انتخاب صفحه

مقدمه:

بررسی عوامل مختلف و شماتیک برای هر کشوری که بخواهد به رشته اقتصادی مناسب برسد وحتی در زمینه اشتغال بتواند در دنیای پیچیده امروزه حرفی برای گفتن داشته باشد. استفاده و بهرگیری هرچه بیش‌تر از استعدادها و توانایی‌های ذاتی آن کشور است. از جمله محاسن و پارادایم‌هایی که برای یک کشو می‌تواند مهم باشد این است که بتواند استعدادهای بالقوه خود را به استعدادهای بالفعل برساند.یکی از این عوامل می‌تواند معادن و منابع زیرزمینی آن کشور باشد. لذا کشوری می‌تواند حجم مبادلات اقتصادی خود را بالا ببرد که بتواند علاوه بر مسائل فنی و اقتصادی به مسائل علمی و رشد علم در سطوح پایین دستی کشور خود بیاندیشد.امروزه معادن ما با نگاه کوتاهی که به کلیت آن‌ها داشته باشیم متوجه می‌شویم که نیاز بسیار اساسی به نیروی متخصص و ماهر دارد. که این نیروها با بکارگیری ابزار و وسایل مورد نیاز و کافی بتواند سرمنشاء تحولات برای آن کشور باشد.می‌خواهیم در مورد کانساری صحبت کنیم که بعد از استخراج و اکتشاف و فرآوری بتواند به سوددهی اقتصادی خوبی برسد و این کانسار گچ می‌باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استخراج بلوک‌های مختلف در ابعاد و سایزهای مختلف و همچنین توجه به میزان کیفیت گچ، متخصصان و ماهران در این روش و در این بحث تلاش می‌کنند تا ماده گچ را که اساس آن CaCo₃ می‌باشد را با کیفیت مناسب، رنگ درخشنده و چسبندگی بالا تولید کنند. اگرچه گچ برای برای مسائل روکاری هر صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما در یک دهه اخیر با استفاده از شکل‌دهی و قالب‌بندی گچ، این ماده معدنی ارزشمند را به عنوان یکی از کالاهای مهم در صنعت‌های بالادستی مورد توجه سایر بخش‌های دولتی وخصوصی قرار داده است. لذا در همین زمینه معادن مختلفی در کشورها به‌خصوص در میهن اسلامی ما شکل گرفت تا بتواند نیازهای داخلی خود را در زمینه گچ و فرآورده‌های مواد معدنی تأمین کند. اگرچه گچ برای تأمین مسائل ساختمان‌سازی و قالب‌بندی و ساخت مجسمه‌ها مورد نیاز است.

فهرست مطالب

چکیده:…………………………………………………………………………….. 1
مقدمه:……………………………………………………………………………… 2
منابع تهیه گچ……………………………………………………………………….. 3
استخراج سنگ معدنی گچ…………………………………………………………. 5
عوامل اصلی در انتخاب سنگ معدن گچ……………………………………………….. 5
عوامل اصلی انتخاب سنگ معدن………………………………………………………….. 7
چگونگی انتخاب روش استخراج و طراحی معادن سنگ تزئینی……………………….. 7
نقدی بر معادن سنگ گچ ایران……………………………………………………………… 10
منابع و مآخذ……………………………………………………………………………………21

 

در ابتدا و استفاده از ذخایر معدنی و اکتشاف و استخراج ماده معدنی به نام گچ در مراحل اولیه به صورت سنگ و بلوک‌های سنگی یافت می‌شود. لذا از پختن گچ و سنگ گچ می‌توان بعد از خشک کردن آن، این ماده معدنی را به صورت پودر درآورد. که مقصود ماهم همین پودر گچ است که از سنگ گچ به‌دست می‌آید. لذا برای مصارف ساختمانی و گروه مصالح ساختمان و مقاومت مصالح مورد نیاز است. از لحاظ طیف گسترش این ماده معدنی بر روی قشر زمین به صورت عمده یافت می‌شود. لذا سنگ گچ را می‌توان در گروه مصالح ساختمانی کلسیم‌دار قرار داد، که به صورت فراوان در قشر و پووسته زمین در طبیعت یافت می‌شود و تقریبا در تمام نقاط زمین یافت می‌شود و لحاظ فراوانی در طبیعت می‌توان در ردیف پنجم قرار داد. این ماده معدنی ارزشمند در ایران نیز تقریبا در تمامی کشور عزیزمان یافت می‌شود. موارد مصارف گچ از لحاظ فراوانی در کویر مرکزی و اطراف تهران و جاجرود و آذربایجان یافت می‌شود.گچ با فرمول CaSo₄ و2H₂O از سنگ‌های ته‌نشستی تشکیل شده است. البته یکی از خواص سنگ گچ این است که میل بسیار شدیدی به ترکیب شدن با مواد معدنی دیگر دارد. لذا این ماده معدنی عموما به دوصورت ترکیب با کربن و با اکسیدهای آهن و خاک رس می‌باشد. بنابراین سنگ گچ خصوصا به‌صورت سولفات کلسیم بدون آب به‌دست می‌آید، که به آن در اصطلاح فنی مهندسی ایندریت می‌گویند. لذا با توجه به ترکیب‌هایی که این سنگ با مواد و کانسارهای دیگر دارد می‌تواند به رنگ‌های مختلف دربیاید. حال به بررسی هنگام بردن سنگ گچ به داخل کوره را بررسی می‌کنیم.این کوره‌های گچ‌پزی می‌توان به دو دسته تقسیم شود.
1- کوره‌های گچ‌پزی چاهی: قدیمی‌ترین انواع کوره‌های گچ‌پزی می‌باشدکه امروزه در بسیاری از شهرها متداول می‌باشد. در این کوره‌ها که مانند تنوره است سنگ گچ را می‌پختند و آن را حرارت می‌دهند تا سنگ گچ پخته شود. البته ایراد این روش این است که محصول این کوره‌ها مرغوب نمی‌باشند.
2- کوره‌های تاوه‌ای: این کوره‌ها مه دارای محصول یکنواخت می‌باشد تشکیل شده است از یک سینی بزرگ که سنگ آسیاب شده در آن قرار دارد مواد معدنی داخل آن ریخته می‌شود.
این روش که از روش‌های نوین می‌باشد محصول نهایی ونتیجه کار انجام شده بر روی سنگ گچ این نوید را به ما می‌دهد که گچ حاصله از روش تاوه‌ای دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی بوده لذا مصرف این نوع سنگ گچ بعد از انتقال در کوره تاوه‌ای از موارد فراوان بوده است.
امروزه با توجه به اینکه گچ خواص بسیار زیادی دارد و می‌تواند در هاله‌های مختلف قرار گیرد و به راحتی می‌توان آن را به‌صورت ملات درآورد. لذا گمان می‌رود که این خواص از جمله خواص 1- زودگیر بودن 2- خاصیت ازدیاد حجم 3- مقاومت در برابر آتش‌سوزی 4- اکوستیک بودن 5- ارزان بودن 6- خاصیت پلاستیکی گچ 7- رنگ گچ 8- رنگ‌پذیر بودن گچاین خواص به ما کمک می‌کندتا ملاتی که برای مصارف ساختمانی احتیاج داریم بتوانیم برای موارد استفاده شده و همچنین موارد روکاری و حتی سفت‌کاری ساختمان‌ها استفاده کنیم. لذا مهندسین عمران از جمله مواد معدنی و سنگ‌های معدنی را می‌توانند برای روکاری و خواص چسبندگی بسیار زیادی که پودر گچ دارند با بهره‌گیری و امکان‌سنجی میزان خاصیت ازدیاد حجم آن گچ را به‌صورت پودر درآورده و برای مصارف ساختمانی به خوبی استفاده کنند. محققاً می‌دانیم که برای تهیه هرنوع ملاتی که بخواهیم بسازیم باید بعد از ساخت و ترکیب اجزا تشکیل دهنده آن و محلول و مخلوط کردن هرکدام از اجزای سازنده ( سازند) و با اضافه کردن هرکدام از پارامترهای آن بتوانیم دوباره ملات مورد نیاز را به‌دست آوریم، تا ملاتی که به‌دست می‌آوریم برای هرنوع پودر معدنی به صورت یکنواخت دربیاید. اما برای مخلوط کردن گچ با آب اینگونه نیست.


  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان