انتخاب صفحه

فهرست مطالب

فصل اول: کلیات تحقیق

انسان در طول حیات همواره به فعالیت و حرکت نیاز داشته و به دنبال  کسب تجارب و کشف روش های جدید بوده است. ورزش در طول تاریخ زندگی انسان به شیوه‌های گوناگونی متجلی گردیده است. ورزش جزء لاینفک تعلیم و تربیت و وسیله‎ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی نسل جوان است. اهداف عمده تربیت‎بدنی در تاریخ زندگی انسان حفظ سلامت و تعمیم بهداشت، رشد قوای جسمی، آمادگی برای فعالیت‎های دفاعی، کسب شادابی و نشاط وکسب موفقیت در وظایف حرفه‎ای و شغلی می باشد. در این بین توجه به بهداشت و سلامت زنان یکی از ارکان مهم پیشرفت هر جامعه است، زیرا که حفظ سلامت زنان با سلامت دیگر اعضای خانواده مرتبط است و وابستگی بهداشت و سلامت زنان و سایر اعضای خانواده با اجتماع اجتناب ناپذیر است  و توجه به سلامت آنان قدمی مؤثر در کاهش مسائل بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی و ایجاد جامعه‌ای  سالم و مترقی است ( مهری، 1371).

سالهاست که زنان به عنوان نیروی انسانی در بسیاری از زمینه‌های شغلی از جمله حرفه‌های مدیریتی، پزشکی و فنی بکار گرفته شده‌اند و تا حدودی به علت همین وظایف شغلی حساس  و استفاده از وسایل کمکی برای انجام کارهایی که نیازمند تحرک و فعالیت است از فعالیت بدنی آنان کاسته شده است و به نوعی دچار کم تحرکی و بی تحرکی شده اند. شیوه ی زندگی بی تحرک و چاقی عامل نگرانی مهم جهانی است و عامل خطر قابل اصلاحی است که فعالیت بسیاری از ارگان های بدن و به ویژه دستگاه قلبی عروقی را تحت تاثیر قرار می دهد. عدم فعالیت جسمانی ، اضافه وزن و چاقی نه تنها خطرات مربوط به سلامتی دارند بلکه عوامل خطر غیر مستقیمی هم برای بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع دوم ، فشار خون بالا و
بیماری های مختلف اسکلتی عضلانی است.

بیماری های قلبی عروقی طیف وسیعی از مشکلات مرتبط با دستگاه گردش خون را در بر می گیرد که از دلایل عمده مرگ ومیر در جهان است و سالانه مقادیر قابل توجهی از بودجه کشورها در زمینه بهداشت و درمان را بخود اختصاص می دهد. بیماریهای قلبی عروقی در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان هستند . این بیماریها در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا هستند. درگذشته بیماریهای عفونی و واگیر عامل عمده مرگ و میر های بشر بودند ، امّا امروزه بیماریهای غیرواگیر تبدیل به عوامل خطرناکتر شده اند . اگرچه خطرات ناشی از بیماریهای مسری بدلیل ماهیت واگیری آنها فوری و آنی تر است امّا عوارض ناشی از بیماریهای مزمن مثل بیماریهای قلبی عروقی ماندگارتر ، پرهزینه تر و ناتوان کننده تر هستند .هرچند بعضی از عوامل ایجاد و پیدایش بیماریهای قلبی عروقی مثل سن غیر قابل مداخله هستند ، امّا روشهایی برای پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی وجود دارد . با بکار بستن این روشها و شیوه ها

می توان از ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی پیشگیری کرد و یا حداقل بروز آنها را به تأخیر انداخت .

رایج ترین نوع بیماری های قلبی، بیماری شریانهای قلب است که البته بیش از انواع دیگر قابل پیشگیری است. شریان ها بر اثر مسدود شدن یا تنگ شدن نمی توانند به خوبی خون را از خود عبور دهند. ایجاد پلاک( یا رسوب) سبب تنگ شدن یا مسدود شدن شریان قلب شده و هر قدر بزرگتر و وسیع تر شوند احتمال بروز حمله قلبی بیشتر خواهد شد. از انواع دیگر می توان به فشار خون بالا اشاره نمود که تأثیرات جدی بر عروق خونی، قلب و کلیه ها می گذارد. تغییر در ریتم ضربان قلب، افزایش تعداد ضربان های قلب و یا کاهش آن نیز از موارد دیگرند: گاهی اوقات وجود عارضه ای مادرزادی در دستگاه قلب وعروق به صورت نارسایی آشکار شده و منجر به ایجاد اختلال در جریان یافتن خون و خروج آن از قلب خواهد شد.
عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی در زنان با مردان تفاوتی ندارد و به دو دسته اصلی تقسیم می شود:ابتدا  عوامل خطری که قابل اصلاح نیستند و عبارتند از: افزایش سن،( بیش از ۶۵ سالگی) ، دوران پس از یائسگی ، خارج کردن رحم( هیترکتومی)، وراثت ( سابقه ابتلا به بیماری های قلبی در افراد خانواده ) و دوم  عواملی که قابل اصلاحند و  عبارتند از : سیگار کشیدن ، فشار خون بالا، بالا بودن مقدار کلسترول خون، کاهش فعالیت بدنی، شیوه زندگی بی تحرک، چاقی و  نوشیدن الکل.

امکان ایجاد بیماریهای قلبی عروقی بعد از سن 40 سالگی در مردان 49% و در زنان 39% است . در ایران براساس مطالعات انجام شده در 4 استان برروی علل مرگ و میر در سال 1379 و 1380 نشان داده شده که بیماریهای قلبی عروقی مسئول 6/34% کل مرگ ها بوده اند .

عوامل ایجاد کننده بیماریهای قلبی عروقی عمدتا قابل پیشگیری هستند و لازم است تغییراتی در شیوه زندگی فرد ایجاد شود. کلید پیشگیری بیماریهای قلبی عروقی کاهش کلسترول خون, کنترل فشار بالای خون، نگهداری وزن بدن در وضعیت سالم و طبیعی، ترک سیگار و تحرک جسمانی است. مطالعات نشان داده اند که فعالیت های ورزشی به عنوان یک روش مناسب برای کمک به برطرف شدن مشکلات همراه بیماری های قلبی عروقی است . لیکن در مورد نوع، مدت، شدت و تکرار فعالیت ورزشی هنوز ابهاماتی وجود دارد که باید توسط تحقیقات علمی مشخص شود. لذا تحقیق حاضر با هدف بررسی تاثیر نوع فعالیت ورزشی بر برخی از عوامل خطر زای قلبی عروقی زنان غیر ورزشکار طراحی گردیده است.

1-1-مقدمه…………………………………………………………………………………. 2

1-2-بیان مساله………………………………………………………………………….. 4

1-3-ضرورت و اهمیت تحقیق…………………………………………………………….. 7

1-4- اهداف تحقیق………………………………………………………………………. 9

1-4-1-هدف کلی………………………………………………………………………… 9

1-4-2- اهداف اختصاصی………………………………………………………………. 10

1-5- سؤالات تحقیق…………………………………………………………………… 10

1-6- تعاریف مفهومی وعملیاتی متغیرها……………………………………………. 11

1-6-1-تعاریف مفهومی……………………………………………………………….. 11

1-6-1-1- لیپوپروتئین کم چگالی (LDL-C)…………………………………………… 11

1-6-1-2- لیپوپروتئین پرچگالی(HDL-C)………………………………………………12

1-6-1-3- تری گلیسیرید(TG)………………………………………………………… 12

1-6-1-4- کلسترول(chl)…………………………………………………………….. 12

1-6-1-5- پروتئین واکنشگرC (CRP)……ا…………………………………………… 12

1-6-1-6- سیستاتین C………ا……………………………………………………… 13

1-6-2- تعاریف عملیاتی………………………………………………………………. 13

1-6-2-1- زنان میانسال غیرورزشکار……………………………………………….. 13

 1-6-2-2- روش تمرین ………………………………………………………………. 13

1-6-2-3-تری گلیسیرید……………………………………………………………… 13

1-6-2-4- لیپوپروتئین پرچگالی(HDL-C)…………………………………………… 14

1-6-2-5- لیپوپروتئین کم چگالی (LDL-C)………………………………………… 14

1-6-2-6- پروتئین واکنشگرC (CRP)…..ا…………………………………………. 14

1-6-2-7- کلسترول(chl)…………………………………………………………….. 14

1-6-2-8- سیستاتین C………..ا…………………………………………………….. 14

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: مفاهیم بنیادی و پیشینه تحقیق

بیماری های قلب دررأس علل مرگ هردوگروه مردان وزنان قرار دارد. حمله ی قلبی عبارت است ازمرگ سلول های عضلانی قلب دراثرکاهش ویاتوقف جریان خون سرخرگ های قلب.گرچه این موضوع غالباًدرافرادبالای 40 سال رخ می دهد،امامی تواند درهرگروه سنی دیده شود.این بیماری درمردان شایع تر است، اما میزان بروز آن در خانم ها نیز رو به افزایش گذاشته است. مهم ترین علائمی که درارتباط با بیماری های قلب و عروق می باشد شامل مواردی همچون احساس ناراحتی درقفسه سینه ، ضعف و خستگی پذیری زودرس، تنگی نفس ، سرگیجه ، طپش قلب و تعریق بیش از حد است. در بررسی علل بیماری های قلبی دو دسته عوامل خطر زا را به صورت عوامل خطر غیر قابل تغییر و قابل تغییر مشخص می کنند.عوامل خطر غیر قابل تغییر شامل افزایش سن(سنین بالای 65 سال)، جنسیت(مرد بودن) و مسایل ارثی (نژاد) می باشد.عوامل خطر قابل تغییر نیز شامل مصرف دخانیات (شانس بروزبیماری قلبی درسیگاری ها 2 تا4 برابرغیرسیگاری هاست)، بالابودن کلسترول خون، فشارخون بالا، کم تحرکی ، چاقی واضافه وزن (کسانی که چربی اضافی بخصوص درناحیه ی شکمی دارند بیش ازدیگران به بیماری های قلبی دچار می شوند)، دیابت، استرس، مصرف نوشیدنی های الکلی می باشد.در این بین ارتباط بین مقادیر و غلظت های لیپیدها و لیپوپروتئین های خون و خطر بیماری قلبی عروقی کاملاً شناخته شده است. مطالعات و بررسی های اپیدمیولوژی خطر وقوع بیماری قلبی عروقی را با غلظت های بالای کلسترول تام (TC)، تری گلیسریدها (TG) و کلسترول لیپوپروتئین کم چگالی (C-LDL) مرتبط می دانند. (اعظمیان، 1379). که در این بخش به بررسی ساختار و عملکرد این عوامل و نقش آن ها در بیماری های قلبی پرداخته خواهد شد.

2-1-2- لیپوپروتئین ها

لیپو پروتئین‌ها مولکول‌های  مرکبی هستند که از لیپیدها و پروتئین‌های اختصاصی هیدروفیل تشکیل شده‌اند و در بروز بیماری‌های قلبی- عروقی نقش تعیین کننده ای دارند. این ذرات دارای خواصی از لیپیدها و پروتئین‌ها می‌باشند و توسط مخاط روده و کبد سنتز می‌شوند. شکل و اندازه لیپوپروتئین ها بستگی به درصد ترکیبات لیپیدی و پروتئین آن دارد. هر چه قدر در صد لیپید ملکول، مخصوصاً در مرکز آن بیشتر باشد آن لیپوپروتئین حجیم تر، نامحلول‌تر و از نظر وزن مخصوص سبک‌تر است و هر قدر در صد پروتئین و لیپیدهای هیدروفیل آن بیشتر باشد مولکول کوچک‌تر و محلول‌تر است (دبیدی روشن، 1381).

2-1-3-تشکیل و عملکرد لیپوپروتئین

 تقریبا تمام لیپوپروتئین ها در کبد ساخته می‌شوند که محل ساخته شدن قسمت عمده ای از کلسترول و تری گلیسریدهای پلاسما نیز می‌باشد. علاوه بر این مقدار اندکی از لیپوپروتئین پر چگالی (HDL) در جریان جذب اسیدهای چرب از روده‌ها در اپی تلیوم روده ای ساخته می‌شود. عملکرد اصلی لیپوپروتئین، انتقال محتوای لیپیدی شان درخون است. لیپوپروتئین های بسیار کم چگالی (VLDL) تری گلیسریدهایی را که در کبد ساخته می‌شوند به طور عمده به بافت چربی منتقل می‌کنند، در حالی که سایر لیپوپروتئین ها در مراحل مختلف انتقال کلسترول و فسفولیپید از کبد به بافت‌های محیطی یا از محیط به کبد اهمیت دارند ( گایتون، 1387)

2-1-4- ساختمان و خواص لیپوپروتئین‌ها

لیپوپروتئین ها به صورت ذرات کروی معلق در جریان خون بوده که عوامل هیدروفیل فسفو لیپیدها (P)، کلسترول آزاد و آپولیپو پروتئین ها با (ap) در سطح این مولکول‌ها وجود دارد و در مرکز این مولکول ها لیپیدهای خنثی و هیدروفوب تری گلسیرید ها یا TG و کلسترول استریفیه یا EC قرار دارند. علت به وجود آمدن سلول لیپوپروتئین در واقع حلال بودن لیپیدها در خون است، به همین علت است که لیپیدهای خنثی با فسفولیپیدها و پروتئین‌ها در هم آمیخته شده ولیپو پروتئین به وجود می‌آید. وجود این لیپوپروتئین ها در غشای سلول موجب قابلیت نفوذ انتخابی غشاء می‌شود (دبیدی، 1381).لیپو پروتئین‌های پلاسما از نظر نسبت‌های لیپید به پروتئین و ترکیبات لیپیدی متفاوتند. ترکیبات تشکیل دهنده لیپوپروتئین ها بوسیله پیوندهای ضعیف وان در والسی بین ترکیبات هیدروفوبی مثل گلسیریدها، کلسترول استریفیه، و جزء هیدروفوب فسفولیپیدها وکلسترول آزاد و پیوندهای یونی به همدیگر متصل و مولکول لیپوپروتئین تشکیل می‌شود. شکل کروی لیپوپروتئین ها و اندازه آن‌ها بستگی به درصدهای ترکیبات لیپیدی به پروتئینی دارد. هر قدر نسبت لیپیدها به ویژه کلسترول استریفیه و تری گلسیریدها (مرکز مولکول)‌ بیشتر باشد، آن لیپوپروتئین حجیم تر و غیرقابل حل‌تر است. لیپو پروتئین‌ها با توجه به وزن مخصوص توسط اولترا سانتریفیوژ به چهار طبقه تقسیم می‌شوند، که دو طبقه مهم آن  مربوط به حمل کلسترول می‌شود و شامل لیپو پروتئین کم چگال و پر چگال است.

2-1-5- لیپوپروتئین کم چگالی (LDL-C)

لیپوپروتئین با وزن مخصوص کم یا کم چگال عمل حمل کلسترول به سمت کبد را انجام می‌دهند. این مولکول از دو واحد جزئی ( ) و واحد اصلی ( ) که از واحد جزئی وزن مخصوص کم‌تری دارد تشکیل شده است.غلظت پلاسمایی بالای کلسترول به صورت لیپوپروتئین های کم چگالی(LDL) است.هیپوکلسترولمی خانوادگی می تواند باعث آترواسکلروز شود. اگرشخصی ژن های معیوب مربوط به گیرنده ی LDL برروی غشای سطحی سلول های بدن را به ارث ببرد،کبد نمی تواندLDL را جذب کند، در این صورت ماشین کلسترول سلول های کبدی در سرازیری ساخت کلسترول وVLDL  تازه راه می افتد،که به درون پلاسما آزاد می شود. در نتیجه، زمانی که نسبت HDL/LDL در رژیم غذایی کسی بالاست، احتمال ایجاد اسکلروز در او به میزان زیادی کم می شود. برخی ازعوامل خطر ساز با افزایش غلظت LDL پلاسما باعث آترواسکلروز می شوند. برخی دیگر همچون هیپرتانسیون با آسیب زدن به آندوتلیوم عروق و ایجاد سایر تغییرات در بافت های عروقی و مستعد ساختن آن ها به رسوب کلسترول به آترواسکلروز می انجامد. مطالعات نشان می دهد که به ازای هر 1mg/dl کاهش کلسترول LDL پلاسما میزان مرگ میرناشی از بیماری آترواسکلروزی قلب حدود2 درصد کاهش می یابد. افزایش LDL درخون می تواند باعث باریک و سخت شدن رگ های تغذیه کننده ی قلب و مغز ،و به دنبال آن بروز بیماری های قلبی و مغزی شود. مقدار مناسب LDL کمتراز 100میلی گرم درد سی لیتر است.

2-1- مفاهیم بنیادی…………………………………………………………………. 16

2-1-1-بیماری های قلبی…………………………………………………………… 16

2-1-2- لیپوپروتئین ها……………………………………………………………….. 17

2-1-3-تشکیل و عملکرد لیپوپروتئین……………………………………………….. 17

2-1-4- ساختمان و خواص لیپوپروتئین‌ها…………………………………………… 18

2-1-5- لیپوپروتئین کم چگالی (LDL-C)……………………………………………. 19

2-1-6- لیپوپروتئین پرچگالی(HDL-C)………………………………………………. 19

2-1-7- تری گلیسیرید(TG)…………………………………………………………… 20

2-1-8- کلسترول………………………………………………………………………. 22

2-1-10- تاثیر ورزش بر لیپید ها و لیپوپروتئین های خون………………………….. 23

2-1-11- پروتئین واکنشگرC (CRP)……ا…………………………………………….. 26

2-1-12- سیستاتین C……….ا……………………………………………………… 28

2-2-پیشینه ی تحقیقات……………………………………………………………… 29

2-3- فرضیه های تحقیق……………………………………………………………… 40

فصل سوم: روش تحقیق

مدت زمان انجام تمرین هشت هفته بود که برای هردو گروه تمرینی به صورت یکسان هرجلسه  60 دقیقه ،3 روز در هفته و به صورت یک روز در میان انجام گرفت. آزمودنی های گروه پیوسته یک جلسه در روز فعالیت ورزشی را انجام دادند و آزمودنی های گروه گسسته همان برنامه را به دو قسمت تقسیم کردند و در دو نوبت صبح و عصر انجام دادند. برنامه تمرین هرجلسه برای گروه پیوسته شامل 10 دقیقه در شروع جلسه تمرین مربوط به گرم کردن ، 40 دقیقه برنامه تمرینی اصلی و 10 دقیقه برگشت به حالت اولیه در نظر گرفته شد. و گروه تمرین گسسته در هر جلسه 5 دقیقه گرم کردن،  20 دقیقه تمرینات اصلی و 5 دقیقه سرد کردن را اجرا کردند که در روز دو مرتبه انجام می شد.مرحله گرم کردن شامل دو نرم و حرکات کششی ایستا و پویا و مرحله بازگشت به حالت اولیه شامل حرکات کششی بود. برنامه تمرین اصلی نیز شامل پیاده روی و تمرینات ایروبیک بود که به صورت حرکات موزون برای قسمت های مختلف بدن انجام گرفت. شدت تمرین از 50-55 درصد در هفته اول شروع شد و هر دو هفته 5 درصد به آن اضافه گردید به صورتی که در دو هفته آخر با شدت 65-70 درصد ضربان قلب حداکثر تمرین کردند. آزمودنی های گروه کنترل در این مدت در هیچ فعالیت ورزشی منظم شرکت نکردند و فعالیت های روزانه خود را انجام می دادند.

3-8- تجزیه وتحلیل آماری متغیرها

در این پژوهش از شاخص های آمار توصیفی همچون میانگین، انحراف معیار، حداکثر و حداقل جهت توصیف متغیر ها استفاده شد.همچنین به منظور تعیین معناداری کلیه فرضیه های تحقیق از روش تحلیل واریانس یک طرفه استفاده شد،  به این صورت که ابتدا نمرات پیش آزمون از پس آزمون کسر گردید و تفاضل نمرات در هر گروه محاسبه شد سپس با استفاده از تحلیل واریانس یک طرفه میانگین گروه ها مقایسه شد و در صورت وجود اختلاف معنی دار در بین گروه ها جهت پیدا کردن محل تفاوت از آزمون تعقیبی توکی استفاده گردید .برای رسم نمودار، برای محاسبات آماری از نرم افزار spss13 و برای رسم نمودارها از برنامه Excel استفاده شد.

3-1-روش تحقیق ………………………………………………………………….. 42

3-2- جامعه آماری،روش نمونه گیری ونمونه ها………………………………… 42

3-3-متغیر های تحقیق……………………………………………………………… 43

3-4- ابزارو وسایل تحقیق…………………………………………………………… 43

3-5- روش اجرای تحقیق…………………………………………………………… 44

3-6- روش اندازه گیری متغیرها………………………………………………….. 44

3-7- پروتکل تمرین………………………………………………………………… 45

3-8- تجزیه وتحلیل آماری متغیرها……………………………………………….. 46

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل چهارم: توصیف یافته ها

در فصل سوم تحقیق جامعه آماری، نمونه آماری،متغیر های پژوهش، وسایل و ابزار اندازه گیری، روش های جمع آوری اطلاعات، روش اجرای پژوهش و روش های آماری معرفی شدند. در این فصل نتایج به دست آمده با استفاده از آمار توصیفی و آمار استنباطی مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. در بخش توصیفی ویژگی های توصیفی گروه های تحقیق با میانگین و انحراف معیار به صورت جدول نشان داده شده است. در بخش آمار استنباطی نیز با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک راهه فرضیه های تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند که در صورت منفی دار بودن از آزمون تعقیبی توکی برای تعیین محل اختلاف استفاده شد.

4-1- توصیف یافته ها

در جدول 4-1 اطلاعات و ویژگی های آزمودنی های سه گروه تحقیق در متغیرهای قد، وزن، شاخص توده بدن و سن به صورت میانگین و انحراف معیار آورده شده است.در جدول 4-2 اطلاعات توصیفی متغیرهای اصلی تحقیق شامل لیپوپروتئین کم چگال(LDL)، لیپوپروتئین پر چگال (HDL)، تری گلیسیرید(TG)، کلسترول وسیستاتینC آزمودنی ها به صورت میانگین و انحراف معیار نشان داده شده است.

4-1- توصیف یافته ها………………………………………………………………… 48

4-2- آزمون فرضیه ها………………………………………………………………… 49

4-2-1- فرضیه اول…………………………………………………………………….. 50

4-2- 2- فرضیه دوم……………………………………………………………………. 51

4-2-3- فرضیه سوم…………………………………………………………………. 52

4-2- 4- فرضیه چهارم …………………………………………………………….. 53

4-2-5 فرضیه پنجم…………………………………………………………………. 54

4-2-6-  فرضیه ششم……………………………………………………………… 55

 

Abstract

The aim of the present study was to compare the effects of continuous and intermittent training on cardiovascular risk factors in non-athlete, middle-age woman.Procedure:45 non athlete woman who met the study criteria voluntarily participated in this study.participants were divided randomly to three groups including :continuous,intermittend and control group(number of each group 15)24 hours before the beginning of training program ,the blood sample were taken in fasting state .The two training groups participated in sport activities for eight weeks, three times a week with 50-70 heart rate/min for duration 60-90 minutes .The training program of continuous group were performed in one session and the training program of intermittent group were performed in two sessions with same time and intensity .24 Hours  following the end of the 8th week, all the measurements were performed similar to the pretest phase. The data was analyzed using one way analysis of variance.Findings:The results showed that intermittent training decreased low density lipoproteins and triglycerides and increased high density lipoproteins while in control and continuous training groups high density lipoproteins increased significantly . conclusion: According  to study findings 8 weeks training can positively and significantly influence  some cardiovascular risk factors and influence of intermittent training is stronger than continuous training.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان