انتخاب صفحه

 فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه

فناوری نانو  رشته‌ای از دانش کاربردی و فناوری است که جستارهای گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. موضوع اصلی این رویکرد مهار ماده یا دستگاه‌های در ابعاد کمتر از یک میکرومتر، معمولاً حدود ۱ تا ۱۰۰ نانومتر است. در واقع نانو تکنولوژی فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستمهایی در این ابعاد است که اثرات فیزیکی جدیدی (عمدتاً متاثر از غلبه خواص کوانتومی بر خواص کلاسیک) از خود نشان می‌دهند. نانوفناوری یک دانش به شدت میان‌رشته‌ای است و به رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول و حتی مهندسی مکانیک، مهندسی برق و مهندسی شیمی نیز مربوط می‌شود. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو ، فناوری زیستی[1] و فناوری اطلاعات[2] سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهند [1] نانو تکنولوژی می‌تواند به عنوان ادامه دانش کنونی به ابعاد نانو یا طرح‌ریزی دانش کنونی بر پایه‌هایی جدیدتر و امروزی‌تر باشد.بر اساس رتبه بندی پایگاه اینترنتی استیت نانو[3] ایران با رتبه 8 در تولید علم نانو، کم ترین سهم را در ‏مشارکت تولید علم در علوم نانو در سال 2012 میلادی داشته و بعد از آن به ترتیب چین، هند، تایوان و کره جنوبی قرار دارند و عربستان سعودی با انتشار 910 مقاله علمی بیشترین میزان مشارکت جهانی را در این حوزه داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه اینترنتی استیت نانو‎‏ در گزارشی سهم مشارکت کشورها در تولید علوم نانو را بر اساس شاخص همکاری بین‌المللی بررسی کرده است. ‏مطابق این گزارش همکاری بین‌المللی، راهبردی برای تسهیل شرایط جهت رسیدن به اهداف علمی است.برای بررسی این شاخص، سایت‎ استت نانو ‎با یک عبارت جستجوی ویژه و با استفاده از بانک اطلاعات[4]، مقالات نانوی کشورهای ‏مختلف و میزان همکاری آنها را در سال 2012 استخراج کرده که نتایج آن در فهرستی که بر روی سایت منتشر شده، آمده است‎. ‏30 کشور اول جهان از نظر تعداد مقالات[5]تقریبا 82 درصد علوم‌نانو را در سال 2012 تولید کرده‌اند.

در این فهرست، چین رتبه اول و آمریکا در مقام دوم قرار دارد. هر ‏چند چین بیشترین تعداد مقالات را در سال 2012 تولید کرده است اما یکی از کم ترین مشارکت‌ها را در میان 30 کشور اول داشته است، به طوری که در میان 96 کشور ‏جهان از نظر مشارکت با 7/19 درصد مشارکت رتبه 93 را به خود اختصاص داده است.آمریکا نیز با 1/41 درصد، رتبه 83 را کسب کرده است. کره جنوبی که رتبه چهارم ‏را در تولید علم نانو دارد در بخش مشارکت با 9/30 درصد مشارکت رتبه 88 جهان را اشغال کرده است. بر این اساس کشورهای برتر در تولید علم، برای تولید علم ‏کمتر به مشارکت می‌پردازند در حالی که کشورهای ضعیف‌تر، تمایل بیشتری به همکاری دارند. در میان 30 کشور اول تولید کننده علم همچنین، ایران با رتبه 8 در تولید علم نانو، کم ترین سهم را در ‏مشارکت (3/17 درصد) داشته و بعد از آن به ترتیب چین، هند، تایوان و کره جنوبی قرار دارند.‏

وجود مراکز تحقیقاتی مجهز و معتبر، موقعیت جغرافیایی، مجاورت جغرافیایی دو کشور و سابقه تاریخی تعامل کشورها می‌تواند به عنوان پارامترهای ‏موثر در مشارکت در زمینه تولید علوم نانو، به شمار آیند. به عنوان مثال در هر قاره یک یا چند کشور پیشرو در عرصه نانو وجود دارند که کشورهای دیگر آن ها را به عنوان ‏همکار پروژه‌های تحقیقاتی خود انتخاب می‌کنند. همچنین سهولت رفت و آمد، نزدیک بودن فرهنگ و مشترکات فرهنگی و اجتماعی از جمله مزایای همکاری با یک ‏کشور همسایه است. مصداق بارز این موضوع در کشور آذربایجان دیده می‌شود که به دلیل همسایگی با ایران بیشترین همکاری را با ایران دارد.به نظر می‌رسد درصورتی‌که مسیر همکاری ایران با کشورهای دیگر هموار شود، ایران آمادگی مشارکت در تولید علوم نانو با دیگر کشورها را دارد. مصداق بارز این ‏موضوع کشور مالزی است که در سال‌های گذشته همکاری قابل توجهی با ایران داشته است. مالزی قوانین و مسیر تبادل دانشجو با ایران را هموار کرده است؛ ‏به‌طوری‌که مقصد تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی شده است. این امر موجب شده تا ایران اولین گزینه مشارکت برای مالزی در تولید علوم نانو باشد [2] و از این رو اهمیت این رشته در کشور بارز می گردد و امید است که ایران بتواند رتبه خود را ارتقا دهد.از دید تاریخی در حدود ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، دموکریتوس فیلسوف یونانی، برای اولین بار واژه اتم را که در زبان یونانی به معنی تقسیم نشدنی است، برای توصیف ذرات سازنده مواد به کار برد. از این رو شاید بتوان او را پدر فناوری و علوم نانو دانست [1] و در دوران جدید اولین بار ریچارد فاینمن برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1965 و یکی از مشهورترین فیزیکدان های دهه 60 میلادی که ملقب به پدر نانو فناوری است، در سال 1960 در همایش جامعه فیزیک آمریکا طی سخنرانی، پیش بینی انقلابی و جذابی را بیان کرد. وی گفت که فضای زیادی در پایین وجود دارد. همین مطلب پایه علم نانو فناوری شد، وی در آن سخنرانی این نکته را مطرح ساخت که اصول علم فیزیک چیزی جز امکان ساختن اتم به اتم اشیاء را بیان نمی کنند. فاینمن پیشنهاد کرد که می توان اتم های مجزا را دستکاری کرده تا مواد و ساختارهای کوچکی تولید نمود که خواص متفاوتی داشته باشند [3].واژه فناوری نانو، اولین بار در سال 1974 توسط نوریو تانیگوچی  استاد علوم دانشگاه توکیو مطرح شد. او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی که ابعاد آن ها در حد نانومتر می باشد، به کار برد. پیشوند نانو در اصل یک کلمه یونانی است. معادل لاتین این کلمه، دوارف[6] که به معنی کوتوله و قد کوتاه است.

دو تعریف استاندارد را می توان برای فناوری نانو ارائه داد که عبارتند از :

  1. به طراحی، تعیین ویژگی ها، تولید و کاربرد مواد، ابزار آلات و سیستم‌ها با کنترل شکل و اندازه در مقیاس نانو می گویند [1، 3].
  2. به دستکاری کنترل شده، جاگیری دقیق، اندازه گیری، مدلسازی و تولید مواد در مقیاس نانو می گویند و هدف آن تولید مواد، ابزار و سیستم هایی با ویژگی‌های بنیادی و عملکردهای جدید می باشدپس علم نانو علمی برای زندگی است [1، 4].یک نانومتر (nm) یک میلیاردم متر است. برای سنجش طول پیوندهای کربن-کربن، یا فاصله میان دو اتم بازه 12/0 تا 15/0 نانومتر به کار می‌رود؛ همچنین طول یک جفتِ دی‌ان‌ای نزدیک به ۲ نانومتراست و از سوی دیگر کوچک‌ترین باکتری سلول‌دار ۲۰۰ نانومتر است. اگر بخواهیم برای دریافتن مفهوم اندازه یک نانومتر نسبت به متر، سنجشی انجام دهیم می‌توانیم اندازه آن را مانند اندازه یک تیله شیشه ای به کره زمین بدانیم یا به شکلی دیگر یک نانومتر اندازه رشد ریش یک انسان در طول زمانی است که برای بلند کردن تیغ از صورتش باید بگذرد [4].
1-1- مقدمه ای بر فناوری نانو 2
1-2- ضرورت انجام تحقیق 5

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: مروری بر تحقیقات انجام شده و مباحث تئوری

علم کلوئید شامل مطالعه سیستم های دارای ذراتی بزرگتر از سطح اتمی می باشد [4]. این ذرات قادرند به هر سمتی به آزادی حرکت کنند و ممکن است به فرم لخته یا ژل در آیند به نحوی که آزادی حرکت شان را از دست بدهند اما  فردیت خود را حفظ کنند.

ذرات کلوئیدی آنقدر بزرگ نیستند که تحت تاثیر نیروی ثقل رسوب کنند ولی آنقدر کوچک هم نیستند که مانند محلول های حقیقی باشند. اندازه ذرات کلوئیدی بین 10 تا 10000 آنگستروم می باشد و با توجه به اندازه  اتم ها می توان گفت ذرات کلوئیدی تجمعی از تقریبا 103 تا 109 اتم می باشند. این اتم ها می توانند در یک شبکه کریستالی یا به فرم آمورف وجود داشته باشند (شکل 1-1).ریز شدن ذرات باعث افزایش نسبت سطح به حجم می گردد و در ذرات کلوئیدی این نسبت عدد بزرگی است و به همین دلیل کلیه خواص سطحی تشدید می گردد. خواص سطحی نقش بزرگی در سیستم های کلوئیدی ایفا می نماید و کلوئیدها نقش بزرگی در ارگانیزم های زنده مانند بدن انسان و سایر جانداران و نیز در فرایندهای صنعتی دارد [3].

سیستم های کلوئیدی عمدتا شامل ذرات بسیار ریز هستند که در محلول پراکنده اند و خواص کلوئیدها مربوط به حضور سطح زیاد در حجم کم می باشد. ذرات کلوئیدی به صورت فاز جداگانه ای در یک ماده یا مواد دیگر وجود دارند و از این رو یک سیستم ناهمگن می باشد. هر کدام از این فازها می توانند به هر یکی از سه حالت فیزیکی جامد، مایع یا گاز وجود داشته باشند.معروف ترین و متداول ترین مدل کلوئید این است که ذرات جامد در یک محلول پراکنده باشد. لازم نیست که هر سه بعد یک ذره از نظر اندازه در سطح کلوئیدی باشند و به عنوان مثال الیاف و یا فرم های سوزنی شکل فقط در دو بعد دارای اندازه های کلوئیدی هستند و یا در شکل های به فرم صفحه  فقط یک بعد در ابعاد کلوئیدی می باشد.کلوئیدها نقش فراوانی در زندگی ما دارند و به طور روزمره با آن ها در ارتباط می باشیم. صابون، البسه، روزنامه، اغذیه  همه سیستم های کلوئیدی هستند.

  • تاریخچه

دانش کلوئیدها رفتار و خواص مواد با این ابعاد را پیش بینی می نماید. کلمه “دانش کلوئیدها” در سال 1929 توسط ولفانگ استوالد[1] بیان گردید [3-6].در 1747 پات[2] شبه محلولی از سیلیکا ساخت و در سال 1820 مرجعی جهت ساخت سل[3] سیلیکات هیدراته منتشر گردید [7]. در 1843 سلمی[4] کلوئیدها را به طور سیستماتیک بررسی نمود و محلول هایی از گوگرد، آبی پروس و کازیین تهیه نمود و با آزمایش های زیاد نشان داد که این محلول ها حقیقی نیستند و مخلوط معلقی از ذرات ریز در آب هستند [7].

گراهام[5] در سال 1861 اساس آزمایش های کلاسیک کلوئیدها را بنیان نهاد و کل مواد را به دو دسته کلوئید و کریستالوئید تقسیم بندی نمود و گفت که کلوئیدها وقتی در آب حل می شوند نمی توانند از یک غشا عبور کنند در حالی که کریستالوئیدها عبور می کنند [8]، این فرایند امروزه دیالیز نامیده می شود.در سال 1864 سیلیکا به روش دیالیز ژل و نیز هیدرولیز استرهای سیلیکات تهیه شد و به دلیل شباهت آن ها به چسب ها نام آن از واژه یونانی کوآلو[6]  به معنای چسب گرفته شده است. گراهام برای کلوئیدی که در یک مایع تشکیل شده است نام سل را برگزید و زمانی که در شرایط معینی این  سل به جامد ژله ای تبدیل می گردد آن را ژل[7] نامید [8].در 1857 فارادی[8] متوجه شد که با عبور شعاع نور از یک کلوئید طلا مسیر نور در آن به شکل یک راه سفید معلوم است. این فرایند توسط تندال[9] توسعه یافت و امروزه به نام اثر تندال معروف است [9].در 1883 شولتز [10]پایداری محلول های کلوئیدی را بررسی نمود و بیشتر با کلوئیدهای غیر آلی کار می کرد و در طی این مطالعات فرایندهای کوآگولایسون[11] و فلوکولاسیون[12] را تشریح نمود و قدرت توده شدن بسیاری از مواد را بررسی کرد.فروندلیچ[13] در سال 1903 پدیده جذب را بررسی نمود و قانون جذب را بیان کرد و در همان سال سیدنتوف[14] و زیگموندلی[15] اولترا میکروسکوپ را بر اساس مشاهدات فارادی و تیندال اختراع نمودند که قدم بزرگی در شناخت و بررسی کلوئیدها  تا اختراع میکروسکوپ الکترونی بود [15-10].پارامترهای مهم مربوط به اندازه  ذرات مانند ته نشینی، حرکت و کوآگولاسیون توسط مولچوفسکی[16]، ودبرگ[17] ، پرین[18] و انیشتین[19] مورد بررسی قرار گرفت. همچنین پی او ون ویرمان[20]، جیمز دابلیو مک بین[21]، هاری ان هولمز[22] و هاری بی ویسر[23] و لوید اچ ریرسون[24] بررسی های مهمی در توسعه دانش نوین کلویئدها انجام دادند [11].

2-1-   دانش کلوئیدها 8
2-2-   تاریخچه 10
2-3-   سل، ژل و پودر 12
2-4- شیمی سیلیکا 13
2-4-   خواص شیمیایی و فیزیکی سیلیکا 17
2-6-    ژل شدن، کوآگولاسیون، فلوکولاسیون  و کوآسرویشن 18
2-7-  هسته زایی، پلیمریزاسیون و رشد سیلیکا 21
2-8- روش های تولید صنعتی 22
2-8-1-تولید پلی سیلیسیک اسید 24
2-8-2- روش سل – ژل 25
2-8-3- تئوری روش سل – ژل 26
2- 9- پایداری سل سیلیکا 31
2-10- کاربردهای سل سیلیکا 34
2-11- معایب روش مرطوب 35
2-12- روش های تف زاد 35
2-13- خواص منحصر به فرد سیلیکا 37
2-14- کاربردهای سیلیکا 38
2-14-1- بهبود خواص مکانیکی 38
2-14-2- افزودنی جهت جریان پذیری 39
2-14-3-کاربردهای آن به عنوان حمل کننده 40
2-14- 4- کاربرد به دلیل تاثیرات سطحی 41
2-14-5- استفاده به عنوان رنگدانه 41
2-15-6- استفاده به دلیل خواص الکتریکی 41
2-14-7- استفاده به عنوان جاذب 42
2-14-8- استفاده به عنوان کاتالیزور 42
2-14-9- استفاده های دیگر 42
2-14-10- مصرف جهانی 45

فصل سوم: روش تحقیق

هدف از انجام پژوهش ساخت یک سیستم در مقیاس بنچ جهت تولید SAS به روش تف زاد می باشد.در این تحقیق با تغییر شرایط فرایندی دامنه و بهینه شرایط تولید به دست خواهد آمد تا بتوان بر اساس آن واحد صنعتی تولیدی را جهت تولید محصول با کیفیت و کمیت دلخواه طراحی نمود.پارامترهای فرایندی عبارت از درجه حرارت احتراق، نسبت مولی ترکیب سیلیکون دار و هوا و نوع سیال نظیف کننده می باشد که با تغییر این پارامترها دامنه و بهینه شرایط فرایندی جهت رسیدن به محصول بدست خواهد آمد.با اطلاعات به دست آمده از این پژوهش می توان واحد صنعتی تولیدی را طراحی نمود.

مراحل آزمایش

فرایند انجام این کار بسیار ساده می باشد. فرایند تولید در واقع یک فرایند احتراق است که تحت کنترل می باشد. در طی فرایند احتراق ، نانو ذرات زیادی تولید می شوند که اندازه آن ها وابسته به دمای احتراق، ترکیب نسبی سوخت و غلظت ماده اولیه[1] در سوخت دارد.

این پارامترها به علاوه تعیین کننده مورفولوژی ، ساختار و خواص نانو ذرات نیز می باشند. این فرایند که تحت عنوان فرایند تف زاد نامیده می شود جهت تولید بسیاری از ذرات شامل اکسیدهای فلزی مورد استفاده قرار می گیرد.در این فرایند بایستی نسبت ماده اکسید کننده که عمدتا هوا است و سوخت که دمای واکنش را تامین می کنند و نیز ماده اولیه ، که تامین کننده ماده تولید کننده ذرات است به گونه ای باشد که شعله تشکیل شده و تداوم داشته باشد و از این رو تولید وابسته به تغییرات آنتالپی مواد است. بعلاوه باید دما ی شعله بایستی به حد کافی جهت شروع و ادامه فرایند احتراق بالا باشد.غلظت ماده اولیه نقش مهمی در این فرایند دارد و با افزایش آن به دلیل تولید بیشتر ذرات در حجم کمتر احتمال افزایش اندازه ذرات وجود دارد. با افزایش دما به دلیل افزایش سرعت واکنش ها و زمان اقامت کمتر ذرات آن ها کوچکتر خواهند شد ولی ممکن است به دلیل پدیده تفت دیده شدن ذرات درشت شوند و از سطح ویژه آن ها کاسته شود. بالاترین دمایی که محفظه احتراق می تواند به آن برسد Tc زمانی رخ می دهد که مخلوط واکنش شامل اکسید کننده و سوخت دارای اکی والان مساوی باشند.این پارامتر با شاخص  که ضریب استوکیومتری عنصری[2] نامیده می شود ، تعیین می گردد، این رابطه در معادله (1) آورده شده که در واقع زمانی که  برابر واحد باشد سوخت و اکسیدانت در حالت اکی والان هستند [81].

3-1- مقدمه 52
3-2- ساخت نانو ذرات سیلیکون دی اکسید SAS به روش آئروسل از ضایعات روغن سیلیکون  و ارگانو سیلان ها 52
3-2-1- روش تف زاد 52
3-2-2- مراحل آزمایش 53
3-2-3- طراحی و ساخت سیستم 54
3-2-3-1- اجزای دستگاه 55
3-2-3-1-1- سیستم پمپاژ روغن سیلیکون ضایعاتی 55
3-2-3-1-2- فیلتر 56
3-2-3-1-3- پمپ 56
3-2-3-1-4- روتامتر 58
3-2-3-1-5- مشعل 60
3-2-3-1-6- محفظه احتراق 61
3-2-3-1-7- نظیف کننده مرطوب 62
3-2-4- مواد روش تف زاد 63
3-2-4-1- شیمی سیالات سیلیکونی 63
3-2-5- شرح آزمایش 68
3-2-6- روش کار 68
3-3- 6- سنتز سیلیکا به روش سل –  ژل از طریق هیدرولیز TEOS 70
3-3-1- مواد روش سل – ژل 70
3-3-2-لوازم مورد استفاده روش سل – ژل 70
3-3-3- روش کار سل – ژل 70

فصل چهارم: بحث و نتایج

مشاهده می شود که با افزایش دما به دلیل افزایش سرعت واکنش های شیمیایی اندازه ذرات ابتدا کاهش یافته و سپس افزایش می یابد.مراحل تولید نانو سیلیکا در این روش بدین صورت است که ابتدا بخارات روغن سیلیکون به عنوان ماده اولیه وارد شعله می گردد و با احتراق آن ذرات سیلیکا در ابعاد ملکولی تشکیل می گردند. این ذرات سپس مجتمع شده و تشکیل ذرات بزرگتری را خواهند داد و پس از آن فرایند دلمه شدگی[1] صورت می پذیرد .

هر چقدر زمان ماند ذرات در این فرایند کمتر باشد ذرات ریزتری به دست می آیند. با افزایش دمای واکنش نه تنها سرعت واکنش ها افزایش می یابد و به تبع آن زمان ماند کاسته می شود بلکه زمان تزریق اکسیژن طول شعله کاسته می شود . این نیز به کاهش زمان ماند کمک می کند و ریز تر شدن ذرات تولیدی دور از انتظار نیست اما با افزایش دما به بیش از 1000 درجه سانتیگراد مشاهده می گردد که اندازه ذرات افزایش می یابد و این امر به دلیل رخ دادن پدیده تفت دیده شدن است.تاثیر دماهای مختلف در شکل های (4-1)، (4-2)، (4-3)، (4-4)، (4-5) و (4-6) نشان داده شده است.

 

4-1- مقدمه 74
4-2- تاثیر دما در روش تف زاد 74
4-4- تاثیر غلظت ماده اولیه در روش تف زاد 79
4-5- تاثیر مایع نظیف کننده در روش تف زاد 83
4-2- بررسی نتایج روش سل – ژل 85

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات

با بررسی مورفولوژی و بافت این ذرات می توان به نتایج بیشتری در مورد کاربردهای جدید رسیدبه علاوه حجم عظیمی از سیلیکون رابر ضایعاتی وجود دارد که می توان سیستمی مشابه طراحی نمودکه خوراک آن ماده جامد باشد  و از این ضایعات جهت تولید سیلیکا استفاده نمود.می توان به جای سیستم نظیف کننده از سیکلون و بگ فیلتر یا فیلترهای الکترو استاتیک استفاده نمود تا نیازی به فرایندهای بعدی نظیر فیلتراسیون و خشک کردن نباشد.به علاوه می توان از این روش برای تولید نانو ذرات دیگری نظیر اکسیدهای فلزی و مخلوط اکسیدهای فلزی استفاده نمود.

5-2-2- روش سل – ژل

در آینده می توان با تولید این مدل از سل – ژل پژوهش هایی در زمینه روش های خشک کردن و رسیدن به زروژل بدون تغییر ابعادی و چروک شدن[1] شدن انجام داد. همچنین با بررسی تصاویر TEM و SEM، نیز اندازه گیری میزان جذب پارامترهایی نظیر مورفولوژی، ابعاد، میزان حفره ها و نسبت سطح به حجم این جسم را برای کاربردهای آینده اندازه گیری نمود.

[1] Shrink

5-1- نتیجه گیری 91
5-2- پیشنهادات 92
5-2-1- روش تف زاد 92
5-2-2- روش سل – ژل 92
منابع 94

ABSTRACT

Synthetic nanosilicon dioxide (SAS) has many industrial uses. Fields of applications of SAS are catalysts, metallurgy, electronics, glass, ceramic, paper, yarn, optics, elastomers, food, health and industrial chromatography. World Production of SAS is about 3400000 metric ton annually and its production has a high rate of growth. Old methods of manufacturing are based on flame hydrolysis of silan in different media and hydrolysis and condensation of organosyloxanes in the mixture of water, ammonia and lower carbon alcohols which have high cost of production.At this research waste silicon oil and organic silicon compounds were used. Silicon oil was evaporated by a natural gas flame and was injected into the flame.Vapors are combusted in the flame, then flue gas containing silicon dioxide particles and other products of combustion such as carbon dioxide and water are washed by a scrubbing liquid at a venture type wet scrubber.Particle size of SAS was controlled by molar ratio of oxygen to fuel and   changes in flame temperature and   scrubbing liquid.As the temperature increases rate of reaction increases and particle size decreases but at higher temperatures the size of particles increases due to sintering. The optimum temperature in order to avoid sintering was 1000 degree centigrade. Increase in oil concentration in the flame would increase the particle size due to agglomeration of SAS particles.The optimum rate of injection into the flame was at 2ml/min. However when the scrubbing liquid are nonpolar the smaller particle size are generated.Additionally, in this research sol-gel of silicon dioxide was produced by hydrolysis of tetraethoxysilan in water media.Tetraethoxysilan was dissolved in moistured ethanol and then was hydrolysed by ammonia catalyst.The optimum conditions for gel production were obtained when 0.7ml of tetraethoxysialn was dissolved in absolute ethanol and stirred with a speed of 600 rpm, and then the temperature was raised to 65 degree centigrade. A volume of 0.1 ml water was added to the solution in 50 minutes. Finally when 1 ml of 25% ammonia solution was added to the mixture in one minute gel was produced. A TEM analysis revealed that the gel particles size were around 30 nm.

 بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان