انتخاب صفحه

فهرست عناوین

فصل اول-کلیات تحقیق

معادن ثروت و سرمایه ملی هر کشور می‌باشند، که ایران نیز به نوبه خود از این ثروت بهره‌مند می‌باشد. معادن بر اساس رویدادهای طبیعی به صورت تدریجی و به مرور زمان به وجود آمده‏اند که تشکیل دوباره آن در زود هنگام ناممکن بوده و بدرستی باید آن‌ها را در زمره منابع تجدید ناپذیر بدانیم؛ لذا لازم
است تا برای بهره‌مندی و استخراج از آن‌ها مطالعات دقیق و کارشناسانه‏ای انجام شود.
میزان تولید مواد معدنی کشور در دهه گذشته افزایش چشم‌گیری یافته است، از عواملی که موجب این افزایش شده‌اند می‌توان به پیشرفت در زمینه‌ دانش و عملیات اکتشاف که موجب مشخص شدن منشاء محیطی و چگونگی تشکیل ذخایر مختلف می‌شوند، اشاره کرد. در سال‌های اخیر بکارگیری روش‌های نوین ژئوفیزیکی و ژئوشیمیایی در کشف ذخایر جدید، بخصوص آن‌هایی که در اعماق زمین قرار دارند، کمک مؤثری نموده است. استفاده از ماشین‌آلات جدید در اکتشاف، استخراج و تغلیظ و تصفیه سبب شده که هزینه‌های استخراج پایین بیاید و بسیاری از ذخایر عمیق دور از دسترس نیز قابل بهر‌ه‌برداری شوند که در نتیجه میزان تولید روزانه افزایش یابد.
در این حین همزمان با بالارفتن تولید، میزان مصرف موادمعدنی بدلیل افزایش جمعیت، گسترش صنایع جدید و … افزایش یافته است .طرح احداث واحد تولید مصالح ساختمانی با توجه به رابطه‌ای که با معدن و صنعت، امور عمرانی، مسکن و شهرسازی و راه‌سازی و صنایع وابسته به این گروه دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ بطوریکه در دنیا، تولید مصالح ساختمانی در 5 دهه اخیر بیش از 12 برابر شده است.
همچنین اهمیت موضوع آمایش سرزمین، گسترش فراگیر صنعت، توجه به مساله حفاظت از طبیعت، محیط‌زیست و همچنین توسعه فضای سبز به عنوان یک ضرورت ایجاب می‌کند تا در انتخاب نوع و محل استقرار صنعت، تکنولوژی مورد استفاده و نیاز بازار و جامعه به آن صنعت بررسی دقیق و همه جانبه‌ای صورت پذیرد تا بعد از سرمایه‌گذاری و احداث واحد صنعتی از تخریب محیط‌زیست جلوگیری شود، لذا با توجه به اوصاف فوق مطالعات جانمایی استقرار گروه‌های صنعتی بر اساس امکانات و استعدادهای منطقه جهت فعال نمودن صنعت در آن ناحیه به منظور استفاده بهینه از امکانات خدادادی منطقه و ایجاد اشتغال زایی و سرمایه گذاری نیاز می‌باشد.
نتایج آمارگیری سال 1388 معادن کشور نشان می‌دهد که در سال 1387 تعداد 4116 معدن در حال بهره‌برداری در کشور وجود داشته است. از این تعداد، معادن شن و ماسه، سنگ تزیینی و سنگ لاشه به ترتیب با 1346، 725 و 513 معدن بیشترین تعداد را دارا بوده‌اند و این به آن معنا است که 32.7 درصد از معادن در حال بهره‌برداری کشور مربوط به استخراج شن و ماسه بوده است.
ارزش کل تولیدات معادن در حال بهره برداری کشور در سال1387 بالغ بر 35568 میلیارد ریال بوده است که معادن استخراج شن و ماسه با 2393 میلیارد ریال، 6.7 درصد را به خود اختصاص داده‌اند.
نتایج بدست آمده از آمارگیری نشان می‌دهد که مجموعاً 75458 نفر در سال 1387 در معادن در حال بهره‌برداری کشور به کار اشتغال داشته‌اند، در بین فعالیت‌های مختلف ، معادن شن و ماسه، زغال سنگ و سنگ تزئینی به ترتیب با 15737، 13136 و 12102 نفر بیشترین تعداد شاغلان را دارا بوده‌اند.
ارزش افزوده حاصل از فعالیت معادن در حال بهر‌ه‌برداری کشور در سال1387 جمعاً بالغ بر 27754 میلیارد ریال بوده است، ارزش افزوده حاصل از استخراج شن و ماسه 1989 میلیارد ریال بوده که 7.2 درصد از کل را شامل شده است.
همچنین در سال 1387 مبلغ 3302 میلیارد ریال در معادن در حال بهره‌برداری کشور سرمایه‌گذاری انجام شده است. در بین فعالیت‌های مختلف معادن شن و ماسه با 829 میلیارد ریال(25.1 درصد) بیشترین سرمایه‌گذاری را داشته است. در جدول 1-1، ارزش تولیدات مواد معدنی معادن درحال بهره‌برداری نشان داده شده است.

همانطور که در شکل بالا مشاهده‌ می‌شود، محدوده معدن مذکور با حروف A، B، C و D نشان داده شده است. لازم به ذکر است واحد استخراج شن و ماسه در نزدیکی مختصات A در نقشه بالا قرار گرفته است. با توجه به محل قرارگیری این معدن، شهرهای اطراف معدن بازار مصرف اصلی را تشکیل می‌دهند، همچنین با توجه به اطلاعات گردآوری شده حداکثر برد اقتصادی انتقال محصول تا شعاع 120 کیلومتری معدن می‌باشد .
شن و ماسه، مواد بدون سیمان و مجزائی هستند که از متلاشی شدن سنگ‌های سطح زمین حاصل می‌شوند، با وجود اینکه این مواد در سطح زمین همیشه با هم یافت می‌شوند ولی در نوع و دانه‌بندی با هم تفاوت‌هایی دارند. بطورکلی طبق تعریف اداره استاندارد امریکا ASTM :
ماسه: عبارت است از مواد زاویه‌داری که از سایش و خرد شدن سنگ‌ها حاصل شده و دانه‌های آن از الک شماره 8/3 اینچ و تقریباً تماماً از الک شماره 4 یا 76/4 میلیمتر عبور نماید و یا اینکه تماماً روی الک شماره 200 مش باقی بماند.
شن: عبارت است از موادی که از سایش و خرد شدن سنگ‌ها حاصل شده و غالباً روی الک شماره 4 یا 76/4 میلیمتر باقی بماند و تماماً از الک شماره 2/1 اینچ عبور نمایند.
خصوصیات مورد نیاز برای یک ذخیره سنگ کوهی به عنوان منبع تامین مواد برای تولید شن و ماسه به شرح زیر است:
– سنگ باید دارای مقاومت تنشی بالا و طول عمر کافی باشد.
– ذخیره باید حداقل برای 10 سال و ترجیحا 20 سال کافی باشد.
– بازار مناسب برای فروش محصول وجود داشته باشد.
– آثار زیست محیطی طرح باید در حد مجاز و مورد تایید منابع طبیعی باشد.

1-1- بیان مسئله………………………………………………………. 1
1-2- سوابق مربوط…………………………………………………….. 7
1-3- سوال‌های تحقیق……………………………………………….. 9
1-4- فرضیه‌های تحقیق……………………………………………….. 9
1-5- اهداف تحقیق…………………………………………………….. 9
1-6- روش تحقیق…………………………………………………….. 10
1-6-1- نوع روش تحقیق……………………………………………… 10
1-6-2- روش گردآوری اطلاعات وداده‌ها……………………………. 10
1-6-3- جامعه آماری، روش نمونهگیری حجم نمونه………………. 10
1-7- تعریف مفاهیم و واژگان اختصاصی طرح………………………. 10
1-8- مشکلات و تنگناهای احتمالی تحقیق………………………… 11
1-9- روش تجزیه و تحلیل دادهها…………………………………….. 12

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل دوم-مبانی نظری امکان‌سنجی و پژوهش‌های پیشین

مطالعه امکان‌سنجی ابزاری برای کمک به بنیان‌گذار پروژه در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری می‌باشد، که شامل بخش‌های آشنایی با طرح، مطالعه بازار، مطالعات فنی و برآورد امکانات زیربنایی طرح، برآورد سرمایه‌گذاری طرح، برآورد هزینه‌های تولید و ارزش فروش سالانه طرح و تعیین شاخص‌های مالی و اقتصادی طرح است و در کل تجزیه و تحلیل یک پروژه را امکان‌سنجی گویند.
روش‌های تصمیم‌گیری، برای ارزیابی و بهینه‌سازی پروژه‌های معدنی، برنامه‌ها و عملیات اجرایی و موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در هر دو بخش خصوصی و دولتی بکار گرفته می‌شوند. در پروژه‌های بخش خصوصی ماکزیمم شدن منافع از موضع سرمایه‌گذار مورد توجه قرار می‌گیرد و ممکن است منافع یا ضررهای اجتماعی طرح کمتر مورد توجه باشد، در حالیکه در پروژه‌های دولتی، از آنجا که هدف از سرمایه‌گذاری افزایش رفاه حال عموم مردم می‌باشد، منافع و ضررهای عمومی یک سرمایه‌گذاری مورد توجه قرار می‌گیرد.
در فرایند تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در یک طرح معدنی، بعد از جمع‌آوری اطلاعات در مورد شاخص‌های زمین‌شناسی، برنامه‌های مهندسی برای استخراج و تولید، سرمایه و هزینه‌های عملیاتی ناشی از بکارگیری این برنامه‌ها، پیش‌بینی بازار کانی‌ها و سیاست‌های دولت در رابطه با معدن؛ با کمک روش‌های ارزیابی اقتصادی به برآورد شاخص‌های اقتصادی پرداخته می‌شود.
پروژه‌های انجام شده در صنعت معدنکاری با هدف به حداکثر رساندن ارزش اقتصادی است، این صنعت به دلیل نا‌اطمینانی در قیمت کالا، که به طور مستقیم بر درآمد اثر دارد و این حقیقت که هزینه‌های سرمایه‌ای بسیار زیادی برای استخراج، تولید و حمل و نقل مورد نیاز است، معمولا با درجه بالایی از ریسک روبرو است، با توجه به ریسک بالا و خطر عدم بازگشت سرمایه در پروژه‌های معدنی، امکان‌سنجی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. این مطالعات به عنوان اولین مرحله پروژه معدنی از پی‌جویی اکتشاف آغاز و تا زمان بهره‌برداری ادامه پیدا می‌کنند، که در مراحل اولیه با اطلاعات محدود زمین‌شناسی و بالطبع با دقت کمی انجام می‌شود و افزایش دقت در جمع‌آوری اطلاعات لازم، کارایی تصمیم‌گیری روش آنالیز را افزایش می‌دهد. در مبحث امکان‌سنجی، ادامه یا توقف پروژه معدنی در چندین مرحله مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است یک پروژه در بخش اکتشافی متوقف شود چرا که هر چه مطالعات تفضیلی‌تر می‌شوند، هزینه‌های آن نیز افزایش می‌یابد، لذا تصمیم‌‌گیری برای توقف پروژه در همان مراحل ابتدایی به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.
روش‌های ارزیابی اقتصادی بکار رفته در این طرح شامل ارزش فعلی خالص، نسبت ارزش فعلی خالص، نرخ بازده داخلی، نرخ بازده داخلی تعدیل شده، نسبت سود به هزینه و دوره بازگشت سرمایه می‌باشند.
2-2- روش ارزش فعلی خالص(NPV)
ارزش فعلی خالص پروژه، به عنوان ارزش بدست آمده ناشی از تنزیل جداگانه جریان‌های نقدی برای هر سال، در تمام طول پروژه و با نرخ تنزیل ثابتی که حاصل میانگین وزنی نرخ‌های مختلف بازدهی فعالیت‌های گوناگون اقتصادی در جامعه است که تاثیر مستقیم از نرخ بهره بازار می‌پذیرد، تعریف شده است.
〖NPV=∑_(t=0)^T▒〖(B_t 〗-C_t)×(1+r)〗^(-t)
چنانچه برای پروژه‌ای مقدارNPV مثبت و حتی برابر با صفر باشد، پروژه اقتصادی است و در غیر اینصورت آن پروژه غیر اقتصادی است.
این روش اساس محاسبه بعضی از روش‌ها نیز می‌باشد، مثلا با برابر صفر قرار دادن فرمول NPV و محاسبه مقدار r، نرخ بازگشت سرمایه بدست می‌آید و یا با مساوی صفر قرار دادن NPV و محاسبه مقدار t، دوره بازگشت سرمایه بدست آمده و استفاده از آن روش میسر می‌شود.
2-3- نسبت ارزش فعلی خالص (NPVR )
از تقسیم ارزش فعلی خالص(NPV) به ارزش فعلی سرمایه‌گذاری مورد نیاز(PVI)، نسبت ارزش فعلی خالص حاصل می‌شود و نرخ بازده تنزیل شده‌ای را بدست می‌دهد که برای مقایسه جایگزین پروژه‌ها بکار می‌رود.
NPVR=NPV/PVI
2-4- نرخ بازده داخلی (IRR) و نرخ بازده داخلی تعدیل شده(MIRR )
نرخ بازده داخلی، نرخ تنزیلی است که تحت آن بین درآمدها و هزینه‌ها تعادل برقرار می‌شود، طی آن ارزش فعلی خالص، ارزش آتی و یا ارزش سالیانه جریان نقدی برابر صفر است و نشان‌دهنده حداکثر نرخ بهره‌ای است که می‌توان پرداخت کرد بدون آنکه پروژه دچار ضرر اقتصادی شود.
〖∑_(t=0)^T▒〖(B_t 〗-C_t)×(1+i)〗^(-t)=0
ملاک اقتصادی بودن در این روش، مقایسه نرخ بدست‌ آمده با حداقل نرخ جذب‌کننده بهره‌برداری (MARR ) می‌باشد، اگر مساوی یا بزرگتر از آن باشد طرح پذیرفته می‌شود و چنانچه کوچکتر از آن باشد طرح پذیرفته نمی‌شود.
در بعضی از طرح‌ها ممکن است تعداد جواب‌های بدست آمده برای i بیش از یک مورد باشد، این حالت وقتی پیش می‌آید که بیش از یکبار تغییر علامت در توزیع جریان نقدینگی وجود داشته باشد، در چنین شرایطی انجام ارزیابی اقتصادی پیچیده می‌باشد زیرا امکان دارد هیچ یک از این مقادیر، نرخ بازگشت واقعی نباشند، در این مواقع چنانچه استفاده از روش IRR ضروری نباشد، بهتر است از سایر روش‌ها استفاده کرد.
نحوه محاسبه نرخ بازده داخلی تعدیل شده به این صورت است:
MIRR=q^(1/(n-1))-1
که در آن n تعداد سال‌های عمر پروژه است و q خارج‌قسمت تقسیم جریانات نقدی ورودی تنزیل شده به آخر پروژه توسط نرخ بهره سرمایه‌گذاری مجدد ، بر ارزش فعلی جریانات نقدی خروجی پروژه که بر اساس نرخ بهره استقراض تنزیل شده‌اند، می‌باشد. نرخ بازده داخلی تعدیل شده شاخص صحیح‌تری از قابلیت سودآوری طرح می‌باشد.
2-5- نسبت فواید به هزینه‌ها((BCR
در این روش با محاسبه فواید، ضررها و هزینه‌های اجرای پروژه در طی دوره‌های زمانی مختلف و محاسبه ارزش حال این اقلام، نسبت ارزش فعلی فواید یک طرح تقسیم بر ارزش فعلی هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند، و معمولا یک روش تحلیلی بنیادی در بررسی پروژه‌های بخش عمومی می‌باشد زیرا که در فعالیت‌های دولتی سودآوری هدف اصلی انجام طرح نمی‌باشد، بلکه فواید عمومی یک طرح برای تصمیم‌گیری و اجرا مورد توجه قرار دارد.

2-1- امکان‌سنجی………………………………………………………. 13
2-2- روش ارزش فعلی خالص(NPV) ا………………………………….14
2-3- نسبت ارزش فعلی خالص (NPVR) ا………………………………15
2-4- نرخ بازده داخلی (IRR) و نرخ بازده داخلی تعدیل شده(MIRR) ا15
2-5- نسبت فواید به هزینه‌ها((BCR ا…………………………………..16
2-6- دوره بازگشت سرمایه…………………………………………….. 17
2-7- مروری بر مطالعات انجام شده……………………………………. 17

فصل سوم-معدنکاری شن و ماسه

شن و ماسه پرمصرف‌ترین و در عین‌حال ارزان‌ترین ماده معدنی در مصالح ساختمانی‌ می‌باشند؛ برای ساختن یک خانه معمولی بین 50 الی100 تن شن و ماسه به صورت‌های مختلف مصرف می‌شود و حدود 95 % آسفالت و 75 % بتن را شن و ماسه تشکیل می‌دهد. مقدار جهانی مصالح ساختمانی، به ویژه شن و ماسه، وضعیت توسعه اقتصادی کشورها را بازتاب می‌دهد .
نهشته‌های طبیعی شن و ماسه معمولا بر اثر فرسایش و خردشدن انواع سنگ‌ها ، حمل ذرات و قطعات حاصله توسط عوامل مختلف و بالاخره رسوب آن‌ها در محل‌های مناسب ایجاد می‌شوند. جنس ذرات شن و ماسه می‌تواند هر نوع سنگ یا کانی با هر درجه مقاومت فیزیکی و خواص شیمیایی باشد. شن و ماسه در هر کاربرد خاص باید از ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و دانه‌بندی خاصی برخوردار باشند. اندازه ذرات و دانه‌بندی آن‌ها را می‌توان مهمترین ویژگی قابل بررسی شن و ماسه دانست.
در صنعت ساختمان به دانه‌های سنگی که قطر آن در حدود دو میلیمتر یا کوچکتر باشد ماسه می‌گویند و به دانه‌های سنگی با قطر 2 میلیمتر و بزرگتر، شن نخودی و به دانه‌های بزگتر از شش میلیمتر شن می‌گویند . جنس شن و ذرات درشت‌تر از آن بیشتر از سنگ است، این خرده سنگ‌ها می‌توانند از هر جنس باشند که معمولا نمونه‌های مقاوم‌تر سنگ در آن‌ها بیشتر یافت می‌شود، مگر آنکه فاصله جابه‌جایی و حمل مصالح طبیعی بسیار کوتاه باشد که در این صورت مقدار گرد‌شدگی ذرات نیز ناچیز خواهد بود. بر طبق قانون معادن ایران « شن و ماسه معمولی، شن و ماسه‌ای است که منحصرا در عملیات ساختمان‌سازی، راه‌سازی، بتن‌ریزی و نظایر آن قابل مصرف است و دارای مصارف صنعتی دیگری نبوده و حاوی کانی‌های با ارزشی نیست که تفکیک آن‌ها مقرون به صرفه باشد».
3-2- موارد استفاده مهم شن و ماسه
بتن: بیش از 75% بتن را مصالح خرده سنگی تشکیل می‌دهد. بسته به نوع و محل مصرف بتن ویژگی‌های مصالح خرده سنگی تغییر می‌نماید.
راه‌سازی: مصالح خرده سنگی با مشخصات و عملکرد خاص در قشرهای زیرین و لایه‌های فوقانی راه به کار گرفته می‌شوند.
آسفالت: مشخصات مصالح خرده سنگی شن و ماسه با توجه به نوع آسفالت و محل مصرف آن تغییر می‌کند.
بالاست: باید بتواند علاوه بر نگهداری ریل‌ها و توزیع بار چرخ‌ها، زهکشی زیرسازی راه‌آهن را نیز انجام دهد.
مصالح نفوذ پذیر: به عنوان فیلتر و زهکش در سازه‌های مختلف مانند سدهای خاکی مصرف می‌شود.
مصالح نفوذ ناپذیر: جهت آب‌بندی دیواره مخازن و کانال‌ها، هسته‌های نفوذ ناپذیر در سدهای خاکی و مانند آن به کار گرفته می‌شود.
لایه‌های مقاوم در برابر فرسایش: در بستر رودها، کانال‌ها، سطح خارجی سدهای خاک و سنگ‌ریزه‌ای، حوضچه آرامش سدها و موج‌شکن‌ها به کار گرفته می‌شود و سازه را در مقابل هوازدگی و عمل فرسایش آب، خشک و مرطوب شدن ،یخ زدن و ذوب مکرر و اثر امواج محافظت می‌نماید.
خاکریز: مصالح خرده سنگی در بدنه سدهای خاکی، به عنوان پرکننده پشت کار در معادن و پشت دیواره‌های حایل در راهسازی و مانند آن مصارف زیادی دارد.
مصارف صنعتی: انواع شن و ماسه سیلیسی خالص در شیشه‌سازی، ریخته‌گری، تصفیه آب و غیره نیز مصرف می‌شود.
3-3- جنس شن و ماسه
جنس شن و ماسه طبیعی تقریبا در اختیار ما نیست و ممکن است از همه نوع سنگی در آن وجود داشته باشد. شن و ماسه طبیعی معمولا همراه هم یافت می‌شوند و در آن‌ها اغلب دانه‌بندی پیوسته‌ای از ذرات مشاهده می‌شود. در مورد شن و ماسه شکسته، حق انتخاب بیشتری وجود دارد. بطورکلی هر قدر سنگ متراکم‌تر باشد و وزن مخصوص بیشتری داشته باشد برای تهیه شن و ماسه جهت مصرف در بتن یا راه‌سازی بهتر است. سنگ‌های انتخاب شده باید یک دست و فاقد رگه‌های خاکی باشند، نباید پوک باشند و یا پوسیدگی موضعی داشته باشند، نباید در فعل و انفعالات شرکت نماید، در مجاورت آب نباید تغییرشکل و تغییر حجم بدهند و یا به عبارت دیگر نفوذ آب در آن نباید موجب متلاشی شدن دانه بشود و از طرفی جذب آب آن نباید آنقدر کم باشد که مانع نفوذ آب ملات در آن شده و باعث نچسبیدن دانه‌ها به یکدیگر بشود. شن و ماسه باید در مقابل عوامل جوی مانند گرما، سرما و یخ‌زدگی مقاوم باشند و همچنین باید در مقابل سایش، ضربه و سایر نیروهای وارده بر سازه مقاومت نمایند. سنگ‌ها نباید آلوده به خاک رس و لای و سایر ریز دانه‌ها باشند و باید توجه داشت که این سنگ‌ها فاقد نمک‌هایی باشند که روی فولاد اثر می‌گذارند و چنین سنگ‌هایی مخصوصا نباید در سازه‌های بتن آرمه مصرف شوند.

طرح پیشنهادی خط شن و ماسه کوهی در ظرفیت 100 تن در ساعت

طرح پیشنهادی خط شن و ماسه کوهی در ظرفیت 100 تن در ساعت

3-1- خصوصیات مهندسی شن و ماسه……………………………….. 24
3-2- موارد استفاده مهم شن و ماسه………………………………….. 25
3-3- جنس شن و ماسه…………………………………………………. 26
3-4- ساختار تولید در صنعت معدنکاری…………………………………. 26
3-4-1- پی‌جوئی و زمینشناسی……………………………………….. 27
3-4-1-1- نمونه برداری…………………………………………………… 27
3-4-1-2- اکتشاف………………………………………………………… 28
3-4-2- ارزیابی ژئوتکنیکی……………………………………………….. 28
3-4-3- ارزیابی معدنی………………………………………………….. 28
3-5- چگونگی تهیه مصالح در کارگاههای شن و ماسه…………….. 29
3-6- شن و ماسه در بتن ……………………………………………….32
3-7- شن و ماسه در آسفالت…………………………………………. 32
3-8- مطالعه بازار………………………………………………………… 34

فصل چهارم- ارزیابی مالی- اقتصادی طرح

کمیاب بودن منابع و ذخایر معدنی از بزرگترین محدودیت‌های پیش‌ روی بشر در بهره‌مندی از این منابع و دستیابی به نیازها و خواسته‌های نا‌محدودش می‌باشد، برای استفاده بهینه از شکل مطلوب مواد معدنی، بکارگیری سرمایه و دانش فنی لازم است تا با توجه به این محدودیت‌ها بتواند انتخابی را داشته باشد که بیشترین مطلوبیت را در مقایسه با دیگر خواسته‌ها به وی عرضه کند. در این بخش به منظور استفاده از نرم‌افزار کامفار به تعریف هزینه و شرح انواع آن پرداخته شده است.
4-1- هزینه‌های سرمایه‌ای
در فعالیت‌های معدنکاری به کلیه هزینه‌های لازم، که برای تولید یا استخراج محصول تا قبل از شروع بهره‌برداری صرف می‌شود، هزینه‌های سرمایه‌ای گویند و به دو بخش عمده تقسیم می‌گردد:
– سرمایه‌گذاری ثابت.
– سرمایه در گردش.
4-1-1- سرمایه‌گذاری ثابت
به آن بخش از دارایی‌ها که دارای عمر دائمی یا طولانی می‌باشند و در جریان اجرای پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای فروش خریداری نشده‌اند، مانند زمین، ساختمان، دانش فنی، حق اکتشاف، ماشین‌آلات و غیره، گفته می‌شود.
 هزینه اکتشاف
شامل کلیه هزینه‌هایی است که در شروع اجرای طرح و شناخت بیشتر طرح معدنی و انجام آزمایش‌های لازم جهت کسب اطلاعات در مورد شکل کانسار، ذخیره ماده معدنی و … انجام می‌شود. در این طرح این هزینه برابر با 160 میلیون ریال می‌باشد.

 هزینه‌های طراحی و تهیه مجوزهای لازم
با در اختیار داشتن اطلاعات اکتشافی معدن برای اخذ مجوزهای لازم شامل پروانه بهره‌برداری، موافقت‌نامه اصولی احداث کارخانه، توافق منابع طبیعی، میراث فرهنگی و در اختیار گرفتن محدوده‌های مجاز معدن، مانند تخریب زمین‌های کشاورزی، هزینه‌هایی صرف می‌شود که مجموع این هزینه‌ها متناسب با طرح یا ماده معدنی می‌باشد.
 هزینه تهیه زمین
پس از دریافت مجوزهای لازم برای اجرای طرح و احداث کارخانه، هزینه سرمایه‌گذاری بعدی، هزینه خرید زمین مورد نیاز طرح است که می‌تواند، زمینی باشد که ماده معدنی در آن قرار دارد و یا زمینی که برای کاربردهای مختلف اجرای طرح مورد نیاز است.
 هزینه‌های آماده‌سازی
شامل هزینه‌هایی مانند احداث راه دسترسی و جاده اختصاصی مناسب، آماده‌سازی جهت استقرار ماشین‌آلات و احداث بناها و غیره می‌باشد که در بعضی اوقات بدلیل حجم زیاد عملیات به قسمت‌های مختلفی مانند راه‌سازی، تونل‌های اصلی، تونل‌های ترابری و …در معادن زیرزمینی و روبرداری، احداث جبهه‌کار استخراجی و … برای معادن روباز، تقسیم می‌شود.
هزینه احداث جاده اختصاصی به طول 6 کیلومتر به قیمت 1,020 میلیارد ریال محاسبه شده است که در محاسبه هزینه‌های این طرح لحاظ نمی‌شود و تنها هزینه تعمیر و نگهداری سالیانه آن در نظر گرفته می‌شود.
هزینه احداث شبکه نیرورسانی برای 400 متر که شامل 7 پایه بتونی می‌باشد برابر با 200 میلیون ریال است . قیمت ترانس هوایی با کل تجهیزات 250 میلیون ریال می‌باشد.

 هزینه احداث ساختمان و تاسیسات
به منظور بهره‌مندی از فضاهای مناسب برای انبار، کارگاه تولید، ساختمان اداری، استراحتگاه کارگران و غیره متناسب با استفاده‌ای که از ساختمان می‌شود، بناهایی با مصالح ساختمانی آهن، سیمان، آجر، چوب و … ساخته می‌شود. هزینه آهن مورد استفاده برای هر متر مربع، دو میلیون ریال، و هزینه سایر مصالح مورد نیاز نیز برای هر مترمربع برابر با دو میلیون ریال می‌باشد.

4-1- هزینه‌های سرمایه‌ای ………………………………………………36
4-1-1- سرمایه‌گذاری ثابت……………………………………………… 36
4-1-2- سرمایه‌ در گردش……………………………………………….. 43
4-2- هزینه‌های بهره‌برداری ……………………………………………..44
4-3-قیمت فروش محصولات……………………………………………. 49
4-4- سایر اطلاعات واردشده در نرم‌افزار……………………………… 49
4-5- ارزیابی مالی طرح………………………………………………… 52
4-6- قیمت تمام‌ شده محصولات……………………………………… 54
4-7- ارزش افزوده……………………………………………………….. 54
4-8- اثرات اشتغال‌زایی………………………………………………… 56
4-9- تحلیل حساسیت IRRا………………………………………….. 56
4-10- نسبت سود خالص به کل فروش……………………………… 58
4-11- جریانات نقدی بمنظور برنامه‌ریزی مالی……………………… 59
4-12- سناریوهای مختلف تولید معدن……………………………….. 61

فصل پنجم- جمع‌بندی و پیشنهادات

بخش معدن عمده‌ترین منبع تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف به حساب می‌آید و اثر چشمگیری در ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی کشور دارد. ایران نیز از لحاظ ذخایر معدنی سرزمین ثروتمندی است که استفاده از این منابع الهی در راستای توسعه اقتصادی در خور مطالعه و تحقیق فراوان می‌باشد. فعالیت اقتصادی وسیع و منظم نیازمند مطالعه و بررسی امکان‌پذیری می‌باشد، از طرفی تصمیم‌گیری منطقی برای طرح‌های سرمایه‌گذاری بدون تردید موجب تحقق اهداف توسعه اقتصادی است.
مطالعات امکان‌پذیری فعالیت معدنکاری پیش از بحث تجهیز و راه‌اندازی معادن انجام می‌گردد، استخراج و خدمات فنی در معادن مشخص‌ترین مرحله تولید را تشکیل می‌دهند و توجه به این نکته که کیفیت مواد معدنی تولید شده باید مطابق با معیارهای بنگاه‌های مصرف‌کننده باشند اهمیت کانه‌آرایی و فراوری را نتیجه می‌دهد.

منابع و ماخذ………………………………………………………………. 68
ضمیمه………………………………………………………………………. 71

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جداول

جدول 1-1: ارزش تولیدات مواد معدنی در معادن درحال بهره‌برداری برحسب فعالیت (میلیون ریال)…………………………………………………………………………. 3
جدول 1-2: مراحل مختلف معدنکاری شن و ماسه…………………… 5
جدول 3-1: مقدار تولید شن و ماسه از معادن در حال بهرهبرداری (هزار مترمکعب)………………………………………………………………… 34
جدول 3-2: ارزش تولیدات شن و ماسه(میلیون ریال)……………….. 35
جدول 4-1: هزینه احداث ساختمان و تاسیسات…………………….. 38
جدول 4-2: هزینه ماشین‌آلات خط تولید………………………………. 40
جدول 4-3: قیمت وسیله نقلیه………………………………………… 41
جدول 4-4: هزینه تاسیسات مورد نیاز آب ……………………………..41
جدول 4-5: هزینه‌های ثابت پروژه………………………………………. 43
جدول 4-6: حقوق و دستمزد نیروی‌کار……………………………….. 45
جدول 4-7: هزینه تعمیر و نگهداری……………………………………. 46
جدول 4-8: هزینه انرژی‌های مصرفی ………………………………….47
جدول 4-9: استهلاک…………………………………………………… 48
جدول 4-10: قیمت محصولات………………………………………… 49
جدول 4-11: تقسیم‌بندی هزینه‌های ثابت و متغیر طرح……………. 50
جدول 4-12- اطلاعات پروژه وارد شده در کامفار……………………. 51
جدول 4-13: نتایج ارزیابی مالی طرح………………………………… 52
جدول 4-14: قیمت تمام شده برای هر واحد تولید …………………54
جدول 4-15- مقادیرIRR بر حسب تغییرات پارامترها………………. 57
جدول 4-16: جریانات نقدی بمنظور برنامهریزی مالی-کل……….. 60
جدول 4-17- شاخص‌های مالی سناریوها…………………………. 62

فهرست شکل‌ها

شکل 1-1: موقعیت جغرافیایی معدن شاه‌کوه……………………….. 3
شکل 3-1: طرح پیشنهادی خط شن و ماسه کوهی در ظرفیت 100 تن در ساعت………………………………………………………………….. 31
شکل 3-2: روند تغییرات مقدار تولید شن و ماسه………………… 35
شکل 3-3: روند تغییرات ارزش تولیدات شن و ماسه…………….. 36
شکل 4-1- ساختار خالص ارزش افزوده ملی…………………….. 55
نمودار 4-2- تحلیل حساسیتIRRا…………………………………. 57
نمودار 4-3- نسبت سود خالص به کل فروش…………………….. 59

ABSTRACT
Minerals are having the major part in buildings and industry, therefor abundance of minerals, develop construction and industry. As a nonrenewable resources the use of them need optimal considered. High risk in extraction and market sales of mining products shows that the feasibility studies may be required to these proposals. In these studies, technical and economical aspects are examined and due to significant effect on changes in economic indexes of project, component costs would be estimated to sufficient accuracy. The present study aimed to evaluate the economical and financial feasibility of extraction of sand and gravel of shah kooh mine with a production capacity of 240 thousand tons per year, by using COMFAR software. The time to prepare the mine is considered a year with a figure of about 8630 million Rials initial investment and 12 years of operation period. The budget for starting the plan is considered 5,200 million Rials as shareholder and 3,500 million Rials 5-year loan. The result of Net Present Value of the project calculated more than 3,463 million Rials. IRR 48.50% and Benefit-Cost Ratio 1.18 have been calculated. According to these indexes, Shahkuh mining activity is economically feasible and the project created over 13,608 million Rials of gross national value addedبلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان