فهرست عناوين

فصل اول-کليات تحقيق

معادن ثروت و سرمايه ملي هر کشور مي‌باشند، که ايران نيز به نوبه خود از اين ثروت بهره‌مند مي‌باشد. معادن بر اساس رويدادهاي طبيعي به صورت تدريجي و به مرور زمان به وجود آمده‏اند که تشکيل دوباره آن در زود هنگام ناممکن بوده و بدرستي بايد آن‌ها را در زمره منابع تجديد ناپذير بدانيم؛ لذا لازم
است تا براي بهره‌مندي و استخراج از آن‌ها مطالعات دقيق و کارشناسانه‏اي انجام شود.
ميزان توليد مواد معدني کشور در دهه گذشته افزايش چشم‌گيري يافته است، از عواملي كه موجب اين افزايش شده‌اند مي‌توان به پيشرفت در زمينه‌ دانش و عمليات اكتشاف كه موجب مشخص شدن منشاء محيطي و چگونگي تشكيل ذخاير مختلف مي‌شوند، اشاره کرد. در سال‌هاي اخير بكارگيري روش‌هاي نوين ژئوفيزيكي و ژئوشيميايي در كشف ذخاير جديد، بخصوص آن‌هايي كه در اعماق زمين قرار دارند، كمك مؤثري نموده است. استفاده از ماشين‌آلات جديد در اكتشاف، استخراج و تغليظ و تصفيه سبب شده كه هزينه‌هاي استخراج پايين بيايد و بسياري از ذخاير عميق دور از دسترس نيز قابل بهر‌ه‌برداري شوند که در نتيجه ميزان توليد روزانه افزايش يابد.
در اين حين همزمان با بالارفتن توليد، ميزان مصرف موادمعدني بدليل افزايش جمعيت، گسترش صنايع جديد و … افزايش يافته است .طرح احداث واحد توليد مصالح ساختماني با توجه به رابطه‌اي که با معدن و صنعت، امور عمراني، مسکن و شهرسازي و راه‌سازي و صنايع وابسته به اين گروه دارد از اهميت بسزايي برخوردار است؛ بطوريکه در دنيا، توليد مصالح ساختماني در 5 دهه اخير بيش از 12 برابر شده است.
همچنين اهميت موضوع آمايش سرزمين، گسترش فراگير صنعت، توجه به مساله حفاظت از طبيعت، محيط‌زيست و همچنين توسعه فضاي سبز به عنوان يک ضرورت ايجاب مي‌کند تا در انتخاب نوع و محل استقرار صنعت، تکنولوژي مورد استفاده و نياز بازار و جامعه به آن صنعت بررسي دقيق و همه جانبه‌اي صورت پذيرد تا بعد از سرمايه‌گذاري و احداث واحد صنعتي از تخريب محيط‌زيست جلوگيري شود، لذا با توجه به اوصاف فوق مطالعات جانمايي استقرار گروه‌هاي صنعتي بر اساس امکانات و استعدادهاي منطقه جهت فعال نمودن صنعت در آن ناحيه به منظور استفاده بهينه از امکانات خدادادي منطقه و ايجاد اشتغال زايي و سرمايه گذاري نياز مي‌باشد.
نتايج آمارگيري سال 1388 معادن کشور نشان مي‌دهد که در سال 1387 تعداد 4116 معدن در حال بهره‌برداري در کشور وجود داشته است. از اين تعداد، معادن شن و ماسه، سنگ تزييني و سنگ لاشه به ترتيب با 1346، 725 و 513 معدن بيشترين تعداد را دارا بوده‌اند و اين به آن معنا است که 32.7 درصد از معادن در حال بهره‌برداري کشور مربوط به استخراج شن و ماسه بوده است.
ارزش کل توليدات معادن در حال بهره برداري کشور در سال1387 بالغ بر 35568 ميليارد ريال بوده است که معادن استخراج شن و ماسه با 2393 ميليارد ريال، 6.7 درصد را به خود اختصاص داده‌اند.
نتايج بدست آمده از آمارگيري نشان مي‌دهد که مجموعاً 75458 نفر در سال 1387 در معادن در حال بهره‌برداري کشور به کار اشتغال داشته‌اند، در بين فعاليت‌هاي مختلف ، معادن شن و ماسه، زغال سنگ و سنگ تزئيني به ترتيب با 15737، 13136 و 12102 نفر بيشترين تعداد شاغلان را دارا بوده‌اند.
ارزش افزوده حاصل از فعاليت معادن در حال بهر‌ه‌برداري کشور در سال1387 جمعاً بالغ بر 27754 ميليارد ريال بوده است، ارزش افزوده حاصل از استخراج شن و ماسه 1989 ميليارد ريال بوده که 7.2 درصد از کل را شامل شده است.
همچنين در سال 1387 مبلغ 3302 ميليارد ريال در معادن در حال بهره‌برداري کشور سرمايه‌گذاري انجام شده است. در بين فعاليت‌هاي مختلف معادن شن و ماسه با 829 ميليارد ريال(25.1 درصد) بيشترين سرمايه‌گذاري را داشته است. در جدول 1-1، ارزش توليدات مواد معدني معادن درحال بهره‌برداري نشان داده شده است.

همانطور که در شکل بالا مشاهده‌ مي‌شود، محدوده معدن مذکور با حروف A، B، C و D نشان داده شده است. لازم به ذکر است واحد استخراج شن و ماسه در نزديکي مختصات A در نقشه بالا قرار گرفته است. با توجه به محل قرارگيري اين معدن، شهرهاي اطراف معدن بازار مصرف اصلي را تشکيل مي‌دهند، همچنين با توجه به اطلاعات گردآوري شده حداکثر برد اقتصادي انتقال محصول تا شعاع 120 کيلومتري معدن مي‌باشد .
شن و ماسه، مواد بدون سيمان و مجزائي هستند که از متلاشي شدن سنگ‌هاي سطح زمين حاصل مي‌شوند، با وجود اينکه اين مواد در سطح زمين هميشه با هم يافت مي‌شوند ولي در نوع و دانه‌بندي با هم تفاوت‌هايي دارند. بطورکلي طبق تعريف اداره استاندارد امريکا ASTM :
ماسه: عبارت است از مواد زاويه‌داري که از سايش و خرد شدن سنگ‌ها حاصل شده و دانه‌هاي آن از الک شماره 8/3 اينچ و تقريباً تماماً از الک شماره 4 يا 76/4 ميليمتر عبور نمايد و يا اينکه تماماً روي الک شماره 200 مش باقي بماند.
شن: عبارت است از موادي که از سايش و خرد شدن سنگ‌ها حاصل شده و غالباً روي الک شماره 4 يا 76/4 ميليمتر باقي بماند و تماماً از الک شماره 2/1 اينچ عبور نمايند.
خصوصيات مورد نياز براي يک ذخيره سنگ کوهي به عنوان منبع تامين مواد براي توليد شن و ماسه به شرح زير است:
– سنگ بايد داراي مقاومت تنشي بالا و طول عمر کافي باشد.
– ذخيره بايد حداقل براي 10 سال و ترجيحا 20 سال کافي باشد.
– بازار مناسب براي فروش محصول وجود داشته باشد.
– آثار زيست محيطي طرح بايد در حد مجاز و مورد تاييد منابع طبيعي باشد.

1-1- بيان مسئله………………………………………………………. 1
1-2- سوابق مربوط…………………………………………………….. 7
1-3- سوال‌های تحقيق……………………………………………….. 9
1-4- فرضيه‌هاي تحقيق……………………………………………….. 9
1-5- اهداف تحقيق…………………………………………………….. 9
1-6- روش تحقيق…………………………………………………….. 10
1-6-1- نوع روش تحقيق……………………………………………… 10
1-6-2- روش گردآوري اطلاعات وداده‌ها……………………………. 10
1-6-3- جامعه آماري، روش نمونهگيري حجم نمونه………………. 10
1-7- تعريف مفاهيم و واژگان اختصاصي طرح………………………. 10
1-8- مشکلات و تنگناهاي احتمالي تحقيق………………………… 11
1-9- روش تجزيه و تحليل دادهها…………………………………….. 12

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم-مباني نظري امکان‌سنجي و پژوهش‌های پیشین

مطالعه امکان‌سنجي ابزاري براي کمک به بنيان‌گذار پروژه در تصميم‌گيري سرمايه‌گذاري مي‌باشد، که شامل بخش‌هاي آشنايي با طرح، مطالعه بازار، مطالعات فني و برآورد امکانات زيربنايي طرح، برآورد سرمايه‌گذاري طرح، برآورد هزينه‌هاي توليد و ارزش فروش سالانه طرح و تعيين شاخص‌هاي مالي و اقتصادي طرح است و در کل تجزيه و تحليل يک پروژه را امکان‌سنجي گويند.
روش‌هاي تصميم‌گيري، براي ارزيابي و بهينه‌سازي پروژه‌هاي معدني، برنامه‌ها و عمليات اجرايي و موقعيت‌هاي سرمايه‌گذاري در هر دو بخش خصوصي و دولتي بکار گرفته مي‌شوند. در پروژه‌هاي بخش خصوصي ماکزيمم شدن منافع از موضع سرمايه‌گذار مورد توجه قرار مي‌گيرد و ممکن است منافع يا ضررهاي اجتماعي طرح کمتر مورد توجه باشد، در حاليکه در پروژه‌هاي دولتي، از آنجا که هدف از سرمايه‌گذاري افزايش رفاه حال عموم مردم مي‌باشد، منافع و ضررهاي عمومي يک سرمايه‌گذاري مورد توجه قرار مي‌گيرد.
در فرايند تصميم‌گيري براي سرمايه‌گذاري در يک طرح معدني، بعد از جمع‌آوري اطلاعات در مورد شاخص‌هاي زمين‌شناسي، برنامه‌هاي مهندسي براي استخراج و توليد، سرمايه و هزينه‌هاي عملياتي ناشي از بکارگيري اين برنامه‌ها، پيش‌بيني بازار کاني‌ها و سياست‌هاي دولت در رابطه با معدن؛ با کمک روش‌هاي ارزيابي اقتصادي به برآورد شاخص‌هاي اقتصادي پرداخته مي‌شود.
پروژه‌هاي انجام شده در صنعت معدنکاري با هدف به حداکثر رساندن ارزش اقتصادي است، اين صنعت به دليل نا‌اطميناني در قيمت کالا، که به طور مستقيم بر درآمد اثر دارد و اين حقيقت که هزينه‌هاي سرمايه‌اي بسيار زيادي براي استخراج، توليد و حمل و نقل مورد نياز است، معمولا با درجه بالايي از ريسک روبرو است، با توجه به ريسك بالا و خطر عدم بازگشت سرمايه در پروژه‌هاي معدني، امكان‌سنجي اهميت ويژه‌اي پيدا مي‌كند. اين مطالعات به عنوان اولين مرحله پروژه معدني از پي‌جويي اكتشاف آغاز و تا زمان بهره‌برداري ادامه پيدا مي‌كنند، که در مراحل اوليه با اطلاعات محدود زمين‌شناسي و بالطبع با دقت كمي انجام مي‌شود و افزايش دقت در جمع‌آوري اطلاعات لازم، كارايي تصميم‌گيري روش آناليز را افزايش مي‌دهد. در مبحث امكان‌سنجي، ادامه يا توقف پروژه معدني در چندين مرحله مورد بررسي قرار مي‌گيرد. ممكن است يك پروژه در بخش اكتشافي متوقف شود چرا كه هر چه مطالعات تفضيلي‌تر مي‌شوند، هزينه‌هاي آن نيز افزايش مي‌يابد، لذا تصميم‌‌گيري براي توقف پروژه در همان مراحل ابتدايي به كاهش هزينه‌ها كمك مي‌كند.
روش‌هاي ارزيابي اقتصادي بکار رفته در اين طرح شامل ارزش فعلي خالص، نسبت ارزش فعلي خالص، نرخ بازده داخلي، نرخ بازده داخلي تعديل شده، نسبت سود به هزينه و دوره بازگشت سرمايه مي‌باشند.
2-2- روش ارزش فعلي خالص(NPV)
ارزش فعلي خالص پروژه، به عنوان ارزش بدست آمده ناشي از تنزيل جداگانه جريان‌هاي نقدي براي هر سال، در تمام طول پروژه و با نرخ تنزيل ثابتي که حاصل ميانگين وزني نرخ‌هاي مختلف بازدهي فعاليت‌هاي گوناگون اقتصادي در جامعه است که تاثير مستقيم از نرخ بهره بازار مي‌پذيرد، تعريف شده است.
〖NPV=∑_(t=0)^T▒〖(B_t 〗-C_t)×(1+r)〗^(-t)
چنانچه براي پروژه‌اي مقدارNPV مثبت و حتي برابر با صفر باشد، پروژه اقتصادي است و در غير اينصورت آن پروژه غير اقتصادي است.
اين روش اساس محاسبه بعضي از روش‌ها نيز مي‌باشد، مثلا با برابر صفر قرار دادن فرمول NPV و محاسبه مقدار r، نرخ بازگشت سرمايه بدست مي‌آيد و يا با مساوي صفر قرار دادن NPV و محاسبه مقدار t، دوره بازگشت سرمايه بدست آمده و استفاده از آن روش ميسر مي‌شود.
2-3- نسبت ارزش فعلي خالص (NPVR )
از تقسيم ارزش فعلي خالص(NPV) به ارزش فعلي سرمايه‌گذاري مورد نياز(PVI)، نسبت ارزش فعلي خالص حاصل مي‌شود و نرخ بازده تنزيل شده‌اي را بدست مي‌دهد که براي مقايسه جايگزين پروژه‌ها بکار مي‌رود.
NPVR=NPV/PVI
2-4- نرخ بازده داخلي (IRR) و نرخ بازده داخلي تعديل شده(MIRR )
نرخ بازده داخلي، نرخ تنزيلي است که تحت آن بين درآمدها و هزينه‌ها تعادل برقرار مي‌شود، طي آن ارزش فعلي خالص، ارزش آتي و يا ارزش ساليانه جريان نقدي برابر صفر است و نشان‌دهنده حداکثر نرخ بهره‌اي است که مي‌توان پرداخت کرد بدون آنکه پروژه دچار ضرر اقتصادي شود.
〖∑_(t=0)^T▒〖(B_t 〗-C_t)×(1+i)〗^(-t)=0
ملاک اقتصادي بودن در اين روش، مقايسه نرخ بدست‌ آمده با حداقل نرخ جذب‌کننده بهره‌برداري (MARR ) مي‌باشد، اگر مساوي يا بزرگتر از آن باشد طرح پذيرفته مي‌شود و چنانچه کوچکتر از آن باشد طرح پذيرفته نمي‌شود.
در بعضي از طرح‌ها ممکن است تعداد جواب‌هاي بدست آمده براي i بيش از يک مورد باشد، اين حالت وقتي پيش مي‌آيد که بيش از يکبار تغيير علامت در توزيع جريان نقدينگي وجود داشته باشد، در چنين شرايطي انجام ارزيابي اقتصادي پيچيده مي‌باشد زيرا امکان دارد هيچ يک از اين مقادير، نرخ بازگشت واقعي نباشند، در اين مواقع چنانچه استفاده از روش IRR ضروري نباشد، بهتر است از ساير روش‌ها استفاده کرد.
نحوه محاسبه نرخ بازده داخلي تعديل شده به اين صورت است:
MIRR=q^(1/(n-1))-1
که در آن n تعداد سال‌هاي عمر پروژه است و q خارج‌قسمت تقسيم جريانات نقدي ورودي تنزيل شده به آخر پروژه توسط نرخ بهره سرمايه‌گذاري مجدد ، بر ارزش فعلي جريانات نقدی خروجي پروژه که بر اساس نرخ بهره استقراض تنزیل شده‌اند، مي‌باشد. نرخ بازده داخلي تعديل شده شاخص صحيح‌تري از قابليت سودآوري طرح مي‌باشد.
2-5- نسبت فوايد به هزينه‌ها((BCR
در اين روش با محاسبه فوايد، ضررها و هزينه‌هاي اجراي پروژه در طي دوره‌هاي زماني مختلف و محاسبه ارزش حال اين اقلام، نسبت ارزش فعلي فوايد يک طرح تقسيم بر ارزش فعلي هزينه‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهند، و معمولا يک روش تحليلي بنيادي در بررسي پروژه‌هاي بخش عمومي مي‌باشد زيرا که در فعاليت‌هاي دولتي سودآوري هدف اصلي انجام طرح نمي‌باشد، بلکه فوايد عمومي يک طرح براي تصميم‌گيري و اجرا مورد توجه قرار دارد.

2-1- امکان‌سنجي………………………………………………………. 13
2-2- روش ارزش فعلي خالص(NPV) ا………………………………….14
2-3- نسبت ارزش فعلي خالص (NPVR) ا………………………………15
2-4- نرخ بازده داخلي (IRR) و نرخ بازده داخلي تعديل شده(MIRR) ا15
2-5- نسبت فوايد به هزينه‌ها((BCR ا…………………………………..16
2-6- دوره بازگشت سرمايه…………………………………………….. 17
2-7- مروري بر مطالعات انجام شده……………………………………. 17

فصل سوم-معدنکاري شن و ماسه

شن و ماسه پرمصرف‌ترين و در عين‌حال ارزان‌ترين ماده معدني در مصالح ساختماني‌ مي‌باشند؛ براي ساختن يك خانه معمولي بين 50 الي100 تن شن و ماسه به صورت‌هاي مختلف مصرف مي‌شود و حدود 95 % آسفالت و 75 % بتن را شن و ماسه تشكيل مي‌دهد. مقدار جهاني مصالح ساختماني، به ويژه شن و ماسه، وضعيت توسعه اقتصادي کشورها را بازتاب مي‌دهد .
نهشته‌هاي طبيعي شن و ماسه معمولا بر اثر فرسايش و خردشدن انواع سنگ‌ها ، حمل ذرات و قطعات حاصله توسط عوامل مختلف و بالاخره رسوب آن‌ها در محل‌هاي مناسب ايجاد مي‌شوند. جنس ذرات شن و ماسه مي‌تواند هر نوع سنگ يا كاني با هر درجه مقاومت فيزيكي و خواص شيميايي باشد. شن و ماسه در هر كاربرد خاص بايد از ويژگي‌هاي فيزيكي، شيميايي، مكانيكي و دانه‌بندي خاصي برخوردار باشند. اندازه ذرات و دانه‌بندي آن‌ها را مي‌توان مهمترين ويژگي قابل بررسي شن و ماسه دانست.
در صنعت ساختمان به دانه‌هاي سنگي كه قطر آن در حدود دو ميليمتر يا كوچكتر باشد ماسه مي‌گويند و به دانه‌هاي سنگي با قطر 2 ميليمتر و بزرگتر، شن نخودي و به دانه‌هاي بزگتر از شش ميليمتر شن مي‌گويند . جنس شن و ذرات درشت‌تر از آن بيشتر از سنگ است، اين خرده سنگ‌ها مي‌توانند از هر جنس باشند که معمولا نمونه‌هاي مقاوم‌تر سنگ در آن‌ها بيشتر يافت مي‌شود، مگر آنكه فاصله جابه‌جايي و حمل مصالح طبيعي بسيار كوتاه باشد كه در اين صورت مقدار گرد‌شدگي ذرات نيز ناچيز خواهد بود. بر طبق قانون معادن ايران « شن و ماسه معمولي، شن و ماسه‌اي است كه منحصرا در عمليات ساختمان‌سازي، راه‌سازي، بتن‌ريزي و نظاير آن قابل مصرف است و داراي مصارف صنعتي ديگري نبوده و حاوي كاني‌هاي با ارزشي نيست كه تفكيك آن‌ها مقرون به صرفه باشد».
3-2- موارد استفاده مهم شن و ماسه
بتن: بيش از 75% بتن را مصالح خرده سنگي تشكيل مي‌دهد. بسته به نوع و محل مصرف بتن ويژگي‌هاي مصالح خرده سنگي تغيير مي‌نمايد.
راه‌سازي: مصالح خرده سنگي با مشخصات و عملكرد خاص در قشرهاي زيرين و لايه‌هاي فوقاني راه به كار گرفته مي‌شوند.
آسفالت: مشخصات مصالح خرده سنگي شن و ماسه با توجه به نوع آسفالت و محل مصرف آن تغيير مي‌كند.
بالاست: بايد بتواند علاوه بر نگهداري ريل‌ها و توزيع بار چرخ‌ها، زهكشي زيرسازي راه‌آهن را نيز انجام دهد.
مصالح نفوذ پذير: به عنوان فيلتر و زهكش در سازه‌هاي مختلف مانند سدهاي خاكي مصرف مي‌شود.
مصالح نفوذ ناپذير: جهت آب‌بندي ديواره مخازن و كانال‌ها، هسته‌هاي نفوذ ناپذير در سدهاي خاكي و مانند آن به كار گرفته مي‌شود.
لايه‌هاي مقاوم در برابر فرسايش: در بستر رودها، كانال‌ها، سطح خارجي سدهاي خاك و سنگ‌ريزه‌اي، حوضچه آرامش سدها و موج‌شكن‌ها به كار گرفته مي‌شود و سازه را در مقابل هوازدگي و عمل فرسايش آب، خشك و مرطوب شدن ،يخ زدن و ذوب مكرر و اثر امواج محافظت مي‌نمايد.
خاكريز: مصالح خرده سنگي در بدنه سدهاي خاكي، به عنوان پركننده پشت كار در معادن و پشت ديواره‌هاي حايل در راهسازي و مانند آن مصارف زيادي دارد.
مصارف صنعتي: انواع شن و ماسه سيليسي خالص در شيشه‌سازي، ريخته‌گري، تصفيه آب و غيره نيز مصرف مي‌شود.
3-3- جنس شن و ماسه
جنس شن و ماسه طبيعي تقريبا در اختيار ما نيست و ممكن است از همه نوع سنگي در آن وجود داشته باشد. شن و ماسه طبيعي معمولا همراه هم يافت مي‌شوند و در آن‌ها اغلب دانه‌بندي پيوسته‌اي از ذرات مشاهده مي‌شود. در مورد شن و ماسه شکسته، حق انتخاب بيشتري وجود دارد. بطوركلي هر قدر سنگ متراكم‌تر باشد و وزن مخصوص بيشتري داشته باشد براي تهيه شن و ماسه جهت مصرف در بتن يا راه‌سازي بهتر است. سنگ‌هاي انتخاب شده بايد يك دست و فاقد رگه‌هاي خاكي باشند، نبايد پوك باشند و يا پوسيدگي موضعي داشته باشند، نبايد در فعل و انفعالات شركت نمايد، در مجاورت آب نبايد تغييرشكل و تغيير حجم بدهند و يا به عبارت ديگر نفوذ آب در آن نبايد موجب متلاشي شدن دانه بشود و از طرفي جذب آب آن نبايد آنقدر كم باشد كه مانع نفوذ آب ملات در آن شده و باعث نچسبيدن دانه‌ها به يكديگر بشود. شن و ماسه بايد در مقابل عوامل جوي مانند گرما، سرما و يخ‌زدگي مقاوم باشند و همچنين بايد در مقابل سايش، ضربه و ساير نيروهاي وارده بر سازه مقاومت نمايند. سنگ‌ها نبايد آلوده به خاك رس و لاي و ساير ريز دانه‌ها باشند و بايد توجه داشت كه اين سنگ‌ها فاقد نمك‌هايي باشند كه روي فولاد اثر مي‌گذارند و چنين سنگ‌هايي مخصوصا نبايد در سازه‌هاي بتن آرمه مصرف شوند.

طرح پيشنهادي خط شن و ماسه کوهي در ظرفيت 100 تن در ساعت

طرح پيشنهادي خط شن و ماسه کوهي در ظرفيت 100 تن در ساعت

3-1- خصوصيات مهندسي شن و ماسه……………………………….. 24
3-2- موارد استفاده مهم شن و ماسه………………………………….. 25
3-3- جنس شن و ماسه…………………………………………………. 26
3-4- ساختار توليد در صنعت معدنکاري…………………………………. 26
3-4-1- پي‌جوئي و زمينشناسي……………………………………….. 27
3-4-1-1- نمونه برداري…………………………………………………… 27
3-4-1-2- اکتشاف………………………………………………………… 28
3-4-2- ارزيابي ژئوتکنيکي……………………………………………….. 28
3-4-3- ارزيابي معدني………………………………………………….. 28
3-5- چگونگي تهيه مصالح در كارگاههاي شن و ماسه…………….. 29
3-6- شن و ماسه در بتن ……………………………………………….32
3-7- شن و ماسه در آسفالت…………………………………………. 32
3-8- مطالعه بازار………………………………………………………… 34

فصل چهارم- ارزیابی مالی- اقتصادی طرح

کمياب بودن منابع و ذخاير معدني از بزرگترين محدوديت‌هاي پيش‌ روي بشر در بهره‌مندي از اين منابع و دستيابي به نيازها و خواسته‌هاي نا‌محدودش مي‌باشد، براي استفاده بهينه از شکل مطلوب مواد معدني، بکارگيري سرمايه و دانش فني لازم است تا با توجه به اين محدوديت‌ها بتواند انتخابي را داشته باشد که بيشترين مطلوبيت را در مقايسه با ديگر خواسته‌ها به وي عرضه کند. در اين بخش به منظور استفاده از نرم‌افزار کامفار به تعريف هزينه و شرح انواع آن پرداخته شده است.
4-1- هزينه‌هاي سرمايه‌اي
در فعاليت‌هاي معدنکاري به کليه هزينه‌هاي لازم، که براي توليد يا استخراج محصول تا قبل از شروع بهره‌برداري صرف مي‌شود، هزينه‌هاي سرمايه‌اي گويند و به دو بخش عمده تقسيم مي‌گردد:
– سرمايه‌گذاري ثابت.
– سرمايه در گردش.
4-1-1- سرمايه‌گذاري ثابت
به آن بخش از دارايي‌ها که داراي عمر دائمي يا طولاني مي‌باشند و در جريان اجراي پروژه مورد استفاده قرار مي‌گيرند و براي فروش خريداري نشده‌اند، مانند زمين، ساختمان، دانش فني، حق اکتشاف، ماشين‌آلات و غيره، گفته مي‌شود.
 هزينه اکتشاف
شامل کليه هزينه‌هايي است که در شروع اجراي طرح و شناخت بيشتر طرح معدني و انجام آزمايش‌هاي لازم جهت کسب اطلاعات در مورد شکل کانسار، ذخيره ماده معدني و … انجام مي‌شود. در اين طرح اين هزينه برابر با 160 ميليون ريال مي‌باشد.

 هزينه‌هاي طراحي و تهيه مجوزهاي لازم
با در اختيار داشتن اطلاعات اکتشافي معدن براي اخذ مجوزهاي لازم شامل پروانه بهره‌برداري، موافقت‌نامه اصولي احداث کارخانه، توافق منابع طبيعي، ميراث فرهنگي و در اختيار گرفتن محدوده‌هاي مجاز معدن، مانند تخريب زمين‌هاي کشاورزي، هزينه‌هايي صرف مي‌شود که مجموع اين هزينه‌ها متناسب با طرح يا ماده معدني مي‌باشد.
 هزينه تهيه زمين
پس از دريافت مجوزهاي لازم براي اجراي طرح و احداث کارخانه، هزينه سرمايه‌گذاري بعدي، هزينه خريد زمين مورد نياز طرح است که مي‌تواند، زميني باشد که ماده معدني در آن قرار دارد و يا زميني که براي کاربردهاي مختلف اجراي طرح مورد نياز است.
 هزينه‌هاي آماده‌سازي
شامل هزينه‌هايي مانند احداث راه دسترسي و جاده اختصاصي مناسب، آماده‌سازي جهت استقرار ماشين‌آلات و احداث بناها و غيره مي‌باشد که در بعضي اوقات بدليل حجم زياد عمليات به قسمت‌هاي مختلفي مانند راه‌سازي، تونل‌هاي اصلي، تونل‌هاي ترابري و …در معادن زيرزميني و روبرداري، احداث جبهه‌کار استخراجي و … براي معادن روباز، تقسيم مي‌شود.
هزينه احداث جاده اختصاصي به طول 6 کيلومتر به قيمت 1,020 ميليارد ريال محاسبه شده است که در محاسبه هزينه‌هاي اين طرح لحاظ نمي‌شود و تنها هزينه تعمير و نگهداري ساليانه آن در نظر گرفته مي‌شود.
هزينه احداث شبکه نيرورساني براي 400 متر که شامل 7 پايه بتوني مي‌باشد برابر با 200 ميليون ريال است . قيمت ترانس هوايي با کل تجهيزات 250 ميليون ريال مي‌باشد.

 هزينه احداث ساختمان و تاسيسات
به منظور بهره‌مندي از فضاهاي مناسب براي انبار، کارگاه توليد، ساختمان اداري، استراحتگاه کارگران و غيره متناسب با استفاده‌اي که از ساختمان مي‌شود، بناهايي با مصالح ساختماني آهن، سيمان، آجر، چوب و … ساخته مي‌شود. هزينه آهن مورد استفاده براي هر متر مربع، دو ميليون ريال، و هزينه ساير مصالح مورد نياز نيز براي هر مترمربع برابر با دو ميليون ريال مي‌باشد.

4-1- هزينه‌هاي سرمايه‌اي ………………………………………………36
4-1-1- سرمايه‌گذاري ثابت……………………………………………… 36
4-1-2- سرمايه‌ در گردش……………………………………………….. 43
4-2- هزينه‌هاي بهره‌برداري ……………………………………………..44
4-3-قيمت فروش محصولات……………………………………………. 49
4-4- ساير اطلاعات واردشده در نرم‌افزار……………………………… 49
4-5- ارزيابي مالي طرح………………………………………………… 52
4-6- قيمت تمام‌ شده محصولات……………………………………… 54
4-7- ارزش افزوده……………………………………………………….. 54
4-8- اثرات اشتغال‌زايي………………………………………………… 56
4-9- تحليل حساسيت IRRا………………………………………….. 56
4-10- نسبت سود خالص به کل فروش……………………………… 58
4-11- جريانات نقدي بمنظور برنامه‌ريزي مالي……………………… 59
4-12- سناريوهاي مختلف توليد معدن……………………………….. 61

فصل پنجم- جمع‌بندي و پيشنهادات

بخش معدن عمده‌ترین منبع تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف به حساب می‌آید و اثر چشمگیری در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی کشور دارد. ایران نیز از لحاظ ذخایر معدنی سرزمین ثروتمندی است که استفاده از این منابع الهی در راستای توسعه اقتصادی در خور مطالعه و تحقیق فراوان می‌باشد. فعالیت اقتصادی وسیع و منظم نیازمند مطالعه و بررسی امکان‌پذیری می‌باشد، از طرفی تصمیم‌گیری منطقی برای طرح‌های سرمایه‌گذاری بدون تردید موجب تحقق اهداف توسعه اقتصادی است.
مطالعات امکان‌پذیری فعالیت معدنکاری پیش از بحث تجهیز و راه‌اندازی معادن انجام می‌گردد، استخراج و خدمات فنی در معادن مشخص‌ترین مرحله تولید را تشکیل می‌دهند و توجه به این نکته که کیفیت مواد معدنی تولید شده باید مطابق با معیارهای بنگاه‌های مصرف‌کننده باشند اهمیت کانه‌آرایی و فراوری را نتیجه می‌دهد.

منابع و ماخذ………………………………………………………………. 68
ضميمه………………………………………………………………………. 71

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جداول

جدول 1-1: ارزش توليدات مواد معدني در معادن درحال بهره‌برداري برحسب فعاليت (ميليون ريال)…………………………………………………………………………. 3
جدول 1-2: مراحل مختلف معدنکاري شن و ماسه…………………… 5
جدول 3-1: مقدار توليد شن و ماسه از معادن در حال بهرهبرداري (هزار مترمکعب)………………………………………………………………… 34
جدول 3-2: ارزش توليدات شن و ماسه(ميليون ريال)……………….. 35
جدول 4-1: هزينه احداث ساختمان و تاسيسات…………………….. 38
جدول 4-2: هزينه ماشين‌آلات خط توليد………………………………. 40
جدول 4-3: قيمت وسيله نقليه………………………………………… 41
جدول 4-4: هزينه تاسيسات مورد نياز آب ……………………………..41
جدول 4-5: هزينه‌هاي ثابت پروژه………………………………………. 43
جدول 4-6: حقوق و دستمزد نيروي‌کار……………………………….. 45
جدول 4-7: هزينه تعمير و نگهداري……………………………………. 46
جدول 4-8: هزينه انرژي‌هاي مصرفي ………………………………….47
جدول 4-9: استهلاک…………………………………………………… 48
جدول 4-10: قيمت محصولات………………………………………… 49
جدول 4-11: تقسيم‌بندي هزينه‌هاي ثابت و متغير طرح……………. 50
جدول 4-12- اطلاعات پروژه وارد شده در کامفار……………………. 51
جدول 4-13: نتايج ارزيابي مالي طرح………………………………… 52
جدول 4-14: قيمت تمام شده براي هر واحد توليد …………………54
جدول 4-15- مقاديرIRR بر حسب تغييرات پارامترها………………. 57
جدول 4-16: جريانات نقدي بمنظور برنامهريزي مالي-کل……….. 60
جدول 4-17- شاخص‌هاي مالي سناريوها…………………………. 62

فهرست شکل‌ها

شکل 1-1: موقعيت جغرافيايي معدن شاه‌کوه……………………….. 3
شکل 3-1: طرح پيشنهادي خط شن و ماسه کوهي در ظرفيت 100 تن در ساعت………………………………………………………………….. 31
شکل 3-2: روند تغييرات مقدار توليد شن و ماسه………………… 35
شکل 3-3: روند تغييرات ارزش توليدات شن و ماسه…………….. 36
شکل 4-1- ساختار خالص ارزش افزوده ملي…………………….. 55
نمودار 4-2- تحليل حساسيتIRRا…………………………………. 57
نمودار 4-3- نسبت سود خالص به کل فروش…………………….. 59

ABSTRACT
Minerals are having the major part in buildings and industry, therefor abundance of minerals, develop construction and industry. As a nonrenewable resources the use of them need optimal considered. High risk in extraction and market sales of mining products shows that the feasibility studies may be required to these proposals. In these studies, technical and economical aspects are examined and due to significant effect on changes in economic indexes of project, component costs would be estimated to sufficient accuracy. The present study aimed to evaluate the economical and financial feasibility of extraction of sand and gravel of shah kooh mine with a production capacity of 240 thousand tons per year, by using COMFAR software. The time to prepare the mine is considered a year with a figure of about 8630 million Rials initial investment and 12 years of operation period. The budget for starting the plan is considered 5,200 million Rials as shareholder and 3,500 million Rials 5-year loan. The result of Net Present Value of the project calculated more than 3,463 million Rials. IRR 48.50% and Benefit-Cost Ratio 1.18 have been calculated. According to these indexes, Shahkuh mining activity is economically feasible and the project created over 13,608 million Rials of gross national value addedبلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان