انتخاب صفحه

فهرست مطالب.

چکیده…………………………………………………………………………………….. 1

فصل اول: مقدمه

امروزه سطوح فوق­آبگریز با زاویه تماس بزرگ با آب (بزرگتر از °150) به علت ویژگی­های منحصر به فردشان همچون خواص دفع آب، ضد رسوب، مقاومت بالا به خوردگی و خودتمیز شوندگی علاقه روز افزونی را به خود جلب کرده­اند. محققان تلاش کرده­اند که ویژگی­های سطوح طبیعی با خاصیت آب­گریزی را تقلید کنند که از جمله این سطوح، برگ نیلوفر آبی[1] است. لازمه فوق آب­گریز بودن یک سطح، انرژی سطحی پایین و پیروی از الگوی زبری خاص در ابعاد میکرو و نانومتر است. دو مدل مشهور برای توصیف ترشوندگی سطوح، مدل ونزل[2] و مدل کاسی- باکستر[3] است. روش­های متنوعی برای ایجاد زبری و تولید سطوح­ فوق­آبگریز بکار رفته است که از جمله می­توان به اچ­کردن پلاسما، لیتوگرافی، اکسیداسیون آندی، سل ژل و رسوب­دهی الکتریکی اشاره نمود. اغلب روش­های مذکور پرهزینه هستند و به دلیل عملیات شیمیایی دشوار و فرایندهای چند مرحله­ای پیچیده به سادگی قابل استفاده در مقیاس­های صنعتی نمی باشند. در مقابل رسوب­دهی الکتریکی مزایایی نظیر آسان بودن، هزینه کم و شرایط کاری قابل کنترل برای تولید انبوه دارد. در سال­های اخیر، تحقیقات وسیعی روی ساخت سطوح فوق­آبگریز فلزی به روش رسوب­دهی الکتریکی صورت گرفته است. محققین مشاهده کردند که برای فوق­آبگریز شدن پوشش، مورفولوژی پوشش باید به صورت ساختار سلسله مراتبی میکرو- نانو باشد. همچنین مشخص شد که مورفولوژی سطوح به شدت به شرایط پوشش­دهی از جمله چگالی جریان، مدت زمان الکترولیز، pH ، دما و ترکیب حمام پوشش­دهی بستگی دارد. برای ایجاد ساختار سلسله مراتبی مناسب به افزودن ترکیبات معینی به حمام پوشش­دهی نیاز است که این افزودنی­ها، اصلاح کننده کریستال نامیده می­شود. برای تهیه پوشش­های نیکل با مورفولوژی سلسله مراتبی اغلب از اتیلن­دی­آمونیوم دی­کلرید و به ندرت از آمونیوم کلرید استفاده شده است. تحقیقات انجام شده روی اثر اتیلن­دی­آمونیوم دی­کلرید نشان می­دهد که غلظت افزودنی روی مورفولوژی پوشش تاثیر قابل ملاحظه­ای دارد. مکانیسم افزودنی­های مذکور در فرایند رسوب­دهی الکتریکی مشخص نشده است و در تعداد کمی از تحقیقات تئوری­های رشد برای تشکیل ساختارهای سلسله مراتبی پیشنهاد شده است. انرژی سطحی کم پارامتر مهم دیگر برای ایجاد خاصیت فوق­آبگریزی است. عموماً سطوح فلزی با انرژی سطحی بالا به طور ذاتی آب دوست می­باشند، بنابراین برای ایجاد خاصیت فوق­آبگریزی روی فلزات نیاز به اصلاح سطح با مواد دارای انرژی سطحی کم است. بدین منظور در بیشتر موارد از مواد آلی کاهنده انرژی سطحی استفاده می­شود. در تحقیقات اخیر مشاهده شده است که پوشش­ها با مورفولوژی زبر مناسب با نگهداری در هوا فوق­آبگریز می­شوند. محققین مکانیسم­های متعددی برای این رخداد پیشنهاد کردند و توافقی در مورد مکانیسم افزایش زاویه تماس با زمان وجود ندارد.

با توجه به اینکه نقش اصلاح کننده کریستال در فرایند رسوب­دهی الکتریکی و ایجاد ساختار سلسله مراتبی مشخص نیست و پژوهش­های انتشار یافته­ای در این زمینه وجود ندارد، هدف از این تحقیق بررسی مکانیسم اصلاح کننده کریستال در فرایند رسوب­دهی الکتریکی می­باشد. همچنین تاثیر مقادیر مختلف اصلاح کننده کریستال روی میکروساختار از جمله مورفولوژی، توپوگرافی و بافت ، رفتار ترشوندگی و مقاومت به خوردگی پوشش­های نیکل بررسی می­شود.

این پایان نامه در پنج فصل تنظیم شده است. ابتدا در فصل دوم این پایان نامه مروری بر منابع صورت گرفته سپس در فصل سوم چگونگی انجام آزمون­ها و مواد و روش تحقیق آورده شده است. نتایج به دست آمده در فصل چهارم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و نهایتاً در فصل پنجم نتیجه­گیری و پیشنهادات ارائه شده است.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم: مروری بر منابع

بیش از 2000 سال پیش مشاهده شد که برخی از گیاهان دارای خاصیت خود­تمیز­شوندگی می باشند که به عنوان عامل نجات­بخش گیاه در محیط­های آلوده عمل می­کند. نیلوفر آبی، نمونه معروفی از این نوع گیاهان می­باشدکه معمولا در مرداب­ها و آب­های سطحی در شرق آسیا وشرق آمریکای شمالی رشد می­کند. مکانیسم ظهور این خاصیت به صورت راز باقی ماند تا زمانی که پیشرفت میکروسکوپ الکترونی روبشی[1] (SEM) در اواسط دهه 1960 میلادی صورت گرفت. مطالعات روی اکثر برگ­های گیاهان طبیعی در طول دهه گذشته آشکار کرد که سطح صاف ماکروسکوپی معمولا از زبری­های میکروسکوپی با مقیاس­های طولی مختلف تشکیل شده است و ساختار میکرو– نانوی سطح به همراه واکس اپیکیوتیکیولار[2] باعث آبگریزی می­شود. این کشف به عنوان یک پیشرفت بزرگ در زمینه فوق­آبگریزی برای ساخت این سطوح به تقلید از طبیعت در نظر گرفته می­شود. علاوه­بر­این در سال 2007 میلادی به دو نوع میکرو ساختار سطحی عمده در برگ­های گیاهان با خاصیت فوق­آبگریزی پی برده شد که یکی ساختار سلسله مراتبی میکرو– نانو و دیگری ساختار میکرو الیاف[3] است. این یک کشف حیاتی بود و به عنوان نقطه آغازی برای توسعه روش­های ساخت سطوح فوق­آبگریز به تقلید از سطوح فوق­آبگریز طبیعی محسوب می­شود. شکل ‏2‑1، الف و ب به ترتیب تصاویر SEM برگ نیلوفر­آبی با بزرگنمایی کم و زیاد است. همان­طور که مشاهده می­شود سطح برگ نیلوفر­آبی به طور یکنواخت با برآمدگی­ها و فرورفتگی­های 3- 10 میکرومتری بافت­دار شده است و این ساختار با مواد مومی آبگریز به اندازه 30- 100 نانومتری آراسته شده است. اعتقاد بر­این است که مشارکت این سلسله ساختار سطحی و مواد موم- مانند آبگریز دلیلی بر فوق­آبگریزی، یعنی زاویه تماسی حدود °162 می­باشد [1].

ترشوندگی سطح جامد جزء ویژگی­های مهم آن می­باشد، چون کنترل ترشوندگی در بیشتر کاربرد­های عملی بسیار سخت است. بیان مستقیم این ویژگی به وسیله زاویه تماس[5] (CA) با سطح می­باشد. سطوح با زاویه تماس بزرگتر از °150، فوق­آبگریز نامیده می­شوند. این سطوح به دلیل ویژگی­هایی همچون ضد چسبندگی، ضد آلودگی و خود­تمیزشوندگی مورد توجه ویژه قرار دارند. این­ها ویژگی­های مطلوب برای کاربردهای صنعتی و زیستی همچون رنگ­های ضد لک برای قایق­ها، ضد چسبندگی برف به آنتن­ها و پنجره­ها، خود­تمیزشوندگی شیشه اتومبیل، پالایش فلز، پارچه­های ضد لک و پوشش­های معماری ضد گرد و غبار به شمار می­آیند [2].مواد با سطح انرژی کم، برای مثال سطح با گروه­های فشرده شش وجهی 3-CF، زاویه تماس °120 با آب دارند. این سطوح به آسانی پاک می­شوند، اما ویژگی خود تمیزشوندگی ندارند. اما قطرات آب روی سطوح فوق­آبگریز طبیعی همچون برگ نیلوفرآبی به آسانی می­لغزد، بنابراین به عنوان حذف کننده آلودگی­ها عمل می­کنند. مکانیسم خود تمیزشوندگی برگ نیلوفرآبی مطالعه شده است. در فصل مشترک سیال چسبناک و سطح جامد، معمولا وضعیت مرز غیرلغزشی حکمفرماست. لغزش روی مرز در مقیاس چند ده نانومتری رخ می­دهد که در مقیاس ماکروسکوپی محسوس نمی­باشد. به هر حال، وقتی قطره­ای روی سطح فوق­آبگریز زبر کج شده به سمت پایین حرکت می­کند، لغزش ماکروسکوپی موثر روی مقیاس سازگار با ویژگی سطح رخ می­دهد. قطره آب در حال لغزش روی برگ نیلوفر آبی مانند توپ الاستیک رفتار می­کند نه یک سیال. در مورد سطح ­آبگریز معمول، به دلیل این­که وضعیت مرز غیرلغزشی قطرات آب در امتداد ذرات آلوده کننده قرار می­گیرند، این ذرات عمدتا در کناره­های قطرات قرار می­ گیرند و پشت قطره دوباره رسوب می­کنند (شکل ‏2‑3، الف). در مورد سطوح زبر دافع آب، فصل مشترک آب– جامد به کمترین حد می­رسد. آب، قطرات کروی تشکیل می­دهد و ذرات از سطح جمع می­شوند (شکل ‏2‑3، ب). لغزش قطرات آب و جمع شدن ذرات آلودگی از سطح برگ نیلوفر آبی، به اثر لوتوس[6] معروف است [

2-1 معرفی و تاریخچه……………………………………………………………… 4

2-2 ترشوندگی سطوح جامد و اهمیت آن………………………………………. 5

2-3 پارامترهای آبگریزی……………………………………………………………. 6

2-3-1 زاویه تماس ظاهری………………………………………………………… 6

2-3-2 پسماند زاویه تماس………………………………………………………… 7

2-3-3 زاویه لغزش………………………………………………………………….. 7

2-4 مدل‌های ترشوندگی…………………………………………………………. 8

2-4-1 مدل یانگ……………………………………………………………………. 8

2-4-2 مدل ونزل…………………………………………………………………… 8

2-4-3 مدل کاسی باکستر………………………………………………………. 9

2-4-4 حالت شبه پایدار کاسی…………………………………………………. 10

2-4-5 انتقال بین حالت ونزل و کاسی………………………………………… 10

2-5 سطوح فوق آبگریز مصنوعی…………………………………………….. 10

2-6 روش­های تهیه سطوح فوق آبگریز مصنوعی…………………………….. 11

2-6-1 زبر کردن مواد دارای سطح انرژی کم………………………………… 11

2-6-2 ایجاد زیرلایه زبر و اصلاح کردن آن با مواد با انرژی سطحی کم…….. 12

2-7 رفتار خوردگی پوشش­های فلزی فوق­آبگریز……………………………….. 15

2-8 رسوب­دهی الکتریکی نیکل………………………………………………….. 17

2-9 کاربرد پوشش­های نیکل و آلیاژهای آن……………………………………. 18

2-9-1 کاربرد­های تزئینی………………………………………………………… 18

2-9-2 کاربردهای عاملی………………………………………………………… 18

2-9-3 کاربردهای الکتروفورمینگ………………………………………………… 18

2-10 پوشش­دهی الکتریکی…………………………………………………….. 19

2-11 محلول­های پوشش­دهی نیکل…………………………………………….. 19

2-11-1 محلول­های واتز…………………………………………………………… 19

2-11-2 محلول­های سولفامات…………………………………………………… 20

2-11-3 محلول­های کلرید………………………………………………………… 20

2-11-4 محلول­های سولفاته……………………………………………………. 21

2-12 رسوب الکترولیتی فلز…………………………………………………….21

2-12-1 رسوب­دهی الکتریکی با جریان مستقیم……………………………. 21

2-12-2 پوشش­دهی پالسی…………………………………………………. 21

2-12-3 رسوب­دهی فلز القا شده با لیزر……………………………………… 21

-13 مکانیسم رسوب­دهی الکتریکی نیکل…………………………………… 22

2-14 تاثیر پارامترهای الکتروشیمیایی بر خواص رسوبات الکتریکی………. 23

2-14-1 افزودنی­های حمام­های رسوب­دهی الکتریکی………………………… 24

2-14-2 اثرات سطح زیرلایه…………………………………………………… 26

2-14-3 پارامترهای موثر دیگر روی مورفولوژی رسوبات الکتریکی……….. 27

2-15 رفتار الکتروشیمی و خوردگی نیکل…………………………………… 27

2-16 جمع بندی……………………………………………………………….. 34

فصل سوم: مواد و روش­ها

زیرلایه مسی بعد از لحیم شدن به سیم روکش­دار و مانت شدن، توسط پولیش مکانیکی به ترتیب توسط کاغذ سنباده با شماره­های 240، 320، 600، 1200 و 2400 سنباده­زنی شد و پولیش نهایی نمونه­ به وسیله پودر آلومینا (Al2O3) با اندازه ذرات 05/0 میکرون بر روی نمد انجام شد. نمونه پس از پولیش، با آب و الکل شسته شده و در معرض هوای گرم خشک شد. پس از این مرحله، نمونه به مدت 30 دقیقه در حمام اولتراسونیک حاوی اتانول تمیز شد. نمونه تمیز شده ، در محلول حاوی g. L-1 70 سدیم کربنات، g. L-1 10 پتاسیم هیدروکسید و g. L-1 10 سدیم دو­دسیل سولفات (C12H2NaO4S) به مدت 1 دقیقه تحت چگالی جریان  A.dm-22 الکتروپولیش شد. بعد از شستشو با آب مقطر، در اسید هیدروکلریدریک %10 وزنی فعال شد و بعد از شستشو با آب مقطر، سریعا داخل حمام پوشش­دهی قرار داده شد.

1-1        حمام­های پوشش­دهی

ترکیب حمام پایه مورد استفاده برای پوشش­دهی شامل g. L-1 238 NiCl2.6H2O و g. L-1 40 H3BO3 بود [14]. ترکیب افزودنی­های مورد استفاده به صورت زیر بود:

– آمونیوم کلرید (NH4Cl) به عنوان اصلاح کننده کریستال به حمام پایه به مقادیر مختلف (150، 200 ، 250 و g. L-1 300) افزوده شد.- اتیلن دی­آمونیوم دی­کلرید (C2H10Cl2N2) نیز با مقادیر مشابه آمونیوم کلرید به حمام پایه افزوده شد. نماد اختصاری برای حمام­های پوشش­دهی با غلظت معین افزودنی در جدول زیر آمده است.آزمون­های الکتروشیمیایی انجام شده شامل ولتامتری چرخه­ای، گالوانوستات و طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی است. نمونه مورد استفاده در این آزمون­ها، زیرلایه مسی استوانه­ای شکل بود و آماده­سازی این نمونه­ها طبق مراحل گفته شده در بخش ‏3-2 بود. این آزمون­ها در حمام­های پوشش­دهی C0 و C2 انجام شد. شرایط محلول مورد مطالعه همانند شرایط پوشش­دهی بیان شده در بخش‏3-3 بود، ولی در اینجا به جای استفاده از همزن مغناطیسی از دستگاه الکترود دیسک چرخان[1] (RDE، EG & G، مدل 636) و برای ثابت نگهداشتن دمای حمام از بن ماری استفاده شد. این آزمون­ها با استفاده از دستگاه گالوانوستات/ پتانسیوستات AMETEK مدل PARSTAT 2273 در یک سل الکتروشیمیایی با استفاده از الکترود کمکی پلاتین و الکترود مرجع SCE انجام شد.

آزمون­های ولتامتری چرخه­ای از پتانسیل مدار باز[2] تا پتانسیل برگشت V 5/1- نسبت به پتانسیل مدار باز با نرخ روبش
mV. s-1 40 صورت گرفت. با توجه به نتایج آزمون ولتامتری چرخه­ای، چگالی جریان مناسب جهت مطالعات بیشتر روی اثر افزودنی، چگالی جریان مربوط به مرحله اول رسوب­دهی الکتریکی بود. بنابراین مطالعات طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی در پتانسیل مربوط به چگالی جریان A. dm-2 2 طی رسوب­دهی الکتریکی از حمام­های پوشش­دهی C0 و C2 انجام شد. تعیین پتانسیل­های مذکور با استفاده از آزمون گالوانوستات انجام شد.

1-1-1        پلاریزاسیون پتانسیودینامیک

آزمون­های پلاریزاسیون پتانسیودینامیک با استفاده از دستگاه پتانسیوستات AMETEK مدل PARSTAT 2273 در سل استاندارد خوردگی با الکترود کمکی پلاتین و الکترود مرجع Ag/ AgCl  اشباع انجام شد. از محلول سدیم کلرید 5/3% وزنی به عنوان محلول خورنده استفاده شد. با توجه به نتایج آزمون پتانسیل مدار باز، زمان رسیدن به حالت پایا 30 دقیقه بود. منحنی پلاریزاسیون تافل در محدوده 250- تا mV 500 نسبت به پتانسیل مدار باز با نرخ روبش  mV.s-11 به دست آمدند. پارامترهای چگالی جریان خوردگی ((icorr و پتانسیل خوردگی ((Ecorr از نمودارهایE-log (i)  نمایش داده شده در محیط نرم افزار Power Suit محاسبه شد.

1-1-2  طیف­سنجی امپدانس الکتروشیمیایی

مطالعات طیف­سنجی امپدانس الکتروشیمیایی پوشش­ها درون محلول خورنده 5/3% وزنی سدیم کلرید انجام شد. آزمایش­ها در یک سل الکتروشیمیایی توسط یک الکترود کمکی پلاتین و یک الکترود مرجع Ag/ AgCl  اشباع صورت گرفت. در این آزمون، محدوده فرکانس  مورد مطالعه در بازه kHz 100 –mHz10 و دامنه پتانسیل mV 10 بود. آزمون­های انجام شده به صورت مدت­دار بودند و شروع آزمون 30 دقیقه بعد از قرار گرفتن نمونه در معرض محلول بود. مدل­سازی داده­های طیف­سنجی امپدانس الکتروشیمیایی پوشش­ها توسط نرم­افزار Z- View Version: 2.1a انجام گرفت.

3-1 زیرلایه مورد استفاده……………………………………………………. 35

3-2 آماده­سازی سطح نمونه………………………………………………. 35

3-3 حمام پوشش­دهی……………………………………………………… 36

3-4 عملیات پوشش­دهی…………………………………………………… 36

3-5 مطالعات مورفولوژی……………………………………………………. 36

3-6 اندازه­گیری ضخامت پوشش…………………………………………. 37

3-7 بررسی توپوگرافی…………………………………………………….. 37

3-8 مطالعات بافت پوشش­های ایجاد شده………………………………. 37

3-9 اندازه گیری زاویه تماس پوشش­ها با آب……………………………. 37

3-10 مطالعات الکتروشیمیایی……………………………………………. 37

3-11 مطالعات خوردگی الکتروشیمیایی………………………………… 38

3-11-1 پلاریزاسیون پتانسیودینامیک……………………………………. 38

3-11-2 طیف­سنجی امپدانس الکتروشیمیایی………………………….. 38

فصل چهارم: بحث و تحلیل یافته­ها

شکل ‏4‑1، منحنی­های ولتامتری چرخه‌ای رسوب نیکل از حمام پوشش­دهی C0 و C2 را نشان می‌دهد. این منحنی­ها، مربوط به روبش کاتدی پتانسیل از پتانسیل مدار باز تا V/ OCP 5/1- و سپس روبش آندی از V/ OCP 5/1- تا پتانسیل مدار باز است. در رسوب­دهی الکتریکی نیکل، واکنش کاتدی شامل احیای هیدروژن و نیکل است. طبق تحقیقات قبلی، اسید بوریک موجود در حمام پوشش‌دهی، فراپتانسیل احیای هیدروژن را افزایش می‌دهد و مانع تشکیل H2 در الکترولیت می‌شود [38]. بنابراین، تغییرات مشاهده شده در آزمون‌های الکتروشیمیایی در اثر افزودن آمونیوم کلرید را می‌توان به احیای نیکل نسبت داد. مطابق شکل ‏4‑1، افزایش جریان در غیاب و حضور آمونیوم کلرید به ترتیب در پتانسیل­های 670- و mV/ SCE 760- رخ داده است که این پتانسیل­ها، پتانسیل شروع احیای نیکل در دو حمام مورد نظر است. انتقال پتانسیل شروع احیای نیکل mV 90 به سمت مقادیر کاتدی در حضور آمونیوم کلرید، بیانگر ممانعت آمونیوم کلرید از آغاز فرآیند رسوب نیکل است. در هر دو ولتاموگرام شکل ‏4‑1، مشاهده می‌شود که بعد از معکوس کردن روبش پتانسیل، ابتدا چگالی جریان برگشت برابر با چگالی جریان رفت است اما در فراپتانسیل­های کمتر، چگالی جریان برگشت بیشتر از چگالی جریان رفت است. این رفتار در رسوب الکتریکی فلزات روی زیر‌لایه خارجی معمول است. فرآیند رسوب الکتریکی فلزات شامل دو ‌مرحله جوانه­زنی و رشد است. مرحله جوانه­زنی نیاز به فراولتاژ دارد و سپس رشد لایه فلزی در پتانسیل ردوکس مربوط به فلز رخ می‌دهد. همین امر منجر به اختلاف ناچیز بین جریان­های رفت و برگشت می­شود و حلقه‌ای موسوم به حلقه جوانه­زنی در نمودار ولتامتری چرخه‌ای به‌وجود می‌آورد [36، 51-52]. چنانچه در شکل ‏4‑1 مشاهده می‌شود، در حضور آمونیوم کلرید، چگالی جریان حین روبش کاتدی کمتر از میزان مشاهده شده از حمام فاقد افزودنی است و همچنین حین روبش آندی، در فراپتانسیل بیشتری نسبت به حمام بدون افزودنی، چگالی جریان برگشت بزرگتر از رفت می­شود که این رفتار بیانگر بیشتر بودن انرژی فعالسازی جوانه­زنی در حضور آمونیوم کلرید است، بنابراین حمام حاوی آمونیوم کلرید منجر به حلقه جوانه­زنی بزرگتری شده است.

طبق شکل ‏4‑2، پتانسیل حمام پوشش‌دهی C0 و C2 به ترتیب 746- و mV/ SCE 725- است. انتقال پتانسیل به مقادیر مثبت‌تر در حضور آمونیوم کلرید ناشی از افزایش رسانایی محلول است. همچنین طبق شکل ‏4‑2، در حمام پوشش­دهی C2 در مرحله جوانه‌زنی تغییرات پتانسیل نسبت به زمان (dE/ dt) کمتر از حمام C0 است. طبق رابطه
i= C dE/ dt،کمتر بودن dE/ dt در شرایط چگالی جریان ثابت، بیانگر ظرفیت بیشتر لایه دوگانه الکتریکی (C) در حمام C2 نسبت به C0 می‌باشد.منحنی‌های نایکوئیست به‌دست‌آمده در پتانسیل‌های فوق در شکل ‏4‑3 نشان داده شده‌اند. در منحنی‌های نایکوئیست، دو حلقه در پتانسیل­های کاتدی قابل مشاهده است. اولین حلقه، یک حلقه خازنی است که در فرکانس‌های بالا قرار دارد و مربوط به رفتار خازنی لایه دوگانه الکتریکی تشکیل شده بر روی سطح نمونه به موازات مقاومت انتقال بار است. دومین حلقه، یک حلقه القایی مربوط به پدیده جذب است که در فرکانس‌های پایین‌تر قابل مشاهده است. حلقه القایی در دو منحنی نایکوئیست تمایل به پراکندگی دارد. این رخداد ناشی از استراحت یون‌ها در بالک محلول است [31، 53-54]. به نظر می­رسد که شرایط محلول‌های مورد بررسی (رسانایی بالا، C° 60 و rpm 300) پراکندگی را تشدید کرده است، بنابراین مطالعه دقیق فرکانس‌های پایین مقدور نمی‌باشد. مدار معادل این منحنی‌ها در شکل ‏4‑3 ارائه شده است.

4-1 اثرات الکتروشیمیایی آمونیوم کلرید بر مکانیسم رسوب­دهی الکتریکی نیکل…………………………………………………………………………… 39

4-1-1 آزمون ولتامتری چرخه‌ای…………………………………………….. 40

4-1-2 آزمون طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی……………………… 41

4-2 تأثیر غلظت آمونیوم کلرید روی مورفولوژی پوشش‌ها……………….. 43

4-3 اثر آمونیوم کلرید روی بافت نسبی پوشش­ها………………………… 47

4-4 رفتار ترشوندگی پوشش­های نیکل تهیه شده از حمام حاوی آمونیوم کلرید……………………………………………………………………………. 48

4-5 مقاومت به خوردگی پوشش­های نیکل تهیه شده از حمام­های پوشش­دهی حاوی آمونیوم کلرید…………………………………………………………………………….. 50

4-5-1 پلاریزاسیون پتانسیودینامیک………………………………………… 50

4-6 طیف­سنجی امپدانس الکتروشیمیایی…………………………………. 52

4-7 عملکرد طولانی مدت پوشش­های نیکل حاصل از حمام حاوی آمونیوم کلرید در محلول خورنده………………………………………………………………………….. 55

4-8 تأثیر غلظت آمونیوم کلرید روی مورفولوژی پوشش‌های نیکل………… 60

4-9 رفتار ترشوندگی پوشش­های نیکل تهیه شده از حمام حاوی اتیلن­دی­آمونیوم دی­کلرید…………………………………………………………………………….. 62

4-10 رفتار خوردگی پوشش نیکل رسوب داده شده از حمام پوشش­دهی حاوی اتیلن­دی­آمونیوم دی­کلرید……………………………………………………………………………… 63

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم: نتیجه­گیری و پیشنهادات

5-1 نتیجه­گیری…………………………………………………………………. 67

5-2 پیشنهادات………………………………………………………………….. 68

منابع و مراجع……………………………………………………………………..69بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان