مقدمه :

در دنیای امروز اطلاعات عامل کسب قدرت می باشد اگر سازمانی بخواهد قدرتمند و مطلوب باشد باید مطلع باشد. وجود این امر استفاده از کامپیوتر و نرم افزارهای مختلف را توسعه بخشیده است. مدیران موسساتی که می خواهند سازمانی را با راندمان بالا و مطلوب داشته باشند سعی بر این دارند تا با استفاده از ابزارهای کارآمد و اساسی سیستم سازمان خود را برای دستیابی به موقع آمار و اطلاعات از جنبه های مختلف کامپیوتری کنند.
هدف از این گزارش ارائه چشم اندازی از قابلیتها و افراد مرتبط و همچنین بخش های مرتبط با سیستم انبار می باشد.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده ………………………………………………………………….. 1
مقدمه ………………………………………………………………. …. 2

فصل اول : آشنایی با نرم افزارها و ابزارهای مورد نیاز (کلیات)

MS SQL Server یکی از سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی رابطه ای (Relational) است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است . SQL Server از مدل سرویس دهنده – سرویس گیرنده (Client/Server) تبعیت می نماید . در این مدل ، درخواست های (InQuery) سرویس گیرندگان برای سرویس دهنده ارسال و در سمت سرویس دهنده بررسی و آنالیز می گردند . در ادامه ، پردازش های‌ مورد نیاز بر روی اطلاعات ذخیره شده در بانک های اطلاعاتی انجام و در نهایت ، نتایج برای سرویس گیرنده ارسال خواهد شد .
MS SQL Server با استفاده از مجموعه عناصری ( Components ) که به صورت هدفمند اجراء می گردند ، قادر به تامین نیازها و درخواست ها از مخازن داده (Data Storages) می باشد . مخازن داده در SQL Server به دو روش زیر مدیریت می گردند :
• OLTP ( برگرفته از OnLine Transaction Processing System )
• OLAP ( برگرفته از OnLine Analytical Processing System )

در مدل OLTP ، مخازن داده به صورت جداول رابطه ای که عموما” به جهت جلوگیری از تکرار و ناهمگونی اطلاعات به صورت هنجار (Normalize) درآمده اند ، سازماندهی می شوند . این نوع از بانک های اطلاعاتی برای درج و تغییر سریع اطلاعات توسط چندین کاربر بطور همزمان مناسب می باشند .
در مدل OLAP مخازن داده جهت تجزیه و تحلیل و خلاصه سازی حجم زیادی از اطلاعات سازماندهی می شوند. مخازن داده و ارتباط بین اطلاعات در این مدل توسط SQL Server مدیریت می گردد .

یکی از اهداف مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ، قابلیت رشد و توسعه (Scalability) است . MS SQL Server مجموعه ای از پتانسیل ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می گردد :
• قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم (در حد ترابایت)
• قابلیت دسترسی هزاران کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی
• قابلیت خود سازگاری (Self Compatibility) . با استفاده از ویژگی فوق ، منابع مورد نیاز هر کاربر (نظیر حافظه ، فضای دیسک و …) به محض اتصال به سرور (Log in) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می شود و پس از Log off ، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران آزاد می شوند .
• قابلیت اعتماد و در دسترس بودن (Reliability) . با استفاده از ویژگی فوق می توان بسیاری از فعالیت های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد (نظیر BackUp) .
• برخورداری از سطوح امنیتی بالا . بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQL با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می گردد . در چنین مواردی ، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL نخواهد بود و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد .
• پشتیبانی از حجم بالائی از حافظه در سرور (در نسخه 2000 تا 64 گیگابایت و در نسخه 2005 متناسب با حافظه ای که سیستم عامل از آن حمایت می نماید ) .
• استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی (در نسخه 2000 تا 32 پردازنده همزمان و در نسخه 2005 محدودیتی وجود ندارد )
• پشتیبانی ازلایه ها وسوکت های امنیتی نظیر SSL ، خصوصا جهت استفاده در وب .
یکی دیگر از ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی‌ ، ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک های اطلاعاتی است . SQL Server با ارائه برنامه های جانبی نظیر Enterprise Manager استفاده و مدیریت بانک های اطلاعاتی را آسان نموده است .

کپسوله سازی ، اغلب با نام مخفی سازی اطلاعات نیز نامیده می شود. اما با اینکه این دو واژه در برخی حالات بجای یکدیگر استفاده می گردند ، نمی توان آنان را مترادف هم در نظر گرفت . آنان دارای مفاهیمی مجزاء می باشند. کپسوله سازی ، پیاده سازی یک شی را از رفتار آن تفکیک و بنوعی محدودیتی را بمنظور دستیابی به داده داخلی ایجاد می نماید . محدودیت فوق ، باعث می گردد که جزئیات خاصی از رفتار یک شی مخفی گردد . بدین ترتیب ، امکان ایجاد یک جعبه سیاه فراهم که وضعیت داخلی یک شی در مقابل استفاده کنندگان وو آسیب های احتمالی حفاظت خواهد شد .
کپسوله سازی معمولا” با “انتزاع ” نیز اشتباه گرفته می شود. با اینکه دو مفهوم فوق تا حدود زیادی با یکدیگر مشابه می باشند ، ولی ایده های متفاوتی را ارائه می نمایند. انتزاع یک فرآیند بوده و شامل عملیات لازم بمنظور مشخص نمودن خصایص و رفتار یک شی برای پردازش است . کپسوله سازی ، مکانیزمی است که توسط “انتزاع” ، پیاده سازی می گردد .مثلا” شی رادیو ، تکنولوژی های متفاوتی را کپسوله نموده است ، تکنولوژی هائی که امکان درک مناسب آنان برای اغلب افراد امکان پذیر نخواهد بود.
در ویژوال بیسیک دات نت ، ساختاری که امکان تعریف یک “انتزاع ” را فراهم می نماید ، کلاس ( class ) ، نامیده می شود. واژه کلاس و شی ، اغلب بجای یکدیگر استفاده می گردند ، اما شی در واقع یک نمونه از یک کلاس است . یک عنصر شامل مجموعه ای از یک و یا چندین شی نظیر یک کتابخانه کلاس در یک DLL است .

د) توارث (inheritance)
توارث ، قابلیت تعریف یک کلاس جدید است که رفتارهای خود ( و کد ) را ااز یک کلاس موجود ، به ارث می برد. کلاس جدید ، کلاس مشتق شده و یا کلاس فرزند ، نامیده می شود . کلاس اولیه بعنوان کلاس پایه و یا مادر نامیده می شود .
توارث بمنظور ارائه ارتباطات از نوع “Is-a ” و یا “kind-of” ، است. یک اتومبیل یک وسیله نقلیه است . یک قایق یک وسیله نقلیه است . یک زیردریائی یک وسیله نقلیه است . در برنامه نویسی شی گراء ، کلاس پایه “وسیله نقلیه ” ، می تواند رفتارهای عمومی تمامی انواع وسائط نقلیه را مشخص می نماید. یک کلاس زیرمجموعه که از کلاس پایه مشتق می گردد می تواند بگونه ای پیاده سازی گردد که نشاندهنده رفتار نوع خاصی از یک وسیله نقلیه باشد .مهمترین دستاورد توارث ، قابلیت توسعه و استفاده مجدد از کد است . علاوه بر امکان فوق ، یکی دیگر از دستاوردهای توارث ، قابلیت ارتباط بین اشیاء متفاوتی است که از یک شی واحد ، مشتق شده اند .
در مقابل توارث ، نوع خاص دیگری از ازتباط و از نوع “has – a” وجود دارد . این نوع ارتباط با استفاده از ترکیب ( Composition) که در برخی حالات از آن با نام تجمع ( aggregation ) نیز یاد می گردد، ایجاد می گردد. ارتباط فوق، نشاندهنده این موضوع است که یک شی در مقابل توارث خصلت ها و رفتار خود از یک شی دیگر ، خود شامل شی دیگر است ( ترکیب خصلت ها و رفتار در مقابل توارث خصلت ها و رفتار ) . طبیعتا” اتومبیل دارای یک موتور است ، اما نمی توان این ادعا را داشت که اتومبیل نوعی از یک موتور است .
در ++C ، نوع خاصی از توارث و با نام توارت چندگانه ، استفاده می گردد. در سناریوی فوق ، یک کلاس از بیش از یک کلاس پایه مشتق می شود . تعداد زیادی از برنامه نویسان ++C ، استفاده از توارث چندگانه را دارای چالش های خاص خود دانسته و در مواردیکه از کلاس های پایه با اسامی توابع یکسان استفاده می گردد بکارگیری صحیح آنان برای حتی برنامه نویسان با تجربه مسائل خاص خود را بدنبال خواهد د اشت .ویژوال بیسیک دات نت، نظیر جاوا صرفا” امکان توارث یگانه را حمایت می نماید.
در زمان طراحی شی گراء ، می بایست شناخت لازم و عمیقی از توارث و تاثیرات آن وجود داشته باشد . ایجاد یک شی که از شی دیگر مشتق خواهد شد ، همواره عملیات آسانی نخواهد بود و با مجموعه ای از سوالات روبرو خواهیم شد . مثلا” آیا دایره نوع خاصی از بیضی است ؟ آیا مربع شکل خاصی از مستطیل است ؟ .

هـ )چند ریختی ( polymorphism )
چندریختی ، تصور( برداشت ) اشکال متفاوت از یک شی ، است. در برنامه نویسی شی گراء ، این انتظار وجود دارد که پتانسیل های زبان استفاده شده برخوردی مناسب و متفاوت با اشیاء را در زمان اجراء داشته باشند. در مواردیکه اشیاء با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند عملا” پیام هائی را ارسال و یا دریافت می دارند . در این راستا ، فرستنده پیام ضرورتی به آگاهی ازاینکه چه کلاسی از دریافت کننده عضوء است ، نخواهد داشت. (می تواند هر کلاس دلخواهی باشد) . شی فرستنده صرفا”می بایست دارای دانش لازم در ارتباط با توانائی شی دریافت کننده بمنظور انجام یک رفتار خاص باشد. وضعیت فوق ، مهمترین مزیت چندریختی است .
مثلا” فرض کنید ما دارای یک مستطیل ، مربع و یک دایره باشیم . هر کلاس یک shape بوده و هر یک دارای متدی با نام Draw می باشند که مسئولیت تفسیر و رسم شکل بر روی صفحه را بر عهده دارند. با استفاده از چند ریختی ، می توان متدی را ایجاد که یک شی Shape و یا آرایه ای از اشیاء Shape را بعنوان پارامتر دریافت نماید. می توان مربع ، مستیطل و دایره را به این متدها بدون هیچگونه مسئله ای پاس دهیم . (مراجعه به یک کلاس از طریق مادر آن بطور کامل معتبر و قانونی خواهد بود ). در مثال فوق ، گیرنده صرفا” از این موضوع که یک Shape را دریافت که دارای متدی با نام Draw است ، آگاه و اطلاعات خاصی در ارتباط با نوع خاص Shape نخواهد بود. در صورتیکه Shape ، مستطیل باشد ، در ادامه نسخه Draw مربوط به مستطیل فراخوانده خواهد شد. اگر شکل مورد نظر ، مربع باشد ، نسخه Draw مربوط به مربع ، فراخوانده می شود.
1-1- SQL Server
1-1 ) مقدمه ای بر SQL Server .ا……………………………. 5
1-2 ) معرفی SQL و دستورات عمومی آن ………………….. 7
1-3) عملگرها در SQL ..ا………………………………………. 8
1-4 ) ایجاد یک ADO Connection به یک پایگاه داده ………. 9

2-1 ) مقدمه ای بر برنامه نویسی شی گراء در دات نت …………. 12
2-2 ) سی شارپ دات نت و برنامه نویسی شی گرا………………. 15
2-3 ) چرا به دات نت احتیاج داریم ؟………………………………….. 20
2-4) مقدمه ای بر C#.Net….ا…………………………………………. 21

فصل دوم : تحلیل ، طراحی و پیاده سازی سیستم انبار

2-1- مهندسی نرم افزار سیستم
1-1) نمودارER سیستم ……………………………………… 27
1-2) نمودار CLASS سیستم ………………………………. 28
1-3) نمودار USECASE کلی ……………………………. 29
1-4) نمودار USECASE واحد انبار …………………….. 30
1-5) نمودار USECASE فروش ………………………… 31
1-6) نمودار USECASE خرید ………………………… 32
1-7) نمودار USECASE مشتری ……………………… 33
1-8) نمودار ACTIVITY کالا ………………………… 34
1-9) نمودار ACTIVITY ورود به سیستم ……………. 35
1-10) نمودار SEQUENCE ورود کالا ……………… 36
1-11) نمودار SEQUENCE خروج کالا …………….. 37

2-2- شرح بخش های مختلف سیستم انبار
1-1 ) صفحه ورود به سیستم ……………………………… 38
1-2 ) صفحه اصلی برنامه …………………………………. 39
1-3 ) ثبت انبار جدید در سیستم ……………………………. 40
1-4 ) ثبت شرکت جدید در سیستم …………………………. 41
1-5 ) ثبت کالای جدید در سیستم ………………………….. 42
1-6 ) ورود کالا در انبار ………………………………….. 43
1-7 ) خروج کالا از انبار ………………………………… 44
1-8 ) گزارش ورودی های انبار …………………………. 45
1-9 ) گزارش خروجی های انبار ………………………… 46
1-10 ) گزارش موجودی کل انبار ……………………….. 47
1-11 ) گزارش شرکت های موجود ……………………… 48

2-3 – سورس کدهای برنامه ……………………………………. 49

نتیجه گیری ………………………………………………………… 86
منابع و مأخذ ……………………………………………………….. 87

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست نمودار ها

نمودارER سیستم ………………………………………………………… 27
نمودار CLASS سیستم …………………………………………………. 28
نمودار USECASE کلی ………………………………………………. 29
نمودار USECASE واحد انبار ……………………………………….. 30
نمودار USECASE فروش …………………………………………… 31
نمودار USECASE خرید …………………………………………… 32
نمودار USECASE مشتری ………………………………………… 33
نمودار ACTIVITY کالا …………………………………………… 34
نمودار ACTIVITY ورود به سیستم ……………………………….. 35
نمودار SEQUENCE ورود کالا …………………………………… 36
نمودار SEQUENCE خروج کالا …………………………………37  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان