انتخاب صفحه

مقدمه:

برای کنترل دمای یک محیط خانگی یا صنعتی یا هر مکان مانند یک فروشگاه یا ساختمان ، امروزه از دستگاه هایی استفاده می کنن تا محیط داخل ساختمان همیشه به صورت مناسبی برای زندگی کردن یا کار کردن و یا خرید کردن باشد .کنترل دستی دما کار یاست خسته کننده و حتی استفاده از یک سیستم معمولی برای ثابت نگه داشتن دما ، در خیلی از شرایط به مشکل برخورد می کند . فرض کننید به دستگاه گفته اید تا دمای هوا به 26 درجه رسید ، کولر را روشن کند و تا به 12 درجه رسید بخاری ها را و مثلا در دمای 20 درجه کاری نکند . در این حالت دما همیشه در حال بالا رفتن است و هیچ ثباتی ندارد .با کمک منطق فازی می توان کنترل دقیق تری بر روی دمای محیط داشت و به قولی هوشمند تر برخورد کرد .

همان طور که میبینید دو مقدار اولیه تعیین شده گرما و سرما به سیستم فن ها وارد می شوند و بسته به مقداری که سنسور ها نشان می دهند . فن ها گرا یا سرما را به اتاق هدایت می کنند .
هال برای مجهز کردن این سیستم به منطق فازی کافی به مانند شکل زیر عمل کنیم :

برای مقدار دهی به گرما و سرما که در شکل 1 دیدید کافی سیستم فازی را قبل از آن قرار دهیم . به دینگونه میتوان با گزاره ای ساده دمای هوا را کنترل کرد . مانند جمله زیر :
If temperature is low then open heating valve greatly
همانگونه که میبینید اگر دما کم باشد و دمای هوا پایین باشد فازی به سیستم گرم کننده دستور روشن شدن می دهد .خوب این که کاره سختی نیست!! این همه فازی فازی کردی آخرش شده این!!!! خسته نباشید!!!!چه فرقی با مدل های قدیمی میکنه!؟گاهی یه چیزایی میپرونی خودت نمیدونی چه سوال درستی بوده!!! فرق اصلی این مدل با بقیه در این هست که شما در یک دمای خاص گرم کننده ها را روشن نمی کنید . یعنی بازه از یک دما تا یک دمای دیگر مثلا (15 – 10) را به عنوان دمای پایین تایین می کنند وقتی دما بین این دو رسید فازی تصمیم گرفته و به ورودی های سیتم دستور لازم را می دهد . این برخوردی است که همیشه از منطق فازی انتظار می رود که به جای کار کردن با یک مقدار ثابت ، از بازه ها استفاده کند تا بدین گونه دقت و نرمش و همچنین هوشمندی سیتم ها بالاتر برود . منطق فازی در مقایسه با انسان به عنوان هوشمند ترین سیستم دیده شده!!! شباهت های بسیاری دارد . اگر شما مسئول تنظم هوای یک ساختمان باشد ، همیشه سر یک دمای خاص گرم کننده ها را روشن نمی کنید یا کولر ها را!! و همیشه در یک بازه از دمایی شما احساس سرما میکنید و یا گرما . فازی این قدرت را دارد که شبیه سازی کوچکی از این سیستم باشد و به کمک مقدار های نا معتبر ، نتیجه ی معتبری بگیرد .

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فهرست مطالب

چکیده:…………………………………………………………………. 1
مقدمه:…………………………………………………………………. 2

فصل یکم…………………………………….:4

1-1) در جهت کاهش هزینه های صنعت ساختمان واستفاده بهینه از تکنولوژی و بکارگیری فناوری ارتباطات و رایانه عملکرد سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان چشمگیرتر می گردند که در مجموع صرفه جویی انرژی را در بر خواهد داشت بطوریکه صرفه جویی های ناشی ازبکارگیری این سیستمها در مدت زمان کوتاهی موجب جبران هزینه های مربوطه می شود. سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری براحتی میتوان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد . یک سـاخـتمان هـوشمنـد بـنـا بـه تـعریـف انـستیتو ساختمانهای هوشمند بنایی است که با استفاده بهینه از چند عنصر پایه : سازه و سیستم و خدمات و مدیریت و روابط درونی آنها ، محیطی مناسب و دارای صرفه اقتصادی ایجاد نماید . در ساختمان هوشمند بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستمهای هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینهء نیروی انسانی می گرد
2-1.) با بکرگیری انواع و اقسام سنسورهای حسی در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک شبکه و سیستم واحد میتوان بصورت دائمی و بلادرنگ اطلاعات دما فشار رطوبت دبی هوا میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. در یک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاری بوجود آمده میتوان نمودارهای مختلفی را برحسب زمان دراختیار داشت و از آنها در جهت بهبود کیفی شرایط زیستی و حداکثر استفاده از هوای طبیعی را برای ساکنین بوجود آورد.

