انتخاب صفحه

فهرست مطالب

چکیده………………………………………………………………………………… 1
هدف تحقیق: …………………………………………………………………………2
اهمیت موضوع:……………………………………………………………………….. 2
سابقه پژوهش های انجام شده در زمینه موضوع پروژه و جنبه نوآوری پروژه:…. 2
روش تحقیق و چگونگی انجام آن: ……………………………………………………3
محل سایت و اهمیت انتخاب آن:……………………………………………………….3

هدف تحقیق:
هدف از این تحقیق همانطور که از نام آن بر می آید ارتقاء کیفیت زندگی در بخش هایی از شهر تهران است که زندگی در آن ها رنگ باخته ، امنیت وجود ندارد، جوانان تفریحی نداشته و جذب اعتیاد
می شوند، بچه ها فضایی برای توسعه خلاقیت و استعداد هایشان ندارند، میزان جرم‌خیزی بالاست و در یک کلام سطح کیفی زندگی بسیار پایین است. بشر ایرانی که روزگاری در باغ هایی که بازتابی از بهشت بوده اند به سر می برده است در چنین فضاهایی نمی گنجد چرا که چنین شرایطی با هیچ‌ یک از
آموزه ‌های ایرانی و انسانی هماهنگی ندارد و فرسنگ ‌ها از استانداردهای جهانی فاصله دارد.
«هر کسی کو دور ماند از اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش»
اهمیت موضوع:
«آینده تهران چگونه خواهد بود؟» این سوالی است که این روزها ورد زبان هاست. طرح های جامع و تفضیلی در پی چاره جویی برای معضلات کلان شهر تهران هستند و در این طرح ها به طرق متفاوتی به تخریب و نوسازی بافت های فرسوده پرداخته شده است. در مورد محله ی حسن آباد در حال حاضر طرحی به نام «خانه به جای خانه» در حال اجراست و در مورد محلات مشابه طرح های دیگری یا اجرا شده یا قرار است که اجرا شود.

سابقه پژوهش های انجام شده در زمینه موضوع پروژه و جنبه نوآوری پروژه:
در مورد اصلاح بافت، تخریب و نوسازی، نظریه‌های مختلفی در سطح بین‌المللی و ملی مطرح شده و کم و بیش به محک آزمون نیز گذاشته شده اند. در شهر تهران هم پروژه های متفاوت در ابعاد متفاوت شهری اجرا شده اند ولی هیچ یک ملهم از زندگی در باغ ایرانی نبوده اند. تجربه های اجرایی مذکور یا در ابعاد بسیار وسیع و بدون مطالعات اجتماعی انجام شده اند و به بافت اجتماعی آسیب وارد کرده اند (مانند پروژه ی نواب) و یا به دلیل کوچکی خود را محصور کرده و از بافت اطراف جدا نموده اند و بی توجه به محیط خارج به طراحی فضای داخل یک مجتمع پرداخته اند (مانند شهرک سبحان، بلوار کاوه).
با توجه به اتکاء طرح بر الگوی باغ ایرانی و نیز اقبال جهانی به مقوله معماری پایدار، طرح پیشنهادی می‌تواند در زمینه‌های زیر نوآوری‌هایی در خود داشته باشد:
1- طرح یک معماری پایدار، بر محوریت طبیعت یا سبک اکو-تک
2-جدا نشدن بافت محدوده ی طرح از اطراف و نفوذ آن به اطراف از طریق فضای سبز
3-استفاده از توپوگرافی طبیعی برای اجرای طرح با الهام از روستاهای مناطق کوهستانی (ماسوله و…)
4-ارائه ی پاسخی جایگزین، به جای انبوه سازی رایج در شهر تهران و عدم توجه آن به کیفیت زندگی
روش تحقیق و چگونگی انجام آن:
ابتدا مطالعات کتابخانه‌ای و اینترنتی و سپس مطالعات میدانی صورت می گیرد. با بررسی نمونه‌های موردی اجرا یا پیشنهاد شده ، سعی می شود تا دیدی کلی از موضوع و هدف از طراحی آن در ذهن ایجاد گردد. سپس انتخاب سایت و تحلیل آن با استفاده از نقشه های هوایی و شهرداری انجام می گیرد. مبانی نظری، برنامه فیزیکی کار، طراحی و در آخر پرزانته نیز به دنبال آن صورت می پذیرد.
محل سایت و اهمیت انتخاب آن:
محله حسن آباد در ناحیه 2 منطقه 3 شهرداری تهران قرار دارد و در داخل محله ی زرگنده که بافتی با تراکمی کمتر دارد، واقع است. این محله دارای بافتی نسبتاً یکپارچه است و به صورت یک «بلاک شهری» مستقل قابل طراحی است.
ناحیه زرگنده در مختصات 51 درجه طول و 35 درجه عرض جغرافیایی و در ارتفاع متوسط 1450 متر از سطح دریا قرار گرفته است. این ناحیه در بخش مرکزی شمال تهران واقع گردیده و قبلاً جزء نقاط ییلاقی شهر تهران و منطقه ای آباد و پر درخت بوده است. اما در حال حاضر اثری از باغ های اشاره شده وجود ندارد و محله ای که می توان نام زرگنده را به آن اطلاق نمود، از شرق به
رودخانه ی زرگنده، از غرب به خیابان شهید حیدری، از شمال به بزرگراه آیت الله صدر و از جنوب به خیابان دستگردی محدود می شود.اراضی غربی و جنوبی محله فوق از دو شاخه قنات که سرچشمه آن ها در سفارت روسیه قرار دارد سیراب می شده و تا قبل از دهه ی 1330 در آن گندم و جو کشت می شده است.قسمت شمال و اطراف خیابان دانشگر فعلی بنام کدخدای قلهک و بزرگ باغبانان زرگنده ثبت شده است. این شخص که نامش حسن شکرابی است اراضی مزبور را به قیمت ارزان و به شرط دیوار کشی ظرف 10 روز ، به مردم فروخته است. این اراضی به حسن آباد زرگنده معروف است و گفته می شود که آب قنات مزبور هنوز در جوی این خیابان جریان دارد و به هدر می رود. قسمت اعظم اراضی حسن آباد در سال های 1335 تا 1345 ساخته شده است.


  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان