انتخاب صفحه

مقدمه
مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی بوجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردند . با پیدایش شهرها و گسترش شبکه های آبرسانی انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری زندگی خویش ، بیرون راندن پسابهای بدست آمده را پسندیده و لازم دید .
پس از پیشرفت تکنیک شبکه های آبرسانی ، ساختن شبکه های دفع فاضلاب ها نیز مورد توجه قرار گرفت . قدیمی ترین کانالیزاسیون را می توان در آثار تمدن هندیان مشاهده نمود . در این آثار که تاریخ آنها به حدود 7000 سال پیش نسبت داده می شود ، باقی مانده فاضلابروهایی با دیواره آجری و یا سفالی برای هدایت فاضلاب های خانگی دیده می شود . در خرابه های شهر بابل و نینوا و نیز در جزیره کرت آثاری از مجراهای فاضلاب و آبریزگاههای همگانی دیده شده اند .
در شهرهای یونان و روم قدیم آثار فاضلابروهایی به قطرهای 2 تا 3 متر مشاهده می شود که ساختمان آنها را به 2000 سال قبل از میلاد نسبت می دهند . در اورشلیم آثار کانالهای هدایت فاضلاب به بیرون شهر و جمع آوری آن در دریاچه های فاضلاب و حتی استفاده از فاضلاب به عنوان کود در کشاورزی دیده شده است که تاریخ ایجاد آن به حدود 3000 سال پیش می رسد ، در شهر بمبئی باقی مانده گندابروهایی مشاهده می شود که ساختمان آنها را به 1900 سال پیش مربوط می دانند .
تا حدود یکصد سال پیش بیشتر گندابروها و بویژه کانالهای فرعی فاضلاب به صورت روباز ساخته می شدند ، پس از آشکار شدن اثراتی در پخش بیماریهای واگیر کوشش بعمل آمدکه تمام گندابروها و فاضلابروها در زیرزمین ساخته شوند . در ایران تا گذشته نزدیک مسئله دفع فاضلاب بسته به وضعیت سطح آب زیرزمینی به دو گونه حل می شد : در شهرهایی که عمق سطح آب زیرزمینی و نفوذپذیری زمین نسبتا” زیاد بود ، از چاههای جذب کننده فاضلاب استفاده می شد . این روش سنتی تا کنون نیز در بسیاری از شهرهای ایران منجمله در بیشتر نقاط تهران کاربرد دارد .
در شهرهایی که سطح آب زیرزمینی بالا و یا زمین از نفوذ پذیری کمی برخوردار است ، مسئله دفع فاضلاب بدین گونه حل می شده است که اگر شهر دارای شیب کافی بوده و یا زهکشهای طبیعی مانند رودخانه در مجاورت آن قرار داشته ، با ساختن فاضلابروهای موضعی و کوتاه فاضلابهای خانگی و سطحی را بدون تصفیه به بیرون شهر منتقل می ساختند ، در این مورد می توان به عنوان مثال از فاضلابروهای قدیمی شهرهای ساحلی جنوب ایران مانند اهواز و بوشهر نام برد . مسئله بعدی که پیش روی طراحان کانالهای انتقال فاضلاب می باشد ، تعیین نوع جنس فاضلابروها است . با توجه به محاسنی که لوله های بتنی نسبت به تمامی جنس های دیگر دارد ، بهترین گزینه انتخاب شد . منتهی بحث خوردگی این لوله ها باید به گونه ای حل شود تا عمر مفید این محصولات در سطح بقیه گزینه ها قرار گرفته و دیگر ایرادی بر آنها وارد نشود . در این پروژه سعی شده است تا در این خصوص ایده و نظرهای جدیدی ارائه گردد .

فهرست مطالب

– چکیده …………………………………………………………………………………………………………. 21
– مقدمه ………………………………………………………………………………………………………….41

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول : کلیات

با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت آنها ، از یک سو و گسترش صنایع و کارخانه ها از سوی دیگر مسئله آلودگی محیطی و محیط زیست ، روز بروز اهمیت بیشتری پیدا می کند . با گسترش زندگی ماشینی و به علت توجه نکردن افراد به منافع همگان هر روز انواع بیشتری از آلودگی ، محیط زیست آدمیان و حیوانات را ناسالم تر و زندگی آنها را در معرض خطری جدی تر قرار می دهد . هوای آلوده به گازهای سمی ، آبهای آلوده به مواد بیماری زا و بالاخره صداهای بلند و ناهنجار همگیزندگی موجودات زنده را در کره زمین با مشکل مواجه کرده اند همچنانکه اشاره شد ، وجود فاضلابها یکی از عوامل آلودگی محیط زیست هستند و لذابایستی آنها را جمع آوری و از شهرها بیرون آورده ، نخست آنها را پالایش و تصفیه نموده و سپس به گردش آب در طبیعت برگردانید . جمع آوری گندابها و پسابها از محیط زیست در شهرها از دیدگاههای زیر لازم و ضروری است.
الف – بهداشت همگانی
‌ب – نظم در محیط زیست
‌ج – کاربرد دوباره فاضلاب
‌د – تاثیر بر سفره های آب زیرزمینی
لذا همانطور که اشاره شد جهت انتقال فاضلابها به مناطقی خارج از شهر از لوله های بتنی استفاده می شود که با توجه به شرایط خاص محیطی لوله های بتنی باید از بتن پوزولانی استفاده گردد .

1- 2 : پیشینه تحقیق :
سالها قبل انسان به این کشف نائل آمد که وقتی مواد سیلیسی بسیار ریز با آهک مخلوط می شود ، سیمانهای دارای خواص هیدرولیکی تولید می نماید . یک نوع از این مواد خاکستر آتشفشانی تحکیم یافته یا توف بود که در حوالی Pozzuli ایتالیا پیدا شد . پس از آن واژه پوزولان به هر نوع ماده ای با خاصیت مشابه مواد فوق ، صرف نظر از منشاء زمین شناسی آن اطلاق گردید . ASTM –c618 پوزولان را به این صورت تعریف می کند : » ماده سیلیسی یا سیلیس آلومیناتی که به خودی خود ارزش چسبندگی ندارند اما به شکل ذرات بسیار ریز و در مجاورت رطوبت با درجات حرارت معمولی با هیدروکسید کلسیم واکنش شیمیایی داشته و ترکیباتی را بوجود می آورد که خاصیت سیمانی و چسبندگی دارد ، بنابراین پوزولان یک ماده طبیعی یا مصنوعی می باشد که حاوی سیلیس فعال می باشد . « ضمنا” در بررسی کلی پوزولانها باید متذکر شد که سیلیس آنها باید بی شکل ( آمورف ) باشد ، زیرا قابلیت ایجاد واکنش سیلیس متبلور بسیار کم است . سیمانهای پرتلند پوزولانی در برابر حمله سولفاتها و بعضی دیگر از عوامل مخرب مقاومت خوبی از خود نشان می دهند . این امر بدین خاطر است که واکنش پوزولانی مقدار کمتری آهک به جا می گذارد که به خارج راه یابد و همچنین نفوذ پذیری بتن را کاهش می دهد . 1- 3: روش کار وتحقیقروش کار در این پروژه بصورت آزمایشات میدانی در آزمایشگاه بتن یکی از تولید کنندگان لوله بتنی در نظر گرفته شده است با توجه به اینکه شرایط کار باید به شرایط تولید لوله های بتنی نزدیک باشد لذا از این آزمایشگاه به عنوان بهترین گزینه استفاده گردید . ضمنا در طرح اختلاط بتن مورد استفاده طرح اختلاط کارخانه نیز زیر نظر قرار گرفت تا شرایط تولید در تهیه نمونه ها رعایت گردد .

1- 1 : هدف ……………………………………………………………………………………………………… 71
1- 2 : پیشینه تحقیق ………………………………………………………………………………………….. 81
1- 3 : روش کار و تحقیق ……………………………………………………………………………………….. 91

دستگاه مکانیکی ویبره جهت آزمایش دانه بندی

دستگاه مکانیکی ویبره جهت آزمایش دانه بندی

فصل دوم : مکانیزم خوردگی لوله های بتنی در اثر گازهای مخرب فاضلاب

پارامترهای تعیین کننده برای جنس لوله فاضلاب در انتخاب فاضلابروهای دایره ای شکل باید به خواص زیر توجه داشت :
1- مقاومت در برابر خورندگی شیمیایی فاضلابها ، بویژه در لوله هایی با قطر کم که امکان گندیدگی و ایجاد گازهای اسیدی در آن بیشتر است . توجه به خورندگی ناشی از بلند شدن گازهای اسیدسولفیدریک ( H2S) و اکسید شدن آن در مجاورت هوا و تولید اسید سولفوریک (4( H2SO به ویژه در مناطق گرمسیر بسیار لازم است . زیرا گرما این پدیده را تشدید می کند . همچنین در شهرهایی که به علت هموار بودن سطح آن ، در طرح لوله ها محدودیت شیب وجود دارد . لزوم توجه به این پدیده دو برابر می گردد .

2- مقاومت استاتیکی لوله در برابر بارهای مرده ناشی از وزن زمین روی آن و بارهای زنده ناشی از حرکت وسایل نقلیه روی زمین .
3- بهای متر طولی لوله و پیش بینی عمر آن
4- هزینه های کارگذاری لوله ها
5- هزینه های نگهداری آن در موقع بهره برداری از شبکه های فاضلاب
2- 2 :انواع لوله های فاضلابی:
2- 2- 1 : لوله های پلی اتیلن : لوله های پلی اتیلن از مواد پتروشیمی ساخته می شود و از سال 1955 وارد بازارهای جهان گشته است . این لوله ها دارای دیواره ای صاف و مقاوم در برابر فاضلابهای خانگی و گازهای خورنده ناشی از تعفن فاضلاب است . در مورد فاضلابهای کارخانجات با توجه به ترکیبهای ویژه فاضلاب آنها ، باید در هر مورد بررسی جداگانه ای انجام گیرد . لوله های پلی اتیلن جزء لوله های انعطاف پذیر است و لذا دارای مقاومت استاتیکی کمی هستند و در بستر سازی آنها باید دقت بیشتری شود تا در اثر بارهای مرده و زنده وارده ، حالت دایره ای آن به بیضی تبدیل نگردد . کارگذاردن و پیوند این لوله ها بسیار ساده ، ارزان و تند و با کمک جوش حرارتی انجام می گیرد . این لوله ها به علت خاصیت انعطاف پذیری می توانند با طول های زیادی ساخته شوند (12 متر) اما در عمق های زیاد به هیچ وجه قابل استفاده و قابل اعتماد نیستند .
2- 2- 2 : لوله های پی – وی – سی (P.V.C) : مصرف این لوله ها در فاضلابروها از سال 1935 شروع شده است ، از نقطه نظر مقاومت در برابر خورندگی فاضلابها ، این لوله مانند پلی اتیلن می باشد ولی به دلیل گرانی ماده آن ، معمولا” این لوله ها را نازک می سازند و لذا مقاومت کافی در برابر بارهای وارد از زمین را ندارند و به علاوه نوع سخت لوله های نامبرده شکننده نیز هستند و حتی کاربرد آنها در ساختمان خانه ها نیز با احتیاط انجام می گیرد . 2- 2- 3 : لوله های G.R.P : این لوله ها از لحاظ مقاومت در برابر خوردگی های شیمیایی مشابه لوله های پلی اتیلن است . اما ضمن اینکه قدرت باربری آنها نیز بیشتر از پلی اتیلن نیست ، در برابر جریان فاضلابهای گرم که از حمام های بزرگ عمومی و یا آشپزخانه های بزرگ ممکن است تولید گردیده باشند ، آب بندی آنها بهم می ریزد . 2- 2- 4 : لوله های چدنی و فولادی : لوله های چدنی و فولادی برای هدایت فاضلاب خوب می باشد ولی به علت گرانی آن کاربردش برای فاضلاب معمولی در شهرها به هیچ وجه درست و اقتصادی نیست ، زیرا معمولا” لوله های فاضلاب در سایزهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد

2- 1 : پارامترهای تعیین کننده برای جنس لوله فاضلاب…………………………………………………….. 21
2- 2 : انواع لوله های فاضلابی…………………………………………………………………………………. 22

2- 2- 1 : لوله پلی اتیلن ……………………………………………………………………………………….. 22
2- 2- 4 : لوله های چدنی و فاضلابی ………………………………………………………………………… 22
2- 2- 5 : لوله های آزبست سیمان …………………………………………………………………………… 23
2- 2- 6 : لوله های بتنی ………………………………………………………………………………………. 23
2- 3 : اثر مواد مختلف روی بتن مسلح ( بطور خلاصه ) ……………………………………………………. 24
2- 4 : انواع آسیب دیدگی های بتن و مکانیزم عمل آنها ………………………………………………….. 28
2- 4- 1 : نوع اول ……………………………………………………………………………………………….. 28
2- 4- 2 : نوع دوم ……………………………………………………………………………………………….. 31

آسیب دیدگی بتن ممکن است در اثر حمله شیمیایی اسیدها و نمکهای محیط اطراف آن باشد . این حملات به صورت واکنش جابجایی ( تبادل کاتیونی ) بین این عوامل و اجزای سیمان سخت شده صورت می گیرد . در این نوع آسیب دیدگی لایه های سطحی بتن در اثر عوامل مهاجم قرار می گیرد و ممکن است که این لایه ها کاملا” از بین بروند در حالیکه اجزای سیمان سخت شده در لایه های بتن مجاور دست نخورده باقی بمانند .
مواد تشکیل شده جدید که فاقد هر گونه چسبندگی است هیچ گونه مقاومتی در برابر حمله عوامل مهاجم ندارند و در اثر حل شدن یا شسته شدن از سطح بتن جدا می شوند و لایه های عمیق تر را در معرض عوامل مهاجم محیطی قرار می دهند . این عمل آنقدر ادامه پیدا می کند تا تمام جرم بتن متلاشی گردد . البته سرعت آسیب رسانی متفاوت است .هر چه واکنش شدیدتر و محصولات واکنش محلول تر باشد ، سرعت تخریب بتن بیشتر خواهد بود . هرگاه محصولات واکنش غیر محلول باشند یا لایه ضخیمی از این مواد پس از شسته شدن روی بتن باقی بماند ما( نند حمله عوامل مهاجم به سازه های بتنی مدفون مثل پی ها ) ، از روی خواص این مواد می شود شدت تخریب بتن ، مکانیزم و نوع آسیب دیدگی را تعیین کرد .
آسیب دیدگی ناشی از حمله اسیدها ، نمکهای منیزیم ، محلولهای بازی غلیظ و کربناتی شدن از انواع این شکل آسیب دیدگی می باشد

2- 4- 3 : نوع سوم ……………………………………………………………………………………………… 38
2- 5 : واکنش مصالح سنگی با قلیایی ها …………………………………………………………………… 42
2- 6 : خوردگی آرماتورهای فولادی در بتن …………………………………………………………………… 45
2- 7 : اثر ترکهای بتن بر روی خواص بتن …………………………………………………………………….. 48
2- 8 : عوامل مخرب در لوله های بتنی ………………………………………………………………………. 50
2- 8- 1 : عوامل محیطی اطراف لایه بیرونی لوله که در خاک موجود می باشد ………………………… 50

2- 8- 1-1 : اثر مایع مهاجم بر روی بتن …………………………………………………………………….. 51
2- 28-1 – : گازهای مهاجم و اثر آنها روی بتن …………………………………………………………….. 53
2- 8- 1-3 : جامدات مهاجم و اثر آنها روی بتن ……………………………………………………………. 53
2- 8- 2 : عوامل خوردگی داخل لوله های بتنی ………………………………………………………….. 54
2- 8- 2-1 : مواد موجود در فاضلاب صنعتی ……………………………………………………………….. 54
2- 28-2 – : خصوصیات شیمیایی فاضلاب خانگی ………………………………………………………… 55
2- 8- 2-3 : مکانیزم خوردگی لوله های بتنی فاضلابی …………………………………………………… 57
2- 9 : پوشش حفاظتی بتن و روند تکامل آنها …………………………………………………………….. 62
2- 01 : مشکل اساسی پوشش های پلی اتیلن ………………………………………………………… 64

فصل سوم : بررسی خواص مکانیکی و شیمیایی بتن ساخته شده از مخلوط چند پوزولان

:طبقه بندی پوزولانها :

پوزولانها به لحاظ منشاء وجودی به پوزولانهای طبیعی و مصنوعی تقسیم می گردد . پوزولانهای طبیعی شامل خاکهای دیاتمه ، چرتهای اپالینی و شیل ها ، توف ها و خاکستر آتشفشانی می باشد . منابع اصلی پوزولانهای مصنوعی عبارتند از نیروگاه هایی که از زغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می کنند و کوره های استخراج فلزات تولید کننده آهن خام ، فولاد ، مس ، نیکل ، سرب ، سیلیس و آلیاژهای فروسیلیس .امروزه این مواد مصنوعی که با قیمت کم عمدتا” قابل دسترسی هستند ، به عنوان جایگزین بخشی از سیمان پرتلند مصرفی د بتن مورد استفاده وسیعی قرار گرفته است . بعلاوه بدیهی است که بیشتر این مصنوعات قادر هستند مقاومت نهایی و دوام بتن با سیمان پرتلند را بهبود بخشند .
ASTM – C 618 طبقه بندی زیر را برای پوزولانها ارائه می دهد :
– پوزولان رده N : پوزولانهای طبیعی خام یا کلسینه شده ، شامل خاکهای دیاتمه ، چرتهای اپالین و شیلها ، توفها و خاکسترهای آتشفشانی یا پومیتها ، بعضی شیلها و رسهای کلسینه شده
– پوزولان رده F : خاکستر بادی با منشاء زغال سنگ قیری
– پوزولان رده C : خاکستر بادی ، خاکستر لیگنیت با منشاء زغال سنگ قیری
– پوزولان رده S : هر نوع مواد دیگر شامل پومیت های پروسه شده ، بعضی دیاتومیت ها ، رس ها و شیل های کلسینه شده

3- 2 :خواص بتن با مواد پوزولانی :

الف ) تاثیر پوزولانها بر روی خواص بتن تازه عمدتا” به صورت یک اثر پایدار کننده ظاهر می شود و این بدان معناست که افزودن ذرات ریز به مخلوط بتن باعث کاهش تمایل مخلوط به آب انداختن می شود .
کاهش اساسی در ابعاد لوله های مویینه در بتن تمایل مخلوط را به جدایی کاهش داده و مشخصات پرداخت پذیری بتن را بهبود می بخشد . کارایی ، یکی دیگر از خواص بسیار مهم بتن تازه است و اساسا” به میزان چسبندگی مخلوط بستگی دارد . افزودن پوزولانها به مخلوط بتن با سیمان معمولی اساسا” چسبندگی مخلوط را افزایش می دهد به جز بعضی از انواع خاکستر بادی ( PFA) با درصد کربن کم که کارایی بتن را افزایش می دهد .

3- 1 : طبقه بندی پوزولانها …………………………………………………………………………………. 66
3- 2 : خواص بتن با مواد پوزولانی …………………………………………………………………………. 67
3- 3 : هیدراتاسیون سیمانهای پوزولانی …………………………………………………………………. 69
3- 4 : ارزیابی فعالیت پوزولانی …………………………………………………………………………….. 72
3- 5 : انواع پوزولانها و خواص شیمیایی آنها : ……………………………………………………………. 76
3- 5-1 : پوزولانهای مصنوعی ………………………………………………………………………………. 76
3- 5-1-1 : خاکستر بادی ……………………………………………………………………………………. 77
3- 2-5-1- : میکروسیلیس ……………………………………………………………………………………. 78
3- 5-1-3 : سرباره ……………………………………………………………………………………………. 84
3- 5- 2 : پوزولانهای طبیعی ………………………………………………………………………………… 89

منشاء پیدایش پوزولانهای طبیعی :
همچنانکه در بخشهای پیشین ذکر شد ، پوزولانها به لحاظ منشاء وجودی به دو گروه تقسیم شدند : پوزولانهای طبیعی و مصنوعی . مقصود از طبیعی بودن پوزولان این است که محتاج عملیاتی که خصوصیات شیمیایی و کانی شناسی آنها را اصلاح نماید ، نبوده و مستقیما” بکار می روند ، در صورتیکه مواد مصنوعی توسط عملیات شیمیایی بر روی موادی که دارای خواص پوزولانی ضعیفند حاصل می گردد .
پوزولانهای طبیعی در حقیقت پوکه سنگها و خاکسترهای باقیمانده از فعالیت های آتشفشانی غیر بلوری هستن. د سنگهای آذری آواری که از فوران انفجارات آتشفشانی حاصل می گردند ،بعد از خروج از دهانه آتشفشان روی زمین یا در آب ته نشین می گردند . رسوبات روی زمین را غالبا” سنگدانه های نا متجانس تشکیل داده که ترکیبی هستند از خاکسترهای حاوی ذرات سنگهای آتشفشانی مخلوط شده با ذرات حمل شده که از دیواره دودکش آتشفشان یا انتهای آن بیرون می آیند . ذرات غیر چسبنده رسوبات با منشاء آواری با قرار گرفتن تحت پدیده دیاژنز یا سنگ شدگی به سنگهای متراکم که به توفها موسومند ، تبدیل می گردند .
این پدیده که با اصطلاحات کانی شیمیایی همراه است ، می تواند اثر مساعد یا نامناسب بر روی رفتار پوزولانی بگذارد . تمام رسوبات آذری آواری از خود فعالیت پوزولانی نشان نمی دهند . بلکه فقط آنهائیکه اسیدی هستند و حالت شیشه ای دارند و حاوی کانی های زئولیتی می باشند ، این خاصیت را دارا خواهند بود . آقای Lea در این باره چنین اظهار نظر می نماید : پوزولانهای طبیعی با منشاء آتشفشانی مشتملند بر مواد شیشه ای غیر چسبنده یا توفهای متراکم بدست آمده از رسوبات خاکستر و خاکهای آتشفشانی . آنها یا مانند پوزولانهای منطقه راین آلمان لایه های زیرین رسوبات جدیدند و به حالت شبه سنگ تحکیم یافته وجود دارند و یا به صورت ناقص و غیر تحکیم یافته مانند پوزولانهای ایتالیا .پوزولانهای آتشفشانی ترکیبی از مخلوط سیلیکاتها هستند و حاوی ذرات شیشه ای و کریستالی ، خاکستر و خاک آتشفشانی که تحت سرد شدن سریع تشکیل شده اند ، در بعضی حالات بطور اساسی اصلاح شیمیایی قابل ملاحظه ای را تحمل کرده که به هر صورت منجر به تشکیل ترکیبات زئولیتی می گردند . این اصلاح را معمولا” به عمل بخار آب با درجه حرارت
بالا و دی اکسید کربن در زیر زمین نسبت می دهند . اثر چنین اصلاحی بهبود در رفتار شیمیایی پوزولانها بوده و عناصر اصلی بطور جزئی تحت تاثیر واکنش با دی اکسید کربن و آب قرار می گیرند . این مطلب در تراس و بعضی پوزولانهای قدیمی ایتالیا بیشتر به چشم می خورد . فعالیت پوزولانی کمی حتی در گدازه های حجیم و همچنین در بعضی از سنگهای آذرین تجزیه شده مثل پسامیت و آرن که اهمیت کاربردی ندارد ، مشاهده می شود . در بیان منشاء فعالین پوزولانهای آتشفشانی سه نظریه مطرح است :

– 1 آنها موادی زئولیتی هستند که ماحصل بهبود کانیهای اولیه شان در اثر واقع شدن در معرض آب حاوی دی اکسید کربن و بخار داغ به مدت طولانی می باشند .
– 2 پوزولانها منشاء یافته از مواد حمل شده توسط فوران آتشفشانی که اساسا” دارای ترکیبات رس مانندند ، موادیکه ضمن فوران تحت حرارت مناسب و هیدراتاسیون کامل و بهبود شیمیایی تولید شده اند هستند

3- 5-3 : پوزولانهای ایران و ارزیابی خاصیت پوزولانی آنها ……………………………………………….. 91
3- 6 : استفاده از مخلوط چند پوزولان در بتن و کارهای انجام شده ……………………………………. 96

تجهیزات آزمایشگاهی جهت تست گیرش

تجهیزات آزمایشگاهی جهت تست گیرش

فصل چهارم: بررسی مقاومت فشاری و کسر وزنی نمونه های ساخته شده از دو نوع

4-1 : شرایط محیطی لوله های فاضلابی ………………………………………………………………….. 101
2-4 : ویژگی های مصالح و نسبتهای مخلوط بتن ( طرح اختلاط ) ………………………………………. 102

ویژگی سنگدانه ها نقش مهمی در دوام بتن در رویارویی با شرایط مهاجم دارند ، زیرا سنگدانه ها حدود سه چهارم حجم بتن را تشکیل می دهند . بنـابراین کیفیـت آنهـا از اهمیـت ویـژه برخوردار است . همچنین اندازه ، شکل ، بافت سطحی و نو ع سـنگدانه هـا عامـل مـوثری در وضعیت ناحیه انتقال ( وجه مشترک خمیر سیمان و سنگدانه ) می باشد و این منطقه اساسـا “به علت ساختار ضعیفی که دارد بر خواص مکانیکی بتن تـاثیر مـستقیمی دارد . در صـورتیکه اندازه سنگدانه ها بزرگ باشد ، به هنگام جمع شدگی در مراحل اولیه گیرش و یا تحت اثر بـار ، ریز ترکهای ایجاد شده در ناحیه انتقالی به راحتی گسترش می یابند و به هم مـی پیوندنـد و
ترکهای بزرگتری ایجاد می کنند و باعث می شوند تا نفوذ پذیری بتن افزایش یابد . همچنـین نوع سنگدانه در میزان پیوستگی خمیر سیمان و سنگدانه موثر است . مثلا” سـنگد انه هـایی مانند کوارتز و فلدسپات در مقایسه با سنگدانه های آهکی ، پیوسـتگی ضـعیفتری بـا خمیـر سیمان ایجاد می کنند .
سنگدانه ها باید سخت ، محکم و با دوام بوده و از مصرف سـنگدانه هـای دارای بـیش از حـد مجاز مواد زیان آور شامل مواد ریز رسی و گرد و غبار ، کلرید محلول در آب ( -Cl ) و سولفات  محلول در آب ( –So3 ) و … جلوگیری شود .

4-3 : آزمایش های صورت گرفته بر روی مواد اولیه ( سیمان شن و ماسه )……………………………. 107
4-4 : پوزولانهای مورد استفاده و علل انتخاب آنها …………………………………………………………. 112
4-5 : چگونگی مخلوط کردن پوزولانها و درصد مورد استفاده آنها در بتن مورد آزمایش …………………. 113
64- : تعداد نمونه های ساخته شده با توجه به شرایط محیطی و تنوع پوزولانها ………………………. 115
4-7 : فراهم آوری شرایط خوردگی برای نمونه های تهیه شده ………………………………………….. 115
4-8 : نتایج آزمایش کسر وزنی نمونه ها پس از طی نمودن عمر تعریف شده برای آنها ………………. 117
94- : نتایج آزمایش مقاومت فشاری نمونه ها پس از طی نمودن عمر تعریف شده برای آنها ………… 125
4-01 : نوع و مقدار پوزولان بهینه بدست آمده از آزمایشات ………………………………………………… 130

کیسه های پوزولان های مورداستفاده

کیسه های پوزولان های مورداستفاده

فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات ………………………………………………. 132

5- 1 : نتیجه گیری ……………………………………………………………………………………………….. 133
5- 2 : پیشنهادات ………………………………………………………………………………………………… 133
منابع و ماخذ …………………………………………………………………………………………………………134
فهرست منابع فارسی ………………………………………………………………………………………………135
فهرست منابع غیر فارسی ………………………………………………………………………………………….135
فهرست نامها …………………………………………………………………………………………………………136.
چکیده انگلیسی ………………………………………………………………………………………………………137

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جداول :
جدول ( 31- ) ……………………………………………………………………………………………………….. 79
جدول ( 23- ) ……………………………………………………………………………………………………….. 91
93 جدول ( 3-3 ) ……………………………………………………………………………………………………..93
94 جدول ( 3-4 ) ……………………………………………………………………………………………………..94
جدول ( 3-5 ) ………………………………………………………………………………………………………… 94
جدول ( 63- ) …………………………………………………………………………………………………………. 94
جدول ( 3-7 ) …………………………………………………………………………………………………………..98
جدول ( 3-8 ) ………………………………………………………………………………………………………….99
جدول ( 4- 1) ………………………………………………………………………………………………………..108
جدول ( 24- ) ………………………………………………………………………………………………………..109
جدول ( 4-3 ) ………………………………………………………………………………………………………. 118
جدول ( 4-4 ) ………………………………………………………………………………………………………. 120
جدول ( 4-5 ) ………………………………………………………………………………………………………..122
جدول ( 64- ) ………………………………………………………………………………………………………..123
جدول ( 4-7 ) …………………………………………………………………………………………………………125
جدول ( 4-8 ) ………………………………………………………………………………………………………..126
جدول ( 94- ) ……………………………………………………………………………………………………….. 128
جدول ( 4-10 ) ………………………………………………………………………………………………………. 128

فهرست شکلها
شکل ( 4- 1 ) ……………………………………………………………………………………………………. 109
شکل ( 4- 2 ) ……………………………………………………………………………………………………..112
شکل ( 4- 3 ) …………………………………………………………………………………………………….113
شکل ( 4- 4 ) …………………………………………………………………………………………………….. 116
شکل ( 4- 5 ) ……………………………………………………………………………………………………. 129
شکل ( 4- 6 ) ……………………………………………………………………………………………………..129
شکل ( 3-7 ) ……………………………………………………………………………………………………….130

مقاومت فشاری نمونه ها در غلظت 20%اسید

مقاومت فشاری نمونه ها در غلظت 20%اسید

فهرست نمودارها

نمودار ( 4- 1) ………………………………………………………………………………………………………. 119
نمودار ( 42- ) ………………………………………………………………………………………………………..119
نمودار ( 4-3 ) …………………………………………………………………………………………………………120
نمودار ( 4-4 ) …………………………………………………………………………………………………………121
نمودار ( 4-5 ) ………………………………………………………………………………………………………..121
نمودار ( 64- ) ………………………………………………………………………………………………………….122
نمودار ( 4-7 ) …………………………………………………………………………………………………………123
نمودار ( 4-8 ) …………………………………………………………………………………………………………124
نمودار ( 94- ) …………………………………………………………………………………………………………126
نمودار ( 4-10 ) ………………………………………………………………………………………………………..127
نمودار ( 4-11 ) ………………………………………………………………………………………………………..127
نمودار ( 4-12 ) ………………………………………………………………………………………………………..128

 Abstract:

All urban lives and communities produce wastes, both in the form liquid and solid. The liquid part of the waste (sewage) is the nsumed water by the community which has got contaminated due to different uses. If the non-treated sewage accumulates, the decomposition of organic materials may lead to production of huge amounts of gases with bad odor. Additionally, the non-treated waste or sewage usually carrier on a lot of infectiousmicro-organisms which settle in human digesting systemHence, it is essential to transfer the waste and sewage from the sources and then to treat and secret them very quickly. Presently, it is legally compulsory to treat and follow the above mentioned treating processes. In this project we intend to study the different ways of transferring the waste and the problems of each system and finally to choose the concrete pipes as the best choice in addition to checking and studying the corrosion mechanism of these products caused by destructive sewage gasses and other environmental conditions as well as the coatings used to remove the problems. As the project follows, we investigate different available pozzulans (artificial and natural pozzulans) and the properties of each one, separately. And then we catch up on studying the pressure resistance of the samples and their weight fractions in the environmental conditions of the concrete sewage pipes withdifferent last by providing cylinder samples of concrete pozzulans in different ratiosAnd in the end, considering the results of the executed experiments, to some extent we can prevent the corrosion of concrete when exposed to corrosive environmentمقطع : کارشناسی ارشد

25000تومان

فایل word

35000تومان

قبل از خرید فایل می توانید با پشتبانی سایت مشورت کنید