فصل دوم……………………………………:6

در ساختمانهای مسکونی با متراژ زیر پنج هزار مترمربع میتوان از سیستمهای اتوماسیون خانگی استفاده کرد که شامل اجزاء متنوعی است :
از لحاظ امنیت و کنترل روشنایی کاربرد دارد
کنترل فیلترها و دما وتاثیراشعه نور خورشید بر استخر
در هنگام ورود وسیله نقلیه چراغها را روشن و تصویر دوربین پارکینک را بر روی تلویزیون سویچ می کند
کنترل روشنایی بر اساس نیاز و برنامه زمان بندی شده
سیستم کنترل اتوماتیک آبیاری
کنترل هوشمند امنیتی
: نمایشگرهای دما و رطوبت هوای بیرون و داخل ساختمان
سیستمهای صوتی هوشمند
سیستم کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش
سیستم تلفن سانترال و شبکه داخلی
و…
تمام مواردی که برای اتوماسیون خانگی در نظر میگیریم

 

فصل سوم:…………………………………..8

تکنولوژی یکپارچه و هوشمند مدیریت تجهیزات الکتریکی ساختمان است که به نحوی قابل اتصال به خط اطلاعاتی این سیستم می¬باشد.
با نصب یک خط کنترلی این سیستم در ساختمان، کلیه تجهیزات الکتریکی، صرفاً با قرار گرفتن عملگر سخت افزاری مورد نیاز به این سیستم متصل شده و نیازی به ایجاد و نصب خطوط کنترلی جدید نیست.
سیستم EIB علاوه بر قابلیت سازگاری با سیستم BMS که منفک از EIB می¬باشد، امکان بکارگیری مستقل در واحد ساختمانی را دارد .
EIB مجموعه وسیعی از تجهیزات کنترلی را در بر می¬گیرد. سیستم¬های کنترل روشنایی و دما و همچنین سیستم امنیت خانگی بخشهای پایه این پروتکل را تشکیل می دهند.
کلیه تجهیزات ساخت شرکت برکر آلمان بوده که سازگاری قطعات را با یکدیگر متضمن می¬گردد. این شرکت از پایه¬گذارن اصلی EIB در سال 1992 بوده و عضو گروه کانکس می¬¬باشد.
قطعات با بهترین کیفیت در آلمان ساخته شده است .
از آنجا که برکر علاوه بر تولید سیستم EIB، تولید کننده کلید و پریز خانگی دکوراتیو نیز می-باشد، امکان پریزها (برق، تلفن، آنتن، دیتا،… ) و کلیدهای خارج از سیستم EIB وجود دارد.
ویژگیهای سیستم پایه:
قابلیت روشن و خاموش نمودن تمامی روشنایی ها با استفاده از کلیدهای گروهی و کنترل از راه دور خط پایه با 64 مقصد کنترلی با توان هر خط 3500 وات و قابلیت افزایش آنها با استفاده از جفتگر خطوط 1) قابلیت کنترل میزان نور
2) نمایش میزان دما و اطلاعات سیستم
3) استفاده از کلیدهای 1، 2 و 4 پل با توجه به نوع فضاها و زیبایی محیط
4) قابلیت تعریف سناریوهای مختلف از قبیل برنامه ریزی برای نورپردازی در زمان حضور میهمان، استراحت، خروج از منزل و … برمبنای عملکرد سوییچهای محلی و ریموت کنترل
5) قابلیت اجرای سیستم تمام خاموش و تمام روشن برای روشنایی¬ها
6) کنترل از راه دور بصورت رادیویی با پوشش شعاع بیش از 50 متر در فضای بسته
7) قابلیت برنامه ریزی سنسوری برای روشن و خاموش شدن روشنایی با احساس حضور فرد و یا ترک مکان
8) کنترل پرده¬ها بر اساس پارامترهای شدت روشنایی و یا عملکرد کلیدهای محلی (به پرده¬های موتوردار نیاز می¬باشد.)
2
امکانات ویژه حفاظتی……………………………………………….: 9
پروتکل X10 : ا………………………………………………………10

فصل چهارم:………………………………..12

) سیستم EIB برکر، سیستمی هوشمند است که تجهیزات الکتریکی شما را از طریق یک زوج سیم کنترلی به یکدیگر متصل می نماید. در این روش امکان کنترل همزمان چندین وسیله ممکن می گردد. تنها با یک صفحه نمایش یا تعدادی کمی کلید شما می توانید روشنایی ساختمان را کنترل نمایید و همان ها امکان کنترل دما، تهویه، هواکشها، سیستم هشدار دهنده حریق و دزدگیر و … را فراهم می آورند. درصورت تمایل می توانید برای انجام هریک از اعمال از کامپیوتر یا تلفن نیز استفاده نمایید. علاوه بر این می توانید به خانه خود بیاموزید که در هر ناحیه از ساختمان چگونه از خود نگهداری بعمل آورد. بوسیله سنسورها، خانه می تواند هوای خوب را از بد تشخیص داده، پنجره ها و پرده ها را در صورت لزوم ببندد و بسیاری کارهای دیگر. این بدین معنی است که حتی در زمان غیبت شما و خالی بودن منزل، خانه شما همچون شما فکر می کند و خواسته شما را انجام می دهد.
اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر می باشد، ادامه مطلب را بخوانید و عناوین متعدد ذکر شده در بالا را پیگیری نمایید. همچنین مهندسین شرکت امیر کبیر با مشارکت شرکت سپاهان الکتریک آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه می باشند.

سیستم برکر :…………………………………………………….. 12
2-4) KNX/EIB چیست؟………………………………………….. 12
کنترل هوشمند خانه و ساختمان:……………………………….. 14

فصل پنجم …………………………………..16

دستیابی به اطلاعات با روش های مطمئن و با سرعت بالا یکی از رموز موفقیت هر سازمان و موسسه است . طی سالیان اخیر هزاران پرونده و کاغذ که حاوی اطلاعات با ارزش برای یک سازمان بوده ، در کامپیوتر ذخیره شده اند. با تغذیه دریائی از اطلاعات به کامپیوتر ، امکان مدیریت الکترونیکی اطلاعات فراهم شده است . کاربران متفاوت در اقصی نقاط جهان قادر به اشتراک اطلاعات بوده و تصویری زیبا از همیاری و همکاری اطلاعاتی را به نمایش می گذارند. شبکه های کامپیوتری در این راستا و جهت نیل به اهداف فوق نقش بسیار مهمی را ایفاء می نمایند.اینترنت که عالی ترین تبلور یک شبکه کامپیوتری در سطح جهان است، امروزه در مقیاس بسیار گسترده ای استفاده شده و ارائه دهندگان اطلاعات ، اطلاعات و یا فرآورده های اطلاعاتی خود را در قالب محصولات تولیدی و یا خدمات در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند. وب که عالی ترین سرویس خدماتی اینترنت می باشد کاربران را قادر می سازد که در اقصی نقاط دنیا اقدام به خرید، آموزش ، مطالعه و … نمایند. با استفاده از شبکه، یک کامپیوتر قادر به ارسال و دریافت اطلاعات از کامپیوتر دیگر است . اینترنت نمونه ای عینی از یک شبکه کامپیوتری است . در این شبکه میلیون ها کامپیوتر در اقصی نقاط جهان به یکدیگر متصل شده اند.اینترنت شبکه ای است مشتمل بر زنجیره ای از شبکه های کوچکتراست . نقش شبکه های کوچک برای ایجاد تصویری با نام اینترنت بسیار حائز اهمیت است . تصویری که هر کاربر با نگاه کردن به آن گمشده خود را در آن پیدا خواهد کرد. در این بخش به بررسی شبکه های کامپیوتری و جایگاه مهم آنان در زمینه تکنولوژی اطلاعات و مدیریت الکترونیکی اطلاعات خواهیم داشت . شبکه های محلی و شبکه های گسترده تاکنون شبکه های کامپیوتری بر اساس مولفه های متفاوتی تقسیم بندی شده اند.

2.
شبکه اترنت چیست؟……………………………………………. 16

برای دانلود رایگان قسمت های بیشتراز فایل به انتهای مطلب مراجعه کنید

فصل ششم:……………………………….19

وب بر اساس مدل سرویسگر و سرویسگیر عمل میکند .مدل سرویسگر و سرویس گیر در سیستم شبکه های کامپیوتری شامل 3 جزء است . سرویس گر ، سرویس گیر و شبکه . سرویسگیر یک نرم افزار است که بر روی کامپیوتر کاربر اجرا میشود و سرویسگر نرم افزاری است که بر روی کامپیوتری که عمل تغذیه اطلاعاتی را به عهده دارد انجام میشود. کاربر از طریق این نرم افزار میتواند درخواستهایی را برای دریافت اطلاعات و انجام امور ارسال دارد این درخواست از طریق شبکه به کامپیوتر سرویس گر میرسدو سرویس گر اعمال لازم را انجام می دهد. تمام اطلاعاتی که بر اساس مدل سرویسگر و سرویسگیر عمل میکنند از یکسری ضوابط یا پروتکل هایی پیروی میکنند که برای آن سیستم تعریف شده اند. این شکل فعالیت عرضه و تقاضا که از طریق مدل سرویسگر و سرویسگیر اجرا میشود توانائیهای زیادی دارد رابطه سرویسگیر و سرویسگر بر اساس یک پروتکل از پیش تعیین شده برقرار میشود.
نرم افزار سرویسگر میتواند برای هر نوع سخت افزار خاصی طراحی شود در واقع سرور دیگر نگران اینکه کاربر از چه نوع کامپیوتری استفاده میکند نخواهد بود زیرا میداند که زبان مشترکی دارد که صرفنظر از سیستم سخت افزاری کاربر هر دوی آنها به این زبان با همدیگر ارتباط برقرار میکنند در واقع این طراحی در سطح نرم افزار صورت گرفته و همین امر است که وب را به صورت یک پدیده مستقل از سیستم در آورده است .

پروتکل وب و دیگر پروتکلها:………………………………………….. 19
منابع:………………………………………………………………….. 20

   مقطع کارشناسی ارشد

بلافاصله بعد از پرداخت به ایمیلی که در مرحله بعد وارد میکنید ارسال میشود.


فایل pdf غیر قابل ویرایش

قیمت25000تومان

خرید فایل word

قیمت35000تومان