انتخاب صفحه

پیشگفتار
کانسار آهن آنومالی شمالی بافق در حدود 10 کیلومتری شمال معدن آهن چغارت در شهرستان بافق قرار دارد. ذخیره این کانسار حدود 327 میلیون تن در کاتاگوری333 (طبق رده بندی سازمان ملل یا EFG)، 1C (طبق رده بندی روسی) تخمین زده شده است. با توجه به وضعیت زمین شناسی منطقه بافق وماگماتیسم منطقه و همچنین وضعیت معادن فعال در منطقه از نظر عناصر و کانیهای ارزشمند همراه، وجود برخی از این عناصر و کانیها در این کانسار پیشبینی شده است.از سویی، کانسارهای آهن ماگمایی از نظر وجود عناصری مانند تیتانیوم، وانادیوم و عناصر نادر خاکی،اهمیت روزافزونی یافته اند. در این نوع کانسارها ثابت شده است ه میزان تیتانیوم، وانادیوم (دارای وابستگی ژیوشیمیایی با آهن) و عناصر نادر خاکی(دارای وابستگی ژیوشیمیایی با فسفر) قابل توجه می باشد و امروزه استخراج این عناصر از این کانسارها در حال گسترش است[1]. عنصر تیتانیوم همانند عنصرآهن در طول انجماد ماگما در فاصله زیادی قابلیت جداشدن را دارد، بنابراین با گونه های بسیاری از سنگهای آذرین همراه می باشد[1]. مهمترین کانیهای تیتانیوم دار روتیل، بروکیت، آناتاز 2TiO و ایلمنیت 3FeTiO می باشند[3،2]. تیتانیوم پلاسری در آبرفتهای رودخانه ای، ماسه های ساحلی و ماسه های سیاه تیتانیوم دار وجود دارد. کانسارهای ماگمایی (تیتانومنیتیت) تیتانیوم همراه با منیتیت و هماتیت هستند و بیشتر با سنگهای آذرین مافیک و اولترامافیک لایه ای ((گابرو- پیروکسنیت- نوریت)) و آنورتوزیت همراه می باشند[1،2]. با توجه حجم استخراج شده بسیار بالای تیتانیوم از کانسارهای پرعیار پلاسری و تیتانومنیتیت، عیار حد تیتانیوم کاهش یافته است[4]. میزان تولید ایلمنیت و روتیل در دنیا در سال 1994 بالغ بر 94/3 میلیون تن و در سال 1995 به 2/4 میلیون تن و در سال 1996 به 37/4 میلیون تن افزایش یافته و روندی صعودی دارد[6،5]. تولید تیتانیوم در دهه نود رو به افزایش گذاشته است و یکی از دلایل آن افزایش مصرف 2TiO در صنایع بخش پلاستیک می باشد[7، 8]. در اواخر سال 2004 ظرفیتتولید ایلمنیت و روتیل به بیش از 5 میلیون تن رسیده است و پیش بینی می شود که تولید و همچنین تقاضا در چند سال آینده افزایش یابد. دلایل این امر رشد تقاضای 2TiO در جهان به خصوص در شرقآسیا و همچنین فلز تیتانیوم در بخشهای نظامی و هوایی می باشند[7، 8]. قیمت هر پوند روتیل از 01/1دلار در سال 1999 به 9/0 دلار در سال 2003 رسیده است که در سه ماه آخر سال 2004 به 95/0 دلاررسیده است[7، 8]. همچنین قیمت ایلمنیت در سه ماه آخر سال 2004 با کمی کاهش در مقایسه با اول سال به طور متوسط 81 دلار به ازای هر تن متریک (1000 کیلوگرم) رسیده است[7]. در حال حاضر 23 پروژه بزرگ برای اکتشاف و استخراج تیتانیوم در سراسر دنیا در حال انجام می باشند که مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارند[8]. قیمت وارداتی کنسانتره فلز تیتانیوم برای مصرف در صنایع تولید فولاد در سه ماه آخر سال 2004 به طور متوسط 4/6 دلار به ازای هر پوند رسیده است که نسبت به اول این سال افزایش یافته است[7]. میزان فلز تولیدی به بیش از 60000 تن می رسد که ارزشی بیش از 200 میلیون دلار را دارا می باشد[5]. این فلز در ساخت فولادهای آلیاژی مورد استفاده در هواپیماها، سفینههای فضایی، موشکها، موتور هواپیما، ادوات رزمی و توربینهای گاز و همچنین اکسید تیتانیوم در صنایع رنگ سازی، کاغذسازی و پلاستیک به عنوان رنگدانه کاربرد دارد[6،5]. کلارک این عنصر در پوسته زمین برابر 4/0% می باشد[5].

متاسوماتیت آمفیبولی و آلبیتی در مغزه های حفاری

متاسوماتیت آمفیبولی و آلبیتی در مغزه های حفاری

فهرست مطالب

چکیده………………………………………………………………………………………………………………………………………1 پیشگفتار………………………………………………………………………………………………………………………………….2

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل یکم- مشخصات جغرافیایی و کلی منطقه مورد مطالعه

کانسار آهن آنومالی شمالی در 11 کیلومتری شمال باختری معدن آهن چغارت قرار دارد. مختصات جغرافیایی این منطقه، 6   46◦31 عرض شمالی و  12  26◦ 55 طول خاوری می باشد. ارتفاع این کانسار از سطح دریا، 1150 تا 1200 متر است. راههای دسترسی از جاده آسفالته یزد- بافق – چغارتاست که در نزدیکی معدن چغارت یک جاده شوسه از جاده آسفالته جدا می شود و به این کانسار می رسد که در حال حاضر بخشی ار آن در حال آسفالت شدن است. موقعیت جغرافیایی این کانسار در شکل 1-1 مشاهده می شود. همچنین تصاویر ماهواره ای منطقه در شکل 1-2 آورده شده است.
1- 2- آب و هوای منطقه
این کانسار در منطقه مرکزی ایران و در مجاورت کویر خشک و پهناور ایران مرکزی قرار دارد. هوای اینمنطقه در تابستان بسیار گرم و سوزان و در زمستان سرد و خشک می باشد. در این منطقه وزش باد همیشگی است. کمترین دما در زمستان 6/9- درجه سانتیگراد و در تابستان به بیش از 45 درجه سانتیگراد می رسد. میزان بارندگی اندازه گیری شده در آنومالی شمالی، 50 تا 70 میلیمتر می باشد.رودخانه دایمی در منطقه وجود ندارد. یک دریاچه و رودخانه های فصلی در این منطقه وجود دارند که آب این رودخانه ها به حوضچه نمک بافق( در غرب منطقه) وارد می شود.

1- 3- ریخت شناسی (مورفولوژی) منطقه
این منطقه در جنوب شرق شهرستان یزد واقع شده و از لحاظ ریخت شناسی بخش خاوری آنرا رشته کوههایی با روند شمال باختری – جنوب خاوری (ارتفاعات چغارت، ساغندی و آهکهای کرتاسه) تشکیلداده است. در بخش باختری، دشتهای فرسایش یافته، تپه های ریگ روان با زمینهای گودی به نام دره بافق قرار دارند. به طور کلی شیب رسوبات آبرفتی به طرف باختر و در جهت دریاچه نمک قرار دارد. خطوط شکستگی در سنگهای دگرگونی نیز بیشتر در جهت خاوری- باختری است وبه این ترتیب مسیر بیشتر آبرفتها و رودها در این امتداد قرار می گیرند.

1- 4- ویژگیهای انسانی و اقتصادی
نزدیکترین شهرستان به این کانسار شهرستان بافق است. بافق در 120 کیلومتری شهرستان یزد واقع شده و دارای جمعیتی در حدود چهل هزار نفر می باشد. محصولات کشاورزی آن عبارتند از خرما، ارزن، رناس، انار، پسته و انگور. با توجه به وجود معادن بزرگ و غنی سنگ آهن، سرب و روی، فسفات، مرمریت و…انجام طرحهای صنعتی دیگر همچون راه آهن بافق- مشهد و صنایع کاشی آینده اقتصادی خوبی را می توان برای این شهر پیش بینی نمود. این شهرستان دارای امکانات رفاهی مناسب است و در فاصله 3 کیلومتری آن شهرکی به نام آهن شهر با امکانات بسیار خوب برای کارکنان شرکت سنگ آهن مرکزی احداث گشته است.

1- 1- موقعیت جغرافیایی………………………………………………………………………………………………………………..7
1- 2- آب و هوای منطقه…………………………………………………………………………………………………………………7
1- 3- ریخت شناسی (مورفولوژی) منطقه……………………………………………………………………………………………7
1- 4- ویژگیهای انسانی و اقتصادی…………………………………………………………………………………………………….10
1- 5- تاریخچه مطالعاتقبلی…………………………………………………………………………………………………………….10
1- 6- هدف پژوهش……………………………………………………………………………………………………………………..11
1- 7- روش پژوهش……………………………………………………………………………………………………………………..11
1- 8- نرم افزارهای مورد استفاده………………………………………………………………………………………………………12

فصل دوم- مشخصات زمین شناسی منطقه مورد مطالعه

منطقه معدنی بافق بر اساس بخش بندی زمین شناسی ایران توسط نبوی در سال 1355 در زون ایران مرکزی قرار دارد. همچنین منطقه معدنی بافق بخشی از میکروپلیت ایران مرکزی – خاوری می باشد[9]. کانسار آنومالی شمالی بر اثر تکتونیک به سه بخش تقسیم شده است که به توده های شرقی، مرکزی و غربی موسومند که توده مرکزی بزرگترین توده در میان این سه توده می باشد (شکل2-1). بررسی های صحرایی و سنگ شناسی انجام شده قبلی و جدید در این کانسار نشانگر وجود سنگهای اسیدی در بخش پایینی وسنگهای آهکی و چین خورده در بخش بالایی کانسار می باشد (شکل 2- 2). همانطور که در این شکل و شکل 2-3 مشاهده می شود کنتاکتی واضح بین تشکیلات آهکی و سنگهای اسیدی به رنگ روشن(به خصوص در توده مرکزی) وجود دارد. سنگهای آذرین اسیدی به صورت نفوذی (گرانیت) و بیرونی (ریولیت) سنگ درونگیر این کانسار را تشکیل می دهند[10]. آبرفت به ضخامتهای گوناگون سراسر این کانسار را پوشانده است. بیشترین ضخامت آبرفت در توده شرقی دیده می شود که تا 110 متر نیز می رسد. در توده مرکزی این ضخامت به کمترین مقدار خود (حدود 5/1) متر می رسد و در نهایت در توده غربی به حدود 50 متر می رسد. رخنمونی از کانی سازی آهن (شامل هماتیت و منیتیت) در مرز میان توده مرکزی و غربی وجود دارد که زمین شناسان روسی ترانشه ای بر روی آن حفر نموده اند (شکل 2- 4). در شرق توده مرکزی برونزدی از آهک کارستی مشاهده می شود (شکل2- 5). از لحاظ چینه شناسی از نظر سامانی آنومالی شمالی جزو اعضای 4 و 5 سازند ساغند محسوب می شود[9].

 

2- 1- کلیات…………………………………………………………………………………………………………………………….14
2- 2- تکتونیک منطقه مورد مطالعه………………………………………………………………………………………………….15
2- 3- کانی شناسی و سنگ شناسی منطقه مورد مطالعه…………………………………………………………………….15
2- 4- زمین شناسی اقتصادی کانسار مورد مطالعه……………………………………………………………………………….21

گوتیت وهماتیت در مغزه های حفاری

گوتیت وهماتیت در مغزه های حفاری

فصل سوم- مطالعات آماری بر روی تیتانیوم، وانادیوم و عناصر نادر خاکی در کانسار مورد مطالعه

در این مرحله که پس از بازدید از منطقه و با استفاده از نتایج آنالیزهای انجام شده فرآوری آماری بر روی داده ها انجام شده است. لازم به ذکر است که با پیشنهاد نگارنده و پشتیبانی استاد محترم راهنما، کارفرمای محترم دستور گنجاندن 2TiO و 5V2O را در آنالیز شیمیایی نمونه های حاصل از گمانه های اکتشافی را صادر نمودند. در این مرحله، نخست با بررسی نتایج آنالیزهای شیمیایی عناصر مورد نظر و فسفر (برای بررسی وجود عناصر نادر خاکی) و مقایسه آنها با عیار حد جهانی این عناصر وعیار این عناصر در برخی از کانسارهای مشابه در دنیا، مشخص شد که احتمال یافتن کدام یک از عناصر مورد نظر در هر یک از سه توده این کانسار بیشتر می باشد. سپس با کمک نرم افزارهایی کهدر فصل نخست ذکر شدند، پارامترهای آماری این کانسارها در هر توده به صورت جداگانه محاسبهشدند. سپس، نمودارهای آماری مورد نیاز ترسیم شدند ودر نهایت، مدلهای توزیع عیار عناصر مورد نظر ساخته شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند.

همانگونه که در شکل 3-1 مشاهده می شود، هیستوگرام تیتانیوم نشانگر توزیع غیر نرمال این عنصر در توده شرقی این کانسار می باشد. بیشترین فراوانی عیار بر طبق شکل 3-1 در گروههای 2 و1 ودر عیارهای بین 1/0% تا 3/0% می باشد. همچنین بیشترین فراوانی در اطراف میانگین می باشد. در شکل 3-2 ضمن نشان دادن توزیع عیار تیتانیوم به صورت دقیقتر حد زمینه و آنومالی را برحسب میانگین و انحراف معیار می توان نشان داد. البته ابتدا بر روی داده ها در نرم افزار Excel2003 عملیات نرمال سازی صورت گرفت. بر این اساس مشخص شد که داده ها دارای توزیع لاگ نرمال می باشند. بر اساس این شکل حد زمینه برابر با 663/0% و حد آنومالی بیشتر از 916/1% می باشد.بر اساس شکل 3- 2 مشاهده می شود که بیشتر نمونه ها نشانگر عیار پایین تیتانیوم هستند و در زیر حد زمینه قرار گرفته اند. از سویی میزان ضریب همبستگی میان آهن و تیتانیوم در توده شرقی کانسار به برابر 356/0- است که این همبستگی منفی یک نشانه نا امید کننده دیگری می باشد، زیرا در کانسارهای تیتانومنیتیت تیتانیوم و وانادیوم دارای همبستگی مثبت قابل توجه با آهن می باشد.نمودار همبستگی تیتانیوم و آهن در شکل 3- 3 مشاهده می شود. نیکویی برازش یا 2R نیز در نمودار مشاهده می شود.

3- 1- کلیات…………………………………………………………………………………………………………………………..24
3- 2- توده شرقی…………………………………………………………………………………………………………………….24
3- 2- 1- محاسبه پارامترها و رسم نمودارهای آمار کلاسیک تیتانیوم…………………………………………………………24
3- 2- 2- مدلهای دو بعدی و سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم……………………………………………………………………..27
3- 3- توده مرکزی…………………………………………………………………………………………………………………….31
3- 3- 1- محاسبه پارامترها و رسم نمودارهای آمار کلاسیک تیتانیوم و وانادیوم…………………………………………….31
3- 3- 2- مدلهای دو بعدی و سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم………………………………………………………………………35
3- 3- 3- مدلهای دو بعدی و سه بعدی توزیع عیار وانادیوم………………………………………………………………………37
3- 4- توده غربی……………………………………………………………………………………………………………………..42
3- 4- 1- محاسبه پارامترها و رسم نمودارهای آمار کلاسیک تیتانیوم و وانادیوم……………………………………………..42
3- 4- 2- مدلهای دو بعدی و سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم……………………………………………………………………..47
3- 4- 2- مدلهای دو بعدی و سه بعدی توزیع عیار وانادیوم……………………………………………………………………49
3- 5- مختصری در مورد وضعیت عناصر نادر خاکی در کانسار آنومالی شمالی…………………………………………….54

فصل چهارم- مدلسازی سه بعدی توده ها و تخمین ذخیره تیتانیوم و وانادیوم در آنها

در این فصل مهمترین بخش کار صورت پذیرفته است. به صورتی که در این بخش با ترسیم گمانه های اکتشافی و پس از آن ترسیم نیمرخهای زمین شناسی و متصل نمودن بخشهای کانی سازی در آن مدل سه بعدی هر یک از سه توده را در آن ترسیم شده است. سپس با توجه به وضعیت مدل سه بعدی و تعداد نمونه های آنالیز شده از دو عنصر تیتانیوم و وانادیوم در توده مربوطه با استفاده از روشهای مناسب میزان ذخیره ایندو عنصر در هر یک از سه توده محاسبه شده اند.

4- 1- کلیات………………………………………………………………………………………………………………………..57
4- 1- 1- چگونگی ساخت مدل سه بعدی توده ها…………………………………………………………………………….57
4- 1- 1- 1- جمع آوری اطلاعات………………………………………………………………………………………………….57
4- 1- 1- 2- آماده سازی و دسته بندی اطلاعات………………………………………………………………………………57
4- 1- 1- 4- تهیه مدل تور سیمی (Wire frame)…………….ا………………………………………………………………59
4- 1- 1- 3- ترسیم نیمرخهای زمین شناسی…………………………………………………………………………………59
4- 1- 1- 5- ساخت مدل بلوکی…………………………………………………………………………………………………60
4- 1- 2- روشهای مورد استفاده در ارزیابی ذخیره تیتانیوم و وانادیوم توده ها…………………………………………….61
4- 1- 2- 1- ارزیابی ذخیره به کمک روش مجذور عکس فاصله……………………………………………………………….61
4- 1- 2- 2- ارزیابی ذخیره به کمک روش کریگینگ…………………………………………………………………………….62
4- 2- توده شرقی………………………………………………………………………………………………………………….64
4- 2- 1- چگونگی ساخت مدل سه بعدی بلوکی توده……………………………………………………………………….64
4- 2- 2- چگونگی ارزیابی ذخیره تیتانیوم در این توده………………………………………………………………………..70
4- 3- توده غربی…………………………………………………………………………………………………………………..75
4- 3- 1- چگونگی ساخت مدل سه بعدی بلوکی توده……………………………………………………………………….75
4- 3- 2- چگونگی ارزیابی ذخیره تیتانیوم و وانادیوم در این توده……………………………………………………………85
4- 3- 3- بررسی واریوگرامهای تیتانیوم و وانادیوم در این توده………………………………………………………………91
4- 4- توده مرکزی……………………………………………………………………………………………………………….94
4- 4- 1- چگونگی ساخت مدل سه بعدی بلوکی توده………………………………………………………………………94
4- 4- 2- چگونگی ارزیابی ذخیره تیتانیوم و وانادیوم در این توده…………………………………………………………..103
4- 4- 3- بررسی واریوگرامهای تیتانیوم و وانادیوم در این توده………………………………………………………………106
4- 5- بررسی میزان ذخیره در کل این کانسار……………………………………………………………………………….109

هماتیت و منیتیت در برونزد کانی سازی آهن در مرز توده های مرکزی و غربی

هماتیت و منیتیت در برونزد کانی سازی آهن در مرز توده های مرکزی و غربی

فصل پنجم- مقایسه کمیت و کیفیت عناصر مورد نظر در کانسار آهن آنومالی شمالی با تعدادی از کانسارهای تیتانومنیتیت در سراسر جهان

5- 1- کلیات……………………………………………………………………………………………………………………111
5- 2- مشخصات کلی کانسارهای تیتانومنیتیت…………………………………………………………………………111
5- 3- مقایسه میزان ذخیره تیتانیوم و وانادیوم در کانسار آنومالی شمالی با کانسارهای ذکر شده……………….115

فصل ششم – نتیجه گیری و پیشنهادها

6- 1- نتیجه گیری……………………………………………………………………………………………………………..120
6- 2- پیشنهادها……………………………………………………………………………………………………………….122
6- 2- 1- پیشنهادهای کلی…………………………………………………………………………………………………..122
6- 2- 2- پیشنهادهای فنی…………………………………………………………………………………………………..123

فهرست منابع…………………………………………………………………………………………………………………..124

فهرست منابع فارسی…………………………………………………………………………………………………………..124

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست جدولها
عنوان صفحه 3- 1- پارامترهای آمار کلاسیک تیتانیوم و آهن در توده شرقی کانسار آنومالی شمالی……………………………………………………………………………………………………………………………25
3- 2- پارامترهای آمار کلاسیک وانادیوم، تیتانیوم، فسفر و آهن در توده مرکزی کانسار آنومالی شمال………………32
3- 3- پارامترهای آمار کلاسیک تیتانیوم، وانادیوم، فسفر و آهن در توده غربی کانسار آنومالی شما………………….43
3- 4- ضرایب همبستگی میان عناصر تیتانیوم، وانادیوم، فسفر و آهن در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی………43
3- 5- میانگین فسفر در چند کانسار آهن منطقه بافق و مقایسه آن با میانگین فسفر در سه توده کانسار آنومالی شمالی…………………………………………………………………………………………………………………………..54
4- 1- ذخیره تیتانیوم در دو بخش شرقی و غربی توده شرقی کانسار آهن آنومالی شمالی بافق……………………………………………………………………………………………………………………………..71
4- 2- ذخیره وانادیوم در توده غربی کانسار آهن آنومالی شمالی بافق……………………………………………………………………………………………………………………………..86
4- 3- ذخیره تیتانیوم در توده غربی کانسار آهن آنومالی شمالی بافق…………………………………………………………………………………………………………………………….89
4- 4- ذخیره وانادیوم در توده مرکزی کانسار آهن آنومالی شمالی بافق……………………………………………………………………………………………………………………………103
4- 5- ذخیره تیتانیوم در توده مرکزی کانسار آهن آنومالی شمالی بافق…………………………………………………………………………………………………………………………….105
5- 1- مقایسه ذخیره و عیار تیتانیوم و وانادیوم در سه توده کانسار آنومالی شمالی با چند کانسار تیتانومنیتیت در دنیا……………………………………………………………………………………………………………………………..117

فهرست شکل ها
عنوان صفحه 1- 1- موقعیت جغرافیایی کانسار و راههای دسترسی به آن………………………………………………………………………………………………………………………………….8
1- 2- تصاویر ماهواره ای منطقه بافق و منطقه مورد نظر تهیه شده به کمک نرم افزار Google Earth…..ا…………….9
2- 1- نقشه زمین شناسی کانسار آهن آنومالی شمالی………………………………………………………………..17
2- 2- سنگهای اسیدی و آهکی در توده مرکزی…………………………………………………………………………….18
2- 3- کنتاکت بین سنگ درونگیر اسیدی و تشکیلات آهکی در توده مرکزی……………………………………………..18
2- 4- رخنمون کانی سازی آهن در مرز توده های مرکزی و غربی…………………………………………………………18
2- 5- برونزد آهک کارستی در شرق توده مرکزی……………………………………………………………………………19
2- 6- متاسوماتیت آمفیبولی و آلبیتی در مغزه های حفاری……………………………………………………………..19
2- 7- گوتیت وهماتیت در مغزه های حفاری………………………………………………………………………………..19
2- 8- نمایی کلی از آهکهای منطقه…………………………………………………………………………………………20
2- 9- ترانشه حفر شده توسط روسها در برونزد کانی سازی آهن در مرز توده های مرکزی و غربی………………….20
2- 10- هماتیت و منیتیت در برونزد کانی سازی آهن در مرز توده های مرکزی و غربی………………………………..20
2- 12- کنتاکت بین متاسوماتیت آلبیتی و آمفیبولیتی در توده مرکزی کانسار…………………………………………22
2- 13- بلورهای منشوری آپاتیت در کنار منیتیت در یکی از مقاطع نازک گرفته شده در توده مرکزی………………..22
3- 1- هیستوگرام (نمودار توزیع فراوانی) تیتانیوم در توده شرقی کانسار آنومالی شمالی…………………………..26
3- 2- نمودار نشاندهنده فراوانی توزیع عیارهای تیتانیوم و حد زمینه و حد آنومالی در توده شرقی…………………26
3- 3- نمودار همبستگی میان آهن و تیتانیوم در توده شرقی کانسار آنومالی شمالی……………………………….26
3- 4- مدل دو و سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده شرقی…………………………………………………………….28
3- 5- مدل سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده شرقی کانسار آنومالی شمالی…………………………………….29
3- 6- – نمودار توزیع عیار تیتانیوم در عمق در توده شرقی کانسار در گمانه اکتشافی KNA1…ا……………………..30
3- 7- هیستوگرام (نمودار توزیع فراوانی) تیتانیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی…………………………..32
3- 8- هیستوگرام (نمودار توزیع فراوانی) وانادیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………32
3- 9- نمودار نشاندهنده فراوانی توزیع عیارهای تیتانیوم و حد زمینه و حد آنومالی در توده مرکزی………………….33

3- 10- نمودار نشاندهنده فراوانی توزیع عیارهای وانادیوم و حد زمینه و حد آنومالی در توده مرکزی…………………34
3- 11- نمودارهای همبستگی میان آهن، تیتانیوم، وانادیوم و فسفر در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……….34
3- 12- نمودار همبستگی بین سه عنصر وانادیوم، تیتانیوم وآهن در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی…………..35
3- 13- مدلهای سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی………………………………….36
3- 14- مدل سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………………..37
3- 15- مدلهای سه بعدی توزیع عیار وانادیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی………………………………….39
3- 16- مدل سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………………..40
3- 17- نمودارهای توزیع عیار تیتانیوم و وانادیوم در عمق در توده مرکزی کانسار در گمانه اکتشافی KNAC1…ا………41
3- 18- هیستوگرام (نمودار توزیع فراوانی) تیتانیوم در توده غربی کانسار آنومالی شمالی…………………………….44
3- 19- هیستوگرام (نمودار توزیع فراوانی) وانادیوم در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی…………………………..44
3- 20- نمودارهای همبستگی میان آهن، تیتانیوم، وانادیوم و فسفر در توده غربی کانسار آنومالی شمالی………..45
3- 21- نمودار همبستگی بین سه عنصر وانادیوم، تیتانیوم وآهن در توده غربی کانسار آنومالی شمالی……………45
3- 22- نمودار نشاندهنده فراوانی توزیع عیارهای تیتانیوم و حد زمینه و حد آنومالی در توده غربی……………………46
3- 23- هیستوگرام مقادیر نرمال شده وانادیوم در توده غربی کانسار………………………………………………………46
3- 24- نمودار نشاندهنده فراوانی توزیع عیارهای وانادیوم و حد زمینه و حد آنومالی در توده غربی……………………..46
3- 25- مدلهای سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده غربی کانسار آنومالی شمالی……………………………………..48
3- 26- مدل سه بعدی توزیع عیار تیتانیوم در توده غربی کانسار آنومالی شمالی…………………………………………49
3- 27- مدلهای سه بعدی توزیع عیار وانادیوم در توده غربی کانسار آنومالی شمالی……………………………………..51
3- 28- مدل سه بعدی توزیع عیار وانادیوم در توده غربی کانسار آنومالی شمالی………………………………………….52
3- 29- نمودارهای توزیع عیار تیتانیوم و وانادیوم در عمق در توده غربی کانسار در گمانه اکتشافی KNAW1..ا………….53
4- 1- عیار متوسط تیتانیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNA1…..ا…………………………………………………..66
4- 2- عیار متوسط تیتانیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNA4…..ا………………………………………………….67
4- 3- عیار متوسط تیتانیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNA5……ا…………………………………………………68
4- 4- گمانه های حفر شده قدیمی و جدید در توده شرقی کانسار آنومالی شمالی………………………………………..73
4- 5- نیمرخ زمین شناسی ترسیم شده E1 در توده شرقی……………………………………………………………………73
4- 6- مدلهای بلوکی دو بخش توده شرقی کانسار آنومالی شمالی…………………………………………………………..74
4- 7- مدلهای بلوکی دو بخش توده شرقی کانسار آنومالی شمالی با محدوده های عیاری بیشتر………………………..74
4- 8- گمانه های حفر شده قدیمی و جدید در توده غربی کانسار آنومالی شمالی…………………………………………..77
4- 9- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW1…ا……………………………………….78
4- 10- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW2..ا………………………………………79
4- 11- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW3…ا…………………………………….80
4- 12- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW4….ا……………………………………81
4- 13- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW5….ا……………………………………82
4- 14- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW6..ا……………………………………..83
4- 15- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAW7..ا…………………………………….84
4- 16- نیمرخ زمین شناسی W2 در توده غربی کانسار آنومالی شمالی…………………………………………………….87
4- 17- مدل بلوکی توده غربی کانسار آنومالی شمالی…………………………………………………………………………87
4- 18- مدل بلوکی توده غربی کانسار آنومالی شمالی بر اساس عیار وانادیوم………………………………………………90
4- 19- مدل بلوکی توده غربی کانسار آنومالی شمالی بر اساس عیار تیتانیوم…………………………………………….90
4- 20- واریوگرامهای وانادیوم در دو جهت شمالی- جنوبی و شرقی- غربی…………………………………………………92
4- 21- واریوگرامهای تیتانیوم در دو جهت شمالی- جنوبی و شرقی- غربی………………………………………………..93
4- 22- گمانه های حفر شده قدیمی و جدید در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………………..96
4- 23- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAC1….ا…………………………………….97
4- 24- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAC2….ا……………………………………98
4- 25- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAC4…..ا……………………………………99
4- 26- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAC8……ا…………………………………100
4- 27- عیار متوسط تیتانیوم و وانادیوم در کانسنگهای گرفته شده در گمانه KNAC10…ا………………………………….101
4- 28- نیمرخ زمین شناسی C2 در توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………………………………102
4- 29- مدل سه بعدی توده مرکزی کانسار آنومالی شمالی……………………………………………………………………102

 

Abstract
Reserve evaluation of processing of products of metals and precious elements is an important operation in mining operation including feasibility of exploitation and exploration. Also this evaluation can cause large differences in economics and decision making in mine planning and extraction operation programs. Titanium, vanadium and rare earth elements (REE) are worthy elements in magmatic iron ore deposits. These elements are used in strategic industries. In iron ore deposits in Bafq region high amount of titanium, vanadium and rare earth elements are found and present in the Deposits. North Anomaly iron ore deposit is situated in 11 km, distance NW of Choghart iron mine and is studied in this thesis. This deposit is divided into 3 blocks: eastern, central and western blocks. Collection of previous technical data and gathering new information, vanadium, and titanium ore distribution models and statistical charts are drawn by relevant softwares were carried out the metallic ore distribution and their interpretation was done in the 3 blocks. In eastern block no potential for vanadium occurrence was seen. Also, the existence of REE potential is not seen in 3 blocks. Then, these blocks were modeled in 3D-modeles. And vanadium reserves, and titanium resources, were evaluated. This study demonstrated that the total sum of ore reserves and resources in this deposit is equal to 277 Mt: 128 Mt in central block, 122 Mt in western block and 27 Mt in eastern block. Averages vanadium ore grade in central and western blocks are equal to 0.129%, and 0.109% respectively. These grades are higher than the common and general accepted cut off grade in the world. But titanium grades in all the 3 blocks are low. Only in central block titanium can be an annoyance character for iron extraction and processing. In conclusion, this deposit is compared with 6 famous titanomagnetic deposits in the world. This study has shown North Anomaly deposit is similar to magmatic iron ore deposits with low amounts of titanium and vanadium of Kiruna iron ore deposit type.


 


 مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصاله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان