انتخاب صفحه

فهرست مطالب

خلاصه فارسی………………………………………………………………………………………1

فصل اول: مقدمه

درمانهای طب مکمل و جایگزین، شامل مجموعه اعمال و عقایدی است که توسط بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری ها و یا بالا بردن سطح سلامتی و بهتر شدن وضعیت کلی در کنار درمان های مرسوم بکار می روند (1). با توجه به اختلاف دیدگاه ها و زمینه های فرهنگی هر قوم و ملیت، نحوه استفاده از روشهای طب مکمل بسیار متفاوت است (2, 3). برخی از صاحب نظران معتقدند که تمامی روش های طب مکمل و جایگزین، برخلاف تصور عموم بی خطر نیستند و بسیاری از روشهای درمانی و داروهای تجویز شده، دارای عوارض جانبی خطرناک و بعضاً کشنده می باشند (4). عده ای دیگر نیز استفاده از این روش ها را موجب تاخیر بیمار در انجام اقدامات تشخیصی و درمانی می دانند. از سوی دیگر بسیاری از بیماران، پزشک معالج خود را از انجام اقدامات درمانی طب مکمل مطلع نمی سازند و در نتیجه خطر عوارضی چون تداخلات دارویی و خطا در تفسیر نتایج آزمایشات افزایش می یابد (5).

استفاده از روشهای طب مکمل بعنوان روشهای درمانی رو به افزایش بوده، اما همچنان استانداردهای این روش ها و چگونگی ارتباط آنها با اصول طب رایج مبهم است (6). میزان شیوع استفاده از حداقل یکی از روش های طب مکمل در دنیا عبارتند از؛ انگلستان (33درصد)، استرالیا (46درصد)، آمریکا )34درصد)، بلژیک (66-75درصد)، فرانسه (49درصد)، هلند (18درصد) و آلمان (20-30درصد) (5).

نیاز به استانداردسازی طب مکمل امری ضروری هست زیرا تقاضا برای استفاده از طب مکمل رو به افزایش است (6). طب مکمل توسط مرکز ملی طب مکمل و جایگزین این چنین تعریف شده است، گروهی از انواع مختلف طب و سیستم های مراقبتی سلامت و تجربیات و فن آوریهایی می باشد که در حال حاضر به عنوان  بخشی از طب مرسوم تعریف نشده اند (7). طب جایگزین یا طب مکمل شامل انواع روشهای درمانی یا پیشگیری از بیماری است که روش و اثربخشی آن با طب مرسوم یا بیولوژیک متفاوت است. در طب جایگزین، پزشک بیمار را به عنوان یک کل، درمان میکند نه اینکه روی اختلال یا بیماری خاصی تاکید نماید (7).

 درمان با طب جایگزین روز به روز مقبولیت بیشتری پیدا میکند و تخمین زده میشود که از هر سه نفر، یک نفر در طول عمر خود از این درمانها برای بیماریهای شایعی نظیر مشکلات کمر، سردرد، اضطراب وافسردگی استفاده میکند (8). بسیاری از پرستاران و  پزشکان اطلاع زیادی در مورد این طب نداشته و یا اعتقادی به آن ندارند و در مقابل، بسیاری از پزشکان و حتی غیرپزشکان از این  روش در درمان بیماریها سود می جویند (8). بنابراین علاوه بر استقبال مردم از این روشها، اطلاعات و نگرش  پرستاران و  پزشکان به این موضوع از اهمیت ویژه ای  برخوردار است (9).

 برخی از شاخه های طب مکمل که بین مبتلایان استفاده بیشتری دارد عبارتند از طب سوزنی، طب سنتی، هومیوپاتی، استوپاتی، رفلکسولوژی، کایروپراکتیک، هیپنوتیزم، انرژی درمانی، ورزش درمانی، حرکت درمانی، موسیقی درمانی، ماساژ درمانی، تصویر درمانی، گیاه درمانی، رایحه درمانی[1]،  یوگا، استفاده از ویتامین ها، مدیتیشن، مشاوره حضوری یا تلفنی، گروههای حمایتی و …است (10, 11).

هر سال ده ها میلیون بیمار در جهان تحت عمل جراحی قرار می گیرند جراحی یک استرس است که واکنش های فیزیولوژیک (آندوکرین)، استرس روانی ( ترس و اضطراب(  ایجاد می کند (12). اگر اضطراب ناشناخته بماند اضطراب بطور طولانی، موجب استرس می شود که پیامدهای مضر، موجب به تأخیر افتادن بهبودی بیماران می شود (13). بیماری که وارد بیمارستان میشود به میزان خفیف، متوسط و یا شدید می تواند مضطرب شود که با شناخت و تعیین سطح اضطراب می توان جهت اجرای مراقبت های طبی و پرستاری وی برنامه ریزی کرد (14).

Yoniama  ( 1998 ) و Dercrotrombeck (2006( می نویسند: 60 درصد بیماران و 75درصد خانواده هایی که بیمارشان نیاز به عمل جراحی دارند درباره جراحی و بیهوشی مضطرب هستند (15). اضطراب قبل از عمل سیستم های سمپاتیک ، پاراسمپاتیک، اندوکرین را تحریک کرده که منجر به افزایش ضربان قلب،  فشار خون و تحریک پذیری قلب شده در نتیجه موجب آریتمی می گردد. وسعت و افزایش دوره اضطراب می تواند منجر به افزایش شکسته شدن پروتئین،کاهش بهبود زخم و واکنش تدبیر ایمنی ، افزایش خطر عفونت و عدم تعادل آب و الکترولیت شود (16).

 نتایج تحقیقات متعدد حاکی از آن است که عوارض ناشی از اضطراب قبل از عمل شامل : افزایش درد بعد از عمل ، تقاضای بیشتر برای دریافت مسکن ، به تاخیر افتادن بهبودی و ترخیص، هزینه گزاف و طولانی شدن زمان بستری است (17). درد بعد از اعمال جراحی و منجمله عمل کوله سیستکتومی یکی از شایعترین نارضایتی های بیماران در طول 48 ساعت اول بعد از عمل می باشد و اکثر اً در محل برش می باشد و این درد می تواند باعث کاهش سرفه و به دنبال آن آتلکتازی و تجمع خلط شده و همچنین باعث کاهش تخلیه معده و کاهش حرکت روده و به دنبال آن باعث ایلئوس و یبوست شود و همچنین با کاهش تحرک بیمار و خطرDVT اضطراب و خستگی بیمار را ایجاد می کند (18) .

کنترل درد و اضطراب پس از عمل جراحی، یکی از مسائل مهم مراقبت پس از جراحی است. کاهش درد علاوه بر افزایش رضایتمندی بیمار، باعث بهبودی سریعتر بیمار و بهبود عملکرد سیستم قلبی، عروقی و تنفسی و سیستم گوارشی می شود (19). مسئله درد از مسائل مهم در مراقبت های بعد از جراحی می باشد، که طی سال های اخیر توجه زیادی به آن شده است. امروزه درد به عنوان علامت حیاتی پنجم در نظر گرفته می شود و یکی از مشکلات مهم در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرارمی گیرند، می باشد (19). کنترل یا کاهش درد پس از عمل جراحی یکی از اجزای مهم مراقبت پس از جراحی می باشد و این مشکل به ظاهر ساده که چگونه درد پس از عمل جراحی را به طورکامل یا نسبی از بین ببریم، همچنان باقی مانده است (20).

 کاهش درد علاوه بر این که بر رضایتمندی بیمار مؤثر است، با تأثیر مستقیم بر اکثر سیستم های فیزیولوژیک بدن با تظاهراتی روی اعضای بدن همراه است و می تواند سیر بعد از عمل جراحی را تحت تأثیر قرار دهد (19). اگر چه مخدرها در کنترل درد پس از عمل قویاً مؤثر هستند، اما به دلیل عوارض جانبی که به وجود می آورند از جمله خواب آلودگی، تهوع و استفراغ، ایلئوس، یبوست، مهار سیستم تنفسی، مهار سیستم اعصاب مرکزی و اعتیاد، پزشکان به دنبال استفاده از روش های تسکین درد دیگری می باشند (21).

در رابطه با اثر روش های طب جایگزین و مکمل بر روی شدت بیماری ها و تاثیر درمانی اینگونه از روش ها ، مطالعات کمی انجام شده است. البته دلایل بسیاری برای استفاده از این روشهای غیر دارویی وجود دارد که شامل غیر تهاجمی بودن، آسان بودن، ارزان بودن، عدم داشتن عوارض جانبی و غیر دارویی بودن این گونه روش ها میباشد. ترس از عوارض ناخواسته دارویی، دلیل خوبی برای افزایش استفاده از این روش ها می باشد (22). مطالعات مشخص کرده است که موسیقی و  رایحه درمانی در بسیاری از شرایط از جمله کاهش خستگی قبل و بعد از زایمان، درد، میگرن، کاهش فشار خون و تری گلیسیرید و قند خون، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بیماری های انسدادی ریه و اضطراب می تواند مفید واقع شود (23-25).

در بررسی متون در سال های 2003 تا 2013 ،کلیه فعالیت های پژوهشی با محوریت تاثیر موسیقی و رایحه درمانی بر روی اضطراب و درد در Scholar  Google ،Pubmed  ، Chochran ،Sid  و Magiran جستجو شد که سرانجام  20 مقاله معیارهای ورود به طرح را داشتند:

در مطالعه ای که Ebneshahidi و ) Mohseni  2012)روی زنان باردار انجام دادند نشان دادند که موسیقی، میزان درد و استفاده از مورفین را بطور قابل توجهی کاهش می دهد (26). در یک مطالعه مشابه نیز ،Liu  و  Chang و Chen (2010 ) نشان دادند که موسیقی بطور قابل توجهی اضطراب و درد بیماران با زایمان طبیعی را کاهش می دهد (27).

 در مطالعه ای که Kshetrry و  Carole و Henly و همکارانش ( 2006 ) روی بیماران بخش مراقبت ویژه انجام دادند به این نتیجه رسیدند که در بیمارانی که گرافت بای پس عروق کرونری شده اند موسیقی بطور معنی داری تنش و درد را کاهش می دهد ولی روی فشار خون و ضربان قلب تاثیری ندارد (27).

زمینه پژوهش………………………………………………………………………………..3

2-1اهداف پژوهش……………………………………………………………………………3

هدف کلی……………………………………………………………………………………4

2-2-1 اهداف اختصاصی……………………………………………………………………..5

3-2-1 هدف کاربردی…………………………………………………………………………6

3-1 پیش فرض……………………………………………………………………………….9

4-1 فرضیات………………………………………………………………………………….11

5-1 تعریف وازه های اختصاصی…………………………………………………………..13

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: چهارچوب پژوهش و مروری بر متون

این فصل از دو قسمت چهار چوب پنداشتی و مروری بر مطالعات تشکیل شده است. چهارچوب پنداشتی پژوهش بر اساس دانستنی های موجود در مورد عنوان پژوهش به نگارش در آمده است. چهارچوب پنداشتی این پایان نامه بر اساس مفهوم طب مکمل و جایگزین می‏باشد که در قالب آن از موسیقی و رایحه درمانی و تاثیر این روش ها بر اضطراب و درد ناشی از عمل جراحی در مردان و زنان تحت جراحی عمومی بحث شده است.

 طب مکمل و جایگزین

درمانهای طب مکمل و جایگزین، شامل مجموعه اعمال و عقایدی است که توسط بیماران برای پیشگیری و درمان بیماری ها و یا بالا بردن سطح سلامتی و بهتر شدن وضعیت کلی در کنار درمان های مرسوم بکار می روند (42).

درمان با طب جایگزین روز به روز مقبولیت بیشتری پیدا می کند و تخمین زده می شود که از هر سه نفر، یک نفر در طول عمر خود از این درمان ها برای بیماری های شایعی نظیر مشکلات کمر، سردرد، اضطراب و افسردگی استفاده می کند. بسیاری از پرستاران و پزشکان اطلاع زیادی در مورد این طب نداشته و یا اعتقادی به آن ندارند و در مقابل بسیاری از پزشکان و حتی غیرپزشکان از این روش در درمان بیماریها سود می جویند. بنابراین علاوه بر استقبال مردم از این روشها، اطلاعات و نگرش  پرستاران و پزشکان به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نیاز به استانداردسازی طب مکمل امری ضروری هست زیرا تقاضا برای استفاده از طب مکمل رو به افزایش است (37).برای پیشگیری و درمان درد و اضطراب روش های مختلفی وجود دارد که به طور کلی می توان آن را به روش دارویی و غیر دارویی تقسیم کرد:

رویکرد غیردارویی شامل انجام یک رشته فعالیتهای خلاق توسط بیمار یا مراقب وی(پرستار) است که بدون ایجاد خطر، درد و اضطراب بیمار را کاهش داده یا آن را قابل تحمل می سازد.

تحقیقات نشان داده که استفاده از روش های غیردارویی ذهنی و شناختی مثل موسیقی و رایحه درمانی بطور موثری درد و اضطراب ناشی از اقدامات تهاجمی دردناک را کاهش می دهد (43). پایه انحراف فکر بر این اساس هست که اگر تشکیلات مشبک در ساقه مغز تحریکات حسی کافی و متنوعی دریافت کند، می تواند به صورت انتخابی از انتقال احساساتی نظیر درد جلوگیری کرده و آن را نادیده بگیرد (44). پرستاران اغلب اوقات تدابیری را برای اضطراب و تسکین درد بکار می برند، ولی در زمینه معتبر ساختن این اقدامات پژوهش های زیادی انجام نشده است، لذا لازم است پژوهش درباره تاثیر مداخلات خاص پرستاری بر کاهش اضطراب و درد در اولویت برنامه های تحقیقی قرار داده شود.

یکی از این روش ها موسیقی و رایحه درمانی است که به عنوان قسمتی از پرستاری در بسیاری از کشورها مانند سوئیس، آلمان، انگلستان، کانادا و آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد.بطور معمول تکیه گاه اصلی درمان اضطراب و درد،  استفاده از داروهای ضد اضطراب و ضد درد می باشد. اما این داروها در همه بیماران تحت جراحی عمومی موثر نیستند، بعلاوه، اغلب اثرات جانبی ناخواسته ایجاد کرده و در ضمن موجب افزایش هزینه‏های درمان می‏گردد. بنابراین استفاده از روش‏های غیر دارویی بطور توام با روش‏های دارویی سبب کم شدن اضطراب و درد می‏شود (45).اخیرا تمایل زیادی به مداخلات غیردارویی جهت کاهش اضطراب و تسکین درد ناشی ازپروسیجر ها ایجاد شده است. مداخله از طریق موسیقی و رایحه درمانی، یکی از چندین روش مراقبت محیطی است که در آن پرستاران محیط را تغییر می دهند تا باعث بهبود سلامت و احساس خوب بودن شوند (46).

امروزه، روشهای غیردارویی تسکین درد و اضطراب، توجه نظام های پرستاری را به خود جلب کرده است و  بیماران نیز به استفاده از این روش ها تمایل نشان می دهند. همچنین این نوع مداخلات مؤثر، ساده و کم خطر می باشند و به رعایت زمان خاص و مصرف تجهیزات پرهزینه نیاز ندارند. علاوه بر آن، عوارضی که در اثر مصرف داروها ایجاد می شود در استفاده از روش های غیردارویی تسکین درد  و اضطراب وجود ندارد.امروزه تأکید زیادی بر استفاده از درمانهای مکمل در سیستم بهداشتی می شود به طوری که درمانهای مکمل را به عنوان یک عامل روانی با هدف ایجاد آرامش در موقعیت های تنش زا نام می برند که اینها وسیله ای مناسب برای مداخله درمانی پرستاری بوده ویک ابزار ارزان و غیر تهاجمی است که پرستار می تواند در کنار سایر مراقبتهای پرستاری به راحتی اجرا کند (40).امروزه این درمان از طرف بورد ایالتی پرستاران آمریکا، به عنوان بخشی از پرستاری کل نگر معرفی شده است. این نوع درمان در انگلستان به عنوان یک جزء پذیرفته شده در اقدامات پرستاری محسوب می شود. پرستاران در بیش از 30 کشور مجوز استفاده از درمان های طب مکمل از جمله آروماتراپی و موسیقی درمانی را در مراقبت های پرستاری کل نگر دارند.

برخی از شاخه های طب مکمل که بین مبتلایان استفاده بیشتری دارد عبارتند از طب سوزنی، طب سنتی، هومیوپاتی، استوپاتی، رفلکسولوژی، کایروپراکتیک، هیپنوتیزم، انرژی درمانی، ورزش درمانی، حرکت درمانی، موسیقی درمانی، ماساژ درمانی، تصویر درمانی، گیاه درمانی، رایحه درمانی، یوگا، استفاده از ویتامین ها، مدیتیشن، مشاوره حضوری یا تلفنی، گروههای حمایتی و … است (47) که در این طرح تحقیقاتی به تاثیر موسیقی و رایحه درمانی بر روی اضطراب و درد بیماران تحت جراحی عمومی پرداخته شد.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی روشی است که در آن موسیقی اثرات خود را از طریق هماهنگی ریتم های مختلف بدن اعمال کرده و تنظیم و تعدیل پاسخ های فیزیولوژیکی را به روشهای مختلف انجام می دهد (48).

موسیقی درمانی عبارت است از کاربرد موسیقی برای:

1) القاء آرامش   2) تسریع روند بهبود بیماری‏ها   3 ) بهبود عملکرد ذهنی و ایجاد سلامتی (49).

موسیقی درمانی عبارت است از استفاده خاص از موسیقی، در خدمت به افراد با نیازهای متفاوت روحی، فیزیکی و توانبخشی.  به عبارت دیگر موسیقی درمانی یک نوع استفاده نظام‏مند از موسیقی به منظور توانبخشی و بهداشت جسم و روان و دارای سه سطح می باشد:

الف – سطح اول : در  این سطح فرد نیازمند توانبخشی می باشد و موسیقی درمانی جهت از بین بردن آثار به جا مانده از بیماری و تخلیه هیجانی و جلوگیری از استرس انجام می‏گردد.

ب – سطح دوم : دراین سطح موسیقی به عنوان درمان مورد استفاده قرار می‏گیرد بدون استفاده از داروی شیمیایی.

ج – سطح سوم : در این سطح موسیقی برای بهبود کیفیت زندگی مورد استفاده قرار می‏گیرد. با موسیقی درمانی می‏توان امید به بهتر زندگی کردن را تقویت کرد (50).

موسیقی درمانی در درمان بسیاری از مسایل فیزیکی، عاطفی و روانی در افراد مختلف کاربرد دارد. مهم ترین این مشکلات شامل درد، اضطراب، غم و اندوه، مشکلات ارتباطی و غیره می باشد (51). با توجه به اینکه سایر روش های کاهش اضطراب همانند تهیه جزوات آموزشی، اطلاع رسانی فیلم و نوار ویدیویی وقت گیر بوده، امروزه سعی بر این است که از روش های موثرتری از جمله موسیقی درمانی و رایحه درمانی که وقت کمتری میگیرد و فراگیرتر می باشد، استفاده گردد (52).

موسیقی درمانی برای کاهش اضطراب و ناراحتی، قدمتی تاریخی دارد. به طوری که مصریان از موسیقی برای درمان نازایی زنان و ایرانیان از صدای عود برای معالجه بسیاری از بیماری ها استفاده می کردند (53). همچنین موسیقی با انحراف حواس و کاهش تمرکز بیمار از محرک های اضطراب آور، باعث کاهش احساس درد و اضطراب بیمار می گردد (54). از جمله تاثیرات سایکولوژیک موسیقی، ایجاد ریلاکسیشن می باشدکه باعث کاهش تاثیرات تعداد ضربان قلب، کاهش تعداد تنفس می شود (55). تحقیقات بسیاری که در زمینه موسیقی درمانی و سایر روش های آرام سازی انجام شده، مشخص کرده است که مهم ترین تاثیر آن کاهش اضطراب است (56).درمان با صدا، نوعی درمان طب مکمل بوده و مبنای نظری آن بر این اصل استوار است که اعضای بدن و سلول ها، با روش های خاصی به الگوهای ویژه گسترش و فشردگی پاسخ می دهند. در بسیاری از موارد متخصصان سعی دارند با به کار بردن صدا نوسان های سلامتی را با هدایت امواج هماهنگ در نقاط آسیب دیده، ذخیره و تقویت نمایند (57).

تاریخچه کاربرد صدا در درمان امراض به گذشته های دور برمی گردد، به طوری که کتیبه های مصری، یونانی، چینی، هندی و رومی از موسیقی به عنوان یک وسیله شفادهنده یاد کرده اند. در سال ( 1983)، واک تئوری را ارائه داد مبنی بر اینکه عدم تمرکز حواس بر روی درد می‏تواند درد را کاهش دهد و بعدها برای انجام این کار از موسیقی استفاده شد.پژوهش‏های انجام شده، نشان می‏دهد که غده تالاموس به عنوان مهمترین غده در مغز انسان، محرک‏های صوتی را به وسیله سیستم های عصبی دریافت و در کنار حافظه و تخیل به آن‏ها پاسخ می‏دهد. غده هیپوفیز نیز که از غده تالاموس فرمان دریافت می‏کند به محرک‏های صوتی موزون پاسخ می‏دهد، موجب بروز ترشحاتی می‏شود که نتیجه آن آزادسازی ماده آرام بخش به نام آندروفین خواهد بود. با توجه اینکه مهمترین اثر ماده مزبور، تسکین درد در انسان است به سادگی می‏توان به ارزش موسیقی درمانی که عملا موجبات آزادسازی ماده آندروفین که علاوه بر تسکین درد، موجبات انبساط و شادی را در انسان فراهم می سازد، پی برد (57).نخستین مورد ثبت شده در قرن بیستم از پزشکی که موسیقی را در زمینه جراحی مورد استفاده قرار داد به سال ( 1914) باز می‏گردد. در آن هنگام، اوان اونیل کین گزارش خود را در مجله  JAMAدرباره استفاده از فونوگراف در اتاق عمل منتشر کرد. سال بعد، بوردیک جزییات کاملی از آزمایش خود را در کتاب سال بیهوشی و بی حسی آمریکا منتشر کرد. وی نوشت: «دکتر کین، با وجود مشاهده اثر مثبت فونوگراف در بخش‌های ریکاوری، آن را به اتاق عمل منتقل کرد و دریافت تقریبا همه بیماران، القای بیهوشی را بهتر تحمل کرده و پیش از بروز ترس از جراحی، اضطراب آنان کاهش می‌یابد». چهار دهه بعد، اثر بی‌حسی شنوایی با مشاهد کاهش نیاز به تجویز داروی بی حسی در بیمارانی که تحت اعمال جراحی دردناک دندان قرار می‌گرفتند نشان داده شد، به این صورت که بیماران همزمان در معرض تحریک شنوایی با صدای بلند و موسیقی پس زمینه قرار گرفتند. بنابراین، اگر بیماری در معرض صدای بسیار بلند قرار بگیرد، به صورتی که افزایش آن تحت کنترل خودش باشد، توجه به تحریک شنوایی موجب از بین رفتن پاسخ ناشی از برانگیختگی مسیر درد در هنگام شروع عمل جراحی دندان می‏شود (58).

1-2طب مکمل و جایگزین……………………………………………………………………….15

2-2 موسیقی درمانی…………………………………………………………………………20

3-2رایحه درمانی……………………………………………………………………………….24

4-2.جراحی عمومی و کوله سیستکتومی…………………………………………………28

5-2 مروری بر متون تجربی……………………………………………………………………30

فصل سوم: روش پژوهش

این فصل در رابطه با روش پژوهش و ملاحظات اخلاقی تدوین گردیده است. روش پژوهش شامل نوع پژوهش، جامعه پژوهش، نمونه پژوهش، روش نمونه­گیری و حجم نمونه، محیط پژوهش، ابزار گردآوری داده­ها، روش جمع­آوری داده­ها و روش تجزیه و تحلیل داده­ها می­باشد. ملاحظات اخلاقی نیز شامل محدودیت­های پژوهش و نکات اخلاقی رعایت شده در پژوهش می­باشد.

نوع پژوهش

این تحقیق یک مطالعه مداخله ای، از نوع کارآزمایی بالینی است. مطالعه تجربی، قوی ترین نوع مطالعات برای اثبات رابطه علیتی است. مطالعات تجربی را که بر روی انسان انجام می گیرد کارآزمایی بالینی می گویند. کارآزمایی بالینی، مطالعات تجربی کنترل شده ای هستند که برای مقایسه تاثیر اقدامات پزشکی متفاوت در انسان ها به کار می روند. امروزه کارآزمایی بالینی به عنوان قوی ترین روش علمی برای ارزیابی روش های مختلف درمانی پذیرفته شده است. دلیل اهمیت کارآزمایی بالینی در این نکته نهفته است که در مطالعات متعددی نشان داده شده است که حتی بدون تجویز داروی موثر و فقط به کمک ایجاد احساس تحت حمایت بودن و تحت درمان بودن در بیماران، بسیاری از بیماران بهبود می یابند. شاید به جرات بتوان گفت که کارآزمایی بالینی مدرن، بهترین شاخص پزشکی قرن بیستم از سایر قرون می باشد (94).

بر اساس تعریف ارائه شده در سایت WHO، کارآزمایی بالینی مطالعه‏ای است که به منظور ارزشیابی اثر یک مداخله معین در سلامت افراد به صورت آینده نگر انجام می‏شود. در آن شرکت کنندگان در مطالعه معمولا در 2 یا چند گروه دسته بندی می‏شوند و یکی از این گروه‏ها، گروهی است که مداخله در آن انجام می‏شود.  مداخلات مورد نظر تنها به داروها منحصر نمی‏شود بلکه طیف وسیعی از مداخلات از قبیل استفاده از سلول‏های بنیادی در درمان، محصولات بیولوژیک، اعمال جراحی، روش‏های تشخیصی، وسایل استفاده شده برای درمان در بدن انسان، روش‏های رفتار درمانی، روش‏های ارائه خدمات و روش‏های پیشگیری را شامل می‏شود. کارآزمایی بالینی روشی است که بر اساس آن می توان روش‏های درمانی جدید را آزمایش کرد و ایمنی، ‌تاثیر و بالاتر از آن استاندارد بودن روش جدید را ثابت کرد. این روش ممکن است به منظور ارزیابی یک داروی جدید، ترکیبی جدید از درمان‏های موجود، نگرشی جدید نسبت به روش‏های درمانی، روش جدید درمانی یا پیشگیری، راه‏هایی برای کمک به مدیریت علائم و یا روش‏هایی برای بهبود کیفیت زندگی بیمار استفاده شود (94).

این پژوهش یک کارآزمایی بالینی است که در آن به بررسی تاثیر متغیرهای مستقل موسیقی و رایحه درمانی بر متغیرهای وابسته درد و اضطراب ناشی از جراحی عمومی پرداخته شده است.

در پژوهش حاضر بیماران به سه گروه بدون مداخله، گروه رایحه درمانی و گروه موسیقی درمانی تقسیم شدند که در گروه‏های مورد مطالعه اضطراب و درد تعیین و مورد مقایسه قرار گرفت.

جامعه پژوهش

جامعه پژوهش شامل کلیه مواردی است که دارای خصوصیات و ویژگی های مشترک و مورد نظر پژوهش باشند. جامعه پژوهش این مطالعه را زنان و مردان 55-15 ساله تحت جراحی عمومی کوله سیستکتومی تشکیل داد.

نمونه پژوهش

نمونه بخشی از جامعه است. در مفهوم متعارف، بخشی از کل، که خصوصیات آن کل را دارا باشد، نمونه می گویند. در انتخاب نمونه باید دقت کافی به عمل آید تا نمونه انتخاب شده، نماینده جامعه باشد. نمونه این پژوهش را 90 بیمار مرد و زن تحت جراحی عمومی کوله سیستکتومی مراجعه کننده به مرکز آموزشی درمانی سینا تبریز که دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند، تشکیل دادند که به صورت تصادفی در سه گروه (30 نفر بدون مداخله، 30 نفر رایحه درمانی و 30 نفر موسیقی درمانی ) مورد بررسی قرار گرفتند.

حجم نمونه

تعداد شرکت کنندگان در یک تحقیق را حجم نمونه گویند. حجم نمونه مورد نظر، تعداد شرکت کنندگانی است که برای حضور در تحقیق برنامه ریزی شده اند و با استفاده از محاسبه توان آماری تعیین می شوند. حجم نمونه باید کافی باشد تا بتواند احتمال بالایی از تشخیص را به عنوان اندازه تاثیر قابل توجه یک مقدار معین، اگر واقعا چنین اثری وجود دارد، ارائه دهد. با توجه به مطالعه مقدماتی بر روی 30 نفر در مرکز آموزشی درمانی سینا ی تبریز، با در نظر گرفتن 05/0=α  و8/0 power= ، اندازه نمونه برای هر گروه 30 نفر برآورد گردید .

روش نمونه گیری

نمونه گیری تصادفی ساده، مهم ترین نوع نمونه گیری احتمالی می باشد. وقتی جامعه مورد مطالعه به لحاظ صفت مورد مطالعه همگن باشد، یعنی اختلاف بین افراد جامعه آماری از نظر صفت مورد مطالعه کم باشد از روش نمونه گیری تصادفی ساده استفاده می کنیم که در آن هر یک از اعضای جامعه شانس برابر و مستقلی برای انتخاب شدن در نمونه را دارند.

نوع مطالعه………………………………………………………………………………………45

2-3جامعه آماری پژوهش………………………………………………………………………46

4-3 نمونه پژوهش……………………………………………………………………………47

5-3 حجم نمونه……………………………………………………………………………….48

6-3 روش نمونه گیری………………………………………………………………………..48

7-3 مشخصات واحدهای مورد پژوهش……………………………………………………49

1-7-3 معیارهای ورود به مطالعه…………………………………………………………..50

2-7-3 معیارهای خروج از مطالعه………………………………………………………….52

8-3 ابزار جمع آوری داده ها…………………………………………………………………53

9-3 خلاصه روش اجرا……………………………………………………………………….53

10-3 اعتبار و پایایی ابزار گردآوری اطلاعات………………………………………………..55

11-3 روش تجزیه و تحلیل آماری داده ها………………………………………………….56

12-3 ملاحظات اخلاقی………………………………………………………………………56

فصل چهارم: یافته های پژوهش

این فصل به منظور بررسی نتایج و یافته های پژوهش تدوین گردیده است. هدف از این مطالعه بررسی تأثیر موسیقی و رایحه درمانی بر اضطراب و درد بیماران تحت جراحی عمومی بود که در مرکز آموزشی درمانی سینا انجام گردید. در این قسمت، داده های به دست آمده توسط آمار توصیفی( فراوانی، درصد، میانگین و انحراف معیار) و آمار استنباطی (آزمون کای اسکویر، آنالیز واریانس یک طرفه (آزمون ANOVA) و پس آزمون توکی ) مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. به منظور بررسی نتایج حاصل از پژوهش، در این فصل ابتدا توصیفی از مشخصات فردی-اجتماعی شرکت کنندگان در مطالعه ارائه شده، سپس جهت پاسخ به اهداف مطالعه، جهت بررسی تأثیر موسیقی و رایحه درمانی بر درد و اضطراب بیماران تحت جراحی عمومی، با استفاده از آزمون کای اسکویر، آنالیز واریانس یک طرفه (آزمون ANOVA)، تغییرات ایجاد شده در میزان درد و اضطراب بیماران در سه گروه مورد مطالعه در زمان های مختلف مقایسه شده و سپس با استفاده از پس آزمون توکی، میانگین تغییرات گروههای مورد مطالعه دو به دو مورد مقایسه قرار گرفتند.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری.

1-5 تعبیر و تفسیر یافته ها و مقایسه آن با سایر مطالعات…………………………..70

2-5 نتیجه گیری نهایی ……………………………………………………………………72

3-5 کاربرد یافته های پژوهش …………………………………………………………..74

1-3-5 کاربرد در حیطه بالینی……………………………………………………………80

2-3-5 کاربرد در حیطه اموزش پرستاری…………………………………………………83

3-3-5 کاربرد در حیطه مدیریت پرستاری………………………………………………..88

4-3-5 پیشنهادات برای مطالعات آتی………………………………………………….90

4-5 محدودیت های پژوهش……………………………………………………………..102

منابع………………………………………………………………………………………..109

ABSTRACT

 Background and aim: Today, control or reduce pain and anxiety after surgery, as an important component of post-surgical care is challenging. Due to the effects of other methods, there is a strong emphasis on the use of complementary alternative medicine therapies. This study aimed to investigate the effect of music and aromatherapy on anxiety and pain in patients with cholecystectomy was performed.

Method: this Single blind randomized clinical trial involving 90 patients with cholecystectomy in Training Center – Sinai Hospital of Tabriz (1392) conducted a random assignment of patients was performed using a  simple random sampling and the music (n = 30) ,aromatherapy (n=30) and control  groups(n = 30) were examined.  For the music group, 8 and 16 hours after surgery, the music was played for 30-15 minutes. For the aroma group, 8 and 16 hours after surgery, 10 drops of rose water with a 12% concentration, within 2/5-5 cm above the nose to sniff out for three minutes.  The control group continued routine care. Data collected included demographic information and a visual check of anxiety and pain collecting tools (VAS or Visual Analogue Scales) characteristics.  By using the SPSS /13 software descriptive statistics (frequency, percentage, mean and standard deviation) and inferential statistics were analyzed using Chi-square , ANOVA and Tukey post test.

Findings: Results showed that changes in the level of pain and anxiety control were different)p<0/05) in aroma therapy and music therapy groups.

conclusion: Based on the results of the study it could be concluded that the effect of aromatherapy is more than music therapy on pain and anxiety in patients.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان