انتخاب صفحه

مقدمه:

امروزه سهم وسیعی از داروها را داروهایی تشکیل می­دهند که حلالیتشان در آب کم است که خود یک معضل بزرگ به شمار می­آیند تلاشهای زیادی صورت گرفته تا با ایجاد یک فرمولاسیون جدید بر معضل حلالیت داروهای انتخابی فائق آیند . [1]در میان استراتژی­های مختلف که حلالیت را افزایش می­دهند, کاهش ابعاد ذرات به عنوان یک عامل مؤثر به شمار می­رود. در حقیقت با کاهش اندازه­ی ذرات , مساحت سطحشان افزایش می­یابد که باعث افزایش حلالیت داروها در محلول­های آبی میشوند. روشهای آماده سازی نانوسوسپانسیون داروها به دو دسته کلی تقسیم می­شوند:­­ بالابه پایین[1] و ­پایین ­به­ بالا[2]. در­روش رسوب حلال/ضدحلال[3] که در دسته دوم قرار می­گیرد، با اضافه نمودن یک ضد حلال، باافزایش حجم مولی محلول و به دنبال آن کاهش قدرت حلال در مقابل حل شونده، جزء جامد رسوب می­کند. از سوی دیگر، سعی بر آن است تا از کورکامین[4] به عنوان یک ماده غیر قابل حل در آب، استفاده نمود و میزان حلالیت و جذب آن را تحت شرایط آزمایش بررسی نمود و نتایج آن را برای سایر داروها بکارگرفت. این ترکیب، یک ترکیب پلی فنولی طبیعی است که از خواص دارویی مهمی برخوردار است و در درمان بسیاری از بیماریها همچون سرطان و التهاب بکار می­رود[2].

فهرست مطالب

چکیده ………………………………………………………………………………: 1

مقدمه:………………………………………………………………………………. 1

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول:کلیات تحقیق

زردچوبه سرشار از نیاسین، کلسیم، آهن، روی، مس، پتاسیم و منیزیم است و دارای ماده­ای به نام کورکومین است که عامل  رنگ زردچوبه و آنتی اکسیدانی قوی است که باعث سم زدایی در بدن می شود. کورکومین موجود در زردچوبه ضد سموم کبد، ضد التهاب و ورم، ضد دردهای رماتیسمی و التهابی است. زردچوبه باعث افزایش ترشح انسولین و کاهش قند خون می شود و ادویه ای مناسب برای دیابتی هاست که به دلیل داشتن آنتی اکسیدان های قوی عامل مهمی در پیشگیری از انواع سرطان ها می تواند باشد زردچوبه در هندوستان و چین و نقاط حاره زمین می‌روید‌. از کنار برگ‌های غلاف در قاعده ساقه‌، شاخه‌های کوچک و استوانه‌ای شکل ضخیمی خارج می‌شود که به‌صورت مورب در زمین فرو‌رفته و هر یک ایجاد ریشه می‌کنند و مرتباً پایه‌های جدیدی به‌وجود می‌آروند. شکل 1-1 نمونه ای از گیاهاه زردچوبه می­باشد.قسمت مورد استفاده این گیاه ساقه زیرزمینی آن است که پس از خارج کردن از زمین, تمیز کرده و ریشه‌های آ نرا جدا می‌کنند و در آب جوش قرار می‌دهند. پس از تمیز کردن به مدت چند روز آن را خشک می‌کنند. زردچوبه رنگ زرد یا خاکستری مایل به قهوه‌ای دارد و بوی آن معطر و طعم آن تلخ است .زردچوبه گیاهی است از خانواده زنجبیل به ارتفاع حدود یک متر و نیم که دارای ساقه متورمی است. گلهای زردچوبه به صورت سنبله و به رنگ سبز مایل به زرد می‌باشد.در این تحقیق از کورکامین به عنوان یک داروی غیر قابل حل در آب استفاده شده است. کورکامین یک ترکیب پلی فنیل طبیعی با بسیاری خواص دارویی مهم می­باشد و می­تواند در درمان بیماریهای ویروسی مانند سرطان- آماس و نئورودجنریتیو استفاده شود . [3]به هر حال پیشرفت پزشکی آن به خاطر قابلیت ضعیف آن در حل شدن در آب (در مطالعات اخیر حلالیت آن در آب 0.000199 میلی گرم بر میلی لیتر گزارش شده است)محدود شده است .[4]

1-2 : ترکیبات شیمیائی زردچوبه

زردچوبه دارای اسانسی مرکب از اسیدهای والرینیک، کاپرلیک و فلاندون می‌باشد و همچنین دارای سابی نین، سینئول، بورنئول و الکل تورمرول و ماده کورکومین می‌باشد که رنگ زرد زردچوبه به‌علت همین ماده کورکومین می‌باشد. کورکامین1,7-بیس(4-هیدروکسی-3-متوکسی فنیل)-1,6-هپتادین-3,5-دایون , یک ترکیب اساسی بیوفعال زرد جدا شده از زردچوبه است, یک ماده­ی گرفته شده از ساقه­ی زیر زمینی کورکوما لونگا می­باشد.[5] زردچوبه در علم طب قدیم هند بسیار کاربرد داشته است و برای بسیاری از بیماری ها مانند دیابت و سرطان و بیماری های مسری و رماتیسم کاربرد داشته است [6]. تأثیر دارویی کورکامین مربوط به فعالیت آن در رنج وسیعی از نشانهای ملکولی است. یکی از مهمترین جنبه های کورکامین مؤثر بودن آن علیه انواع مختلف سرطان است. طبق تحقیقات, کورکامین حتی در دوز بالای آن ماده ای غیر سمی است. داروهای ضد سرطان شناخته شده برای مثال متیل­پردنیزولون ,دکسامتازون, سیکلوفسفامید, تاموکسیفن شامل لئوکوپنیا و سایر مواد سمی می­باشند. کورکامین , ترکیب فعال زردچوبه به طور وسیعی به عنوان آنتی اکسیدان و ضد آماس بکار می­رود. می­توان  از آن در تهیه ی ضد آفتاب استفاد کرد و همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است. متأسفانه قدرت انتخاب پذیری کورکامین ضعیف است. کم بودن قدرت انتخاب پذیری , مربوط است به نشان های ملکولی زیادی که کورکامین برای واکنش با آنها شناخته شده است. اینها شامل نشانهایی هستند که به طور نزدیکی مربوط اند به تکثیر سلولهای سرطانی ­. [7 ]فرمول ملکولی کورکامین C21H20O6 می­باشد با جرم 368.39 گرم در  مول, تهیه شده از شرکت مِرک.

1-3 :  خواص داروئی زردچوبه

زردچوبه از نظر طب قدیم ایرانی گرم و خشک است و برای استفاده درمانی می‌توان آن را مانند چائی دم نمود و استفاده کرد البته جدیداً در بازار کانادا و آمریکا کپسول آن هم به بازار آمده است . زردچوبه دارای خواص درمانی زیر است:

۱-گرفتگی و انسداد صدا را باز می‌کند و برای تمیز کردن کبد به‌کار می‌رود.

2-مخلوط یک قاشق غذاخوری زردچوبه و یک قاشق انیسون و سرکه برای درمان یرقان مفید است.

3-برای رفع دندان درد آن را در دهان انداخته و بجوید.

4-زردچوبه بهترین داروی ضد تورم است و در اروپا و آمریکا از آن بدین منظور استفاده می‌کنند که می‌توان از سه فنجان دم‌کرده زردچوبه در روز و یا مقدار ۲ کپسول سه بار در روز استفاده کرد.

5- برای خشک کردن زخم‌ها و رفع درد آنها می‌توان گرد خشک زردچوبه را روی آنها ریخت.

6- زردچوبه بادشکن، تصفیه‌کننده خون، تب‌بر، محرک و انرژی‌زا می‌باشد.

7- زردچوبه برای رساندن دمل نیز مفید است.

8- خانم‌هائی که عادت ماهیانه آنها نامنظم است برای تنظیم آن باید از زردچوبه استفاده کنند.

9- از زردچوبه برای درمان کمر درد، پشت درد و سینه درد نیز استفاده می‌شود.

10-برای درمان اسهال و اسهال خونی حتماً از دم‌کرده زردچوبه استفاده کنید.

11-زردچوبه در قدیم برای درمان رماتیسم و سل به‌کار می‌رفته است.

12- برای درمان التهاب لثه‌، زردچوبه را دم‌کرده و آن را قرقره کنید.

13-تحقیقات اخیر دانشمندان نشان دادن است که زردچوبه از سرطان جلوگیری می‌کند بنابراین حتماً سعی کنید که در غذاها از زردچوبه استفاده کنید.با تمام مزایای گفته شده باید اشاره کرد که زیاده‌وری در زردچوبه برای قلب مضر است ولی البته اگر آن را با لیمو ترش استفاده کنید اثرات مضر آن را خنثی می‌سازد[8].

1-4 : نانو کریستالهای دارویی

نانو کریستالهای دارویی یک تکنولوژی مهم برای تولید داروهای کم محلول در آب می­باشد و درک مکانیسم ساختاری آنها و همچنین  مسیر توسعه ساختاری آنها بسیار مورد توجه می­باشد. در اینجا ما از کورکامین به عنوان داروی مدل استفاده می­کنیم و توسعه ی ساختاری نانو رسوب آن را در میکروکانال مورد مطالعه قرار می­دهیم. کورکامین در ابتدا به صورت ذرات نانوی کروی شکل رسوب می­کند و سپس قبل ازتبدیل به کریستالهای سوزنی شکل از میان مجموعه ی بی شکلی عبور می­کند[9].

1-1 :   معرفی کورکامین…………………………………………………………. 4

1-2 : ترکیبات شیمیائی زردچوبه …………………………………………………5

1-3 :  خواص داروئی زردچوبه………………………………………………….. 6

1-4 : نانو کریستالهای دارویی………………………………………………….. 7

1-5 : میکروکانالها………………………………………………………………… 7

1-6 : سایز  ذرات :……………………………………………………………… 11

1-6- 1: توصیف روشهای اندازه گیری و آنالیز توزیع سایز ذرات در یک محلول سوسپانسیون یا امولسیون ………………………………………… 11

1-6-2 : اندازه گیری توزیع سایز ذرات………………………………………. 12

1-6-3 : طرح ریزی توزیع سایز ذرات…………………………………………. 14

1-6-4 : اندازه گیرنده سایز نانو ذرات………………………………………… 15

1-7 : پتانسیل زتا ………………………………………………………………16

1-8 : تست XRD.ا…………………………………………………………….. 17

1-9 : میکروسکوپ الکترونی روبشی………………………………………… 18

1-9-1 : میکروسکوپ الکترونی روبشی و تاریخچه آن………………………. 18

1-9-2 : تاریخچه………………………………………………………………… 18

1-9-3 : آشنایی با میکروسکوپ الکترونی روبشی………………………… 19

1-9-4 : استفاده های عمومی………………………………………………. 20

1-9-5 : نمونه هایی از کاربرد………………………………………………… 20

1-9-6 : نمونه  اندازه ها ………………………………………………………21

1-9-7 : آماده سازی…………………………………………………………… 21

1-9-8 : آنالیز شیمیایی در میکروسکوپ الکترونی…………………………. 22

1-9-9 : محدودیت ها…………………………………………………………. 23

1-10 : خشک کن انجمادی…………………………………………………. 23

1-11 : اسپکتروفتومتر چیست؟…………………………………………….. 24

1-12 :  تست FTIR..ا………………………………………………………… 25

1-13 : فرایند امواج ماوراء صوت………………………………………………. 26

1-14 : تست اندازه گیری  مساحت سطح………………………………….. 26

1-15 : فرایند رسوب حلال / ضد حلال………………………………………. 27

1-16 : ضرورت استفاده از روش رسوب حلال / ضد حلال و مزایای آن…… 27

اثرهندسه وشکل میکروکانال وهمچنین زمان ماند درآن برروی اندازه ی نانو ذرات کورکامین

اثرهندسه وشکل میکروکانال وهمچنین زمان ماند درآن برروی اندازه ی نانو ذرات کورکامین

فصل دوم : مروری بر ادبیات تحقیق و پیشینه تحقیق

در این فصل فرایند های استفاده شده متفاوت جهت تولید ذرات دارویی با سایز کوچک و همچنین داروهای تولید شده توسط فرایند رسوب حلال/ ضد حلال[1] مورد بررسی قرار گرفته و ذکر می­شوند. کاهش در سایز ذرات , افزایش مساحت سطح و در نتیجه افزایش سرعت تجزیه دارو در محیط آبی بدن  را باعث می­شود. در بسیاری از تحقیقات سعی شده است سایز ذرات کاهش داده شود. به عنوان مثال از طریق میکرونیزاسیون مکانیکی [48]تکنیک سیال فوق بحرانی و کنترل شده[49]و رسوب حلال /ضد حلال کنترل شده[50]. در روش رسوب حلال/ ضد حلال متوسط سایز ذرات از 55 میکرو متر تا 364 نانو متر کاهش می­یابد و مساحت سطح ویژه ی آن از 37/14متر مربع بر گرم بعد از فرایند رسوب حلال / ضد حلال در راکتور میکرو کانال افزایش می­یابد. ترکیبات شیمیایی و خصوصیات فیزیکی بر اساس آنالیزهای  FT-IR و XRD بعد از عملکرد در این سیستم تغییر نمی­کند. سرعت حلالیت نانو ذرات در 5 دقیقه از 35% تا 100% افزایش می­یابد. روش رسوب حلال/ ضد حلال پتانسیل زیادی برای آماده سازی داروهای آبگریز با توزیع سایز ذرات یک شکل در رنج نانو متر را دارد [51].

روش میکرونیزاسیون مکانیکی انرژی ورودی بالایی نیاز دارد و تعدادی ضرر برای ذرات دارد مانند تاثیر الکترواستاتیکی توزیع وسیع سایز ذرات , کاهش دما, آلودگی و مشکلات تولید مجدد. در بین روشهای مختلف[52] کاهش سایز ذرات بر اساس استفاده از ضدحلال فوق بحرانی ,(SAS) این روشدر طی چند سال گذشته به عنوان یک روش جانشین برای روش رسوب حلال- ضد حلال پیشنهاد شده است. در این فرایند سیالات فوق بحرانی برای فراهم کردن رسوب میکروذرات با ابعاد کنترل شده و توزیع سایز, ذرات, جایگزین ضدحلال مایع می­شود.

روش سیال فوق بحرانی یک روش جذاب برای کاهش سایز و تهیه ذرات با توزیع سایز باریک می­باشد به هر حال همچنین یک سری محدودیات نیز دارد. از جمله بازدهی پایین و هزینه بالای تجهیزات[53]. روش رسوب حلال – ضد حلال یک روش اطمینان بخش برای فراهم آوردن ذرات دارویی Ultrafine بوسیله ی رسوب ضدحلال [54]و محیا کردن شرایطی است که تشکیل ذرات بسیار سریع و رشد ذرات بسیار کم باشد. این روش پیشرو و سریع است و به راحتی قابل انجام است به عنوان مثال بودسوناید, بکلومتازون دیپروپیونات,دانازول ,پردنیزولون, آتورواستاتین گرسفولوین و فنوفیبرات  از این روش تهیه می­شوند.

به هر حال یک محدودیت تکنیکی مربوط به این تکنولوژی این است که دارو باید به اندازه کافی در حلال قابل حل باشد. داروهای جدید از قابلیت حلالیت مناسب در آب یا حلالهای آلی برخوردار نیستند. حلالهای آلی نمونه که استفاده شده اند , متیل سولفوکساید[2] یا استن هسنتد. استفاده آنها به دلیل آلودگی حلال , محدودیت محتویات باقی مانده رسوب جامد و جنبه های محیط زیستی پیشنهاد نمی­شود[55] .محلولهای یونی (RTILS)نمکهای آلی هستندکه در دمای اتاق مایع اند.

مشکل بسیاری از داروهای تولیدی نامحلول بودن آنها است و این یکی از مهم ترین مشکلات می­باشد. رایج ترین تکنولوژی حل سازی شامل ترکیبات سایکلودکسترین- نانو کریستالها- توزیع جامد- و ساختارهای لیپیدی است. با 5 داروی بازاری, نانو کریستال, یک تکنولوژی اطمینان بخش برای رهاسازی داروهای کم محلول در آب است. در مقایسه با آن دسته نانو داروهای با اندازه (10میکرومتر) که در ساختار جابجایی بکار می­رفت, نانو کریستالها با اندازه (100نانومتر) سرعت حلالیت بسیار بالاتری در یک مساحت سطحی خاصی دارند و همچنین بر اساس معادله گیبس – توماس از نظر تئوری ,حلالیت آن بارز تر است. تا بحال همه محصولات نانو کریستال دارویی در بازار از آسیاب مرطوب یا هموژنیزه­گر با فشار بالا برای تبدیل میکروکریستالهای خام به نانو کریستالهای دارویی[56] استفاده می­شد که آن یک روش بالا-پایین می­باشد.علی رغم موفقیت معایبی نیز داشت. از جمله :

1 –  آلودگی های ممکن از ناحیه ی سائیدگی آسیاب نگران کننده است. مخصوصا برای رهاسازی داروهایی که تزریق می­شوند.

 2-به نظر می آید تولید نانو ذرات با سایز کمتر از 100 نانومتر بوسیله روشهای بالا – پایین سخت باشد[57].

بدین منظور روش نانو رسوب پایین-بالا به عنوان یک تکنولوژی نانو سایز کننده ی قدیمی مورد بررسی قرار گرفته است. در جایی که دارو از یک محلول فوق اشباع در یک مسیر کنترل شده رسوب میکند رسوب “زندانی شده”, در حالیکه رسوبات هنوز علاقه­مند به رفتن به سایز نانو هستند[58] از نظر تئوری خاصیت حلالیت می­تواند توسط بی نظمی در نانو ذرات دارویی بهبود یابد[59]. به هر حال تحقیقات روی نانو ذرات دارویی بی شکل به دلیل کمبود روشهای ساختگی کنترل شده و باز تولیدی آنها محدود مانده است[60].

کاملا مشخص است که فرایند تولید نانو رسوب هنوز به صورت واضح درک نشده یا به خوبی کنترل نشده است. در این فرمهای ساده با اختلاط یک محلول دارویی و یک ضد حلال نانو(معمولا آب) رسوب ایجاد می­شود. از آنجا که حلال و ضد حلال مخلوط می­شوند محلول دارو فوق اشباع می­شود و دارو شروع به رسوب می­کند و ذرات را تشکیل می­دهد. در تئوری کلاسیک هسته ای, هسته های کریستاله ی کوچک ابتدا تشکیل می­شوند و سپس بیشتر رشد می­کنند و ذرات دارویی کریستاله نهایی تجمع می­کنند. به هر حال اگر به یک سطح فوق اشباع بالا برسیم قبل از اینکه کریستالیزه شدن رخ دهد ملکولهای دارو ممکن است اول به عنوان نانو ذرات بی شکل دگرگون شده قبل از انتقال به ذرات کریستاله رسوب کند[61].

2-1 : مروری بر تحقیقات پیشین در زمینه ی تولید دارو……………………… 32

2-2:  گیاهان دارویی تولید شده با استفاده از نانو تکنولوژی……………….. 36

2-2-1: پراکسید هیدروژن………………………………………………………… 36

2-2-2: گیاه دارویی کتیرا در نانو فناوری…………………………………………. 37

طراحی های مختلف میکروکانال

طراحی های مختلف میکروکانال

فصل سوم

محلول سازی یکی از متداواترین و در عین حال دقیق­ترین کارهایی است که در آزمایشگاه انجام می­شود. محلول سازی به معنای ساختن محلول مورد نظر و لازم از محلول های استاندارد می­باشد. محلول استاندارد محلولی است که در آن ، رابطه بین مقادیر ماده حل‌شده و محلول یا رابطه بین مقدار ماده حل‌شده و حلال به نحوی معلوم باشد. با معلوم بودن مقدار ماده حل‌شونده و مقدار حلال تشکیل دهنده محلول ، غلظت محلول مشخص می‌گردد . بسیاری از واکنش‌ها در حالت محلول انجام می‌شوند و محاسبه‌های کمی برای این‌گونه واکنش‌ها بر مبنای غلظت آن ها صورت می‌گیرد. برای بیان غلظت ، روش‌های گوناگونی وجود دارد و محلول های استاندارد را براساس غلظت بیان می‌کند. محلول های استاندارد کاربردهای زیادی دارند، از جمله در تجزیه های تیترسنجی (تیتراسیون) ، واکنش‌های خنثی شدن و واکنش‌های اکسیداسیون-احیا و… .برای محلول سازی باید ابتدا با واحدها و روش های بیان غلظت یک محلول ، آشنایی کامل داشت.

 3-3 :  سورفاکتنت

سورفاکتنت یک نوع فعال کننده ی سطحی است. به عبارت دیگر خصوصیت  یک سورفاکتنت, با توجه به توانایی آن در جذب سطحی آن تعیین می­شود. سورفاکتنت برای بسیاری از تکنولوژی های صنعتی مهم است و محصولاتی خطرناک از روغن ها , ضد عفونی کننده ها, و سیالات بازیافتی روغن می­باشند. در حال حاضرمحققان  به این نتیجه رسیده اند که سورفاکتنت زمانی که جذب یک سطح نا متجانس جهت کنترل فعالیت های سطحی می­شود, می­تواند همچون ساختار و شکلی  پیچیده بنظر برسد. انتخاب یک سورفاکتنت مناسب با غلظت مناسب جهت ثبات سیستم و جلوگیری از تجمع ذرات در سیستم بسیار حائز اهمیت است[65].در این تحقیق از 5 نوع سورفاکتنت که به نسبت نتایج بهتری را در تحقیقات به عمل آمده توسط محققان , داده اند, استفاده شده است. PVP , T-Tab, SDS, tween20, HPMC از جمله ی این سورفاکتنت ها می­باشند, که هر کدام در سه غلظت 3 , 0.3 و0.03 مورد بررسی قرار می­گیرند .در ادامه توضیح مختصری راجع به هر کدام از انواع سورفاکتنت ها ارائه شده است. [66]

هیدروکسیپروپیل متیل سلولز[1]:نام اختصاری آن  HPMCمیباشد. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یک پلیمر کربوهیدرات طبیعی است. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز می­تواند در کرم ها, محافظ های مو, لوسیون ها و سرم های محافظ پوست, ضد آفتاب ها , کرمها و پودرهای اصلاح بکار رود. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز احتمالا مهمترین ماده ی غلیظ سازی محصولات ژله ای است, اما به عنوان یک لایه ی پیش برنده , سوسپانسیون کمکی, روان کننده , تثبیت کننده , تثبیت کننده ی امولسیون, و عامل تغلیظ. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز در رنج PH 1تا11 خیلی خوب کار می­کند. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یک تغلیظ کننده­ی بسیار مؤثر است. حتی در حد 0.3 تا 1 % با موفقیت بسیاری از ساختارها را تغلیظ می­کند. چربی طبیعی هیدروکسی پروپیل متیل سلولز می­تواند جریان محصول و توضیع آن را بهبود بخشد.خصوصیات حساس محصول نیز به طور گسترده­ای ارتقا می­یابد[67]. در امولسیون ها هیدروکسی پروپیل ­متیل­ سلولز پایداری کلی را افزایش می­دهد و حس خوبی را به پوست القا می­کند. هیدروکسی پروپیل متیل سلولز می­تواند در دیگر صمغ­ها جهت فراهم نمودن شرایط سوسپانسیونی محصول , استفاده شود[68].  هیدروکسی پروپیل متیل سلولز در آب حل شده اما در روغن نامحلول می­باشد. ساختار ملکولی آن بصورت زیر است:

محلول کورکامین خالص تهیه شده در آزمایشگاه

محلول کورکامین خالص تهیه شده در آزمایشگاه

: محلول سازی………………………………………………………………….. 42

3-2 :  سورفاکتنت………………………………………………………………… 42

3-3 : تهیه محلول کورکامین…………………………………………………….. 47

3-4 : تهیه محلول سورفاکتنت………………………………………………….. 48

3-5  :  مراحل انجام آزمایش…………………………………………………… 49

فصل چهارم : نتایج و بحث

نتایج آزمایشات نشان داد که اختلاط در میکرو کانال[1] تأثیر خاصی بر اندازه­ی سایز ذرات[2] دارد, مخصوصأ در یک فرایند سریع شیمیایی[70]. سایز متوسط ذرات کورکامین خالص در حدودnm  622 با PdI 1 اندازه گیری شده که اساسأ خارج از محدوده ی سایز نانو ذرات است. علاوه بر این, سایز ذرات ابتدایی محلول سوسپانسیون تهیه شده با روش رسوب حلال / ضد حلال در غیاب سورفاکتنتnm  1/186 می­باشد.زمانیکه سورفاکتنت افزوده می­شود, نقش نوعی تعدیل کننده در کنترل سایز ذرات را ایفا می­کند. میتوان دید که سورفاکتنت های Tweens20 و PVP نانو ذرات در سایزnm 90 تولید کرده­اند در صورتیکه اندازه­های بزرگ­تری از ذرات توسط سورفاکتنت­های T-Tab و HPMC تولید شده است. در جدول 4-1 نتایج ارائه شده است. مشخص است که میانگین سایز ذرات به ترتیب کاهش آن عبارتند است از:  Tween20> PVP > SDS > HPMC > T-Tab . لازم به ذکر است که Tween20 قادر به پایدار کردن نانو ذرات کورکامین است, خواص شیمیایی این سورفاکتنت غیر یونی پلی اکسی اتیلن , تولید پودر را در فرایند خشک کردن با تصعید[3] غیر ممکن می­سازد. به عبارت دیگر , بعد از فرایند  فریز درایینگ(خشک کردن انجمادی) , قطرات و ذرات روغنی در نمونه ی خشک فریز شده ی Tween20 به جای می­ماند. به نظر می­رسد که برای ماده ی Tween20 فرایند فریز درایینگ نمی­تواند روشی برای تولید پودر نانوذرات ایده آل باشد و تکنیک خشک کردن آن باید در تحقیقات آینده مورد بررسی واقع شود. بنابراین واضح است که حداقل میانگین قطر ذرات به نمونه ی PVP به عنوان یک تثبیت کننده برمی­گردد. بعلاوه به جای معرفی HPMC به عنوان سورفاکتنت برای رسوب, لازم است که خاصیت ماکرو ویسکوز این سورفاکتنت پلیمری را مورد توجه قرار داد. این بخاطر آن است که ویسکوزیته ی سورفاکتنت بر دینامیک سیال همانقدرکه نفوذ در محلول در طول رشد کریستال ها مؤثر است, تأثیر می­گذارد.

4-1: نتایج اندازه گیری سایز ذرات…………………………………………….. 58

4-2 : نتایج اندازه گیری پتانسیل زتا………………………………………….. 61.

4-3 : نتایج تست XRD..ا……………………………………………………… 63

4-4 : نتایج تستSEM.. ا………………………………………………………..64

4-5 : نتایج تست FTIR..ا………………………………………………………. 65

4-6 :  نتایج تست اندازه گیری  مساحت سطح……………………………… 69

محلول های سورفاکتنت آماده شده در آزمایشگاه

محلول های سورفاکتنت آماده شده در آزمایشگاه

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل پنجم : جمع بندی و پیشنهادات

5-1 : جمع بندی………………………………………………………………….. 72

2-5 : پیشنهادات………………………………………………………………….. 73

نمونه نمودار توزیع سایز ذرات

نمونه نمودار توزیع سایز ذرات


Abstract:

In this research has been tried to solve one of the problem’s in producing drugs, it mean developing the amount of solubility of drug’s in the Body fluid by the use of Liquid anti – solvent precipitation method in a ᴧ shape micro-channels ,and study the effect of surfactant density on the particle size and stability of the suspension By the use of surfactant’s like: HPMC, PVP,SDS, T-tab,tween20 at the density of  3,0.3 ,0.03% gr/milt and Curcumin at 4.42 gr/milt , nano drug particles would be created. Finally the size of prodused particles and the stability of the suspension on different position would be study and the best kind would be reported. The results of this research can be used in producing nano particle drugs with high solubility in the body.بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان