انتخاب صفحه

مقدمه

طرح کردن سئوالات یک آزمون، چاپ کردن و تکثیر آنها به تعدا مورد نیاز، برگزاری آزمون به روش سنتی، تصحیح اوراق و اعلام نتایج مدت ها پس از برگزاری آزمون از مشکلات عمده اساتید، معلمین و مدرسین و حتی داوطلبان شرکت در آزمون است.
اما امروزه با عمومی تر شدن استفاده زا کامپیوترها، می توان انتظار داشت در مراکز برگزاری آزمون، تعداد قابل توجهی کامپیوتر، در دسترس باشد. حال، اگر بتوان با توجه به توانایی بالای کامپیوترها شرایطی فراهم کرد تا مشکلات مذکور، کمتر و در کل، سرعت برگزاری یک آزمون تا حد ممکن سریع تر شود، می توان از بسیاری از اضافه کاری ها جلوگیری به عمل آورد. سامانه مدیریت آزمون آنلاین پروژه ایست که با همین هدف طراحی و پیاده سازی شده است. انتظار می رود با فراگیر شدن سامانه مدیریت آزمون آنلاین و سیستم های مشابه:
1- از هزینه های زیاد و گاهی بسیار زیاد چاپ و تکثیر اوراق امتحانی تا حد صفر کاسته شود.
2- از مشکلات تکثیر سئوالاتٍ؛ از قبیل: اضافه تر یا کمتر بودن تعداد برگه ها نسبت به تعداد دواطلبان آزمون، ناخوانا بودن یا واضح نبودن سئوالات و تصاویر، محدودیت در استفاده از تصاویر متحرک، فیلم و غیره، انباشته شدن سئوالات تکثیر شده و … بسیار کاشته شود.
3- فرایند تصحیح اوراق و اعلام نمرات در کسری از زمان صورت گیرد.
4- اضطراب های داوطلبان آزمون در مدت زمان بین شرکت در آزمون و اعلام نتایج به شدت کاهش یابد.
5- تاثیر اشتباهات معمول انسانی در زمان تصحیح اوراق، از بین برود.
6- برگزاری آزمون های آزمایشی برای سنجش سطح علمی داوطلبان به یک امر بسیار آسان تبدیل شده و با برگزاری مداوم آنها، بر سطح آمادگی داوطلبان افزوده شود.
7- داوطلب با محیطی دوست داشتنی و کاربر پسند در حین آزمون روبرو باشد که مهم ترین مزیت آن کاهش اضطراب وی در حین آزمون خواهد بود.
8- حضور کاربر در مراحل برگزاری آزمون الزامی نباشد.
9- امکان تهیه سریع و خودکار آمار های بسیار جزئی از نحوه ی پاسخگویی داوطلبان تنها با چند کلیک فراهم باشد.
و ده ها مزیت دیگر عاید استفاده کنندگان از این نوع سامانه ها شود.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده………………………………………………………. 1
مقدمه…………………………………………………….. 2

فصل اول – آشنایی با روند اجرای پروژه

این پروژه به منظور ایجاد راهکاری ساده تر و پویا تر برای برگزاری آزمون ها به صورت آنلاین و با هدف اصلی پیشرفت کشور مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.
در این بخش به بررسی کلی سیستم مورد نظر و مراحل پیاده سازی سیستم پرداخته و توضیحی مختصر از تجزیه وتحلیل صورت گرفته و مکانیزم آن بیان خواهد شد.
سامانه مدیریت آزمون آنلاین که تحت وب می باشد، در تولید آن از زبان های ASP.NET و C# تحت چارچوب دات نت نسخه 3.5 (.NET Framework 3.5) و همچنین بانک اطلاعاتی اس کیو ال سرور 2008 مایکروسافت و کنترل های وب تلریک استفاده شده است.
کار اجرایی این پروژه از اوایل اسفند 89 و با مطالعات زبان برنامه نویسی تحت وب ASP.net و زبان برنامه نویسی سی شارپ آغاز شد و مدت یک ماه برای مطالعات وقت گذاشته شد. پس از آن بررسی سامانه های موجود مد نظر قرار گرفت که شرح مختصری از آن در ذیل خواهد آمد.
سامانه های بررسی شده:
TcExam
سامانه ای ایتالیایی که دارای توانایی ها و ویژگی های مناسبی می باشد. این سامانه تقریبا بیشتر ویژگی های مورد نیاز را برطرف خواهد نمود. اما واسط کاربری این سامانه به خوبی طراحی نشده است و استفاده از آن با پیچیدگی هایی همراه است. هرچند که این سامانه متن باز بوده و مستندات آن در دسترس می باشد اما توسعه و بومی سازی آن با موانعی روبرو خواهد بود. این سامانه امکان تعیین سئوالات تک گزینه ای، چند گزینه ای، ترتیبی و تشریحی را دارد که یکی از ویژگی های برجسته ی این سامانه به حساب می آید.
تستا
تستا سامانه ای ایرانی و بومی می باشد که به رقم سادگی در استفاده و رابط کاربری زیبا دارای توان عملیاتی بالایی نبوده و همچنین پاسخگوی نیاز ها نخواهد بود. این سامانه دارای بانک سئوالات نبوده و تنها آزمون ساز می باشد و سئوالات درج شده در یک آزمون قابل استفاده مجدد نبوده و برای هر آزمون باید سئوالات را وارد سامانه کرد و سامانه از سئوالات موجود برای هر درس به صورت رندوم به تعداد سئوالات تعیین شده برای آزمون سئوالاتی را انتخاب و به کاربر نمایش خواهد داد. از دیگر معایب این سامانه عدم پشتیبانی از سئوالات چند انتخابی می باشد. یکی از مزایای این سامانه ثبت پاسخ سئوالات به کمک تکنولوژی آژاکس و بدون بازسازی صفحه می باشد.

1- سامانه های بررسی شده………………………. 4
2- کارکرد های سامانه……………………………… 5
2- نمودارهای سامانه…………………………………7

فصل دوم – ASP.NET ا

به منظور پاسخ به خیل عظیم نیازهای موجود و با توجه به تسهیلات ارائه شده توسط اینترنت ، نسل جدیدی از برنامه های کامپیوتری با نام “برنامه های وب” مطرح گشت و در این رابطه تاکنون تکنولوژی های متفاوتی توسط شرکت های عظیم نرم افزاری ارائه شده است . ASP.NET یکی از تکنولوژی های موجود در این زمینه است . در واقع ، ASP.NET فریمورک برنامه نویسی شرکت مایکروسافت ، برای طراحی و پیاده سازی برنامه ها و سرویس های وب است که خود بخشی از پلت فرم دات نت محسوب می گردد . ASP.NET با دارا بودن مجموعه ای گسترده از اشیاء که دارای اینترفیس های ساده برنامه نویسی می باشند و بهره گیری از یک محیط ترجمه شده شی گراء ، امکان پردازش های ساده تا پیچیده را با حداقل کد ممکن فراهم می نماید.
ASP.NET یک فریمورک برنامه نویسی است که برروی CLR ایجاد و می توان از آن به منظور ایجاد برنامه های قدرتمند وب استفاده نمود .یکی از اهداف اساسی طراحی ASP.NET ، برنامه نویسی ساده تر و با سرعت بیشتر از طریق کاهش حجم کدهای مورد نیازی است که برنامه نویسان ملزم به نوشتن آنان می باشند.برنامه نویسی declarative ، مجموعه ای گسترده از کنترل های سرویس دهنده به همراه رویدادهای مربوطه ، یک کتابخانه کلاس بزرگ و ابزارهای پیاده سازی کاملاً حرفه ای نظیر ویژوال استودیو دات نت ، از جمله ویژگی های شاخص ASP.NET محسوب می گردد. کنترل های سرویس دهنده ، معماری postback ، حمایت از viewstate به علاوه استفاده از کد ترجمه شده و مدل برنامه نویسی مبتنی بر رویداد ، جملگی از مهمترین دستاوردهای ASP.NET محسوب می گردد که نوید ایجاد و اشکال زدائی سریع برنامه های وب را در اختیار پیاده کنندگان قرار می دهد .
در عمل و ساختار برنامه های کاربردی ASP.NET از فایل های زیادی استفاده می شود. در اینجا به بررسی نقش فایل های تشکیل دهنده برنامه کاربردی ASP.NET خواهیم پرداخت.
.asax
این پسوند برای فایل خاصی بنام Global.asax استفاده می گردد. این نوع فایل محتوی ترکیب نحوی رویداد برای نوشتن رویدادهای سطح برنامه کاربردی ASP.NET است. آن را می توان در دایرکتوری ریشه یک برنامه کاربردی ASP.NET پیدا کرد.

1- آشنایی با ASP.netا…………………………. 11
2- Master Page ا…………………………………13
3- تگهای امنیتی……………………………….. 15
4- کنترل های اعتبار سنجی…………………. 21

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل سوم – سند چشم انداز

سند چشم انداز
مقدمه
هدف از این مستند جمع آوری، آنالیز و تعریف نیازها و قابلیت های سطح بالای سامانه ی مدیریت آزمون آنلاین است، همچنین این سند چشم انداز پیشنهادات لازم در مورد اصلاح وضع موجود و امکانات مورد نیاز برای پیاده سازی سامانه را ارائه خواهد داد.
این مستند به قابلیت های مورد نیاز ذینفعان و کاربران نهایی پرداخته و دلیل وجود چنین نیازی را بررسی می کند. جزئیات اینکه سامانه مدیریت آزمون آنلاین چگونه این نیاز ها را مرتفع خواهد کرد در ادامه این مستند و همچنین در مستند جزئیات مورد کاربرد ارائه خواهد شد.

هدف
همانطور که می دانیم سند چشم انداز بخشی از فرایند مستند سازی می باشد که یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش های فرایند تولید یک نرم افزار است لذا بر آن شدیم تا با تبیین سند چشم انداز مسیر حرکت را تا به انتها مشخص کنیم.

محدوده
حوزه ی این سند چشم انداز تبیین عملکرد های سامانه مدیریت آزمون آنلاین از اولین گام ها تا رسیدن به نقطه ی پایانی می باشد. و با توجه به عدم وابستگی سامانه به دیگر سامانه ها و زیر سامانه ها در این چشم انداز تنها به جزئیات و روند اجرایی سامانه مدیریت آزمون آنلاین پرداخته ایم.

تعاریف، مخفف ها و اختصارات
سامانه مدیریت آزمون آنلاین: منظور ما از این عبارت سامانه ایست که با آن می توان به ثبت و مدیریت سئوالات امتحانی پرداخته و از سئوالات ایجاد شده در بانک سئوالات سامانه، آزمون ایجاد نمود و سپس به برگزاری آزمون از آزمون های ایجاد شده پرداخت.
گروه درس-مبحث: سئوالات بر اساس درس ها طبقه بندی می شوند و هر درس دارای زیر بخش هایی است که که هر بخش می تواند یکی از مباحث درسی باشد. برای همین به هر سئوالی که در یک بخش قرار می گیرد سئوال گروه درس-مبحث گوئیم زیرا هر سئوال در هر مبحث تنها با یک درس در ارتباط است.
OTMS : بر گرفته از اصطلاح Online Testing Management System می باشد مفهوم سامانه مدیریت آزمون آنلاین را خواهد داشت.
سازمان: منظور از سازمان در سند چشم انداز این سامانه می تواند بسته به محیط اجرا دانشگاه، آموزشگاه، مدرسه و یا یک سازمان باشد.

1- مقدمه………………………………………….. 28
2- موقعیت یابی………………………………….. 29
3- توصیف کاربران ذینفعان………………………. 31
4- برآورد محصول…………………………………. 39
5- قابلیت های محصول………………………….41
6- محدودیت ها…………………………………. 43
7- حدود کیفیت…………………………………. 44
8- تقدم و الویت………………………………… 44
9- نیازمندی های محصول…………………….. 45
10- مستند سازی……………………………. 46
فصل چهارم – Use-case specا……………. 49
پیوست ها……………………………………..72  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان