انتخاب صفحه

فهرست مطالب

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل اول : مقدمه

کریستالیزاسیون از محلول، از مهمترین عملیاتی است که قادر به تولید محصولاتی با بالاترین خلوص می‌باشد. شکل و اندازه‌ کریستال روی سرعت انحلال آن مؤثر است. در صنعت داروسازی سرعت انحلال، اهمیت زیادی دارد. کنترل ضعیف بر شکل و اندازه بلورهای تولیدی، نتایج غیر‌‌ قابل قبولی در مراحل بعدی مثل زمان فیلتراسیون و خشک کردن را به دنبال دارد.انواع مختلف فرآیند تبلور صنعتی وجود دارد که در آنها محصول مطلوب نهایی، به خواسته بازار بستگی دارد. در صنعت کود شیمیایی، مورفولوژی رشد و توزیع اندازه ذرات اهمیت دارد چرا که خواص محصولات مثل جداسازی، روان شدن، فشرده سازی، انحلال و بسته‌بندی را تعیین می‌کند. محصولات باید در مدت زمان ذخیره‌سازی، متعادل باشند و قابلیت انحلال مناسب برای جذب شدن توسط زمین و گیاه را داشته باشند. در صنعت داروسازی، این مسئله حساس‌تر می‌شود (Sangwal, 2007). در یک کریستالیزاسیون مطلوب، محصول دارای سطحی صاف و خلوص بالاست و اندازه‌ی ذرات نیز با توجه به کاربرد آن تعیین می‌شود.مورفولوژی و خصوصیات مربوط به شکل بلور همچنین در بررسی بیماری سنگ کلیه نیز دارای اهمیت است. هدف از این تحقیق مطالعه اثر مواد افزودنی بر شکل بلورهای اگزالات کلسیم به عنوان رایج‌ترین نوع سنگ کلیه می‌باشد. نوع تک‌آبه‌ی این کریستال به دلیل پایداری ترمودینامیکی بالا، فراوان‌ترین شکل سنگ‌های کلیوی اگزالات کلسیم را به خود اختصاص می‌دهد. این گونه به شکل شش گوشه و لبه تیز بوده که قابل دفع نیست و توانایی رشد کردن نیز دارد. تلاش می‌شود با تغییر شکل آن به فرم دو آبه‌ که گرد و بدون لبه است، گامی مؤثر در جهت کاهش تشکیل این سنگ و دفع هر چه راحت‌تر آن برداشته شود.

1-2- کلیه

کلیه آب زائد موجود در خون را جدا کرده و همچنین یک تعادل پایدار برای نمک‌ها و دیگر مواد موجود در خون ایجاد می‌کند. در تعریف سنگ کلیه می‌توان این چنین بیان کرد که سنگ کلیه یک جسم سخت است که از کریستال‌هایی که درون ادرار رشد می‌کنند تشکیل می‌شود. کلیه یکی از اندام­های درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است. کلیه مانند فیلتری برای تصفیه خون عمل کرده و ادرار تولید می­کند. داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد ریز عملکردی بنام نفرون[1] وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه[2] که به یک لوله کوچک متصل است تشکیل می­شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می‌شوند و به داخل لوله‌های کوچک جریان پیدا می‌کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله‌های کوچک، باز جذب می‌شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار می‌شوند تا دفع گردند. ادرارهای جمع شده از لوله‌های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله‌ای بنام میزنای وارد مثانه می‌شود (Wikipedia).

1-3- بیماری سنگ کلیه

اگر چه کلیه‌ها عضوهای کوچکی هستند، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زائد و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن مؤثر است. بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است .بیماری سنگ‌های کلیوی به یکی از شایع­ترین بیماری‌ها در قرن اخیر تبدیل شده است. سنگ‌های کلیوی انواع مختلفی دارند و از مواد آلی و غیر آلی تشکیل شده‌اند. ترکیبات غیر آلی مهمترین قسمت تشکیل‌دهنده آن‌ها هستند که تقریبا 98 درصد از وزن سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند. سنگ­های کلسیمی نظیر اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم از معمول­ترین سنگ‌هایی هستند که در کلیه رسوب می‌کنند و بیش از 70 تا 80 درصد از آن‌ها از اگزالات کلسیم تشکیل شده­اند (1993 Khan,).در شکل 1-1 نمونه­هایی از سنگ­های کلسیمی نشان داده شده است. همچنین شکل 1-2 نمونه‌هایی از سنگ را در کلیه نمایش می‌دهد. در صورتی که سیستم خود کنترلی بدن قادر به جلوگیری از تشکیل سنگ و یا دفع سنگ‌های تولیدی نباشد بایستی با استفاده از روش­های دیگر به درمان این بیماری پرداخت. بیماران مبتلا به سنگ کلیه توسط راه­های گوناگونی نظیر جراحی، استفاده از مکمل‌های خوراکی و مصرف داروهای گیاهی تحت درمان قرار می‌گیرند. در سال­های اخیر با توجه به افزایش آگاهی عمومی نسبت به عوارض جراحی‌های کلیه، درمان دارویی افزایش قابل توجهی یافته است. در جدول 1-1 انواع سنگ‌های کلیوی و درصد احتمال تشکیل آن­ها نشان داده شده است.

1-1- پیشگفتار………………………………………………………………………… 2

1-2- کلیه………………………………………………………………………………..3

1-3- بیماری سنگ کلیه………………………………………………………………. 3

1-4- بررسی تولید سنگ­های کلیوی…………………………………………………. 6

1-5- اگزالات کلسیم…………………………………………………………………… 7

1-6- پتاسیم سیترات………………………………………………………………….. 8

1-7- ضرورت تحقیق……………………………………………………………………. 9

1-8- عوامل مؤثر در تغییر شکل بلور…………………………………………………. 10

1-8-1-  اثر حلال………………………………………………………………………. 10

1-8-2-  اثر pH.ا…………………………………………………………………… 10

1-8-3- اثر فوق اشباعی……………………………………………………………….. 11

1-8-4-  اثر دما ………………………………………………………………..11

1-8-5-  اثر ناخالصی…………………………………………………………………… 11

1-9- رشد بلور …………………………………………………………………………..12

1-9-1-  نظریه انرژی سطحی…………………………………………………………. 12

1-9-2-  نظریه لایه‌های جذب سطحی……………………………………………….. 12

ترتیب گرد شدن یک ذره

ترتیب گرد شدن یک ذره

فصل دوم : مروری بر تحقیقات گذشته

در این فصل به بررسی تحقیقاتی که روی تغییر مورفولوژی بلورها به روش­های مختلف صورت گرفته و پژوهش­هایی که اختصاصاً در مورد اگزالات کلسیم انجام شده، پرداخته می­شود.

با توجه به اینکه اگزالات کلسیم مهمترین ماده تشکیل دهنده سنگ‌های کلیوی می‌باشد، تبلور این ماده مورد توجه محققان قرار گرفته است. لیانگ و همکارانش در سال 2009 اثر نانوذرات سلنیوم را بر تبلور اگزالات کلسیم بررسی کردند. نتایج این مطالعه نشان داد که نانو ذرات سلنیوم می‌تواند با اگزالات تشکیل پیوند دهد و منجر به کاهش تشکیل اگزالات کلسیم شود. همچنین این نانوذرات می‌تواند از رشد و به هم چسبندگی[1] بلورها جلوگیری کنند و گونه­ی آن­ها را از COM به COD تغییر دهد (Liang et al., 2009).

در سال 2006، تونگ‌بوکنرد[2] و همکارانش تأثیر متغیرهای مختلفی نظیر دما، pH و اختلاط را بر تبلور و شکل بلورهای اگزالات کلسیم مطالعه کردند. نتایج به دست آمده از تحقیقات آن‌ها نشان داد که در دماهای کمتر تشکیل و رشد بلورهای اگزالات کلسیم افزایش می‌یابد. نتایج مطالعات همچنین مشخص ساخت که هر چه pH کمتر شود و محلول خاصیت اسیدی بیشتری داشته باشد، امکان تشکیل بلورهای COM که پایدارترین گونه­ی اگزالات کلسیم است و بخش عمده­ی سنگ‌های کلیوی را تشکیل می‌دهد، بیشتر خواهد شد. بنابراین مطالعه مذکور این گفته را که هرچه محیط ادرار اسیدی­تر باشد امکان تشکیل سنگ بیشتر می‌شود را تأیید کرد. در این بررسی تأثیر اختلاط نیز بر تبلور اگزالات کلسیم مطالعه شد و نتایج نشان داد که اختلاط بر اندازه و گونه­ی بلورها تأثیر مهمی دارد و موجب کاهش تشکیل و رشد آن­ها می‌شود (Thongboonkerd et al., 2006).

پاک‌مهر و علمداری در سال 2011 هسته سازی اگزالات کلسیم را در حضور عصاره‌ی خارشتر مورد بررسی قرار دادند. آزمایش‌های آن‌ها نشان داد که حضور عصاره­ی خارشتر موجب افزایش زمان تأخیر بلورهای اگزالات کلسیم می‌شود. همچنین در نسبت­های فوق اشباعیت کمتر وجود این عصاره تأثیر بیشتری را در کاهش سرعت هسته‌سازی و در نتیجه کاهش تشکیل بلورها نشان داد. با توجه به آنکه در آزمایش­های SEM مشاهده شد که حضور عصاره­ی خارشتر در مدت زمانی طولانی در مجاورت بلور اگزالات کلسیم ممکن است باعث کاهش اندازه­ی آن­ها شود، می­توان گفت که مصرف عصاره­ی خارشتر می‌تواند موجب تسریع شدن فرآیند دفع سنگ­های کلیوی با اندازه­ی کوچک از مجاری ادراری بیمار شود (پاک‌مهر و علمداری، 2011).

اویانگ و همکاران اثر تارتارات پتاسیم را بر تبلور و رشد بلورهای اگزالات کلسیم در محیط ژلاتینی در دماهای مختلف بررسی کردند. در این تحقیق اگزالات کلسیم مونوهیدرات با استفاده از روش نفوذ دوطرفه[3] در محیط ژلاتینی تولید شد. مطالعات آن­ها نشان داد که در غلظت‌های مختلف تارتارات پتاسیم هر سه گونه‌ی اگزالات کلسیم تشکیل می‌شود، به این ترتیب که در غلظت کمی از تارتارات پتاسیم (0.01 mol/l) گونه­ی غالب COM می‌باشد. در این غلظت گونه COD در حدود 5 درصد تشکیل می‌شود و گونه­ی COT تشکیل نمی‌شود. با افزایش غلظت تارتارات پتاسیم تا غلظت­های 0.1 mol/l و 0.5 mol/l مشاهده شد که به ترتیب 56 و 82 درصد از بلورهای اگزالات کلسیم تشکیل شده از گونه­ی COT می‌باشند. همچنین مشاهده شد که تغییر دمای تبلور نیز بر روی شکل بلورها تأثیر­گذار است. و همکارانش در سال 2006 تشکیل گونه‌های مختلف اگزالات کلسیم را تحت تأثیر تارتارات پتاسیم در محیط ژلاتینی بررسی کردند و میزان تشکیل هر یک از این گونه‌ها را در غلظت‌های مختلف تارتارات پتاسیم با روش‌های [4]XRD و [5]FT-IR به دست آوردند‌ (2006 Ouyang et al.,).

تائسونگ و همکارانش در سال 2005 اثر بیوپلیمرها را روی شکل بلورهای اگزالات کلسیم بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که با افزایش غلظت بیوپلیمر، اگزالات کلسیم مونو هیدرات (COM) تغییر ساختار داده و به اگزالات کلسیم دی‌هیدرات (COD) تبدیل می‌شود (Taesung et al., 2005).

لی‌جون‌وانگ و همکارانش تأثیر ترکیب دو ماده­ی سیترات و پروتئین استئوپنتین را به عنوان بازدارنده تبلور اگزالات کلسیم بررسی کردند. در این تحقیق نشان داده شد که هر دو ماده به تنهایی از رشد بلورها جلوگیری می­کنند. عکسبرداری SEM انجام شده روی هر دو ماده نشان داد که حضور سیترات به تنهایی باعث تغییر شکل بلورها می‌شود ولی حضور استئوپنتین به تنهایی تأثیر قابل‌توجهی را روی شکل بلورها نشان نمی‌دهد. نتایج به دست آمده از این پژوهش تأثیر ترکیب این دو ماده را به عنوان ماده بازدارنده تبلور اگزالات کلسیم اثبات کرد (Lijun Wang et al., 2006).

دنگ و همکارانش در سال 2006 تبلور اگزالات کلسیم را در دو نمونه ادرار سالم و سنگ‌ساز[6] بررسی کردند. در ادرار سالم در ابتدای تبلور رشد بلورها کنترل کننده­ی فرآیند بود و در اواسط و اواخر فرآیند مشاهده شد که هسته­سازی بلورها کنترل کننده تبلور می‌باشد. همچنین نتایج نشان داد که در ادرار سنگ ساز در کلیه مراحل فرآیند تبلور، رشد بلورها کنترل­کننده می‌باشد. آن­ها با مقایسه بلورهای رشد کرده در ادرار سالم با بلورهای رشد کرده در ادرار سنگ­ساز سه اختلاف اساسی مشاهده کردند. 1- اندازه متوسط ذرات تبلور یافته در ادرار سنگ­ساز بزرگتر از اندازه متوسط ذرات در ادرار سالم می‌باشد. 2- شکل بلورهای اگزالات کلسیم در ادرار سنگ ساز به صورت شش گوشه با لبه­های تیز و در ادرار سالم به صورت بلورهای گرد بدون لبه است و 3- در ادرار سالم گونه اگزالات کلسیم دی­هیدرات مشاهده شد (Siu-Ping Deng et al., 2006).

اونر و همکارانش اثر پلیمر وینیل سولفونیک اسید را که قابل حل در آب است را روی تبلور اگزالات کلسیم مطالعه کردند و دریافتند که حضور پلیمر از رشد بلورها جلوگیری می­کند. بدین ترتیب که پلیمر بر روی مکان­های فعال رشد بلورها جذب می‌شود و مانع از قرار گرفتن مولکول­های دیگر اگزالات کلسیم بر روی مکان­های فعال می‌شود. همچنین نتایج آن­ها مشخص کرد که با افزودن پلیمر وینیل سولفونیک اسید گونه بلور اگزالات کلسیم از مونوهیدرات به دی­هیدرات تغییر می‌کند (Oner et al., 2010).در سال 2004 ال شال و همکاران اثر مواد موجود در ادرار شامل اگزالات، کلسیم، سیترات و پروتئین میوسین[7] بر روی هسته‌سازی و رشد بلورهای اگزالات کلسیم را با اندازه‌گیری وزن بلورهای تولید شده و بازه­ی اندازه بلورها در شرایط مختلف بررسی کردند. نتایج حاصله نشان داد که وجود یون­های کلسیم و اگزالات هسته سازی و تبلور اگزالات کلسیم را افزایش می‌دهد و وجود پروتئین میوسین اثر مهمی را در هسته‌سازی و رشد بلورهای اگزالات کلسیم ندارد (El-Shall et al., 2004).ال شال و همکارانش در سال 2004 نیز رابطه زمان تأخیر بلورها[8] بر حسب نسبت فوق‌اشباعیت را برای شناسایی اثر سیترات بر روی هسته­سازی اگزالات کلسیم مونو هیدرات به کار بردند. آن­ها دریافتند که سیترات تغییر اساسی را روی انرژی سطحی هسته‌های اگزالات کلسیم مونو‌هیدرات اعمال نمی‌کند، ولی زمان تشکیل بلورها را به واسطه کمپلکس‌هایی که با یون‌های آزاد کلسیم در محلول تشکیل می‌دهد، به تأخیر می‌اندازد. آن‌ها همچنین تأثیر فوق‌اشباعیت را روی هسته‌‌سازی اولیه اگزالات کلسیم بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که با افزایش نسبت فوق اشباعیت سرعت هسته سازی افزایش می‌یابد (El-Shall et al., 2004).تائسونگ و همکاران در سال 2004 با استفاده از روش Biomineralization در محلول بافر که شرایطی شبیه ادرار دارد، شکل و رشد بلورهای اگزالات کلسیم را در نسبت­های فوق‌اشباعیت مختلف و شرایط استوکیومتری متفاوت بررسی کردند. آن‌ها دریافتند که در نسبت‌های فوق اشباعیت کوچک‌تر از 20، گونه‌ی غالب COD می‌باشد و در نسبت‌های فوق اشباعیت بزرگتر از 20، به دلیل تغییر در سینتیک هسته‌سازی بلورها گونه‌ی غالب COM تشکیل می‌شود. همچنین تغییرات ساختاری بلورها در حضور یون­های اضافی از Ca2+ و C2O42- مورد آزمایش قرار گرفت و مشخص شد که در حضور مقادیر اضافی از یون Ca2+ ، گونه­ی COD و در حضور مقادیر اضافی از یون C2O42- ، گونه­ی COM تشکیل می‌شود (Taesung et al., 2004).

تفلون به کار رفته در کف محفظه برای حذف فضای مرده در اختلاط

تفلون به کار رفته در کف محفظه برای حذف فضای مرده در اختلاط

فصل سوم : تئوری

طراحی آزمایشات شامل یک آزمایش یا یک سری از آزمایش‌هایی می‌شود که به‌طور آگاهانه در متغیر‌های ورودی فرآیند تغییراتی ایجاد می‌گردد تا از این طریق میزان تغییرات حاصل در پاسخ خروجی فرآیند مشاهده و شناسایی شود. طراحی آزمایش‌ها یکی ازابزار‌های مهندسی مهم در راستای بهبود فرآیند‌های تولید محسوب می‌شود. کاربرد این فنون در مراحل اولیه توسعه فرآیند می‌تواند نتایج زیر را به همراه داشته باشد:

  1. بهبود بازده
  2. کاهش تغییرات
  3. کاهش زمان توسعه
  4. کاهش هزینه‌ها

محققان برای شناخت پدیده‌ها، آزمایش‌هایی را انجام می‌دهنـد تا حقیقتی را در مورد سامانه یا فرآینـدی کشف کنند. انجام آزمایش همواره متضمن هزینـه و زمان است. بنابراین به روشی نیاز است که در آن بتوان با صرف حداقل هزینه و زمان، به بیشترین اطلاعات در مورد فرآیند دست پیدا کرد و نتیجه‌گیری‌های منطقی ارائه کرد و مدارک مستند در خصوص فرآیند به­دست آورد. روشی که به بهترین شکل اهداف ذکر شده را برآورده می‌سازد، طراحی آزمایش‌های صنعتی نام دارد. در تمام فرآیندها و سامانه‌ها می‌توان از طراحی آزمایشات بهره گرفت و کیفیت خروجـی را افزایش داد. این تحلیل‌هـا اغلب به­وسیله­ی نرم افزارهـای تحلیل آماری انجام می‌شود که معروفتـرین آنها Minitab و Design Expert می‌باشد.

در این تحقیق طراحی آزمایش‌ها در محیط نرم افزار MINITAB16 انجام گرفته است. تاگوچی برای چهار فاکتور ورودی و سه سطح، روش آرایه متعامد L9 را پیشنهاد می‌کند. هدف از بکارگیری روش تاگوچی در طراحی، تعیین سطوحی از عوامل قابل کنترل جهت دست‌یابی به بالاترین راندمان است. لازم به ذکر است چنانچه یافتن شرایط بهینه بدون استفاده از روش طراحی آزمایش انجام می‌گرفت نیاز به  آزمایش بود، که با این روش تعداد آزمایش‌ها به 9 کاهش یافت. یکی از اهداف اصلی روش تاگوچی، تعیین میزان تأثیر هر یک از پارامترها بر روی خروجی فرآیند و تعیین سطوح بهینه‌ی این پارامترها می‌باشد.در این پژوهش هدف اصلی بررسی مورفولوژی می‌باشد که پارامتری کیفی است. از آنجائیکه برای استفاده از تحلیل تاگوچی، پاسخ باید متغیری کمی باشد، بدین منظور در این پژوهش از پارامترهای ضریب کرویت[1] و اندازه‌ی متوسط وزنی[2] ذرات، بعنوان پاسخ فرآیند استفاده شده است.

   ضریب کرویت :

ضریب کرویت میزان نزدیکی و شباهت یک جسم به کره را نشان می‌دهد. فرآیند‌های مختلفی در علوم صنایع غذایی، کشاورزی، نظامی و غیره وجود دارد که تصمیم‌گیری در خصوص آن‌ها بر اساس شکل محصولات است. درجه‌بندی و بسته‌بندی محصولات یکی از این موارد است و در این میان خصوصیات فیزیکی نظیر کرویت می‌تواند یکی از فاکتور‌های لازم برای این کار باشد. در واقع این ضریب یکی از شاخص‌های تعیین شکل جسم است و نشان دهنده میزان شباهت یک جسم به کره می‌باشد. شکل محصولات نقش مهمی در فرآیندهای جداسازی و درجه‌بندی توسط ماشین‌های غربال دارد. ضریب‌کرویت همواره عددی بین صفر و یک می‌باشد که هر چه شکل جسم از کره دورتر باشد، مقدار آن کمتر است.

3-1-  تئوری روش تاگوچی………………………………………………………………… 21

3-1-1- طراحی آزمایش‌ها…………………………………………………………….. 21

3-1-2-  هدف از طراحی آزمایش……………………………………………………… 22

3-1-3- مراحل طراحی آزمایش………………………………………………………… 22

3-1-4-  تحلیل نسبت عملکردی  ……………………………………………………… 28

جدول بدست آوردن تعداد آزمایش به روش تاگوچی

جدول بدست آوردن تعداد آزمایش به روش تاگوچی

فصل چهارم : عملیات آزمایشگاهی

آزمایش‌ها در یک رآکتور استوانه­ای انجام گرفت(شکل 4-1). جنس این دستگاه، فولاد ضد‌زنگ است و دارای لوله مکش[1] می‌باشد. این لوله دارای پوسته[2]ی حرارتی، دو لوله متصل و چهار تیغه[3] است که آب گردشی از طریق این لوله به پوسته منتقل می­شود. این پوسته دارای یک ورودی و یک خروجی است که به یک مخزن آب متصل است و توسط پمپ آب را از درون مخزن به پوسته منتقل می­کند. پایین مخزن شامل یک المنت حرارتی است که برای گرم­کردن آب به­کار می­رود که در نتیجه‌ی آن ماده­ی درون محفظه گرم ­می­شود (شکل 4-5). دریچه­ی بالایی رآکتور دارای دو روزنه­ی شیشه­ای[4] برای مشاهده محتویات درون دستگاه می­باشد.

     این دستگاه دارای یک پره­ی همزن جهت اختلاط مواد است که توسط یک الکتروموتور به چرخش در­­می­آید. سرعت چرخش پره تا 200 دور بر دقیقه (rpm) قابل تنظیم است. منافذی روی درپوش ظرف برای نمونه‌­برداری و ورود و خروج مواد در نظر گرفته شده ­است. قطر داخلی و خارجی لوله مکش و استوانه­ی بیرونی به همراه تفلون به­کار­رفته در دستگاه به گونه­ای است که عمل اختلاط و الگوی جریان به­صورت کنترل شده­ باشد، به­طوری که فضای مرده و تغییرات سرعت در فضای رآکتور به حداقل برسد. پره همزن راکتور از نوع 6-pitched  blade45° است و زاویه پره­ها به گونه­ای است که محلول در قسمت داخلی لوله مکش به سمت بالا و در قسمت بیرونی لوله به سمت پایین حرکت می­کند.

    برای کنترل دقیق دمای آب حمام از یک المنت حرارتی و یک کنترلردیجیتالی با دقت دهم درجه استفاده شده است، که در­صورت لزوم المنت حرارتی به­وسیله کنترلر روشن یا خاموش می­شد. به­این­‌صورت­ که کنترلر به سنسوری جهت خواندن دمای آب مخزن متصل است، و با دادن دمای مورد نظر[5]، کنترلر این دما را با دمایی که از سنسور می­گیرد مقایسه­کرده و باعث خاموش و روشن­شدن المنت حرارتی می­شود. ضمن آن­که از اختلاف دمایی آب درون مخزن و ماده­ی درون محفظه به دلیل ناچیز بودن صرف نظر می­گردد.

4-1-  شرح دستگاه…………………………………………………………………… 31

4-2-  تجهیزات مورد استفاد…………………………………………………………. 37

4-3-  مواد مورد استفاده…………………………………………………………..37

4-4-  آزمایشات……………………………………………………………………… 37

4-4-1- استفاده از افزودنی در فرآیند تبلور………………………………………….. 37

4-4-2- روش آزمایش…………………………………………………………………. 38

4-4-3-  آزمایشات طراحی شده برای انجام……………………………………….. 39

4-4-4- محصول…………………………………………………………………….. 40

4-4- 4-1- توزیع اندازه ذرات……………………………………………………… 40

4-4- 4-2- عکسبرداری میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM.)…………ا…… 41.

نمونه هایی از سنگ های کلسیمی در اندازه های مختلف

نمونه هایی از سنگ های کلسیمی در اندازه های مختلف

فصل پنجم : بحث و نتایج

5-1- نتایج حاصل از نرم افزار MINITAB.. ا………………………………………44

5-2- نتایج عکسبرداری میکروسکوپی و میکروسوپ الکترونی روبشی (SEM).ا…. 50

5-3- توزیع اندازه ذرات………………………………………………………….. 58

نمونه هایی از سنگ های کلیه در داخل کلیه ومجاری ادراری

نمونه هایی از سنگ های کلیه در داخل کلیه ومجاری ادراری

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل ششم : نتیجه گیری و پیشنهادات

6-1- نتیجه‌گیری…………………………………………………………………….. 65

6-2- پیشنهادات…………………………………………………………………… 66

منابع…………………………………………………………………………………… 67

پیوست………………………………………………………………………………….. 72


 ABSTRACT

Major part of Kidney stones, the most common diseases in the world, are formed by calcium oxalate. Recently, investigation of effective factors in controlling the kidney stone diseases through the controlling of oxalate calcium crystals was noticed. The aim of this study was to investigate the effects of tripotassium citrate on structure and shape of calcium oxalate crystal as the main component of most kidney stones. In this study additive materials were used to affect the four different factors temperature, concentration, rate of mixing, and pH by Taguchi experiment design method at three different levels in the design of statistical experiment and orthogonal array L9( ). Crystals formed in the crystallization process of each test were filtered and dried. Subsequently, the crystals were evaluated using electron microscopy images (SEM). The results of the statistical analysis and microscopic images showed that tripotassium citrate have significant effect on the morphology of calcium oxalate at the optimum condition which are temperature of 25°C, concentration of 60 gram per liter, mixing rate of 100 rpm and pH of 8.

 



بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان