انتخاب صفحه

چکیده:

لاستیک طبیعی از خواص مکانیکی خوبی برخورداربوده و دارای مشخصات فرآیندپذیری جالبی میباشد. اما بواسطه وجود باند دوگانه در ساختار اصلی، این ماده در برابر عوامل جوی بسیار حساس می باشد. خواص این ماده در حضور رطوبت ، گرما ، نور ، ازن وتشعشع افت پیدا میکند. مقاومت ضعیف این ماده رابری در برابر عوامل جوی را میتوان با آلیاژ کردن آن با رابرهایی که درصد سیرنشدگی (غیر اشباعیت) پایینی دارند بهبود بخشید. در آلیاژ NR/EPDMبه منظور بهبود مدول، استحکام کششی ، پارگی و افزایش مقاومت سایشی از تقویت کننده ها استفاده میشود. یکی از مواد تقویت کننده که امروزه توجه بسیاری از محققان را به خود جلب کرده است، ذرات نانومتری خاک رس می باشد که به دلیل دارا بودن نسبت طول به قطر بالا ، افزودن تنها مقدار کمی از آن (حتی کمتر از چند درصد) در بهبود خواص بطور قابل ملاحظه ای موثر است.
در این تحقیق سعی شده است ابتدا خواص لاستیک NR و خواص لاستیک EPDM را بررسی کرده و در ادمه با مروری بر آلیاژ الاستومرهای NR و EPDM ، به بررسی خواص نانو کامپوزیت های بر پایه NR و نانو کامپوزیت های بر پایه EPDM پرداخته و تاثیر ذرات نانو خاک رس بر روی این دو لاستیک مورد مطالعه قرار گیرد.

مقدمه:

در طبقه بندی مواد پلیمری دسته ای از مواد تحت نام لاستیک جای میگیرند که هم منشاً طبیعی دارند وهم به صورت مصنوعی تولید می شوند؛ که تولید آنها در حجم انبوه نشان از اهمیت این مواد دارد.لاستیک خام در سطح جهان سالانه بالغ بر 25 میلیون تن تولید می شودکه حدود % 75 آن صرفاٌ در صنعت تایر سازی مورد استفاده قرار می گیرد؛که این میزان بطور طبیعی رشد سالانه خودرا در حد رشد صنعت خودرو به دنبال دارد. اما آیا صنعت تایر نیز به صورت گسترده تحت تأثیر فناوری نانو قرار خواهد گرفت؟ در آینده با توجه به رشد روزافزون نانو در عرصه الکترونیک، نور و… احتمالاً بتوان تمام مراحل تولید تایر را در ابعاد نانو مشاهده و کنترل کرد. اما بازار امروز صنعت تایر نیز با جایگزینی مواد متداول با موادنانو ساختار می تواند از خواص و مزیت های آنها بهره گیرد. به عنوان مثال شرکت Goodyear پروژه هایی را بر پایه فناوری نانو و با بهره گیری از روش های مکانیکی و شیمیایی دنبال میکند که هدف از آنها کنترل ساختار، خواص مکانیکی و پاسخ الاستومر های پخت شده به فرکانس های مختلف است.آنها در نظر دارند تقویت کنندگی و پخت را در ابعاد زیر میکرون کنترل کرده و بهبود دهند تا کارآیی تایرها، هم با مواد جدید و هم با مواد سنتی، ارتقاء یابد. آنها مواد بسیار جدید را نیز بررسی نمودهاند. آئروژل های سیلیکاتی یکی از این مواد هستند. نانو ایروژلها از 98% هوا (به صورت حباب های نانو) در بستر سیلیکا ساخته شده اند که علاوه بر سبک بودن، مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند. محققان دانشگاه میسوری آمریکا ادعا کرده اند که نانوآئروژل خاصی ساختهاند که میتواند به جای تایرهای لاستیکی استفاده شود. شرکت Goodyer نیز از این نانو آئروژلها در ساخت تایر استفاده کرده، نتایج تحقیق خود را به صورت اختراع ثبت کرده است.و بالاخره یکی از بهترین این تحقیقات را شرکت Cabot صورت داده است. در سال 2003 شرکت Cabot یک نمونه از پرکنندههای نانو، تولید شرکت nano products با نام تجاری PüreNano را در تایر به کار برده است. استفاده از پرکننده نانو سیلیکون کاربید منجر به بهبود قابل توجه مقاومت لغزندگی و کاهش 50 درصدی سایش شده است که در نهایت منجر به تولید تایرهایی با ایمنی بسیار بالا و طول عمر 2 برابر تایرهای متداول خواهدشد.

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده……………………. ………….. ………….. ………….. ……….1

مقدمه……….. ………….. ….. ………….. ……………….. ……….. …..2

فصل اول : نانو کامپوزیت ها

اخیراً آلیاژکردن دو یا چند ماده پلیمری جهت دستیابی به خواص مطلوبتر هم از لحاظ پژوهشی و هم از لحاظ تجاری مورد توجه بسیاری از محققین قرار گرفته است.آلیاژهای پلیمری چه در حالت پخت شده و چه در حالت پخت نشده خواص فیزیکی و فرآیند پذیری بهبود یافته ای از خود نشان می دهند.[3-1] پلیمرها در اکثرکاربردها بدون تقویت کننده استفاده میشوند.اما در آلیاژ NR/EPDM به منظور بهبود مدول،استحکام کششی و پارگی و افزایش مقاومت سایشی از تقویت کننده استفاده میشود. اضافه کردن تقویت کننده به پلیمر منجربه ایجاد رنج وسیعی از برهم کنش ها در فصل مشترک پلیمر/تقویت کننده میشود. ذرات تقویت کننده که در ماتریس پلیمری پراکنده میشوند خواص کامپوزیت را تحت تاثیر قرار میدهند. کربن و سیلیکا تقویت کننده های متداولی هستند که برای مواد لاستیکی بکار گرفته میشوند.کربن یک تقویت کننده مناسب میباشد، زیرا برهم کنش خوبی با زنجیرهای رابری ایجاد میکند.اما در درصدهای بالا از این تقویت کننده ،فرآیند پذیری آمیزه لاستیکی به میزان زیادی کاهش می یابد.. یکی از مواد تقویت کننده که کاربردهایی در صنعت لاستیک پیدا کرده است و اکنون شرکت های بزرگ لاستیک سازی از آن در محصولات خود استفاده می کنند، ذرات نانومتری خاک رس است که با افزودن آن به لاستیک خواص آن بطور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا می کند که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :1) افزایش مقاومت لاستیک در برابر سایش،2) افزایش استحکام مکانیکی،3) افزایش مقاومت گرمایی،4) کاهش قابلیت اشتعال،5) بهبود بخشیدن اعوجاج گرما.
1-2- پیشینه تحقیق
اولین منبع ثبت شده مـربـوط بـه فناوری نانو را در سـال 1959 فیـزیکدانـی بـه نام ریچـارد فیـنمن به چاپ رسانده است. فناوری نانو یک فناوری معکوس (پایین به بالا) است که اجزای مواد را در ساختار بسیار کوچک کنار هم گذاشته و ساختاری متفاوت از مواد متداول تولید شده به روش بالا به پایین ایجاد می کند.
بنابراین مواد تولید شده به این روش نقایص کمتر وکیفیت بالاتری دارند.نانوکامپوزیت های پلیمری در بیست سال اخیر در مجامع علمی و صنعتی مورد توجه قرار گرفتهاند. به عنوان مثال تنها در آمریکا در سال 1997، 116 میلیون دلار برای تحقیق در این زمینه هزینه شده است که در سال 2004 این رقم به 961 میلیون دلار
رسیده است یعنی در هفت سال تقریباً 9 برابر شده است. شرکت communications Co. BusinessInc. BCC در یک بررسی اقتصادی نشان داده است که بازار نانوکامپوزیتهای پلیمری در سال2003، 5/24 میلیون پوند به ارزش 8/90 میلیون دلار بوده است و پیش بینی میشود که این رقم با رشد متوسط 4/18 درصد در سال 2008 به 1/211 میلیون دلار برسد. حتی پیش بینی شده است که اگر پیشرفت فناوری نانو با موارد فنی همگام روبهرو شود در بعضی از کاربردها این بازار با سرعت بیش از 20 درصد در سال رشد کند.
نانوکامپوزیت های پلیمری جایگزینی قوی برای پلیمرهای پرشده (حاوی تقویت کننده) یا آلیاژهای پلیمری متداول هستند. بر خلاف کامپوزیت های متداول که تقویت در آنها در ابعاد میکرون روی می دهد، در نانوکامپوزیت ها این ابعاد به چند نانومتر می رسد. ارزش افزوده نانوکامپوزیتهای پلیمری تنها بر اساس بهبود خواص مکانیکی پلیمر ها یا جایگزینی پرکنندههای متداول نیست بلکه تقویت کننده های نانو در مقادیر بسیار کم، خواص ویژهای را بدون ایجاد تغییر زیاد در فرآیند پذیری، در پلیمرها ایجاد می کنند که پلیمر اولیه فاقد آن است، متداولترین تقویت کننده های نانو در پلیمرها، سیلیکات های لایهای نانوونانولولههای کربنی هستند.[1]
1- 2-1- تقویت کننده های لایه ای نانو سیلیکا
سیلیکات هایی که در ساخت نانوکامپوزیتها به کار میروند، ساختاری لایهای با ضخامت حدود یک نانو متر دارند که طول آنها متغیر است و به چند میکرون هم میرسد. بنابراین نسبت منظر (نسبت طول به ضخامت) آن بسیار بالا و بیشتر از هزار است. این لایهها تودهای تشکیل میدهند که در بین آن فاصلههایی وجود داردکه آنها را با نام بین لایه ها خواهیم شناخت.
با جایگزینی ایزومورفیک بین لایه ها (جایگزینی Mg2+ با Al3+) یک بار منفی ایجاد می شود که ساختار آلکالی یا آلکالین کاتیونهای معدنی درون بین لایه ها را موازنـه مـی کند. سطح کاتیـونها مانند یـونهای توده ای آلکیل آمونیوم، فاصله بین لایه ها را افزایش داده و انرژی سطحی پرکننده را کاهش می دهد. بنابراین این پرکننده های اصلاح شده که به رس آلی معروفند، با پلیمرها سازگارترند و نانوکامپوزیتهای لایهای با سـیـلیــکـا شــکل مـی گـیـرد. مـونـتمـوریـلـونـیـت ، هکتوریت و ساپونیت متداول ترین تقویت کننده های سیلیکایی لایهای هستند.
1- 2-2- روش های ساخت نانوکامپوزیتها
از آنجا که در صنایع پلیمری نانوسیلیکاتها، متداول تر از بقیه مواد نانو هستند از این پس بیشتر به این مواد خواهیم پرداخت. روش های مختلفی برای ساخت نانوکامپوزیت های سیلیکات های لایه ای به کار رفته است.اما سه روش، استفاده بیشتری دارند. [1]
الف- پلیمریزاسیون درجا :
این روش برای اولین بار در تهیه مواد پلیمری حاوی نانوذرات خاک رس بر پایه پلی آمید- 6 به کار رفته است. در این روش سیلیکاهای لایهای به وسیله مونومر مایع یا محلول مونومر، متورم میشود، سپس مونومرها به درون لایهها سیلیکات نفوذ کرده و پلیمریزاسیون در بین لایه ها اتفاق می افتد.
‌ب- روش محلولی :
این روش مشـابه روش قبـلی است. ابـتـدا رس آلی در یک حلال قطبی مانند تولوئن یا N N,- دی متیل فرمامید متورم شده، سپس پلیمر حل شده در حلال به محلول قبلی افزوده شده و بین لایه ها جای می گیرد. مرحله نهایی کار، تبخیر حلال است که معمولاً در خلا اتفاق می افتد. مزیت این روش این است که برای همهمواد پلیمری قابل اجراست اما اشکال عمده آن غیر قابل اجرا بودن آن در مقیاس صنعتی می باشد.
8
 1-1- هدف.. ……………………………….. ………………… ………….. …….. 4
 1-2- پیشینه تحقیق……. ………………….. …………………………………….. 5
 1-2- 1 پرکننده های لایه ای نانو سیلیکا…………………… … ……………….. 5
 1-2- 2 روشهای ساخت نانوکامپوزیت ها…. ………………. ….. ………….. …..6
 1-2- 3 ساختار نانو کامپوزیت ها…………….. ………….. …………………………7
 1-2- 4 خواص نانو کامپوزیت ها…………………………….. ………………… …..7
 1-2- 5 نانوکامپوزیت های مورد استفاده در صنعت لاستیک………………………..8
 1- 2-6 کاربرد ذرات نانومتری خاک رس در لاستیک…… ………….. …………….8

فصل دوم : الاستومرهای NR و EPDM

ایزومر سیس پلیمر ایزوپرن میل به کریستال شدن در دمای محیط را ندارد و همچنین دارای Tg در حدود 70- درجه سانتیگراد میباشد. نوع ترانس این الاستومر در دمای محیط بدلیل تقارن ساختمانی , در دمای محیط به راحتی کریستال میشود و از انعطاف پذیری کائوچو را کاهش میدهد. کائوچوی طبیعی که قابلیت رابری دارد باید% 5/98 به بالا ساختار سیس 4,1 داشته باشد. خوشبختانه در ساقه درخت کاتالیزوری وجود دارد که واکنش را به سمت %5/98سیس هدایت میکند. البته باید به این نکته اشاره نمود از آنجائیکه فرآیند پلیمریزاسیون این الاستومر در درخت صورت میگیرد و کاتالیزورهای آن , آنزیم های موجود در درخت می باشند , تفاوت در مرغوبیت درختان باعث میشود که لاتکسی که از هر درخت بدست می آید با دیگری تفاوت داشته باشد. لاتکس تولیدی برخی از درختان نامرغوب حاوی ایزوپرن با درصد بالای ترانس1و4 هستند که دیگر مصرف رابری ندارد و به آن گوتاپرجا میگویند که بدلیل سختی زیاد کاربردهای محدودتری نسبت به نوع سیس دارد. به عنوان مثال در کاربردهای پزشکی مانند ساخت اعضای مصنوعی و همچنین توپ گلف مورد استفاده قرار میگیرد. فرآیند تولید این الاستومر بسیار ارزان است و لذا یکی از پر مصرف ترین الاستومرها میباشد. لاستیک طبیعی وقتی از درخت هوا استخراج میشود به صورت یک لاتکس میباشد که در آن آب , پروتئین , آمینو اسید و انواع آنزیم ها وجود دارند. آنزیم های موجود در داخل درخت در راستای پلیمریزاسیون این ماده عمل میکنند و باعث میشوند پلیمر بدست آمده کاملا خطی بوده که دارای جرم مولکولی بسیار بالا و توزیع جرم مولکولی بسیار باریکی دارد. حال آنکه این آنزیم ها در خارج درخت میتوانند باعث تخریب این الاستومر گردند. لذا این مواد باید از لاستیک طبیعی جدا شوند. عملیات جداسازی بتوسط بازی کردن محیط لاتکس صورت میگیرد. به این معنی که به لاتکس آمونیاک اضافه میکنند تا PH در لاتکس بازی شود. در این حالت بسیاری از پروتئین ها , آمینواسیدها و آنزیم ها ته نشین میشوند. هر چقدر تعداد دفعات عملیات خالص سازی بیشتر باشد , الاستومر بدست آمده خالص تر میشود. گریدهای مختلف این الاستومر بر اساس عملیات خالص و عملیاتی که بعد از آن روی الاستومر صورت میگیرد , گرید بندی میشود.
ختلاف گریدهای ذکرشده در میزان خلوص آنها , جرم مولکولی و توزیع آن و مقاومت حرارتی میباشد.
الف- میزان خلوص :
میزان خلوص تعیین کننده رنگ الاستومر میباشد. هر چقدر میزان خلوص بیشتر باشد رنگ الاستومر روشن تر میشود. رنگ NR خالص بصورت کرم بسیار روشن میباشد. میزان خلوص تعیین کننده میزان آنزیم ها و سایر مواد آلی در داخل لاتکس لاستیک طبیعی میباشد. هر چقدر میزان خلوص بیشتر باشد , غلظت این مواد کمتر می باشد ؛ لذا مقاومت حرارتی در الاستومر افزایش پیذا میکند.
ب- جرم مولکولی و توزیع جرم مولکولی MW,MWD :
این دو فاکتور خواص ماده نهایی را تحت تاثیر قرار میدهند. هر چقدر جرم مولکولی بیشتر و توزیع آن کمتر باشد , خواص مکانیکی محصول بدست آمده افزایش می یابد ولی این عوامل باعث افزایش مقاومت در برابر فرآیند میشود. یعنی با افزایش MW و کاهش MWD فرآیندپذیری دشوارتر و میزان نرو الاستومر بالاتر میرود. لذا قبل از هر فرآیندی باید به طریقی جرم مولکولی این الاستومر شکسته شود. فرآیند شکستن زنجیرهای پلیمر که منجر به کاهش جرم مولکولی آنها میشود , عملیاتی کاملا اتفاقی می باشد. به این معنی که در این عملیات , یک زنجیر پلیمری ممکن است فقط یک بار شکست شود و زنجیر دیگر 10 بار بشکند. لذا این عملیات نه تنها جرم مولکولی را کاهش میدهد بلکه توزیع آنرا پهن تر میکند و این باعث بهبود فرآیندپذیری و کاهش نرو در الاستومر میشود. عملیات کاهش جرم مولکولی را مستیکاسیون می گویند. در واقع مستیکاسیون, فرآیندی ترمومکانیکال است که در آن زنجیرهای پلیمر تحت میدان های شدید مکانیکی و حرارتی قرار میگیرند و میشکنند. شکل زیر نشان دهنده توزیع جرم مولکولی NR را پس از مستیکاسیون نشان میدهد که جرم مولکول آن در حدود 500000-200000 همراه با یک توزیع نسبتا وسیع را نشان میدهد که منجر به فرآیندپذیری خوبی میشود. در پلیمر هایی که دارای توزیع جرم مولکولی بالایی هستند (MWD بالا) جرم مولکولی های کوچک و بزرگ وجود دارند. پلیمرها با جرم مولکولی کوچک مانند نرم کننده برای پلیمرها با جرم مولکولی بزرگ عمل میکنند، در نتیجه حرکت مولکولهای پلیمر ساده تر میشود و در نتیجه فرآیندپذیری افزایش می یابد.[3]

2- 1 آشنایی با کائوچوی طبیعی و خواص آن………… ………….. ………….. .. 12
2- 2 آشنایی با کائوچوی EPDM و خواص آن…………. ………………… ……. .23

فصل سوم : آلیا ژ NR/EPDM

طی بیست و پنج سال گذشته کوشش هایی برای بهبود خواص آلیاژهای NR/ EPDM صورت گرفته است که به چند روش قابل توجه و با ارزش منتهی گردیده است . عموما این روش ها راه هایی را جستجو می کنند که سرعت پخت NR/ EPDM را افزایش دهند ، حال یا از طریق اصلاح کردن NR/ EPDM برای واکنش پذیرتر کردن آن نسبت به عوامل پخت و یا به توسط عوامل پختی که نسبت به NR/ EPDM از واکنش پذیری بیشتری برخوردار باشند .
2-3- مروری بر آلیاژ NR/EPDM
آریا پران 1 و همکاران[4] با تهیه آلیاژ NR/EPDM نشان دادند که در اینگونه آلیاژها با افزایشدرصدEPDM مدول آلیاژ افزایش یافته اما استحکام کششی و کرنش در شکست آلیاژ کاهش می یابد.همچنین انها در تحقیقات خود نشان دادند که با افزایش درصد EPDM در آلیاژ زمان اپتیمم پخت افزایش می یابد. در این تحقیق با استفاده از نتایج حاصل از آزمون SEM مشاهده شد که پس از شکست،سطح شکست زنجیرهای NR به شکل رشته های بلند مشاهده میشود که علاوه بر اینکه نشاندهنده مکانیسم شکست از نوع نرم بوده ،نشاندهنده استحکام کششی زیاد این لاستیک می باشد.همچنین وجود سطح سخت و شیشه ای حاصل از شکست لاستیک EPDM بیانگر این موضوع بود که نوع شکست در این لاستیک از نوع شکننده میباشد.از طرفی آلیاژ کردن NR با EPDM نوع شکست را ازشکست نرم به شکست شکننده تغییر می دهد.همچنین نتایج حاصل از آزمون پیری این تحقیق نشان دادکه ترکیباتی که درصد NR بیشتری دارند با گذشت زمان و در معرض قرار گرفتن حرارت، دچار افت خواص بیشتری می شوند.آنها همچنین نشان دادند که استفاده از متاکریلات بوتا دی ان استایرن به عنوان عامل سازگار کننده باعث افزایش استحکام کششی و کرنش در شکست شده و زمان اپتیمم پخت نیز کاهش می یابد.

مکانیزم اصلاح EPDM نوسط مواد سولفوردهنده و طریقه واکنش بین EPDM اصلاح شده با شتاب  دهنده MBT

مکانیزم اصلاح EPDM نوسط مواد سولفوردهنده و طریقه واکنش بین EPDM اصلاح شده با شتاب
دهنده MBT

 3- 1 مقدمه.. ………….. ………….. ………………… ………….. ………. .. ..32
 3- 2 مروری بر مطالعات انجام شده بر روی آلیاژ NR/EPDM…….ا… ………… 32

فصل چهارم : نانو کامپوزیت های بر پایه NR و بر پایه EPDM

Zheng و همکاران [8] تاثیرخاک رس MMT اصلاح شده که گروه های عاملی مختلف بر روی سطح خود دارند را بر روی خواص مکانیکی و مورفولوژیکی نانوکامپوزیت بر پایه EPDM مورد بررسی قرار دادند.نتایج حاصل از آزمون پراش اشعه ایکس و میکروسکوپ الکترونی عبوری نشان داد که با استفاده ازMMT اصلاح شده با تری متیل اکتادسیل آمین و دی متیل بنزیل اکتادسیل آمین ساختار نانو کامپوزیت حاصله ساختار بین لایه ای بوده،در حالی که MMT اصلاح شده با آلکیل آمین حاوی گروه های هیدروکسیل منجر به تشکیل ساختار ورقه ورقه میشود و افزودن 15phr از این نوع Nano clay استحکام کششی را تا 25Mpa افزایش میدهد.همچنین نتایج آنالیزدینامیکی مکانیکی نشان داد با افزودن ذرات Nano clay دمای اتقال شیشه ای نانو کامپوزیت به دماهای بالاتری انتقال پیدا میکند.
BaoLei Liu و همکاران[9] نشان دادند که مالئیک انیدرید میتواند به عنوان عامل سازگار کننده ذرات MMT و ماتریس EPDM عمل کند. نتایج حاصل از آزمون پراش اشعه ایکس و میکروسکوپ الکترونی حاکی از تشکیل ساختار ورقه ورقه در این نوع نانو کامپوزیت بود.همچنین خواص مکانیکی و حرارتی با افزودن ذرات Clay افزایش یافت.

 4- 1 مروری بر مطالعات انجام شده بر نانو کامپوزیت های بر پایه EPDM….. .ا……. 46
 2-4 مروری بر مطالعات انجام شده بر روی نانو کامپوزیت های بر پایه NR….ا…….. ..49

فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات

 نتیجه گیری…………. ………….. ………….. …………………………………….53
 پیشنهادات……. ………….. ………….. ……………………………………… …..54
مراجع…… …………. …………… ………….. ………….. ……………………….. ..56

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جدول ها

جدول 2-1 : درجه بندی انواع لاستیک SMR با توجه به درصد مواد ناخالص موجود در آن..17 جدول2-2: میزان مصرف کائوچوی طبیعی در صنایع مختلف…. …………… ………. ……22 جدول 2-3: مقاومت لاستیک EPDM در برابر عوامل مختلف… ………………. ……. …….29 جدول 2-4: خواص فیزیکی لاستیک EPDM…….. ا……. …………… ………… ……. …..30 جدول 3-1: خواص آمیزه های تهیه شده به روش ولکانیزاسیون تک مرحله ای… ……. ..42 جدول 3-2 : خواص آمیزه های تهیه شده به روش ولکانیزاسیون دو مرحله ای…. …… .42 جدول4-1 : خواص مکانیکی EPDM در مقادیر مختلفClay . ا……. ……. ……… ……..47 جدول4-2: مشخصات پخت آمیزه های NR باClay .. ا…………… ……. …. ……. ……49 جدول4-3 : مقایسه خواص مکانیکی آمیزه های NR/clay وNR/carbon black….ا… …..50 جدول4-4: مقایسه دانسیته کراسلینک آمیزه های NR/clay و NR/carbon black.. ا.. …51

شکل ها

شکل 2-1: ایزومرهای سیس و ترانس کائوچوی طبیعی…………………. ………….. …12 شکل 2-2: نمودار توزیع جرم مولکولی NR پس از فرآیند مستیکاسیون……………………15 شکل 2-3: ساختار مولکولی EPR…ا….. ………….. ………….. ………….. …………….23 شکل 2-4: ساختار 1و4- هگزا دی ان وMNB……ا…… ………….. ………………… ……25 شکل 2-5: ساختار یک نمونه EPDM….ا………… ………………… ………….. …………25 شکل 3- 1 – منحنی الف) ویسکوزیته و ب) خواص پخت خواص مکانیکی آلیاژNR/EPDM..ا..33 شکل 3- 2 : تصاویر SEM سطح مقطع شکست NR/EPDM(50/50) (c EPDM (b NR (a… ……ا…….. ……………………………………………………………………………….. …..33 شکل3-3 : الف) منحنی ویسکوزیته ذاتی بر حسب درصد NR/EPDM ب) تصاویر SEM 1- ب) بدون عامل سازگار کننده 2-ب) با عامل سازگار کننده………….. …………………….. .34
شکل3-4: مکانیزم اصلاح EPDM توسط مواد سولفور دهنده و طریقه واکنش EPDM اصلاح شده با شتاب دهنده ………………………………………………………………………..37
شکل 3- 5: خواص کششی آلیاژ NR/EPDM تقویت شده با دوده………… ……… ..38 شکل3-6: تاثیر دوده بر حرارت انباشته شده در آلیاژهای NR/EPDM……. .ا……… ..38 شکل3-7 : واکنش های DIPDIS با EPDM و ZNO…..ا. ………………. ………….. ..42 شکل3-8: -واکنش حدواسط لاستیکی با NR در حین هم پخت شدن…………………42 شکل 3- 9: تصاویر SEM سطوح شکست خورده کششی مواد ولکانیزه و پخت شده در 160 C…………..ا………………………………………………………………………………….44 شکل4- 1: منحنی DMTAو TGA لاستیک EPDM در مقادیر مختلف Nano clayا….. ..46 شکل4- 2: شکل TEM آمیزه تهیه شده به روش الف)اکسترودر دو پیچه ب) غل.. ..47 شکل4- 3: – منحنی تغییرات استحکام کششی و پارگی EPDM تهیه شده به وسیله اکسترودر دو پیچه و غلتک……. ………….. ……………………………………………48
شکل 4- 4: نمودار الف) DSC و ب) TGA نمونه های NR/Clay………….ا…………..49  مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان