انتخاب صفحه

چکیده

امروزه با پیشرفت روزافزون علم الکترونیک و دیجتال، استفاده از میکروکنترلرها در ساخت تجهیزات الکترونیکی نظیر تجهیزات پزشکی، صنعتی، نظامی و… با رشد بالایی همراه بوده است.در بین میکروکنترلرهای مختلف ساخته شده توسط شرکت های مختلف، و از جمله دو شرکت مشهور Atmelو Microchip میکروکنترلرهایAVR به دلیل قابلیت و کارایی بالا به عنوان مهمترین و پرمصرف ترین میکروکنترلرها در صنعت شناخته شده اند.در این تحقیق برآنیم تا با بهره گیری از میکروکنترلرAVR و قطعات جانبی دیگر مداری را طراحی و شبیه سازی کنیم که اعلان طبقات آسانسور را با میکروکنترلرAVRانجام دهد. نتیجه ی تحقیق منجر به طراحی یک مداری می شود که می توانیم آن را برای آسانسور های عادی پیاده سازی کنیم در این مدل ارائه شده ما فقط مدار کلی را شبیه سازی کردیم این مدار خاصیت ارتقا برای طبقات بالاتر را هم دارد همچنین می توانیم صدا و LCD را هم به آن اضافه کنیم.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب
فصل1

ادعا کرد در همین دهه ای که گذشت به طور متوسط در هر Sun Microsystems گزارش اخیر شرکت خانه بین 50 تا 100میکروکنترولر وجود دارد. تلفن های دیجیتالی، ماشین ظرف شویی، تنظیمات تلویزیون، کنترل از راه دورتلویزیون اجاق ماکروویو، سیستم امنیتی خانه و ….میکروکنترلرها غیر از استفاده های خانگی تجارت الکترونیک را نیز رشد داده است به طور مثال یک کارت هوشمند میتواند در جابجایی اسکناس ها به مردم کمک کند.ATMEGA 32 از انواع میکروکنترلرهای جدید که در بازار الکترونیک ارائه شده است، میکروکنترلر های شرکت ATMEL با نام میکروکنترلرهای خانوادهAVR می باشد. این میکروکنترلر های هشت بیتی به دلیل قابلیت برنامه نویسی توسط کامپایلر زبان های سطح بالا HLL بسیار مورد توجه قرار می گیرند. این میکروکنترلر ها از معماری RISC برخوردارند و شرکت ATMEL سعی نموده است با استفاده از معماری پیشرفته و دستورات بهینه، حجم کد تولید شده را کم و سرعت اجرای برنامه را بالا ببرد. یکی از مشخصات این نوع میکروکنترلر ها دارا بودن 32 رجیستر همه منظوره می باشد. همچنین در این میکروکنترلر ها از حافظه های کم مصرف و غیر فرار FLASH و EEPROM استفاده می شود.کامپایلر هایی به زبان BASIC و C که زبانهای پرکاربرد در دنیا هستند برای این نوع میکرو ها طراحی شده است و علاوه برآن از زبان اسمبلی نیز همچنان می توان برای برنامه نویسی استفاده کرد.به عنوان مثال کامپایلر BASCOM با زبان BASIC برای برنامه نویسی این نوع از میکروکنترلر ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

میکرو کنتر لر چیست؟
آی سی هایی که قابل برنامه ریزی می باشدو عملکرد آنها از قبل تعیین شده میکروکنترلر گویند. میکرو کنترل ها دارای ورودی –خروجی و قدرت پردازش می باشد. این کلمه از دو کلمه میکرو کنترلر تشکیل شده میکرو : می دانیم که این یک واحد یونانی است وبرابر با 10 به توان منفی 6 متر است.یعنی یک ملیو نیوم واحد است که خیلی کوچک است ولی واحدهای خیلی کوچکتر از این هم داریم که در الکترونیک مورد استفاده قررار می گیرند.
کنترلر:که همه معنی ومفهوم آن این است که یعنی کنترل کننده به تعبیری یعنی” مغز” البته بدون تفکر فقط دستوراتی که به آن داده می شود را به نحو احسن انجام می دهد.

با میکروکنترلر چه کارهایی می توان انجام داد؟
این آی سی ها حکم یک کامپیوتر در ابعاد کوچک و قدرت کمتر را دارند بیشتر این ای سی ها برای کنترل وتصمیم گری استفاده می شود چون طبق الگوریتم برنامه ی آن عمل می کند این آی سی ها برای کنترل ربات ها تا استفاده در کارخانه صنعتی کاربرد دارد.
تفاوت میکروپروسسر و میکرو کنترلرمیکروپروسسور یک پردازنده است برای کار باید به آن چیپ های حافظه وچیزهای دیگری را به ان اضافه کرد لحاظ هزینه بیشتر می شود به همین دلیل امروزه از میکروپروسسورها کمتر استفاده می شود اما این روزها میکروکنترلر های جدید با حافظه های زیاد تعداد تایمر زیاد پورت های زیاد وتنوع بسیار زیاد به بازار عرضه شده است.ست؟

آیا میکروکنترلر چیز جدیدی را با خود آورده است؟
جواب منفی است تمام کارهایی که ما با میکرو کنترلر می توانیم انجام بدهیم با قطعات دیگر هم می توانیم انجام بدهیم.

عیب میرو کنترلر
میکرو کنترلر دارای یک عیب کوچک است وآن سرعت پایین است( از لحاظ سرعت برای کاربردهای خیلی محدودی میکروکنترلر مناسب نیست.)
معرفی میکروکنترلرها :
به آی سی هایی که قابل برنامه ریزی می باشد و عملکرد آنها از قبل تعیین شده میکروکنترلرگویند میکرو کنترل ها دارای ورودی – خروجی و قدرت پردازش می باشد . این آی سی ها حکم یک کامپیوتر در ابعاد کوچک و قدرت کمتر را دارند بیشتر این آی سی ها برای کنترل و تصمیم گیری استفاده می شود چون طبق الگوریتم برنامه ی آن عمل می کند این آی

مقدمه …………………………………………………………………………. 1
میکرو کنتر لر چیست؟…………………………………………………………2
با میکروکنترلر چه کارهایی می توان انجام داد؟…………………………..2
تفاوت میکروپروسسر و میکرو کنترلر………………………………………….2
آیا میکروکنترلر چیز جدیدی را با خود آورده است؟……………………………2
عیب میرو کنترلر…………………………………………………………………..3
معرفی میکروکنترلرها…………………………………………………………….3
بخشهای مختلف میکروکنترلر……………………………………………………3
سیر تکاملی میکروکنترلرها………………………………………………………4
معرفی انواع میکروکنترلر………………………………………………………….5
مقایسه خانواده های مختلف میکرو وکنترلرها………………………………..5
خانواده 8051……………………………………………………………………….5
خانواده PIC……………………………………………………ا………………….5
خانواده AVR………………………………………………….ا………………….5
مزایای میکرو کنترلر نسبت به مدار های منطقی……………………………6
عملیات تک سیکل………………………………………………………………..7
AVR……………………………………………ا………………………………….8
مشخصات عمومی……………………………………………………………….8
خصوصیات ویژه میکروکنترلر……………………………………………………… 9
PORT A ………………………………………………………….ا………………10
PORT C…………………………………………………………..ا……………….10
PORT D ………………………………………………………………..ا…………11
XTAL 1 & XTAL 2………..ا…………………………………………………….11
VCC & GND ……….ا……………………………………………………………11
AVCC…..ا…………………………………………………………………………12
RESET…………………ا………………………………………………………..12
AREF………………………………………………….ا………………………….12
ترکیب پایه ها……………………………………………………………………12

فصل 2

تاریخچه آسانسور:
آن گونه که در تاریخ آمده ، تا ریخچه پیدایش آسانسور به 253 سال پیش ازمیلامسیح بر می گردد ارشمیدس وسیله ای شبیه آسانسور اختراع کرد که قابلیت حمل یک نفر رابرای ارتفاعات نه چندان بلند داشت . این آسانسور دستی نمونهای از نخستین
حرکات بشربرای ساخن یک بالابر بود.
البته گفته شده که مصریان باستان نیز به وسیله بالابر در اهرام حرکت می کردند.در سال 1850نخستین آسانسور هیدرولیکی برای ساختن 4 طبقه ساخته شد.در سال 1853الیشا گرویس از اهالی نیویورک ، آسانسوری با نوعی ایمنی خودکار برای ممانعت از سقوط سکوی این وسیله ساخت.در صورتی که ریسمان آسانسور پاره می شد، این سیستم ایمنی به فریاد سرنشینان می رسید
فناوری ساخت آسانسور به سرعت پیش رفت وبسیاری از سازندگان ساحنمان های جهان این وسیله مفید وکارا را نصب کردند.براساس اخرین آمارهای ارایه شده ، ایتالیایی ها بیشترین آسانسور سوران نام گرفتند.با اینکه این کشور جمعیت بالایی ندارد، اما آنها با نصب 850هزار دستگاه آسانسور رتبه نخست را در دنیا به خود اختصاص داده اند.
در ایتالیا روزانه بیش از 100میلیون نفر از آسانسور استفاده می کنند.پس از این کشور ، آمریکا با داشتن 700هزار دستگاه وچین با 610 هزار رتبه های دوم وسوم را در اختیار داشتند.البته این آمار به سال 2008 مربوط می شود و با سرعتی که نزد چینی ها سراغ داریم ، به احتمال قراوان ، این آمار دچار تغیر وتحولات شده است.
برخی از آسانسور ها هم اکنون شکل توریستی به خود گرفته اند، یکی از همین مدل ها ، آسانسورسانتاژوستا در شهر لیسبون پرتغال است. آسانسور ی که بیشتر به یک بالابر می ماند و حدود 107 سال قدمت دارد.کار ساخت این آسانسور در سال 1900آغاز شد د 2 سال بعد به پایان رسید ، آسانسوری که کار طراحی آن را «رائول منسیر ده پوسنارد » برعهده داشته است.اگرچه این مدل با بخارکار می کرد اما در سال 1907از الکتریسیته برای به حرکت درآوردنش سود جسته شد.این سازه 45 متر ارتفاع دارد و می تواند 24 مسافر را با خود حمل کند که این روزها شکل گردشگری به خود گرفته و مردمی که برای دیدن لیسبون می روند، از این آسانسور زیبا دیدن می کنند.
اما می گویند آسانسور ساخته دست آقای اتوود یک قرقره بزرگ و یک طناب بوده است .این دانشمند و ریاضیدان با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دووزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند ، توانست طرح ابتدایی یک آسانسور را ارایه دهد.
اتوود یک کار هم برای ایمن سازی این آسانسور اولیه انجام داده بود. اگر هنگام بالا وپایین رفتن ،طناب پاره می شد ، قسمت انتهایی طناب روی قرقره قفل می ماند واین کار باعث می شد تا آسانسور به رغم سقوط آزا دی که از ارتفاع به سمت پایین داشت ، به زمین برخورد نکند وسوارشونده (در اینجا به معنای فردی که سوار آسانسور می شود) ، جان سالم به در ببرد.
اگر ارشمیدس را خالق بالابری ساده و اتوود را خالق آسانسوری اولیه فرض کنیم ،باید از آقای اوتیس هم به عنوان مبتکر ساخت آسانسورهای نوین نام ببریم ، فردی که هم اکنون بزرگ ترین کارخانه ساخت آسانسور در دنیا به نام وی مشغول به فعالیت است .اولین آسانسور به شکل امروزی که دارای ترمز ایمنی بود ،توسط اوتیس در امریکا ساخته وآزمایش شده وبعد از آن نیز دیگران به ساخت انواع آسانسور مبادرت کردند و صنعت آسانسور شکل گرفت.در ساخت برج ها و ساختمان های بلند موضوع آسانسورایمن،راحت وسریع باید در الویت قرارگیرد .در این رقابتی نیز بین آسانسورسازان شکل گرفت.رکورد سرعت بین آسانسورهای دنیا در اختیار برح تایپه 101است.این برجی به ا رتفاع 509 متر 101 طبقه دارد و فکر نمی کنم کسی دوست داشته باشه این طبقات بدون آسانسور طی کندبه خصوص از بدو ورود تا طبقات بالا!در این ساختمان مرتفع67 دسیمنی کار نیز می اتگاه آسانسور نصب شده تا ترافیکی در این خصوص به وجود نیاید.درعین حال ، این امر به ایمنی کار نیز می افزاید.سرعت این آسانسور 110متر در دقیقه است یعنی این اسانسور قادر ست در یک دقیقه بیش از یک کیلومتر را طی کند.نوع دیگری ا ابعاد ز آسانسور ها ویژه کالا طراحی شده ومعمولا امور بالا وپایین بردن بار بین طبقات را بر عهده دارند.آسانسور خدماتی ، آسانسوری است که برای جابجایی کالا بین طبقات مورد استفاده قرار می گیرد که دارای کابین کوچکی است که ابعاد آن به اشخاص اجازه استفاده را نمی دهد .در بسیاری از رستوران ها وفروشگاه های کوچک ای این مدل کاربرد زیادی دارد.
از آسانسور خودروبر هم در ساختمان های خصوصی استفاده می شود و اتاقک آن ابعاد مناسبی برای جابه جایی خودرو دارد. البته آسانسور ویژه حمل بیماران را هم که در بیمارستان، مورد استفاده قرار می گیرد نباید از قلم انداخت.از یک نظر آسانسورها به 2نوع گیربکس دار و بدون گیربکس تقسیم می شوند که اولی مخصوص حمل نقل در ارتفاع کم و با قدرت زیاد است، اما دومی به ارتفاع زیاد و ظرفیت کم مربوط می شوند.از حیث دیگری هم آسانسورها به انواع برقی، هیدرولیکی(حداکثر 18 متر)، پنی ماتیک و LIM یا همان نیروی محرکه ی القایی تقسیم می شوند که در این آخری، سیستم موتور روی وزنه تعادل قرار می گیرد و ابتکار جدیدی است که در ساختمان های خیلی بلند به کار گرفته می شود.

تاریخچه آسانسور………………………………………………………………..15
تاریخچه ی آسانسور در ایران……………………………………………………16
طراحی و نصب اولین دستگاه های پله برقی………………………………….17
مدار فرمان…………………………………………………………………………..18
موتور آسانسور……………………………………………………………………..19
ترمز آسانسور……………………………………………………………………..19
سیستم روزیون………………………………………………………………….20
سیم بکسل………………………………………………………………………20
تراول کابل………………………………………………………………………….21
توضیحات کلی یک آسانسور…………………………………………………….21
سنسورها………………………………………………………………………..22
ایمنی ها…………………………………………………………………………..23
آسانسور های مغناطیسی……………………………………………………..24
موتورهای هیدرولیک……………………………………………………………..24
دلایل رواج آسانسورهای هیدرولیک…………………………………………….24
تابلو فرمان آسانسور………………………………………………………………26
شاسی های بیرون کابین یا شاسی طبقات…………………………………..27
شاسی های درون کابین آسانسور……………………………………………..27

فصل3

 

بدنه ی یک برنامه در محیط BASCOM……ا……………………………………….29
معرفی میکرو………………………………………………………………………..30
کریستال……………………………………………………………………………….31
اسمبلی و بیسیک(اختیاری):……………………………………………………….32
یادداشت (اختیاری)…………………………………………………………………..33
تعیین کلاک(اختیاری)………………………………………………………………..34
پایان برنامهEND . …………………………………………………..ا……………..35
دیمانسیون متغییر…………………………………………………………………….35
دستور ALIAS…………………………………………………ا…………………….40
دستورCHR…………………………………..ا………………………………………40
دستور INSTR…………………………………………….ت……………………….41
دستور INCR……………………………………………ا………………………….41
دستور DECR…………………………………………….ا…………………………41
دستور CHECKSUM……………………………………………..ا…………………41
دستورLOW …………………………………………………..ا…………………….41
دستورHIGH…………………………………………ا………………………………41
دستور LCASE…………………………………………….ا………………………..41
دستور.UCASE …………………………………………………………ا………….42
دستور RIGHT………………………………………………………….ا…………..42
دستور LEFT……………………………………………………………..ا………….42
دستور LEN…………………………………………………………ا………………42
دستور ROTATE…………………………………………………ا…………………43
دستورSPACE…………………………………………ا……………………………..43
تابع format……………………………………………ا…………………………….44
تابع fusing…………………………………………..ا…………………………….44
توابع ریاضی و محاسبات…………………………………………………………..44
عملگرهای منطقی………………………………………………………………..46
تبدیل کدها و متغییرها به یکدیگر………………………………………………47

فصل 4

LCDها ابزاری برای نمایش اطلاعات هستند که شامل حروف و اعداد و هم چنین برخی کاراکترهای گرافیکی میشود. به طور معمول در تجربیات تولیه در نمایش اطلاعات دیجیتال از نمایشگرهای هفت قسمتی (sevsn segment) استفاده میشود که این نمایشگرها فقط ارقام (0 تا 9)و بعضی حروف مثل را C A b را به صورت نه چندان زیبا نمایش داد.اما با بکارگیریLCD اطلاعات را به صورت زیبا و کاملتر میتوان نمایش داد. البته استفاده از LCD برای مدارات ساده توصیه نمی شود و عموما آنرا همرا با میکروکنترلر یا CPUها به کار میبرند.
چیزی که از آن به عنوان LCD یاد میشود در واقع یک صفحه ی نمایشگر LCD مانند یک صفحه ی ماشین حساب است که همراه با آی سی کنترلر و مدارهای جانبی اش و عموما با لامپ پشت صفحه در یک بسته ی پیش ساخته عرضه میشود.
همانطور گفته شد LCD دارای کنترلر است که با فرستادن اطلاعات با آن این اطلاعات را در صفحه ای که عموما به چند سطر و ستون تقسیم شده نمایش میدهد. مثلا برای نمایش حرف “M” کافی است کد اسکی این حرف را طبق یک پروتکل ساده به LCD ارسال کنیم. هم چنین میتوان دستوراتی از قبیل پاک کردن صفحه نمایش، جابه جایی مکان نما، خاموش روشن کردن مکان نما و غیره را نیز به LCD ارسال کرد.
LCDها از طریق مقدار اطلاعاتی که میتوانند در صفحه نمایش بدهند انتخاب و خریداری میشوند. انواع معمول آن عبارتند از 16، 20، 32و 40 کاراکتر در هر خط در 1یا 2 یا 4 سطر. مثلا 2 در 16 یعنی صفحه دارای 2خط و هر خط 16 کاراکتر است. هم چنین LCD موردنظر میتواند همراه با لامپ پشت صفحه (Back light) یا بدون آن انتخاب شود. LCDها کاراکترها را در ماتریس های 5×7pixel نمایش میدهند.در تصویر یک نمونه 2 در 16 را مشاهده میشود.

2 * 16 LCD

2 * 16 LCD

LCD……………………………………………………………ا………………..51

سون سگمنت (Seven Segment)…………………ا…………………………54
انواع سون سگمنت………………………………………………………………54

شرح کلی مدار…………………………………………………………………..55
برنامه…………………………………………………………………………….56
مراجع……………………………………………………………………………..88
ضمایم……………………………………………………………………………89

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست شکل ها

شکل1-1بخش های مختلف یک میکروکنترلر………………………………….4
شکل 1-2نمودار عملیات تک سیکل…………………………………………..7
شکل 1- 3مشخصات پین ای سی ATMEGA32.ا…………………………..10
شکل 1- 4مشخصات پین PDIP…ا……………………………………………13
شکل1-5 مشخصات پینTQFP/MLF…..ا……………………………………14
شکل2-1شمای کلی برای طراحی آسانسور…………………………….25
شکل4-1تصویر 2 * 16 LCD……..ا…………………………………………52
شکل4-2تصویر سون سگمنت………………………………………………54

فهرست جداول

جدول 3-1کلاک سیکل……………………………………………………..29

جدول3-2 انتخاب نوع داده………………………………………………..37

Abstract

Nowadays with increasing progress in electreonic and digital science, using ocontrollers in construction of electeronic equipments such as medical, industrial and military equipments is associated with high growth. Among different microcontrollers made by ifferent companies two well-known companies of Atmel and Microchip, AVR microcotrollersdue to high performance and capabilities are known in industry as most important and most consumption microcontrollersDrives up to this study by using AVR microcontrollers and other parts of the circuit design accessories and we simulate the sign elevator floors with AVR microcontrollers . this investigation leads to a circuit designing that can be used for simple elevators. In this model we only simulate the overall circuit, this circuit has property to be designed for the higher classes can also sound and the LCD can add to it  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان