انتخاب صفحه

چکیده

در این تحقیق استخراج مولیبدن و رنیم از محلول قلیایی حاصل از حل سازی اکسیدی – الکتریکی کنسانتره مولیبدنیت سرچشمه، به روش استخراج حلالی، توسط حلال های آلی اورگانوفسفروس تحت شرایط متفاوت مورد پژوهش قرار گرفت. متغیر های مورد بررسی غلظت حلال آلی، نسبت فاز آلی به آبی و pH بوده است. با استفاده از روش طراحی آزمایش و مدل طراحی مختلط مرکزی بررسی میزان تأثیر پارامتر ها و بهینه سازی شرایط بازیابی انجام شد. به منظور کاهش مزاحمت یونهای مولیبدن هنگان استخراج رنیم از محلول، ابتدا مولیبدن توسط حلال آلی دپا (D2EHPA) رقیق شده و در کروزن استخراج گردید. شرایط بهینه در pH=7، غلطت حلال آلی =30% و نسبت فاز آلی به آبی =1:2 اتفاق افتاد که در این شرایط بازیابی مولیبدن 6/99% بود.پس از استخراج کامل مولیبدن طبق شرایط بهینه، استخراج رنیم توسط حلال آلی تری بوتیل فسفات (TBP) رقیق شده در کروزن انجام گرفت. شرایط بهینه در pH=9 غلظت حلال = 70% و نسبت فاز آلی به آبی = 1:1 بدست آمد که در این شرایط بازیابی رنیم از محلول 90 % بود.

کلمات کلیدی: مولیبدن، رنیم، حل سازی اکسیدی-الکتریکی، استخراج حلالی، طراحی مختلط مرکزی،دپا (D2EHPA)، تری بوتیل فسفات (TBP).

مقدمه

عناصر مولیبدن و رنیم از جمله عناصر جانبی با ارزش و قابل بازیابی موجود در کانه های مسی هستند که مقادیر آنها بسته به نوع کانه متفاوت است. در واحد تغلیظ کارخانه های تولید مسی، نظیر واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه ایران، کنسانتره مولیبدنیت به همراه کنسانتره مسی تولید می شود. ظرفیت واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه، سالانه ۱۶۰ هزار تن کنسانتره مسی با عیار ۲۸ درصد و ۱۶۰۰ تن کنسانتره مولیبدنیت با عیار ۵۴ درصد است. انتظار میرود با اجرای فاز دوم طرح توسعه واحد تغلیظ، ظرفیت تولید کنسانتره مسی به ۷۰۰ هزار تن با عیار متوسط ۲۸ درصد و تولید کنسانتره مولیبدنیت به ۶۰۰۰ تن با عیار متوسط ۵۴ درصد برسد. کنسانتره مولیبدنیت اصلی ترین ماده اولیه برای تولید مولیبدن خالصی، فرومولیبدن و نمکهای این عنصر است. در کنسانتره مولیبدنیت علاوه بر مولیبدن عناصر دیگری نظیر رنیم، مس، آهن، کربن و … نیز وجود دارند. در فرآوری کنسانتره مولیبدنیت، رنیم نیز که یک فلز کمیاب بسیار باارزش است، به عنوان محصول دوم، میتواند بازیابی شود. در حال حاضر کنسانتره مولیبدنیت مجتمع مس سرچشمه بدون فرآوری عناصر با ارزش موجود در آن و به صورت خام فروخته می شود. با توجه به قیمتهای بسیار بالای عناصر مولیبدن و رنیم موجود در این کنسانتره و نمکهای آن ها، بازیابی این عناصر صرفه اقتصادی قابل توجهی به همراه خواهد داشت. در صنعت چند روش متداول برای بازیابی مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت وجود دارد. هدف از این پژوهشی، بررسی یکی از متداولترین این روشی ها است که مزایای قابل توجهی به همراه دارد. در این پژوهشی بازیابی عنصر رنیم موجود در الکترولیت حاصل از لیچینگ کنسانتره مولیبدنیت سرچشمه، با استفاده از روش استخراج با حلال آلی مورد بررسی قرار گرفته است. این روش می تواند با راندمان بسیار بالایی، این عنصر با ارزش را از الکترولیت جدا سازد، ضمن آنکه در مقیاس صنعتی دارای توجیه اقتصادی خواهد بود. بررسیهای انجام گرفته مؤید مزایای متعدد و قابل ملاحظه ی اقتصادی و فرآیندی آن در صنعت استخراج مس و در عین حال سهولت استفاده از آن در مقیاس صنعتی است. تحقیقات صورت گرفته بر روی کنسانترههای مولیبدنیت با ترکیب مشابه مولیبدنیت سرچشمه، نتایج بسیار خوبی از راندمان بالای بازیابی مولیبدن و رنیم را نشان میدهد. حتی در مورد کنسانتره هایی با شرایط ترکیبی نامناسب تر نسبت به مولیبدنیت سرچشمه (درصد پایین تر مولیبدن و رنیم و درصدهای بالاتر مس و آهن)، نتایج قابل قبولی با استفاده از این روش به دست آمده است. بررسی پارامترهای مؤثر در فرآیند استخراج با حلال آلی و به دنبال آن یافتن شرایط بهینه در جهت افزایش راندمان بازیابی رنیم از محلول حاصل از حلی سازی کنسانتره مولیبدنیت سرچشمه، فعالیتهای مورد توجه در این پژوهش می باشند. در این پروژه ابتدا مروری بر منابع مطالعاتی مرتبط با تحقیق داشته، سپس روش طراحی و انجام آزمایشها شرح داده شده و در نهایت به بررسی و تحلیل نتایج حاصل از آزمایشی ها پرداخته شده است.

فهرست مطالب

مقدمه اول

۱-۱-۱ رنیم

رنیم فلزی با رنگ سفید – نقرهای، دارای جلای فلزی و درخشان است. این عنصر دارای نقطه ذوب و چگالی بالایی در میان فلزات بوده (به ترتیب C ۳۱۷۰ و g/cm ۲۰/۵۰) و پس از کربن و تنگستن، سومین عنصر دیرگداز در میان تمامی عناصر جدول تناوبی محسوب می شود. رنیم در گروه VIIB و دوره ششم جدول تناوبی جای دارد. این عنصر دارای عدد اتمی ۷۵، جرم اتمی آن g/mol ۱۸۶/۲۱، ظرفیتهای ۱-، ۰، ۱+ ، ۲ + ، ۳+، ۴+، ۵+، ۶+ و ۷+ و نه ایزتوپ پایدار است و از نظر کریستالوگرافی به صورت شبکه هگزاگونال متبلور می شود[۱] عنصر رنیم در طبیعت به صورت آزاد وجود ندارد و در حالت ترکیب یافت می شود. همان طور که بیان شد؛ یکی از کمیاب ترین عناصر محسوب می شود، تا جاییکه میزان گسترش این عنصر در پوسته زمین حدود ppm) ۱ ppb ۰/۰۰۱) است. این عنصر، معدن و سنگ معدن ندارد و در کانه های مولیبدنیت (از کانه های مولیبدن) و گادولینیت (از کانه های سیلیسیم) یافت می شود. در حال حاضر ترکیبات رنیم به صورت صنعتی عمدتاً به عنوان محصول فرعی از کنسانتره مولیبدنیت موجود در کانه های پورفیری مس استحصال میشوند. این عنصر در کانه های مس عمدتاً به صورت ترکیبات سولفیدی ReS2 وS7رeR وجود دارد و محصولات صنعتی تولید شده از آن شامل پررنات آمونیم ، پودر فلز و اسید پررنیک است [۱] رنیم عنصری گران قیمت و از نظر کاربردی بسیار ارزشمند به حساب می آید. مهمترین کاربردهای رنیم در ساخت کاتالیستهای تبدیلی صنایع نفتی و سوپرآلیاژهای مصرفی در دماهای بسیار بالا مانند پرههای موتور توربین است. ۲۰ درصد از رنیم مورد استفاده در دنیا برای تولید کاتالیستهای پلاتین – رنیم در صنایع تبدیل نفت، جهت تولید هیدروکربن های اکتان بالا به کار گرفته می شوند؛ این هیدروکربن ها برای تولید بنزین بدون سرب مورد استفاده قرار می گیرند. در کاربردی دیگر، رنیم استحکام دما بالای بعضی از سوپرآلیاژهای پایه نیکل را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد، به طوری که ٪ ۷۰ رنیم تولید شده در دنیا در این صنعت به کار میرود. از کاربردهای دیگر رنیم می توان به استفاده از آلیاژهای آن در تولید بوته ها، اتصالات الکتریکی، آهنرباهای الکترومغناطیسی، تارگتها و تیوبهای الکترون، المنت های حرارتی، طیف نگارهای جرمی، پوششی های فلزی، نیمه هادیها، ترموکوپل های حرارت بالا، محفظه های خلاء و الکترودها اشاره کرد.

۲-۱-۱ مولیبدن

مولیبدن، فلزی نقره ای – سفید رنگ، با عدد اتمی ۴۲ است که در گروه VIIB و دوره پنجم جدول s ۱۰/۲۸ است و جزء فلزات سنگین Icm’ چگالی s تناوبی جای دارد. دارای نقطه ذوب دیرگداز محسوب می شود. جرم اتمی این عنصر g/mol ۹۵/۹۴ بوده و دارای ظرفیتهای ۲-، ۰، ۱+، ۲+،۳+، ۴۴، ۵+ و ۶+ و هفت ایزتوپ پایدار است و به صورت شبکه مکعبی مرکز پر (BCC) متبلور می شود[۱] مولیبدن به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود. مهمترین کانی های مولیبدن عبارتند از ولفنیت، پاولیت” و مولیبدنیت . مهمترین منبع اقتصادی و صنعتی تولید مولیبدن در دنیا، کانی مولیبدنیت است. مولیبدن از منابع مولیبدنیت یا به صورت محصول اصلی و مستقیم از معادن مولیبدنیت، یا به صورت محصول فرعی از معادن مس و تنگستن استخراج می شود [۱] امروزه مولیبدن کاربردهای بسیار وسیعی در صنعت دارد و اهمیت این ماده رو به فزونی است. مولیبدن بیشتر به عنوان عنصر آلیاژی در فولادها، آهن ریختهگری و سوپر آلیاژها به منظور افزایش سختی پذیری و مقاومت در برابر زنگ زدگی استفاده می شود. در کاربردهای دما بالا، مولیبدن با سوپر آلیاژهای آهن، نیکل و کبالت، سرامیکها و سایر فلزات دیرگداز (تنگستن، تانتالوم و نایوبیوم) رقابت کرده و تا دمای ۱۸۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت دمایی و خصوصیات خزشی مناسبی از خود نشان می دهد. مولیبدن در صنعت نفت به عنوان کاتالیزور برای جابجایی سولفورهای آلی از محصولات نفتی به کار میرود. از مصارف شیمیایی مولیبدن استفاده از آن به عنوان رنگدانه در طیف قرمز- زرد در رنگ سازی، استفاده در صنایع جوهرسازی، پلاستیکها و صنایع لاستیک است. المنت های گرمایشی، محافظهای تشعشع حرارتی و ابزارهای کوره ساخته شده از مولیبدن، در پرسی های ایزوستاتیک گرم، کوره های زینترینگ صنعت سرامیک و کورههای تصفیه حرارتی استفاده می شوند. نوارهای مولیبدن نیز در فرآیندهای الکتریکی (به عنوان مثال در لامپهای هالوژن) کاربرد دارد. مقاومت دمایی بالا و ضریبانبساط گرمایی پایین مولیبدن در این نوع کاربرد از اهمیت بالایی برخوردار است. مولیبدن در مقابل خوردگی توسط بیشتر شیشه ها مقاوم بوده و لذا به عنوان الکترود در کورههای ذوب شیشه به کار برده می شود[۲] بوته های آزمایشگاهی که جهت ذوب شیشه استفاده می شوند، می بایست در مقابل دمای بالا تا ۲۱۰۰ درجه مقاومت داشته باشند. از طرفی، مولیبدن نسبت به سرامیکها از حد شکست و چکشخواری بیشتری برخوردار است و از تانتالوم و نایوبیوم ارزانتر می باشد. به همین جهت برای تولید چنین بوته

۳-۱-۱ مولیبدنیت

مولیبدنیت با فرمول شیمیایی MOS2 اصلی ترین کانه مولیبدن است. این کانه ی فلزی به صورت پودری بسیار نرم، دارای اثر روغنی روی دست است و روی انگشتان از خود رد باقی می گذارد. این کانه از این لحاظ به گرافیت شبیه بوده و به راحتی با آن اشتباه گرفته می شود. برای تشخیص ظاهری مولیبدنیت از گرافیت باید توجه داشت که گرافیت دارای رنگ مشکی – نقرهای و خط اثر به رنگ خاکستریمشکی تا خاکستری – قهوه ای است، در حالیکه مولیبدنیت نقره- آبی رنگ است و خط اثری به همین رنگ نیز دارد. همچنین دانسیته بالاتر مولیبدنیت از پارامترهای مهم تشخیص این دو مینرال از هم محسوب می شود[۱] مولیبدنیت دارای یک ساختار میکروسکوپی لایه-لایه است. هر اتم مولیبدن با شش اتم گوگرد احاطه شده و یک منشور با قاعده مثلث شکل را تشکیل میدهد. این منشورها در لبههای عمودی، مشترک هستند، به طوری که یک لایه S – MO – S را تشکیل میدهند. کریستال مولیبدنیت از تکرار این لایه ها بر روی هم، به شکل یک هگزاگونال متراکم ساخته شده است

۴-۱ تحقیقات انجام گرفته در مورد استخراج مولیبدن و رنیم در ایران

باتوجه به وجود ذخایر قابل توجه کنسانتره مولیبدنیت در معدن مس سرچشمه ایران، تحقیقات زیادی در مورد استحصال مولیبدن و رنیم از این ذخایر توسط محققین ایرانی انجام گرفته است. همانطور که در بخش ۲ همین فصل اشاره شد، چندین روشی برای استحصال مولیبدن و رنیم از مولیبدنیت وجود دارد که روش تشویه و انحلال پرکاربردترین آنها است. در ایران نیز تاکنون این روش بیش از سایر روش ها مورد توجه محققین قرار گرفته و اغلب تحقیقات برروی استخراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت سرچشمه با استفاده از روش تشویه و انحلال متمرکز بوده است. اما در مورد سایر روش ها به نسبت مطالعات کمتری انجام شده است. بنابراین به نظر می رسد، تحقیقات انجام شده در ارتباط با استخراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت در ایران را میتوان به دو گروه اصلی تقسیم بندی کرد: گروه اول، تحقیقاتی که بر روی موضوعات مختلف مرتبط با استخراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت، با استفاده از روش تشویه و انحلال متمرکز شدهاند و گروه دوم، تحقیقاتی که در مورد سایر روش های استخراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت انجام شده است. در مورد کارهای انجام گرفته دراین دوگروه توضیحاتی درزیر ارائه میشود.

1.1.معرفی عناصر و ترکیبات اصلی 4

1.1.1. رنیم 4

2.1.1.مولیبدن 5

3.1.1. مولیبدنیت 7

2.1. معرفی روش های استحصال مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت 9

1.2.1. روش تشویه-انحلال 9

2.2.1.روش های هیدرو متالورژیکی 11

3.1. مروری بر تحقیقات انجام گرفته با استفاده از روش استخراج حلالی 15

1.3.1.استحراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت با استفاده از روش تشویه انحلال 17

2.3.1. استخراج مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت با استفاده از روش الکترواکسیداسیون 20

3.3.1. بازیابی مولیبدن و رنیم از سایر منابع توسط سایر روش ها 23

4.1. تحقیقات انجام گرفته در مورد استخراج مولیبدن و رنیم در ایران 33

1.4.1. تحقیقات انجام شده در مورد استخراج مولیبدن و رنیم با ساتفاده از روش تسویه و انحلال 34

2.4.1. تحقیقات انجام شده در مورد استخراج مولیبدن و رنیم با استفاده از سایر روش ها 35

دستگاه الکترواکسیداسیون وچیدمان تجهیزات

دستگاه الکترواکسیداسیون وچیدمان تجهیزات

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم

۱-۲ روش پژوهش

به منظور تحقق اهداف پژوهش، طراحی آزمایش با استفاده از نرم افزار Design Expert صورت گرفت و پارامترهای غلظت حلال آلی، میزان حلال مصرفی (O/A) و pH الکترولیت به عنوان مهمترین پارامترهای تأثیرگذار در فرآیند انتخاب و بررسی شدند. به وسیله نرم افزار Design Expert و روش طراحی مختلط مرکزی بررسی میزان تأثیر پارامترهای مختلف و بهینهسازی شرایط بازیابی انجام شد. در این فصل مروری خلاصه بر مواد اولیه و مشخصات تجهیزات مورد استفاده در آزمایش ها شده است. سپس توضیحاتی در مورد آنالیز نمونه ها و به دنبال آن استراتژی طراحی آزمایش و نیز مختصر اطلاعاتی راجع به طراحی آزمایشها” ارائه گردیده است.

۱-۲ آماده سازی محلول

 در این مرحله، محلول اولیه جهت انجام آزمایش های استخراج رنیم آماده گردید. به منظور این کار، ابتدا در شرایط بهینه ی حاصل از آزمایش های قبلی، مولیبدن محلول به طور کامل استخراج شد. جهت حصول اطمینان از نتیجه کسب شده، آزمایش در دو مرحله تکرار شد. سپس pH محلول حاصل، توسط هیدروکسید سدیم جهت انجام آزمایش های استخراج رنیم تنظیم گردید. پس از تنظیم pH مجدداً آنالیز ICP برای هر یک از محلول ها در pH مورد نظر انجام شد.

روش پژوهش 39

1.2. روش پژوهش 40

1.1.2.مواد اولیه و مصرفی 41

2.1.2. تجهیزات 43

2.2. مشخصه یابی نمونه ها 45

1.2.2. XRD ا         45

2.2.2. ICP ا             46

3.2. نحوه انجام آزمایش ها 46

1.3.2. حل سازی 46

2.3.2. استخراج با حلال آلی 47

4.2. طراحی و تحلیل آزمایش ها با استفاده از روش طراحی آزمایش ها 48

1.4.2. استراتژی طراحی آزمایشها 48

2.4.2. روش شناسی رویه پاسخ 52

جریان پالپ بین سل ومخزن مرتبط با آن

جریان پالپ بین سل ومخزن مرتبط با آن

فصل سوم

۱-۳ بازیابی مولیبدن توسط D2EH PA

به منظور حذف مولیبدن و جهت کاهش مزاحمت این عنصر در مرحله بازیابی رنیم، لازم است تا شرایط بازیابی آن مورد مطالعه قرار گیرد. لذا هدف از این بخش بررسی میزان تأثیر هر یک از پارامترها بر بازیابی مولیبدن و نیز تأثیر متقابل آنها بر یکدیگر است. سپس در مرحله بعد به بهینه سازی این پارامترها، جهت بازیابی کامل مولیبدن پرداخته شده است.

۳- ۲-۲ نتایج طراحی و تحلیل بازیابی رنیم

طراحی آزمایش ها و بررسی میزان تأثیر پارامترهای مختلف، برهم کنش پارامترها و بهینه سازی شرایط بازیابی، با استفاده از نرم افزار Design EXpert و به کمک روش طراحی مختلط مرکزی صورت گرفت. آزمایشهای انجام شده در بخش استخراج رنیم، شامل ۱۷ آزمایش بوده که ۱۴ آزمون آن مربوط به سطوح ماکزیمم و مینیمم و ۳ آزمون تکراری مربوط به نقاط مرکزی (سطوح میانی) است. در ابتدا نتایج طراحی آزمایش ها در جدول ۳-۸ آورده شده است.

نتایج و بحث 54

1.3. بازیابی مولیبدن توسط D2EHPA 55

1.1.3. آماده سازی محلول ها 55

2.1.3. نتایج طراحی و تحلیل آزمایش های بازیابی مولیبدن 56

3.1.3. بهینه سازی 62

2.3. بازیابی رنیم توسط TBP 73

1.2.3. آماده سازی محلول 73

2.2.3. نتایج طراحی و تحلیل بازیابی رنیم 74

3.2.3. بهینه سازی 79

ساختار کریستالی مولیبدنیت

ساختار کریستالی مولیبدنیت

فصل چهارم

۲-۴ پیشنهادات

به منظور تکمیل و توسعه نتایج این تحقیق موضوع های زیر برای پژوهش در آینده پیشنهاد میشود:

۱- بهینه سازی فرآیند الکترواکسیداسیون به کمک طراحی آزمایش.

۲- استفاده از سایر حلال های آلی جهت بازیابی مولیبدن و رنیم.

۳- استفاده از ترکیب چند حلال، جهت بهبود راندمان بازیابی مولیبدن و رنیم.

۴- جداسازی همزمان و تک مرحله ای رنیم از مولیبدن از محلول حاصل از حل سازی اکسیدی – الکتریکی در محیط قلیایی،

۵- تعیین تعداد مراحل استخراج چند مرحله ای جهت بازیابی کامل رنیم.

۶- بررسی میزان تأثیر پارامترهایی از قبیل دما، سرعت اختلاط دو فاز آلی و آبی و … و درصد مشارکت هریک.

۷- استخراج همزمان مولیبدن و رنیم توسط حلال آلی و جداسازی مرحله ای آنها.

نتیجه گیری 89

1.4. جمع بندی مطالب و نتیجه گیری 90

2.4. پیشنهادات 91

منابع و مراجع 92

نمودار 2 بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH درمقدار ثابت غلظت حلال آلی

نمودار 2 بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH درمقدار ثابت غلظت حلال آلی

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

نمودار 3 بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH درمقدار ثابت غلظت حلال آلی

نمودار 3 بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH درمقدار ثابت غلظت حلال آلی

فهرست جدول ها

جدول 1.1. مهم ترین حلال های مولیبدنیت 11

جدول 2.1. حلال های آلی متداول برای استخراج رنیم 18

جدول 3.1. خلاصه مهمترین تحقیقات انجام شده در زمینه بازیابی ک.لیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت در ایران 36

جدول 1.2. ترکیب شیمیایی کنسانتره مولیبدنیت سرچشمه 41

جدول 2.2. شرایط بهینه حل سازی به روش اکسیدی-الکتریکی 46

جدول 3.2. پارامترهای آزمایشگاهی و سطوح متناظر با هر کدام جهت استخراج مولیبدن 49

جدول 4.2. نحوه طراحی به روش طراحی مختلط مرکزی جهت بازیابی مولیبدن 50

جدول 5.2. پارامتر های آزمایشگاهی و سطوح متناظر با هر کدام جهت استخراج رنیم 51

جدول 6.2. نحوه طراحی به روش طراحی مختلط مرکزی جهت بازیابی رنیم 51

جدول 1.3. ترکیب شیمیایی محلول ها پس از تنظیم pH جهت استخراج مولیبدن 56

جدول 2.3. نتایج آزمایش استخراج مولیبدن 56

جدول 3.3. جدول ANOVA برای بازیابی مولیبدن 59

جدول 4.3. سایر داده های آماری حاصل از جدول ANOVA در بازیابی مولیبدن 61

جدول 5.3. میزان تأثیر درصدی فاکتورها 64

جدول 6.3. شرایط بهینه پیش بینی شده برای بازیابی مولیبدن 71

جدول 7.3. نتایج آزمایش بازیابی رنیم 74

جدول 8.3. جدول ANOVA  برای بازیابی رنیم 76

جدول 9.3. سایر داده های آماری حاصل از جدول ANOVA در بازیابی مولیبدن 78

جدول 10.3. میزان تأثیر درصدی فاکتورها 81

جدول 11.3. شرایط بهینه پیش بینی شده برای بازیابی رنیم 88

وابستگی نسبت استخراج عناصر گروه پلاتین ،رنیوم وفلزات مزاحم

وابستگی نسبت استخراج عناصر گروه پلاتین ،رنیوم وفلزات مزاحم

فهرست شکل ها

شکل 1.1. ساختار کریستالی مولیبدنیت Error! Bookmark not defined.ا   8

شکل 2.1. روش های استحصال مولیبدن و رنیم از کنسانتره مولیبدنیت 9

شکل 3.1. شماتیک مراحل استخراج مولیبدن و رنیم از مولیبدنیت با استفاده از روش الکترواکسیداسیون 13

شکل 4.1. جریان پالپ بین سل و مخزن مرتبط با آن 22

شکل 5.1. شماتیک پیشنهادی برای ذرات استخراج شده رنیم(VII) به روش مشارکتی، توسط آمین نوع اول و است فسفروس خنثی 26

شکل 6.1. وابستگی نسبت ایتخراج عناصر گروه پلاتین، رنیم و فلزات مزاحم 30

شکل 1.2. الگوی پراش اشعه xکنسانتره مولیبدنیت سرچشمه 42

شکل 2.2. شماتیک دستگاه الکترواکسیداسیون و چیدمان تجهیزات 44

شکل 3.2. دستگاه الکترواکسیداسیون و چیدمان تجهیزات 45

شکل 1.3. نمودار احتمال نرمال مانده برای مدل حاصل شده از طراحی CCDا 63

شکل 2.3.نمودار Leverage برای مدل حاصل شده از طراحی CCDا 64

شکل 3.3. نمودار Cook’s Distance  برای مدل 65

شکل 4.3. نمودار DEFITS برای مدل Error! Bookmark not defined.ا       66

شکل 5.3. نمودار سه بعدی برای نسبت فاز آلی و pH در مقدار ثابت غلظت حلال آلی Error! Bookmark not defined.ا     66

شکل 6.3. نمودار دوبعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH در مقدار ثابت غلظت حلال آلی 68

شکل 7.3. نمودار سه بعدی برای غلظت حلال آلی و pH در مقدار ثابت فاز آلی به آبی 69

شکل 8.3. نمودار دوبعدی برای غلظت حلال آلی و pH در مقدار ثابتنبست فاز آلی به آبی 69

شکل 9.3. نمودار سه بعدی برای غلظت حلال آلی و نسبت آلی به آبی در pH ثابت 70

شکل 10.3. نمودار دو بعدی برای غلظت حلال آلی ونسبت آلی به آبی در pH ثابت 71

شکل 11.3. نمودار احتمال نرمال مانده برای مدل حاصل شده از طراحی CCDا 80

شکل 12.3. نمودار Leverage برای مدل حاصل شده از طراحی CCDا 81

شکل 13.3. نموددار Cook’s Distance برای مدل 82

شکل 14.3. نمودار DEFITS برای مدل 83

شکل 15.3. نمودار سه بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH در مقدار ثابت غلظت حلال آلی 84

شکل 16.3. نمودار دو بعدی برای نسبت فاز آلی به آبی و pH در مقدار ثابت غلظت حلال آلی 84

شکل 17.3.نمودار سه بعدی برای غلظت حلال آلی و pH در مقدار ثابت نسبت فاز آلی به آبی 85

شکل 18.3. نمدار دو بعدی برای غلظت حلال آلی و pH در مقدار ثابت نسبت فاز آلی به آبی 86

شکل 19.3.نمودار سه بعدی برای غلظت حلال آلی و نسبت آلی به آبی در pH ثابت 87

شکل 20.3. نمودار دو بعدی برای غلظت حلال آلی و نسبت آلی به آبی در pH ثابت 87


Abstract

In this study, molybdenum and rhenium extraction from alkaline solution of electrooxidation leachining of Sarcheshmeh molybdenite concentrate by solvent extraction using organophosphorous organic solvents, under different conditions has been investigated. The studied variables were organic solvent concentration, ratio of organic phase to aqueous phase and pH. Design Expert software and Central Composite Design method was performed to evaluate the effect of parameters and optimize recovery conditions. Molybdenum was extracted via Di-2-EthyHexyl Phosphoric Acid (D2EHPA) organic solvent diluted in kerosene initially, in order to reduce molybdenum ions interruptions during extraction of rhenium. Optimum conditions was occurred at pH-7, concentration of organic solvent = 30%. (O:A) ratio = 1:2. In the examined conditions, the recovery of molybdenum is 99.6%. After extraction of molybdenum according to optimal conditions, Rhenium was extracted by Tri Butyl Phosphate (TBP) organic solvent diluted in kerosene. Optimum conditions was obtained at pH = 9, concentration of organic solvent = 70%, (O:A) ratio = 1:1. In the examined conditions, the recovery of rhenium is 90%. Key words: molybdenum, rhenium, electro-oxidation leachining, solvent extraction, Central Composite Design, Di-2-EthyHexyl Phosphoric Acid (D2EHPA), Tri Butyl Phosphate (TBP).


  


تعداد صفحات فایل : 97

مقطع : کارشناسی ارشد

بلافاصاله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

خرید فایل pdf و سفارش فایل word

قبل از خرید فایل می توانید با پشتبانی سایت مشورت کنید