با انجام اقدامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان از بخش قابل توجهی از این اتلاف جلوگیری نمود.
اتلاف انرژی در بخشهای مختلف ساختمان بصورت زیر می‌باشد:‌‌
محلهای اتلاف سقف (درصد) دیوارها پنجره‌ها کف منافذ هوا
میزان اتلاف (درصد) 25-15 25-15 30-10 20-10 25-15
مزایای حاصل از انجام اقدامات بهینه‌سازی برای 20 سال آینده در کل کشور بر مبنای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان حدوداً معادل 42 میلیارد دلار خواهد بود.
از آنجائیکه بخش قابل توجهی از درآمد حاصل از فروش نفت صرف یارانه انرژی می‌شود لازم است که قسمتی از این بودجه بجای پشتیبانی از مصرف بی‌رویه، برای حمایت از پروژه‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی، بویژه در ساختمانها مورد استفاده قرار گیرد.
بدین جهت در دو بخش این حمایت قابل برنامه‌ریزی است:
1ـ بخش تعمیرات
الف ـ اصلاح ساختار معماری ساختمانها
ب ـ اصلاح تاسیسات ساختمانها
2ـ بخش نوسازی
ـ طراحی معماری
ب ـ طراحی سیستمهای تأسیساتی
اقدامات بهینه
در معماری ساختمانهای نوساز
1ـ پنجره‌ و درها
مقادیر بالایی از انرژی از طریق پنجره و درهای غیر استاندارد تلف می‌شود، برای جلوگیری از این اتلاف انرژی که در نهایت صرفه‌جویی اقتصادی برای ساکنین را سبب می‌شود می‌توان روشهای زیر را توصیه نمود:
1ـ الف: استفاده از قابهای پی‌.وی‌.سی چوبی یا آلومینیومی دو جداره استاندارد.
1ـ ب: استفاده از پنجره‌ یا شیشه‌های دو جداره.
1ـ ج: استفاده از شیشه‌های کنترل کننده نور عبوری مانند شیشه‌های رفلکتیو (شیشه‌هایی که از ورود انرژی گرمایی به داخل ساختمان جلوگیری می‌کنند) در مناطق گرمسیر و شیشه‌های LOW-E (شیشه‌هایی که اجازه ورود انرژی گرمایی را به داخل داده و مانع خروج انرژی گرمایی می‌شوند) در مناطق سردسیر و انواع شیشه‌های رنگی.
1ـ د: استفاده از درهای عایق حرارتی با لایه‌های فوم و یا درهای چوبی
1ـ ه: کاهش سطح پنجره‌ها (کمتر از 15 درصد زیربنا).
1ـ و: تعبیه سایبان ثابت و متحرک مناسب در قسمت خارجی پنجره‌های شرقی، غربی و جنوبی.
2ـ جلوگیری از ایجاد شدن ترک و درز در ساختمان
ایجاد درز در ساختمان امری طبیعی است ولی باید آنها را به حداقل رساند. به دلیل اینکه از این درزها هوا عبور کرده، در زمستان هوای سرد و در تابستان هوای گرم به داخل فضا می‌آید. روشهای زیر برای این منظور پیشنهاد می‌گردد:
2ـ الف: اتصال مناسب پنجره به دیوار و استفاده از روکوب برای پوشش درزها.
2ـ ب: استفاده از پنجره‌های استاندارد که درزبندی شده‌اند و یا استفاده از نوارهای درزبندی و بتونه برای پنجره‌های معمولی.

هدف از این دستورالعمل……………………………………………….. 3
اقدامات بهینه……………………………………………………………… 5
در معماری ساختمانهای نوساز …………………………………………..5
1ـ پنجره‌ و درها……………………………………………………………. 5
2ـ جلوگیری از ایجاد شدن ترک و درز در ساختمان…………………….. 5
3ـ پنجره‌ و درها………………………………………………………………….. 6
4ـ سقف نهایی و سقف پیلوت…………………………………………… 6

فصل دوم

فضای ورود به ساختمان خصوصاً در ساختمانهای پر تردد، در میزان تبادل هوای داخل و خارج بسیار مؤثر است، باز ماندن درهای ورودی، باز و بسته شدن زیاد درها باعث می‌شود که هوای گرم شده و یا سرد شده داخل ساختمان به خارج منتقل شود، استفاده از دو در متوالی برای ورودی می‌تواند تبادل هوایی را کاهش داده و در نتیجه انرژی مصرف شده برای گرمایش و سرمایش ساختمان را کاهش دهد.
مزایای حاصل از اجرای این طرح
• کاهش اتلاف انرژی از طریق تبادل هوایی
• کاهش مصرف سوخت
• شرایط مطلوب محیط داخل
• در ساختمانها با استفاده از این روش از خروج هوای داخل جلوگیری می‌شود و بطور متوسط 11% انرژی که در اثر تعویض هوا اتلاف می‌شود به 8% کاهش می‌یابد.
• معادل ریالی این صرفه‌جویی در کل کشور سالیانه معادل حدود شانزده میلیارد ریال است.
• با این میزان صرفه‌جویی و فرض ارزش یک میلیارد ریال برای هر مدرسه میتوان حدود 16 مدرسه در سال تاسیس نمود.
ب)- استفاده از سقف کاذب
اجرای صحیح سقف کاذب در ساختمانها می‌تواند به میزان قابل توجهی مصرف سوخت را کاهش دهد. سقف کاذب با حذف بخشی از فضای مورد سرمایش و گرمایش میزان مصرف انرژی را که برای این منظور به کار می‌رود کاهش می‌دهد. سقف کاذب در طبقات فوقانی می‌تواند از انتقال حرارت بین فضای داخلی و فضای خارج ساختمان بکاهد.استفاده از عایقهای حرارتی در سقفهای کاذب و اجرای صحیح و بدون درز اینگونه سقفها تبادل حرارتی را کاهش می‌دهد.

مزایای استفاده از نوار درزگیر…………………………………………… 13

فصل سوم

ئل تأسیساتی
8ـ کلیات
جهت تهیه شرایط مناسب برای محیط زندگی و کار در فصول مختلف سال، وسائیلی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام نقش خاصی در سیستم تأسیساتی ایفاء می‌نمایند. بعبارت دیگر دستگاههائی جهت تولید انرژی گرمائی و سرمائی به کار برده می‌شوند انرژی آنها توسط خطوط انتقال به مراکز توزیع برده شده به وسائلی که عمل توزیع و پخش را انجام می‌دهند هوای مشروط را در داخل محیط فراهم می‌آورند.

شرح سیستم‌ها و وسائل تأسیساتی …………………………………22

فصل چهارم

در این دیگ‌ها انرژی حرارتی تولید شده توسط مشعل، آب داغ را تولید می‌نماید و سعی می‌شود که از تولید بخار جلوگیری بعمل آید زیرا در این دیگ‌ها کنترل و سوپاپی جهت بخار ایجاد شده وجود ندارد و در صورت تولید بخار به دیگ آسیب می‌رسد. دیگ‌های آبگرم از نظر جنس و ساخت به دو نوع چدنی و فولادی تقسیم می‌شوند.
الف – 1- دیگ‌های چدنی
این دیگ‌ها معمولاً در فشار کمتر از جو (یک اتمسفر) کار می‌کند و بصورت قطعاتی ساخته می‌شوند. قطعات (پره‌ها2) قابل تعویض بوده و میتوان ظرفیت دیگ را اضافه و یا کم نمود و در صورت ترکیدگی و یا صدمه به یک و یا چند میتوان آنها را عوض نمود.
این دیگ‌ها در ایران به ظرفیت 5300 الی 485000 کیلوکالری در ساعت ساخته می‌شود. دارای عمر زیادی بوده و راندمان آنها به 80 درصد می‌رسد.
بعلت مزایائی که شمرده شد معمولاً سعی می‌شود برای تولید آبگرم از دیگ چدنی استفاده شود. جوشکاری معمولی روی آنها انجام‌پذیر نیست و باید برای تعمیرات جزئی از جوش چدن استفاده نمود. در صورتیکه حمل آن بصورت یکپارچه مشکل باشد بصورت قطعاتی به محل حمل شده و در آنجا مونتاژ می‌شود.
مونتاژ دیگ بدین صورت است که پره جلو و عقب پره‌های وسط دیگ را کنار یکدیگر (بصورت ردیف) چیده و میله‌های رابط را که دوسر آنها حدیده است از درون سوراخهای مربوطه عبور داده و بوسیله پیچ آنها را بهم محکم کنند.

-8- وسائل تولید انرژی حرارتی و برودتی……………………………….. 23

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم 

سیستمها………………………………………………………………………. 52
فصل شش……………………………………………………………………… 58
محاسبات پمپ ……………………………………………………………….: 92
فصل نهم………………………………………………………………………. 162
منابع…………………………………………………………………………….162  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان