انتخاب صفحه

فهرست مطالب
فصل اول- مقدمه

بتن یکی از پر مصرفترین مصالح ساختمانی است که بعلت قیمت پایین، استفاده آسان و قابلیت پاسخگویی به شرایط مورد نیاز بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. از زمان کاربرد بتن توسط رومی ها تا سال 1824 و ساخت سیمان پرتلند توسط جوزف اسپدین، بشر بخصوص در قرن های اخیر بدنبال بهتر کردن خواص بتن بودند، و از چسبنده ها، افزودنی ها و مصالح سنگی مختلف استفاده کردند که به هدفشان دست یابند.
امروزه طیف گسترده ای از مواد و روش ها برای بهبود خواص بتن سیمانی (بتن سیمان پرتلند) و یا جایگزین استفاده سیمان در بتن وجود دارد که بسته به مقاومت های مکانیکی و شیمیایی مورد نیاز و مسائل سازه ای و شرایط موجود، متناسب با هزینه ها انتخاب می شوند. بهبود خواص بتن به دو روش کلی : 1- تسلیح کردن بتن با استفاده از الیاف و میلگرد که عمدتاً جهت بهبود مقاومت خمشی و شکل پذیری بتن 2- بهبود کیفیت خود بتن از طریق افزودن مواد شیمیایی، پوزولان ها و فیلر ها صورت می گیرد.
پلیمر بعنوان یک گزینه برای میل به این هدف (بهبود خواص بتن) چندین دهه است که مورد توجه قرار گرفته است. مواد پلیمری به هر دو روش جهت بهبود خواص بتن بکار می روند. مواد پلیمری جامد و سخت شده بصور ت الیاف (مانند پلی پروپیلن) و یا میلگرد های FRP بتن را تسلیح می کنند. فرآیند پلیمریزاسیون و سخت شدن در کارخانه های سازنده انجام می شود و موادی با ویژگی های مشخص در اختیار استفاده کننده قرار می گیرد. بور، کربن، شیشه و پلی آمید مهمترین موادی هستند که از آن ها الیاف تهیه می شود. میلگرد های FRP کربنی (CFRP ) و شیشه ای (GFRP ) از الیاف به همراه ماتریکسی از مواد پلیمری (مانند اپوکسی) ساخته می شوند. علاوه بر استفاده در مهندسی عمران از الیاف (کامپوزیت های پلیمری) در زمینه های دیگر از جمله مهندسی هوا فضا (ساخت شاتل)، حمل و نقل ( ساخت ماشین و هواپیما)، کالا های ورزشی (ساخت راکت و چوب اسکی)، ماشین آلات و ابزار ها (تیغه های توربین، چرخ دنده ها) و غیره استفاده می شود [1].
برای بهبود کیفیت بتن ساخته شده می توان از مواد پلیمری بصورت غیر جامد استفاده کرد. این مواد در مدت عمل آوری بتن سخت شده و با تشکیل شبکه های درهم تنیده با شبکه سیمانی خواص مقاومتی بتن را بهتر می کنند. بتن پلیمر تزریقی (PIC ) و بتن سیمان- پلیمر (PCC ) از این جمله اند. نوع پلیمر و درصد اختلاط آن بر مقاومت نهایی بتن بسیار مؤثر است. توسعه و تحقیق فعال در مورد کامپوزیت های بتن- پلیمر در آلمان ، امریکا ، انگلستان ، ژاپن و روسیه تقربباً از 80 سال پیش آغاز شد و اکنون بطور گسترده در مصارف گوناگون بکار گرفته می شوند. بعنوان مثال حجم پلیمر استفاده شده فقط در ملات پلیمر- سیمان (PCC) در ژاپن در اواخر قرن بیستم به بیش از 100000 تن در یکسال رسیده است [2].
بطور کلی دلایل گسترش استفاده از سازه های کامپوزیتی عبارتند از:
1- کارایی ، که موجب می شود معماری های زیبا در ساختمان بوجود آید
2- مقاومت در برابر شرایط جوی
3- مقاومت در برابر خوردگی در محیط های خورنده
4- ساختمان هایی که کاربرد فلز در آن ها مجاز نیست.
بتن پلیمری (PC ) از صورت های استفاده غیر جامد پلیمر در بتن است که موجب اصلاح کیفیت بتن (سیمانی) نشده ، بلکه خود دارای یک بایندر پلیمری چسبنده است که جایگزین سیمان می گردد و پس از سخت شدن مصالح سنگی را در کنار یکدیگر نگه می دارد. بتن پلیمری دارای خواص مقاومتی به مراتب بالاتر از بتن سیمانی است و می تواند در صورت عدم توانایی بتن (سیمانی) در ارائه مقاومت لازم جایگزین خوبی برای آن باشد. کاربرد در اعضای سازه ای با مقاومت فشاری و بخصوص کششی بالا، و نیز نفوذپذیری کم و مقاومت شیمیایی بالا آن را گزینه مناسب برای ساخت سازه در سواحل، مناطق سردسیر، مجاری آب و فاضلاب، مخازن آب و مواد شیمیایی می کند. داشتن میرایی بالا (حدود چهار برابر فولاد) موجب استفاده آن در ساخت بستر برای وسایل و ماشین آلات مکانیکی با ارتعاش زیاد شده است. علاوه بر مزیت های فوق داشتن مقاومت های ضربه ای و سایشی و غیره زمینه های کاربردی زیادی از جمله در راهسازی و روکش پل ها را برای بتن و مواد پلیمری به همراه دارد. اما گران بودن مواد پلیمری، ضعف در برابر دما های بالا، تا حدی سمی بودن و یا داشتن مشکلات زیست محیطی برای بعضی پلیمر ها یا عامل های عمل آوری (هاردنر یا سخت کننده) یا مواد افزودنی را می توان از معایب و نقاط ضعف آن دانست.
با توجه به زلزله خیز بودن و بالا بودن هزینه و زمان ساخت در کشورمان بکارگیری مواد پیش ساخته و سبک بشدت در صنعت ساختمان سازی احساس می شود. تکنولوژی که سال هاست در کشور های پیشرفته بخصوص امریکا مورد استفاده قرار می گیرد. سبک بودن، مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا، مدت عمل آوری پایین از اثرات کاربرد مواد پلیمری در این محصولات است. بکارگیری فوم های پلی استایرن در سقف های تیرچه بلوک و دیوار های پیش ساخته در ایران روند روبه رشدی دارد.
پلیمرها دارای انواع و ویژگی های مختلف هستند و به دو گروه ترموست (گرما سخت) و ترموپلاست (گرما نرم) تقسیم می شوند. در ساخت بتن پلیمری معمو لاً از پلیمرهای ترموست استفاده می گردد. اما بیشتر پلیمر های مورد استفاده در بتن پلیمر- سیمان ترمو پلاست هستند. معیارهایی همچون سخت شدن در دمای اتاق، مقاومت در برابر آتش، مسائل زیست محیطی و مسائل اقتصادی در کنار خواص مکانیکی قرار گرفته و مصرف کنندگان را به سمت انتخاب پلیمری از بین انواع پلیمرها رهنمون می کنند [3].

1-1 اهداف تحقیق…………………………………………………………………. 4
1-2 ساختار پایان نامه…………………………………………………………….. 5

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم- ادبیات موضوع و مروری بر مطالعات انجام شده

بتن شامل یک بایندر چسبنده سیمانی همراه با سنگدانه است که برای سخت شدن به آب نیاز دارد. خواص مکانیکی بتن متأثر از خواص ترکیبات سیمان، نوع و دانه بندی سنگدانه، مقدار و کیفیت آب، حرارت، رطوبت و عمل آوری است. هیدراته شدن ذرات سیمان در مجاورت آب موجب تشکیل شبکه ای سخت و محکم گشته که سنگدانه ها را احاطه می کند [4]. در ادامه مطالبی در مورد اجزاء تشکیل دهنده و خصوصیات مقاومتی بتن سیمانی به اختصار بیان می شود.
سیمان: سیمان از مخلوط مواد آهکی با موادی شامل اکسیدهای سیلیس ، آلومینیوم و آهن (مانند رس) و پختن آنها تا مرحله کلینگر بدست می آید. تر کیبات سیمان در مجاورت آب هیدراته شده و تولید C3S2H3 و هیدروکسید کلسیم می کنند.ترکیب C3S2H3 عامل اصلی گیرش سیمان می باشد.
سنگدانه: حدود 75% حجم بتن را تشکیل می دهد. سنگدانه ها بر اساس نوع کانی های تشکیل دهنده، شکل ظاهری و بافت سطحی در گروههای مختلف طبقه بندی می شوند. با توجه به اینکه تنش های وارد بر سطح تماس یک دانه ممکن است بالاتر از تنش فشاری وارده باشد مقاومت لازم برای سنگدانه ها باید از مقاومت بتن بالاتر باشد (مقاومت یک سنگدانه مناسب تا حدود MPa 80 می رسد). وجود مواد آلی، ناخالصی های نمکی و رس یا ذرات بسیار ریز در سنگدانه بر بتن تأثیر منفی دارد.
آب: به منظور هیدراته شدن سیمان و ایجاد گیرش بکار می رود و نیز بر کارایی و ایجاد تراکم بهتر مؤثر است. آبی که pH آن بین 6 تا 8 بوده و طعم شوری نداشته باشد برای استفاده در بتن مناسب است. آب داخل بتن به سه بخش : آب ترکیب ، آب ژلی و آب حفرات موئینه تقسم می شود. با افزایش نسبت آب به سیمان بر حفرات موئینه افزوده شده که این افزایش حفرات موجب کاهش مقاومت بتن می شود.
پوزولان: به موادی که به تنهایی خاصیت گیرش و سیمانی شدن ندارند اما در مجاورت آب با هیدروکسید کلسیم حاصل از هیدراتاسیون واکنش داده و ترکیباتی با خاصیت سیمانی تشکیل می دهند اطلاق می شود. خاکسترهای آتشفشانی، رس پخته و خاکستر بادی از جمله پوزولان هایی هستند که در بتن استفاده می شوند.

2-1-1 خصوصیات بتن سیمانی (بتن سیمان پرتلند)
مقاومت های فشاری: تقریباً کلیه خواص بتن مرتبط با مقاومت فشاری بتن است و با افزایش مقاومت فشاری، مقاومتهای کششی، خمشی، سایش، خستگی، نفوذپذیری و … بتن بطور غیر خطی افزایش می یابد. بنابراین مقاومت فشاری معیار خوبی برای بیان کیفیت بتن است. مقاومت در بتن تابع زمان است و با گذشت زمان افزایش می یابد که این افزایش در ابتدا سیر صعودی بیشتری دارد. برای نمونه ها با ترکیبات سیمانی مختلف مقاومت های بدست آمده در زمانهای برابر متفاوت است. مثلاً C3A موجب افزایش مقاومت سنین اولیه بتن می شود اما این ترکیب در مجاورت سولفات تولید سولفو آلومینات کلسیم کرده که برای بتن مضر است به همین خاطر از این ترکیب در سیمان های ضد سولفات کمتر استفاده می شود و این عمل موجب دیر گیر شدن این تیپ از سیمان گشته است [5].
مقاومت کششی و خمشی: مقاومت کششی با افزایش مقاومت فشاری با نسبت کمتری افزایش می یابد. برای بتن با مقاومت پایین نسبت مقاومت کششی به فشاری حدود 1/8 است که با افزایش مقاومت فشاری این نسبت کاهش می یابد [4]. از عوامل مؤثر بر این نسبت رطوبت می باشد. مقاومت فشاری بتن در حالت خشک از مرطوب بیشتر می باشد ولی مقاومت کششی (مستقیم) تغییر چندانی نمی کند. هرچند مقاومت کششی مستقیم چندان تحت تأثیر سنگدانه ها قرار ندارد ولی مقاومت خمشی بتن با سنگدانه های گوشه دار افزایش می یابد. در بین روش های محاسبه مقاومت کششی روش خمشی مقاومت بیشتری را نسبت به روشهای مستقیم و اسپیرال بدست می دهد.
مدول الاستیسیته : تابعی از نوع سنگدانه، نسبت سنگدانه به سیمان و مقاومت بتن است. رطوبت موجب افزایش مدول الاستیسیته در حدود چند گیگا پاسکال می شود(بر خلاف مقاومت فشاری). محدوده ی مدول الاستیسیته بتن بین GPa 15 تا 35 است که مقادیر بالای این بازه برای بتن های با مقاومت بسیار بالا است. در ضمن مدول الاستیسیته سنگدانه ها مانند شن و گرانیت حدود GPa 40 و بازالت و کوارتز گرد گوشه بیش از GPa 80 است [5].
مقاومت خستگی: هنگامی که بتن تحت تنشی حدود 70 الی 80 درصد مقاومت کوتاه مدت قرار بگیرد پیوستن ترک های ریز در بتن به مرور زمان، موجب شکست بتن می شود(خستگی استاتیکی). همچنین اگر بتن تحت سیکل های بارگذاری قرار بگیرد مقاومت خستگی آن با افزایش تعداد سیکل کاهش می یابد که سرعت کاهش برای مقاومت خستگی فشاری بیشتر از کششی است( نسبت به مقاومت کوتاه مدت). با افزایش مقاومت فشاری بتن ساخته شده مقاومت خستگی آن افزایش می یابد. بتن تقریباً با یک میلیون سیکل بارگذاری در نصف مقاومت فشاری شکسته می شود.
مقاومت در برابر ضربه: اگرچه با افزایش مقاومت فشاری معمولاً مقاومت در برابر ضربه افزایش می یابد (در هر ضربه انرژی کمتری جذب می شود) ولی این مقاومت بیشتر متأثر از مقاومت کششی و بخصوص نوع سنگدانه است. بتن حاوی سنگدانه شکسته مقاومت بهتری را نشان می دهد. توجه به این نکته که با افزایش سرعت بارگذاری مقاومت نیز افزایش می یابد در آزمایشات نمونه های بتنی لازم است.

سخت کننده یاآغازگر

سخت کننده یاآغازگر

2-1 بتن سیمانی……………………………………………………………………. 6
2-1-1 خصوصیات بتن سیمانی……………………………………………………. 7
2-2 آشنایی با پلیمر و تاریخچه کاربرد در بتن…………………………………… 10
2-2-1 تعریف پلیمر………………………………………………………………… 10
2-2-2 تاریخچه کاربرد پلیمر………………………………………………………. 15
2-3 بتن های حاوی پلیمر………………………………………………………… 16
2-3-1 بتن پلیمر تزریقی…………………………………………………………… 16
2-3-2 بتن پلیمر- سیمان………………………………………………………….. 18
2-3-2-1 خواص مکانیکی بتن پلیمر- سیمان………………………………….. 21
2-3-3 بتن پلیمری……………………………………………………………….. 27
2-3-3-1 رزین پلی استر…………………………………………………………. 28
2-3-3-2 رزین اپوکسی………………………………………………………….. 30
2-3-3-3 رزین پلی متا کریلات…………………………………………………. 34
2-3-3-4 سخت کننده ها……………………………………………………….. 34
2-3-3-4-1 تعیین نسبت استوکیومتری (برای رزین اپوکسی)……………… 35
2-3-3-5 دلایل استفاده از اپوکسی………………………………………….. 35
2-3-3-6 سنگدانه………………………………………………………………. 36
2-3-3-7 فیلر (پرکننده) …………………………………………………………37
2-3-3-8 نظریه تشکیل ساختمان در بتن پلیمری…………………………… 37
2-3-3-9 خواص مکانیکی و شیمیایی بتن پلیمری………………………….. 38
2-3-3-9-1 مقاومت فشاری و خمشی……………………………………….. 38
2-3-3-9-2 تأثیر دما بر بتن پلیمری……………………………………………. 39
2-3-3-9-3 مقاومت در برابر پدیده یخ- ذوب………………………………….. 41
2-3-3-9-4 مدول الاستسیته………………………………………………….. 42
2-3-3-9-5 مقاومت بتن پلیمری در تماس سطحی با اجسام سخت…….. 43
2-3-3-9-6 میرایی نوسانی……………………………………………………. 43
2-3-3-9-7 مقاومت در برابر محیط های مهاجم……………………………… 45
2-3-3- 9-8 استفاده از منومر های فلزی در بتن پلیمری ……………………47
2-3-3-9-9 راه حلی برای کاهش هزینه……………………………………… 49
2-3-3-10 فرموله کردن مخلوط های بتن پلیمری……………………………. 51
2-3-3- 11 جنبه های اقتصادی…………………………………………………. 53
2-4 طرز تهیه و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاکستر پوسته برنج…….56
2-5 حلال ها…………………………………………………………………….. 58

فصل سوم- روش تحقیق، لوازم و مواد

از بین رزین های متداول برای تهیه بتن پلیمری اپوکسی انتخاب و از آن در تهیه نمونه ها استفاده شد. متأسفانه شرکت های سازنده اطلاعات چندانی در مورد مشخصات محصولات خود ارائه نمی کنند و به علت عدم وجود رزین اپوکسی مخصوص بتن پلیمری در بازار، پیدا کردن رزین مناسب با توجه به عدم ارائه مشخصات از جمله ویسکوزیته و وزن اکی والان اپوکسی کمی به سختی انجام شد. در نهایت چند نوع رزین اپوکسی و سخت کننده که به صورت تجاری در بازار عرضه می شدند تهیه گردیدند. رزین R 805 و سخت کننده های آن از بازار ناصر خسرو تهران و رزین های Dur 41 و Dur 42 از شرکت نامیکاران (سیکا) خریداری شدند. مشخصات رزین ها و سخت کننده ها در جدول (3-1) و (3-2) ارائه شده است.

در تهیه نمونه ها از دو نوع مصالح با دانه بندی مختلف استفاده شده است. نوع مصالح مصرفی در فصل چهارم برای هر نوع آزمایش ذکر شده است. چون ابعاد نمونه های ساخته شده کوچک است استفاده از مصالح با دانه بندی کوچک تر (نوع 2) موجب متقارب شدن بیشتر نتایج بدست آمده از نمونه های ساخته شده از یک طرح اختلاط می شود. استاندارد خاصی برای دانه بندی مصالح بتن پلیمری وجود ندارد و در مقالات نیز معمولاً تنها رد شدن مصالح از الک in 3/8 یا الک نمره 4 ذکر می شود. دانه بندی مصالح مصرف شده در جدول (3-4) آمده است. مصالح نوع 2 منطبق بر دانه بندی مصالح ماسه ای آیین نامه ایران (مطابق آیین نامه انگلستان ) است. اما اندکی با استاندارد ارائه شده در ASTM C 33-03 متفاوت است. دانه بندی نوع 2 دارای مدول نرمی بزرگ و در نتیجه دانه های درشت تری (نسبت به محدوده استاندارد) است. دلیل انتخاب چنین دانه بندی، ایجاد کارایی لازم در بتن پلیمری که در آن فیلر بکار رفته بود است. چون با افزایش اندازه دانه ها سطح مخصوص مصالح کاهش و در نتیجه نیاز به پلیمر نیز کاهش می یابد.

خاکستر پوسته برنج
پوسته برنج که از کارخانه شالیکوبی تهیه گردید، تقریباً به مدت 48 ساعت در هوای آزاد سوزانده شد. برای سوزاندن بخشی از پوسته برنج به مقدار بسیار کم به منظور آتش گرفتن به نفت سفید آغشته شد. پس از آتش زدن دپو پوسته برنج اجازه داده می شود تا به آرامی بسوزد (48 ساعت). ابتدا رنگ پوسته تیره می گردد اما پس از سوختن حجم زیادی از مواد آلی رنگ آن به خاکستری و سفید میل می کند. باید توجه شود که شرایط سوختن پوسته برنج بر نسبت مواد تشکیل شده نهایی مؤثر است. در محدوده خاصی از دما سیلیس بیشتری بدست می آید. افزایش مقدار سیلیس در خاکستری که به عنوان ماده افزودنی در بتن سیمانی بکار می رود موجب بهبود خاصیت پوزولانی می شود. اما در بتن پلیمری تأکید بر خاصیت پرکنندگی فیلر است هرچند می تواند پیوند هایی بین فیلر و پلیمر تشکیل شود که خود نیاز به بررسی جداگانه ای دارد. پس از سوختن کامل پوسته برنج، با دقت سطح روی دپو (که کاملاً نسوخته است) کنار زده شده و خاکستر داخل آن جمع آوری می شود. تقریباً از هر 100 کیلو پوسته برنج، 20 کیلو خاکستر بدست می آید. خاکستر بدست آمده تا زمان مصرف در ظروف در بسته قرار داده شد تا جلوی جذب رطوبت آن گرفته شود. همچنین برای حذف کامل پوسته های نسوخته، خاکستر از الک نمره 30 عبور داده شد. مشخصات خاکستر پوسته برنج در جدول 3- 5 ارائه شده است.

3-1-4-2 خاکستر ساقه جارو
ساقه های جارو برای سوزاندن داخل ظرف روبازی قرار داده شدند. برای ایجاد جریان هوا و سوختن بهتر، سوراخ هایی در اطراف ظرف تعبیه شد. مدت زمان سوختن ساقه ها به تازه و مرطوب بودن یا خشک و کهنه بودن آن ها بسیار وابسته است. بعلت دارا بودن مواد آلی بیشتر نسبت یه پوسته برنج، ساقه ها با سرعت بیشتری می سوزند. ساقه های خشک در کمتر از نیم ساعت کاملاً به خاکستر تبدیل می شوند در حالیکه ساقه های تازه و مرطوب نیاز به زمان بسیار زیادی دارند ( بیش از 6 ساعت).در پایان برای سوختن کامل ساقه از شعله مستقیم استفاده شد. از هر 100 قسمت وزنی ساقه جارو حدود 15 قسمت خاکستر بدست می آید. برای جلوگیری از مرطوب شدن، خاکستر در ظروف سر بسته نگهداری شد. همچنین خاکستر ها قبل از استفاده از الک نمره 30 عبور داده شدند. مشخصات خاکستر ساقه جارو در جدول (3- 5) نشان داده شده است.

3-1 مواد مصرفی………………………………………………………………….. 60
3-1-1 رزین و سخت کننده……………………………………………………….. 60
3-1-2 حلال…………………………………………………………………………. 62
3-1-3 مصالح سنگی………………………………………………………………. 62
3-1-4 فیلر………………………………………………………………………….. 64
3-1-4-1 خاکستر پوسته برنج…………………………………………………….. 64
3-1-4-2 خاکستر ساقه جارو……………………………………………………… 65
3-2 طریقه ساخت نمونه ها……………………………………………………… 66
3-3 روش انجام آزمایش ها………………………………………………………… 67
3-3-1 آزمایش سطح مخصوص ……………………………………………………67
3-3-2 آزمایش دانسیته ظاهری…………………………………………………… 68
3-3-4 آزمایش چگالی ظاهری…………………………………………………….. 68
3-3-4 مدول الاستسیته ……………………………………………………………69
3-3-5 آزمایش استحکام فشاری………………………………………………….. 70
3-3-6 آزمایش استحکام خمشی تک نقطه ای………………………………….. 71
3-3-7 آزمایش مقاومت شیمیایی………………………………………………….. 71

فصل چهارم- بحث و نتایج

4-1 آشنایی اولیه با شرایط و چگونگی اختلاط و تأثیر دانه بندی مصالح………. 73
4-2 بررسی اثر نسبت اختلاط رزین- هاردنر بر مقاومت بتن پلیمری……………. 74
4-3 تأثیر نوع سخت کننده بر خواص بتن پلیمری ………………………………….77
4-4 بررسی اثر فیلر………………………………………………………………….. 79
4-5 بررسی اثر حلال……………………………………………………………….. 88

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم- نتیجه گیری و پیشنهادات

در این مطالعه سعی شده است با آزمایشات متنوع عوامل مؤثر بر خصوصیات مکانیکی و شیمیایی بتن پلیمری مورد بررسی قرار گیرد. لازم به ذکر است که نتایج بدست آمده که در ادامه بیان می شود می تواند راهنمایی جهت بکار گیری پلیمر در بتن پلیمری در کاربردهای عملی باشد لذا با توجه به متفاوت بودن خصوصیات و ویژگی های پلیمر های مختلف و نیز شرایط محیطی متفاوت، آزمایشات لازم جهت بدست آوردن مقادیر دقیق مقاومتی و مقدار بهینه پلیمر باید انجام شود.
نتایج بدست آمده را به طور خلاصه می توان چنین بیان کرد:
– مقاومت فشاری بتن پلیمری چندین برابر بتن سیمانی است. ماکزیمم مقاومت فشاری بدست آمده در این مطالعه برابرMPa 8/103 بود. مقاومت فشاری متأثر از نوع و مقدار پلیمر، سخت کننده و افزودنی ها است.
– جایگزینی سیمان با پلیمر موجب افزایش چشمگیری در مقاومت خمشی می شود. ماکزیمم مقاومت خمشی بدست آمده از آزمایشات برابر MPa 17/29 بود. عوامل مؤثر بر مقاومت فشاری بر مقاومت خمشی نیز مؤثرند اما مقادیر بهینه آن ها می تواند متفاوت باشد. یکی از ویژگی های بتن پلیمری کمتر بودن نسبت مقاومت خمشی به فشاری است (1/3 الی 1/5).
– وزن مخصوص بتن پلیمری کمتر از بتن سیمانی است (g/〖cm〗^3 8 8/1 الی 32/2).
– بعلت پایین تر بودن مدول الاستیسیته پلیمر نسبت به مصالح، افزایش درصد پلیمر موجب کاهش مدول الاستیسیته بتن پلیمری می شود. مدول الاستیسیته بتن پلیمری و بتن سیمانی تفاوت چندانی با یکدیگر نمی کند.
– نوع رزین و سخت کننده بشدت بر خصوصیات بتن پلیمری مؤثر است. استفاده از دو نوع سخت کننده آمینی متفاوت موجب تغییرات 27 و 13 درصدی در ماکزیمم مقاومت فشاری و خمشی بتن پلیمری شد.
– با تغییر در نسبت اختلاط سخت کننده- رزین می توان بتنی سخت با مدول الاستیسیته بالا و یا شکل پذیر بدست آورد.

5-1 نتیجه گیری……………………………………………………………….. 92
5-2 پیشنهادات………………………………………………………………… 94
مراجع……………………………………………………………………………96

Abstract:
In this study, effective parameters on polymer concrete (PC) based on epoxy resin such as filler, hardener and solvent were investigated. Rice husk and broom stem ashes as fillers with mixture of 50-50% acetone-toluene as solvent in preparation of PC samples were used. According to experimental results, addition of fillers improved compressive, flexural and chemical strengths of the PC samples. In the sample with 18.4% polymer, additional of rice husk ash with ratio of filler-aggregate 0.075, compressive strength improved by 21%. For the sample with broom stem ash ratio of filler-aggregate 0.09, the flexural strength was improved by 27%. In addition experimental data proved that addition of optimum amount of solvent improved the performance and enhanced the compressive and flexural strengths. But excess amount of solvent may reduce the adhesiveness of the polymer therefore it may have negative impact on PC. The combination of hardener-resin may influence on the strength of PC. Amine type of hardener with low equivalent weight improved 27 and 13% on compressive and flexural strengths, and also elasticity module was increased in compare with the samples having high equivalent weight of amine type hardenerبلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان

.